silicijum
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: silicijum

hally
    Guest

Podrazumevano silicijum

treba mi nesto o upotrebi silicijuma?

Primećen član
    Učlanjen
    24.11.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

npr staklo........

NGCD
    Guest

Podrazumevano SI

SILICIJUM SE UPOTREBLJAVA KAO POLUPROVODNIK U TRANZISTORIMA,ZA PROIZVODNJU SOLARNIH BATERIJA.SA FE GRADI LEGURU FEROSILICIJUM KOJA IMA VELIKU PRIMENU U TEHNICI.SILICIJUM JE SLABO REAKTIVAN ELEMENT.REAGUJE JEDINO SA ALKALNIM I ZEMNOALKALNIM HIDROKSIDIMA A OD KISELINA JEDINO SA FLUOROVODONICNOM KOJA SE KORISTI ZA SARANJE STAKLA JER JE SILICIJUM DIOXID(KVARCNI PESAK SIO2)GLAVNI SASTOJAK STAKLA.NATRIJUM SILIKAT JE SO SILIC8IJUMOVE KISELINE(H2SIO3) I KORISTI SE ZA IMPREGNACIJU(OCVRSCAVANJE)TKANINA I KARTONA.SILICUJUM GRADI VELIKI BROJ PROSTIH I SLOZENIH SILIKATA KAO STO SU:AZBEST(CAO*3MGO*4SIO2)TALK,ZEOLITI(NA2O*XSIO2*Y AL2O3*ZH2O),KAOLIN,FELDSPAT I VELIKI BROJ MINERALA KOJI SE KORISTE KAO DRAGO KAMENJE(TO SU USTVAR BEZVODNI ILI HIDRATISANI OBLICI SIO2)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano silicijum

Posle kiseonika najrasprostranjeniji hem. element. U prirodi ga nema u elementarnom stanju. Javlja se u dve alotropske modifikacije:amorfan i kristalan. Amorfni Si je mnogo reaktivniji od kristalnog.

gost55
    Guest

Podrazumevano rasprostranjenost

Koloko ja znam,Si je narasprostranjeniji element na Zemlji... Moramo da pitamo geologe sta je tacno!?

Početnik
    Učlanjen
    18.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

A da pitamo Karleusu ili Pamelu koji je najrasprostranjeniji element? (za neupucene, silikon je organski vezan silicijum, a pomenute dame su silikon....i tako)

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •