Етимологија

quote_icon.png
Original postavio ИгарЈ
Облик трајнога гагола срљати је секундаран, изворни облик је сртати.

Da mi samo daš "dokaz" kako je t prešlo u lj. :lol: I koja je to glasovna promena.

Molim? Da nije ista ona koja je od srd-n-ać dala srndać?

Kako se objašnjava motivacija prelaska kotač u točak? Gde su dokazi?
 
Облик трајнога гагола срљати је секундаран, изворни облик је сртати. Свршени глагол срнути заправо потиче од изворнога трајнога облика сртати (упоредити насртати - насрнути). Глас н у свршеном гаголу срнути део је инфикса -ну-, а не основе, а пред инфиксом правилно је уклоњено крајње т основе.

Не постоји етимолошка веза између глагола срљати, сртати и именице срна.
Srtnuti (srnuti) od srdnuti, analogijom srtati umesto etimološkog srdati.

http://autoskola-ispiti.com/images/A44.png
 
Reč selfie proglašena je za reč godine 2013. prema Oxfordovom rečniku. Sigurno ste je izgovorili nebrojeno puta ali se nikada niste zapitali odakle ona potiče. Možda će vas iznenaditi da reč selfie dolazi upravo iz Australije - prvi zabeleženi primer upotrebe ove reči je na jednom online forumu kada je Australijanac Nejtan Houp postavio fotografiju svoje usne sa objašnjenjem da se posekao dok je pio na žurci za 21. rođendan svog prijatelja.

https://www.stranijezici.com/kako-je-australijski-sleng-uticao-na-engleski-jezik/
 
Reč selfie proglašena je za reč godine 2013. prema Oxfordovom rečniku. Sigurno ste je izgovorili nebrojeno puta ali se nikada niste zapitali odakle ona potiče. Možda će vas iznenaditi da reč selfie dolazi upravo iz Australije - prvi zabeleženi primer upotrebe ove reči je na jednom online forumu kada je Australijanac Nejtan Houp postavio fotografiju svoje usne sa objašnjenjem da se posekao dok je pio na žurci za 21. rođendan svog prijatelja.

https://www.stranijezici.com/kako-je-australijski-sleng-uticao-na-engleski-jezik/

Ријеч можда јесте дошла из Аустралије, али први селфи је направљен у Сарајеву 1984. (наравно, ЗОИ). Пришла група странаца у кафани Муји молећи га да их слика. Није Мујо разумио шта му говоре, али је схватио шта хоће кад су му у руке утурили апарат упирући прстом у окидач. Узе он апарат, загледне га са свих страна, окрене га наопако (авај!), намјести прст на показани му окидач, шкљоцну... и ето првог селфија.
 
Ријеч можда јесте дошла из Аустралије, али први селфи је направљен у Сарајеву 1984. (наравно, ЗОИ). Пришла група странаца у кафани Муји молећи га да их слика. Није Мујо разумио шта му говоре, али је схватио шта хоће кад су му у руке утурили апарат упирући прстом у окидач. Узе он апарат, загледне га са свих страна, окрене га наопако (авај!), намјести прст на показани му окидач, шкљоцну... и ето првог селфија.

Дакле, изворнији назив је мујоглед ?:zcepanje:
 
Posto se stiglo do mujo(za)yeba da pitam Mrkalja ( on je za te rabote specijalac) koje je poreklo reci profuknjaca.
Fuksa valjda dolazi iz nemackog, ali u nemackom ima drugo znacenje. Fuchs= lisica= prepreden, lukav)
 
Путин доби шарпланинца Пашу... Наравно, духовитих коментара кол’ко ’оћеш. Те зајебо се Путин, одвео погрешну џукелу, те шарац штити од вукова, а ко нас да заштити од вучића... Наравно, разглаба се и о имену, мораде ли баш по турским пашама...
Паде ми на памет да паша значи и (ис)паша, а онда ми навријеше и пастири па и сами пси. Пси су и настали од вукова који су се приклонили људима, а људи су их користили као чуваре своје имавине, свог блага. Пошто и сама ријеч благо често означава стоку и то баш ону која пасе, питам се да и ријеч пас није настала као ознака за животињу која чува благо које пасе и тако помаже пастирима?
Немам сад код себе гдје провјерити, а сврби ме... да ли се ко бавио овим?
 
Путин доби шарпланинца Пашу... Наравно, духовитих коментара кол’ко ’оћеш. Те зајебо се Путин, одвео погрешну џукелу, те шарац штити од вукова, а ко нас да заштити од вучића... Наравно, разглаба се и о имену, мораде ли баш по турским пашама...
Паде ми на памет да паша значи и (ис)паша, а онда ми навријеше и пастири па и сами пси. Пси су и настали од вукова који су се приклонили људима, а људи су их користили као чуваре своје имавине, свог блага. Пошто и сама ријеч благо често означава стоку и то баш ону која пасе, питам се да и ријеч пас није настала као ознака за животињу која чува благо које пасе и тако помаже пастирима?
Немам сад код себе гдје провјерити, а сврби ме... да ли се ко бавио овим?

