Herman Hese (1877-1962)

Meni je to omiljeni pisac. Od knjiga pogotovu Stepski Vuk i Demijan.Secam se dok je jos postojao podforum Religija bila je velika rasprava o vezi Hesea,steta sto je izbrisano.Ako vec postoji ta tema na Knjizevnosti nek je neko nadje pa nek je osvezi.
 
Truman:
Dont_Break_The_Oath:
Ova tema vec postoji i dosta je razvijenija nego ova sad,i zaista su sasvim drugacija misljnja izneta.

Jel' mislis na ona sa Religije?Secam se da je Maranata najvise napadao Hesea.

Ma ne,bila je bas ovde tema o Hesseu,mada ne znam,nisam siguran da se o njemu zaista moze raspravljati po pitanju dopadanja ili ne.
Mnogo kompleksnije i mnogo lepse bi bilo kada bi ovde bilo raspravi o Knut Hamsun ili Johan August Strindberg.
Tumacenje Hessea je totalno pretezak poduhvat,pa cak i za mene koji sam procitao po par puta sve njegove knjige,i svaki put sam imao drugacije misljenje.
On muci citaoca,isto kao i Gete,neuhvatljiv je,ali nema sumnje,izvrstan.
 
Trumane,mislim da treba svariti Skandinavske pisce,posto su za ljude iz juzne Evrope oni prilicno dosadni sa svojom melanholijom i tim "racionalisanjem".
Zato sam ja i otisao iz SCG,jer su moje knjige dole bile jako dosadne kako za urednike,tako i za one koji su ih citali.Ali to je kod mene,,taj Skandinavski duh koji je i kod savremenih ljudi ovde ipak nekako zapostavljen.

Od Knut Hamsuna bih svima preporucio njegova prva dela, Sult(glad),Pan,Victoria,På gjedgrødde stier(po zaraslim stazama),inace moj omiljeni roman.To je barem ono sto sam ja nasao u SCG.
A Strindberg,to je bas cudna pojava,dete Stockholm-a,koji je prvi uneo naturalizam,a i dan danas je najveci Svedski pisac.
Od njega bih ti preporucio sve,ali sve,i drame,i romane,sve.Samo nisam siguran gde tacno ima da se nadje on u SCG.
 
Igra staklenih perli jeste delo koje sam ja citao 6 meseci svaki dan.
Prosto morao sam skoro da prozivim svaku recenicu koja je napisana u toj knjizi,i kada sam zavrsio citanje,nije mi laknulo,naprotiv,jos milion pitanja sam imao da postavim samom sebi.
Ali tu postoji jedan problem na koji niko ne obraca paznju.
To je knjiga,za mene bajka koja je neophodan uvod u Perle.
To je Hodocasce.
Mislim da bez citanja te knjige Perle zaista ostaju velika misterija,jer je Hodocasce zapravo i pravi,a mozda i jedini uvod u Perle.
ZAto savet svima koji hoce da citaju perle,neka prvo procitaju Hodocasce,pa tek onda Igru staklenih perli.
 
"Sta je upravo istinski ziv covek, to se danas svakako zna manje no ikad, te se zato u gomilama ubijaju ljudi od kojih je svaki dragoceni ogled prirode, koji postoji samo jedanput. Ali, svaki covek nije samo on sam, nego je on jedinstvena, sasvim osobita, znamenita tacka u kojoj se pojave sveta ukrstaju samo jedanput na taj nacin i nikada vise. Zato je svaki covek, dokle god zivi i ispunjava volju prirode, izvanredan i dostojan svake paznje. U svakome je otelotvoren duh, u svakome pati stvorenje, u svakome se izbavitelj raspinje na krst."

MI MOZEMO RAZUMETI JEDAN DRUGOG, ALI SVAKO OD NAS MOZE DA PROTUMACI SAMO SEBE SAMOG.
 
Hesse mi je omiljeni pisac. U pravu je onaj koji je rekao da on muchi chitaoca- TOTALNO!!! Dok sam chitala "Demijana", bila sam kao u nekom transu. Svaki dan sam mislila o toj knjizi i kad sam je zavrshila, nekako je promenila chitav moj svet. Ludilo. "Sidarta" mi je nekako malo slabija knjiga, pogotovu shto se tiche religije, ali ni ona nije losha. Jedva chekam da prochitam "Stepski vuk" i "Narcis i Zlatousti".
 
Hesse mi je omiljeni pisac. U pravu je onaj koji je rekao da on muchi chitaoca- TOTALNO!!! Dok sam chitala "Demijana", bila sam kao u nekom transu. Svaki dan sam mislila o toj knjizi i kad sam je zavrshila, nekako je promenila chitav moj svet. Ludilo. "Sidarta" mi je nekako malo slabija knjiga, pogotovu shto se tiche religije, ali ni ona nije losha. Jedva chekam da prochitam "Stepski vuk" i "Narcis i Zlatousti".
 
Hellen:
Извини што се мешам, али шта ће ти речници латинског и грчког да би схватио алегорије и метафоре? :roll:

Pogledaj u knjizi sta sve ona trazi da bi shvatio zaista fantasticne pojmove.
Moj pogresan izraz je bio za za alegorije i metafore.
Sta ces,skandinavski uticaj cini da se sa srpskim i ne snalazim vise kao nekada.
 
Hesse:
Dont_Break_The_Oath:
Jeste,slazem se donekle,ali radi manjeg zbunjivanja sa Perlama Hodocasce je sjajna priprema za to fantasticno putovanje kroz Perle.
Samo sto Hodocasce ima toliko metafora,alegorija,da su skoro neophodni recnici latinskog i starogrckog da bi se razumeli mnogi pojmovi.

Slazem se. U Hodocascu, a i u Perlama se cesto koriste Latinske reci, fraze i izrazi. Kao sto si napomenuo: skoro su neophodni recnici za dublje razumevanje. Dodao bih jos da Hesse u Perlama(+ Hodocasce) zahteva u najmanju ruku solidno poznavanje istorije...
...A Hodocasce je zaista najkompleksnije Hesseovo delo(sto se tice razmevanja), tumaceno na razne nacine...nedoreceno...

e vas dvojica, posyto ste strucni,
imam jednu molbu
o cemu se radi u Igri staklenih perli
ali u dve recenice
 
Hesse:
Betty:
Hesse:
Dont_Break_The_Oath:
Jeste,slazem se donekle,ali radi manjeg zbunjivanja sa Perlama Hodocasce je sjajna priprema za to fantasticno putovanje kroz Perle.
Samo sto Hodocasce ima toliko metafora,alegorija,da su skoro neophodni recnici latinskog i starogrckog da bi se razumeli mnogi pojmovi.

Slazem se. U Hodocascu, a i u Perlama se cesto koriste Latinske reci, fraze i izrazi. Kao sto si napomenuo: skoro su neophodni recnici za dublje razumevanje. Dodao bih jos da Hesse u Perlama(+ Hodocasce) zahteva u najmanju ruku solidno poznavanje istorije...
...A Hodocasce je zaista najkompleksnije Hesseovo delo(sto se tice razmevanja), tumaceno na razne nacine...nedoreceno...

e vas dvojica, posyto ste strucni,
imam jednu molbu
o cemu se radi u Igri staklenih perli
ali u dve recenice

Betty, preporucio bih ti da procitas delo, pa da onda probas da ga objasnis i u 10 recenica :(
kao što sam i mislila,
treba li reći šta mislim o TAKVIM čitačima kao što si ti?

btw. pročitala knjigu odavno.
 

Back
Top