Linux + Software Development
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Linux + Software Development

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Linux + Software Development

Pozdrav svima.
    Iako sam ovu temu mogao da stavim i na "Programiranje" prevashodno se odnosi na OS. Naime u procesu sam kupovine novog racunara i imam sledecu dilemu. Posto me interesuje Linux (ko zna mozda je to samo radoznalost koja ce splasnuti ali pretpostavimo u momentu da sam izuzetno ozbiljan) hteo bih da na novi racunar stavim upravo njega. No, sad, za sad, na Windows-u sam radio razvoj softvera, vec pogadjate u VS i VS.NET koristeci SQL server i nesto malo Delphi/Oracle. Pitanja su dakle:
    1.Kakve mogucnosti postoje na Linux-u za razvoj softvera mislim da li postoji nesto kao sto je VS-ov IDE (naravno za linux, ne ocekujem sad da cu moci da pravim win aplikacije) jer morate se sloziti da je VS.NET IDE fantastican i olaksava rad.
    2. Kakav mi korisnicki softver stoji na raspolaganju (ipak svakom developeru povremeno trebaju excel, word, photoshop i slicno)
    3. Kakvi sistemi za baze podataka postoje na linux-u?
    4. Software Development literatura koja je raspoloziva?
    5. Web development? Ne mislim na akcije tipa: start>programs>dreamweaver = sajt za jedno popodne vec ozbiljan web development.
    6. Neke preporuke, savete ako imate?
    7. Sve drugo sto smatrate da je bitno navedite...

E da, jos i da dodam da mi uopste nije trenutno bitno kako se nesto instalira na linux-u, koji linux i slicno za to postoje milioni how-to dokumenata. Zanima me - Linux za software/web development ZA i PROTIV
    Hvala na saradnji

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Podrazumevano Re: Linux + Software Development

Citat Original postavio RSSole
    1.Kakve mogucnosti postoje na Linux-u za razvoj softvera mislim da li postoji nesto kao sto je VS-ov IDE (naravno za linux, ne ocekujem sad da cu moci da pravim win aplikacije) jer morate se sloziti da je VS.NET IDE fantastican i olaksava rad.
    pa imas neke graficka okruzenja, kao sto je Kdedev, ali ja ga nisam koristio tako da...sad bas skidam jos neki programcic pa cu ti reci sta mislim o njemu...

2. Kakav mi korisnicki softver stoji na raspolaganju (ipak svakom developeru povremeno trebaju excel, word, photoshop i slicno)
    imas open office u kom postoje office programi
    pored toga na raspologanju tio je i Gimp, nesto kao fotosop. Naaravno, ima manje mogucnosti ali mozes da postiignes neke rezultate...zavisi do koje mere ti je 'snaga' fotosopa potrebna

3. Kakvi sistemi za baze podataka postoje na linux-u?
    najbolje da pogledas ovaj link
    http://www.iam.unibe.ch/~scg/Archive/Software/FreeDB/FreeDB.list.html

4. Software Development literatura koja je raspoloziva?
    kratko - razna ima svacega da skines i kupis na netu...

5. Web development? Ne mislim na akcije tipa: start>programs>dreamweaver = sajt za jedno popodne vec ozbiljan web development.
    ne bih bas rekao da je DW neozbiljan, ali dobro...
    sta uopste podrazumevas pod ozbiljan web development?

6. Neke preporuke, savete ako imate?
    treba imati dosta strpljenjna sa Linuxom...ne odustaj kad ne ide...

Linux za software/web development ZA i PROTIV
    Hvala na saradnji
    sto se ticee softvera, ako programiras sa lin, normalno ti treba lin
    a za web...hm ja i ovako i onako koristim uglavnom tekstualne editore za sve, tako da sve i radim u Linuxu, mislim naravno na php&mysql...