Ovo moraš da pitaš IgarJa, on je stručan.
smile1.gif


JA sam već negde pisao da je pastir srpska reč koja je ušla u romanske jezike jer mi imamo pasti, (is)paša, pašnjak. Inače, radi se o glagolu sličnom glagolu padati. Po postanju pasti dolazi od pad+ti. Da li ti na pamet pada
icon_wink.gif


Slično nastaje glagol bosti od bod+ti. To je poznata i opisana promena poznata kao "sedovanje". ;)

Inače, Paša je moguće tumačiti kao odmilicu od pas.
 
Ovo moraš da pitaš IgarJa, on je stručan.
smile1.gif


JA sam već negde pisao da je pastir srpska reč koja je ušla u romanske jezike jer mi imamo pasti, (is)paša, pašnjak. Inače, radi se o glagolu sličnom glagolu padati. Po postanju pasti dolazi od pad+ti. Da li ti na pamet pada
icon_wink.gif


Slično nastaje glagol bosti od bod+ti. To je poznata i opisana promena poznata kao "sedovanje". ;)

Inače, Paša je moguće tumačiti kao odmilicu od pas.
Скок:
ibGv0gb.jpg

___________
sPcd0Jd.jpg

___________
gdw65v8.jpg
 
Паде ми на памет да паша значи и (ис)паша, а онда ми навријеше и пастири па и сами пси. Пси су и настали од вукова који су се приклонили људима, а људи су их користили као чуваре своје имавине, свог блага. Пошто и сама ријеч благо често означава стоку и то баш ону која пасе, питам се да и ријеч пас није настала као ознака за животињу која чува благо које пасе и тако помаже пастирима?
Немам сад код себе гдје провјерити, а сврби ме... да ли се ко бавио овим?

Чуј, ово ти је генијална мисао :respekt:
Да сажмем Скоков цитат: Разне пасмине пастува и паса чине паству на паши.

Имам две асоцијације: ако прескочим прву о сличностима пастира и пастува, остаје да је такође близак и глагол опасати -----.пашњак мора бити опасан погледом (безбедности стоке ради) и безбедним окружењем (нема литица ни одрона камења на међи и сл.).. пастув опасује (опаша)) кобилу https://books.google.rs/books?id=K-...AIQAQ#v=onepage&q=конј опасује кобилу&f=false, и иако се опасивање (појасом, тканицом, каишем и сл.) пре свега односи на пас, одн. појас, одн. струк - изгледа да није у питању наглашавање најужег дела фигуре, него се само ради о исцртавању круга око површине, као у случају пашњака или обичаја (заштитног) опасивања светог места.https://books.google.rs/books?id=iB...UpGC5kQ6AEIKTAA#v=onepage&q=опашивање&f=false

Опасано свето место је пашњак, рецимо :изабрани кружни/овални облик., јасно дефинисан.
Одређена група људи, да кажемо опасана истим уверењима , јесте паства. Јасно је дефинисана.
Одређена врста генетски сродних одлика је пасмина, јасно дефинисана.

мотрити?
Пас увек мотри све унаоколо због безбедности као што пастир мотри своје благо, можда је то главна карактеристика по којој је осмишљен назив ?
 
Poslednja izmena:
Чуј, ово ти је генијална мисао
4103255188.gif

Да сажмем Скоков цитат: Разне пасмине пастува и паса чине паству на паши.

Имам две асоцијације: ако прескочим прву о сличностима пастира и пастува, остаје да је такође близак и глагол опасати -----.пашњак мора бити опасан погледом (безбедности стоке ради) и безбедним окружењем (нема литица ни одрона камења на међи и сл.).. пастув опасује (опаша)) кобилу
Odatle bi se moglo pustopašan moglo tumačiti kao - jebivetar.
mrgreen.gif


Šta mislite, da li i pas dolazi kao asocijacija na parenje (pasanje)?
 
Poslednja izmena:
Чуј, ово ти је генијална мисао :respekt:
Да сажмем Скоков цитат: Разне пасмине пастува и паса чине паству на паши.

Имам две асоцијације: ако прескочим прву о сличностима пастира и пастува, остаје да је такође близак и глагол опасати -----.пашњак мора бити опасан погледом (безбедности стоке ради) и безбедним окружењем (нема литица ни одрона камења на међи и сл.).. пастув опасује (опаша)) кобилу https://books.google.rs/books?id=K-...AIQAQ#v=onepage&q=конј опасује кобилу&f=false, и иако се опасивање (појасом, тканицом, каишем и сл.) пре свега односи на пас, одн. појас, одн. струк - изгледа да није у питању наглашавање најужег дела фигуре, него се само ради о исцртавању круга око површине, као у случају пашњака или обичаја (заштитног) опасивања светог места.https://books.google.rs/books?id=iB...UpGC5kQ6AEIKTAA#v=onepage&q=опашивање&f=false

Опасано свето место је пашњак, рецимо :изабрани кружни/овални облик., јасно дефинисан.
Одређена група људи, да кажемо опасана истим уверењима , јесте паства. Јасно је дефинисана.
Одређена врста генетски сродних одлика је пасмина, јасно дефинисана.

