dekor

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Laca

Početnik
Poruka
10
Da li neko od vas zna gde mogu kupiti kalupe za izradu figurica i cveca od marcipana ili fondana. Mislim na figurice koje se posle stave na tortu. Ja sam pregledala internet od glave do pete i naprosto je za ne poverovati da nema nigde.
Pretpostavljam da to rade sitne zanatlije kod nas, ali gde? :cry:
 
Mislim da se to ne pravi u kalupima nego se oblikuje kao plastelin. U jednom "Magazinu" Politike bio je clanak o nasoj zeni, valjda inzenjeru tehnologije, koja je iz hobija pocela da pravi takve stvarcice a dosla je do toga da je izmislila, valjda i patentirala, novi tehnoloski proces u kojem nastaje secerna cipka koja je meka a i savitljiva kao prava...
 
Daaaavno, dodatak "Politike" "Magazin" koji izlazi jednom nedeljno. Mozda ima u arhivu Politike na internetu, ali i ovde na forumu mozes naci kako se pravi marcipan masa i ponesto od nje.
 
Ovo sam skinula za sebe sa jednog sajta.
Nisam do sada probala ali uskoro nameravam.
Za probu i vežbu najbolje smanjiti količine u srazmeri - 1 belance i 250 grama šećera

UKRASI ZA TORTU
Radi se sa Eiweissglasur masom ili glazurom od belanaca
Recept:
7 belanaca
1,75 kg šećera u prahu
bojiti bojom za kolače

Belanca pomešati sa šećerom, te mutiti 4 ili 5 min. (4 min. za mekšu glazuru, 5 za čvršću.Obično se za "presvlačenje" kolača koristi mekša, a za dekoracije (čipka) tvrdja glazura. Kada se napravi glazura, staviti je u mali fišek od pek papira, na kome odseći mini rupu na dnu (zavisi koliko debele motive želite), onda na drugom papiru za pečenje nacrtati motiv tj.čipku i samo po tome naneseti glazuru iz fišeka. Treba da se suši oko 24 sata, ali može se odmah glazura obojiti, pa onda praviti čipku. Ako se želi da su ornamenti savijeni, sušiti ih na odgovarajućem obliku (ako treba za krivine na tortama).
 
Hvala na odgovorima.
Ja imam odlicne recepte za marcipan, fondan i smesu za izradu cvetova. Ako nekome treba napisacu vam. U ovaj treci recept ide jedna kasika "tragant-a" i valjda je u tome fora da je smesa izuzetno dobra za oblikovanje i najsitnijih delica cveca. Jos ne znam gde ima za kupiti tragant ali trazicu prvo u apoteci, posto tecnu glukozu i glicerin kupujem tamo.
 
Laca:
Hvala na odgovorima.
Ja imam odlicne recepte za marcipan, fondan i smesu za izradu cvetova. Ako nekome treba napisacu vam. U ovaj treci recept ide jedna kasika "tragant-a" i valjda je u tome fora da je smesa izuzetno dobra za oblikovanje i najsitnijih delica cveca. Jos ne znam gde ima za kupiti tragant ali trazicu prvo u apoteci, posto tecnu glukozu i glicerin kupujem tamo.
Svi dobri recepti su uvek dobrodošli i uvek nekom trebaju - samo napiši. :wink:
Imaš i temu "marcipan" pa pogledaj šta tamo ima... Osnovni recept je provereno dobar i ukusan :D
 
Nakon problema sa kmopjuterom, opet sam tu da napisem obecane recepte.
Za 1 kg FONDAN mase potrebno je:
5 kasika mlevenog zelatina
125 ml glukoza sirupa (apoteka)
1 kasika glicerina
1 kg secera u prahu

Masa za FIGURE
280 gr prah secera
3 kasike traganta
1 kasika glukoze
315 gr fondana
 
Jedino sto znam da je "Tragant" biljnog porekla i da je "Verdickungsmittel" (sredstvo, za sta?). Moram nekoga pitati da mi rastumaci. Inace moze se naruciti preko interneta.
 
Odakle ste izbunarili ovu temu? :eek:
Trebala je biti spojena sa "ukrašavanjem" ili nekom srodnom, ali pošto i nema nekih značajnih recepata, možemo i da je zatvorimo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top