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio "Obersturmfuehrer
    imas open office u kom postoje office programi
    pored toga na raspologanju tio je i Gimp, nesto kao fotosop. Naaravno, ima manje mogucnosti ali mozes da postiignes neke rezultate...zavisi do koje mere ti je 'snaga' fotosopa potrebna
    pa recimo osnovne do srednjih mogucnosti. Napredne, realno govoreci uopste nisu.

ihaaj :shock: ok cini se da ima dovoljno, MySQL bi trebalo da moze da uskoci umesto SQL Servera

ne bih bas rekao da je DW neozbiljan, ali dobro...
    sta uopste podrazumevas pod ozbiljan web development?
    interaktivne strane koje kao sto su u stanju da prihvate tako i da daju podatke, da su konfigurabilne itd itd itd, recimo php i asp strane. Nisam rekao da je Dreamweaver neozbiljan vec nacin na koji se brojni sajtovi/web aplikacije rade. Ne mora se uopste raditi o DW-u, radi se o sklapanju na brzinu necega sto radi na principu "pomozi Boze".

treba imati dosta strpljenjna sa Linuxom...ne odustaj kad ne ide...
    nema operativnog sistema koji moze sa mojom tvrdoglavoscu da se nosi, tako da je i to reseno

sto se ticee softvera, ako programiras sa lin, normalno ti treba lin
    a za web...hm ja i ovako i onako koristim uglavnom tekstualne editore za sve, tako da sve i radim u Linuxu, mislim naravno na php&mysql...
    Ajd ne moze da skodi da probam, javicu tj oglasicu sta sam uradio

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

Ako si radio u Delphiju, onda ce prelazak na Kylix da ti donese najmanje stresa. Nisam jos video, ali trebalo bi da je Winelphi=Linux:Kylix.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

pa recimo osnovne do srednjih mogucnosti. Napredne, realno govoreci uopste nisu.
    pa onda bi trebalo da ti odgovara...naravno treba malo vremena da se naviknes na interfejs

ihaaj :shock: ok cini se da ima dovoljno, MySQL bi trebalo da moze da uskoci umesto SQL Servera
    to

interaktivne strane koje kao sto su u stanju da prihvate tako i da daju podatke, da su konfigurabilne itd itd itd, recimo php i asp strane. Nisam rekao da je Dreamweaver neozbiljan vec nacin na koji se brojni sajtovi/web aplikacije rade. Ne mora se uopste raditi o DW-u, radi se o sklapanju na brzinu necega sto radi na principu "pomozi Boze".
    da dda, ok...
    konkretno ja najvise koristim KEdit, koji dolazi sa KDE-om, nije nista posevno, nesto kao ultreedit ili edit+ za win...najvaznije mi je da kod bude pregledan, tj da ga on lepo 'oboji'...a u njemu mozes da gledas i C/C++, php html i ostalo...

nema operativnog sistema koji moze sa mojom tvrdoglavoscu da se nosi, tako da je i to reseno
    onda super
    jos ako te ne mrzi da citas howto-e, ijha divota

Ajd ne moze da skodi da probam, javicu tj oglasicu sta sam uradio
    aj...
    nego koji linux planiras da instaliras? pitam cisto iz radoznalosti?

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Vidi kako stvari stoje:
    -- Ako hocesh da se bavish programiranjem, imash pod GPL-om zilion kompajlera za takodje zilion jezika. IDE-a ima na svakom coshku, ja lichno koristim KDevelop i zadovoljan sam. RAD okruzhenaj takodje ima, narochito ako programirash u C/C++, imash Qt Designer i Glade, koji ce te zadovoljiti po pitanju vizualizacije u pravljenju Qt i GTK interfejsa. Sho se tiche VBa, ima nekih projekata, ali neznma kakvi su... Ne zam VB :shock: Za Delphi-like RADove i kompajlere, Kylix bi samo TREBALO da bude isto shto i Delphi. Uglavnom je Borland debelo zabrljao, i nadamo se da ce to da se poprvi :wink: POd GPLom imasl Lazarus www.lazarus.freepascal.org koji je josh u fazi razvoja, ali blizu kraja, i koji nije bash Delphi, ali je sasvim dovoljan