мотрити?
Пас увек мотри све унаоколо због безбедности као што пастир мотри своје благо, можда је то главна карактеристика по којој је осмишљен назив ?

Idem ti ja ovako putem i sve nešto mislim - možda si ti u pravu. Pas bi mogao da bude naprosto obuhvat, područje (range).... :think:
 
Idem ti ja ovako putem i sve nešto mislim - možda si ti u pravu. Pas bi mogao da bude naprosto obuhvat, područje (range).... :think:

PIlipenda je to shvatio prvi, ja sam samo jos malo razložila..ali nismo dovršili posao.
Vidiš taj "obuhvat"...svako zna ko čuva psa u dvorištu da on čuva okruženje domaćina i to i preko ograde, onoliko koliko vidi ustvari . Ja imam sporedni ulaz za kuću, dugačak i uzan i duž celog tog "prolaza" je providna ograda prema komšiji...moj avlijaner laje i njihove goste jer ih vidi kroz providnu ogradu i ti gosti se približavaju našem objektu, treba ih lajati za upozorenje )), a komšijski vučjak kroz tu istu providnu ogradu laje moje goste. Na to sam mislila ad sam MOTRENJE opasanog prostora povezala sa psom.
I čak i kad je pas unutra, na bezbednom, uvek motri na sve pokrete i zvuke u okolini..Taj moj pas, kad god šušnem ili se pomerim u sobi, odmah otvara oči i snimi celu sobu, koje su promene, dal da reaguje ili ne..dakle večito motri. Možda ne znamo, a postojao je i neki stari glagol koji je bio sinonim motrenju a imao je ove pas,paš, opas kombinacije.

Ali,pre nego što je Pilipenda napisao svoje misli o Paši i paši, i dodirnuo termin psa..ja nisam imala asocijacije da su pašnjaci povezani sa blagom, bogatstvom i sličnom. Mislila da sam, površno, da pašnjak, gde se životinje napasaju ima veze sa ubacivanjem hrane, odn. da glagol pokazuje neku radnju vezanu za prehranu. Tek posle Pilipendinog razmišljanja (zato i rekoh da je on genije) i onog Skokovog citata shvatila sam da prehrana uopšte nije važna, nego bezbednost u opasanom prostoru. I pas je zaista glavna figura opasanih prostora))
 
Poslednja izmena:
Мркаље, овај помињани "обухват" везан за псе и паше има везе, нисмо једини приметили, са пружањем и чувањем (што укључује гледање и мотрење)..али отуда и спас и напаст (спашаваш благо; нападају ти благо) :)

Ђуро Даничић
(у вокативу се мења у Ђуро:mrgreen:)

1nsetqe.png


TY89O6W.png


https://books.google.rs/books?id=E1...8Q6AEIKjAA#v=onepage&q=motriti ispasa&f=false


Пилипенда,
ако памтиш преписку везану за гнозе о гањању, загонетања и одгонетања, гнати је водити (у гањање)), цепати (кад у разгону разагнаш све и свакога) ...али и светлети (кад схватиш гону)) :

content

https://books.google.rs/books?id=E1...8Q6AEIKjAA#v=onepage&q=motriti ispasa&f=false
 
Poslednja izmena:
Мркаље, овај помињани "обухват" везан за псе и паше има везе, нисмо једини приметили, са пружањем и чувањем (што укључује гледање и мотрење)..али отуда и спас и напаст (спашаваш благо; нападају ти благо) :)

Таман хтједох написати да бих радије од мотрења обратио ПАЖЊУ на ПАШЊУ, а онда угледах Ђуру... :ok:

Пилипенда, [/U]ако памтиш преписку везану за гнозе о гањању, загонетања и одгонетања, гнати је водити (у гањање)), цепати (кад у разгону разагнаш све и свакога) ...али и светлети (кад схватиш гону)) :

content

https://books.google.rs/books?id=E1...8Q6AEIKjAA#v=onepage&q=motriti ispasa&f=false
Ако се добро сјећам, гоњањем смо сигли и до огња, горућег и свијетлећег, зар не?
 
Poreklo reci heroin:D
1895 cuvena firma Bayer uspeva da napravi prashak ( do tada je bio poznat samo morfijum) koji se u manjim
dozama pokazao jako delotvornim kod raznih bolova i kojecega jos ukljucujuci i visok pritisak i od silne srece
nazovu taj novi lek heroinom ( poreklo reci od grckog Heros).
 

Back
Top