NAJBOLJI MAMAC ZA SOMA

Znam da se pravi od svinjske masti i kaustične sode. Imama neku recepturau koju su mi dali po njihovom nekom sećanju i priči, pa sam hteo da proverim i napravim.
Domaći sapun je odličan. Šta on opere svaka mu čast. Nekada je moja baba prala posteljinu domaćim sapunom i to na Moravi. Posle pranja raširi je da se suši a da je vetar ne odnese ona naredja kamenje po njemu. E dok je baba prala i sušila veš na sprudu ja sam pravio moje početničke korake ribolova.
 
Poslednja izmena:
Znam da se pravi od svinjske masti i kaustične sode. Imama neku recepturau koju su mi dali po njihovom nekom sećanju i priči, pa sam hteo da proverim i napravim.
Domaći sapun je odličan. Šta on opere svaka mu čast. Nekada je moja baba prala posteljinu domaćim sapunom i to na Moravi. Posle pranja raširi je da se suši a da je vetar ne odnese ona naredja kamenje po njemu. E dok je baba prala i sušila veš na sprudu ja sam pravio moje početničke korake ribolova.

Ja sve citam i ocekujem kako ce som da uhvati babu za ruku i da ces posle toga da koristis sapun.u lovu na njega...To bi licilo na ribolovacku pricu ovako...
 
Živa istina, što se tiče sapuna.
Ali odnosi se na starinske, koji su se pravili od masti.
Moj prijatelj je na dubinku uhvatio soma od 14kg i to posle 5 min pecanja.
Ja nisam mogao da verujem. Ali ima jedna jako bitna stvar, tako može da se peca samo leti, kada je jako toplo i kada se voda ugreje, kako bi se miris sapuna brzo širio.
 
Ta zelena glista je cudo. Znam jedne prilike sam je koristio sa jednim iskusnim ribolovcem iz Petrovaradina. Medjutim, nikada je nisam uspio naci u Bosni niti u okolini rijeke Save. Znam da smo je tamo trazili na nekoj maloj adi u samom blatu.
 
Evo nekih slika za ribolovce,i amatere i profesionalce,da malo zabalave :)))))))) vec kad se prica o somu :)

som7.jpg


Sajt sa koga su slike je: http://www.zoranvid.com/

Bistro!
 
Za soma treba camac.
Retko sa obale mozes da " ubodes " mesto gde se zavuce i ceka. "
Mozda varalicom ali ako ga bas pogodis ili iritiras da se pokrene.
Ne postoji neki univerzalni mamac. Svako se ti reci u zavisnosti od mesta i reke na kojoj pecas na koji mamac ide najbolje .
Za varalicu isto vazi ( jedino je bitno godisnje doba )
 

Back
Top