--Za web develope, ako hocesh WISIWYG alate, imash par sitnih stvari koje stizhu uz OO i Mozillu, onda jednu krupnu stvar NVU, koja bi trebalo da je vrlo ozbiljan konkurent Dreamweaveru www.nvu.com i imash nadu da ce DW biti portovan na Linux. Odprilike ovako, Macromedia je napravila DW 2004 tako da mozhe da se emulira wine-om! sami se hvale tim, pa se iskreno, kao i josh pola Linux populacije, nadam da ce sledeca verzija postojati i u native Linux varijanti. Od editora imash gro stvari. Mozhda su najzanimljivije Quanta + i BlueFish.

POzz

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Obersturmfuehrer
    nego koji linux planiras da instaliras? pitam cisto iz radoznalosti?
    Realno govoreci nemam pojma! Lik kod kojeg nabavljam softver ima (downloadovanje sa interneta i slicne avanture su izvan domasaja raspolozivog vremena koje imam) RedHat, Gentoo, Slackware i Mandrake, kako izgleda, one najpopularnije. Jos cu da pregledam neke clanke o pojedinim pa cu da vidim. Problem je da ima toliko distribucija da dok prikupis informacije i doneses odluku, pojavi se jos novih distribucija a ni stare nisu vise sto su bile

Citat Original postavio RiSK
    Vidi kako stvari stoje:
    -- Ako hocesh da se bavish programiranjem, imash pod GPL-om zilion kompajlera za takodje zilion jezika. IDE-a ima na svakom coshku, ja lichno koristim KDevelop i zadovoljan sam. RAD okruzhenaj takodje ima, narochito ako programirash u C/C++, imash Qt Designer i Glade, koji ce te zadovoljiti po pitanju vizualizacije u pravljenju Qt i GTK interfejsa. Sho se tiche VBa, ima nekih projekata, ali neznma kakvi su... Ne zam VB :shock: Za Delphi-like RADove i kompajlere, Kylix bi samo TREBALO da bude isto shto i Delphi. Uglavnom je Borland debelo zabrljao, i nadamo se da ce to da se poprvi :wink: POd GPLom imasl Lazarus www.lazarus.freepascal.org koji je josh u fazi razvoja, ali blizu kraja, i koji nije bash Delphi, ali je sasvim dovoljan
    POzz
    Evo ovako: bilo bi mnogo bolje verovatno da ja imam nameru da pocnem sa programiranjem to jest da tek zapocinjem. No nije tako, iza sebe imam poduzu praksu, mnoga iskustva i ustaljene navike pa prelazak u jedno drugacije okruzenje moze da bude i te kako problematican. Ne bas mali broj aplikacija koje se nece same od sebe portovati na novo okruzenje. O cemu se radi? Pa veoma je prosto, u svetlu toga da postoji izvestan broj preduzeca koji bezeci od Windowsa koji mora biti licenciran (jos nisu udarili na "male" korisnike) utociste nalaze u Linux-u. E sad u tom svetlu postoji lepa mogucnost da se ponesto i zaradi. Jeste Linux besplatan kao i velika kolicina softvera za njega ali od necega se mora ziveti. I posto su neki od ljudi za koje sam radio, ajde nisu direktno pitali ali su "opipavali" kako bi bilo i jel moguce portovati odredjene aplikacije na Linux jer i oni vide mogucnost da ustede. Valjda je sad jasnije moje interesovanje za isti. A tvoj post mi je umnogome pomogao jer malo po malo sklapam sliku kako bih mogao "da se portujem"
    C++ je jezik koji sam "progovorio" po "programerskom rodjenju". Jeste malo nezahvalan za aplikativni softver ali prilagodimo se da bi opstali. Eto, necu vise da duzim

iluzionista
    Guest

Podrazumevano

Kao prvo, hvala na linku za NVU.

A posle odgovor. Da. Za Linux je dostupan ogroman broj programerskih alata.

Inače ne preporučujem Kylix. Probao sam. Fora je u tome što je Kylix wine port Delphija... Nije nativni linux paket. I kao rezultat toga nastali softver je ovisan o wineu... Bolja je opcija je recimo korišćenje KDevelopa i Qt designera... Ako si u SCG, kompjuter biblioteka ima jednu vrlo opširnu knjigu o C++ programiranju za Linux. Prelistao sam je, ali je nisam kupio... Meni je tada trebao sam uvod u linux programiranje.

Inače, imaj na umu katastrofalne prevode naših izdavača...

iluzionista
    Guest

Pa... Dobro se informiši o podršci za hardver koji nameravaš da nabaviš... Mislim da Mandrake ima opširnu bazu podržanog hardvera na svom sajtu... Nisam siguran.

A ako planiraš prelazak na linux sa već postojećih računara, informiši se da li je sve podržano ili ćeš morati možda da kupiš neki novo parče hardvera... Za pitanja u vezi konkretnog hardvera možeš pitati ovde ili na nekom drugom forumu na netu (ES, linuxo...)

Zanima me - Linux za software/web development ZA i PROTIV
    Well.. Što se tiče software developmenta... Pa pogledaj revoluciju open sourca... Linux je omogućio širenje te ideje... Sada je taj talas osvojio i windows (i mnoge druge platforme). Linux je od samog početka imao na umu lak pristup alatima za razvoj... Naravno: zbog otvorenog koncepta na kojima je nastajao... A za GUI alate... I oni su vremenom postali uobičajeni i sve korisniji...

A ako planiraš razvoj i za linux i za druge platforme možeš razmisliti o nekom više-platformskom GUIju... (GTK, WxWindows?)

Inače, još nisam skinuo Lazarus... Ali imam to u planu... Kakvi su vaši utisci?

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Citat Original postavio iluzionista
    Dobro je, malo tanje od Delphia, ali sasvim dovoljno. Josh uvek je dosta nestabilan -- chesto puca, ali ce se to popraviti do 1.0. Portabilan je kod, kao i za fpc... Znachi sve platforme na kojima mozhe da radi fpc, mogu i Lazini programi: win, linux, fbsd, mac..... I moguce je zaobici GPL licenciranje. fpc inache podrzhava standardni. pascal, ObjectPascal, extended Pascal i josh sijaset standarda za ovaj jezik, a za neki dan treba da bude zvanichno objavljena verzija 2.0 ....

Poznat Jandrla (avatar)
    Učlanjen
    17.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    124

iluzionista
    Guest

Citat Original postavio RiSK
    Citat Original postavio iluzionista
    Dobro je, malo tanje od Delphia, ali sasvim dovoljno. Josh uvek je dosta nestabilan -- chesto puca, ali ce se to popraviti do 1.0. Portabilan je kod, kao i za fpc... Znachi sve platforme na kojima mozhe da radi fpc, mogu i Lazini programi: win, linux, fbsd, mac..... I moguce je zaobici GPL licenciranje. fpc inache podrzhava standardni. pascal, ObjectPascal, extended Pascal i josh sijaset standarda za ovaj jezik, a za neki dan treba da bude zvanichno objavljena verzija 2.0 ....
    Probao sam FPC. Doduse na winu... No, nije mi se nikad dalo da ucim Pascal, tako da sam ga koristio cisto da bi naucio neke osnove...

A za Lazu... Pricekacu 1.0, a onda ga sigurno skidam sa neta... Ako je vec 1.0 u ocekivanju, bolje da ne skidam beta verzije. Pa, ako mi odgovara, mozda i naucim taj Pascal vec jednom.

Slične teme

1. Marketing Development
    Autor Paja030 u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 06.02.2009., 20:01
  2. Web design & development
    Autor zokazz u forumu Web dizajn
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25.07.2006., 23:58
  3. Game Development
    Autor juznivetar u forumu Video igre
    Odgovora: 9