Psihoza - kako se postaviti?

Mimma

Početnik
Poruka
40
Pokusacu da sazmem moje pitanje. Izuzetno dobra prijateljica je bolesna, ne znam tacnu dijagnozu, otprilike ovako; razne psihoze, depresija, fobije, paranoja... Svasta nesto. Traje vec cetiri godine, tri puta u bolnici. Pod jakim je lekovima, redovna psihoterapija, dakle nije zapustena bolest, ona radi na tome i bori se... Moje pitanje: kako da se ja postavim u celoj situaciji? Mislim, kako da reagujem na njene razne, ceste psihoticne epizode? Izmenila se, postala je sebicna, samo ona i ona.. Nasi razgovori su postali njeni monolozi, pocela sam da je izbegavam. Cesto pomislim da se ona samo boji zivota, da je razmazena, onda pomislim ko sam ja da sudim u toj situaciji, nemam pojma kako joj je i koliko se bori... U velikoj sam dilemi, da li da joj se suprotstavljam u njenim fix idejama, da joj povladjujem, da je tesim... Vise ne znam sta da radim, ona nije ista osoba, ne funkcionise a ja je volim i zelim da pomognem ako ikako mogu... Ja bih zelela odgovor od strucnog lica ali isto tako savet nekog ko ima slicnu situaciju.
Problem je komplexan, ja ne mogu na malom prostoru opisati sve njene probleme, i moje sa njom, ali mislim da ste shvatili. Ja cesto ne delim misljenje njenog doktora ali ne usudjujem se da to otvoreno kazem, mislim verovatno on zna bolje. A uzasno me grize savest kada je lazem ili izbegavam. Pomoc!
 
Nesto slicno sam cula i videla,situacija je losa jer ti ta osoba nesto znaci.Moj savet ti je da iskreno porazgovaras sa Njom,bez obzira na ishod.Ako je tvojoj drugarici stalo do vaseg prijateljstva,moguce da ce pokusati da se promeni,a ako reaguje burno bar ces znati na cemu si.Ja licno ne verujem da je kod nje bas tako,ima ona odlicnu svest cim sebe gura u prve redove...
Sve najbolje u realizaciji!
 
Da li mora da se ceka da osoba ugrozi nekoga pa da bude uhapsena ili postoji drugi nacin?
Znam da je tesko, rec je o porodici koja mi je veoma bliska.


ukoliko postoji dijagnoza koja tu osobu karakteriše kao opasnu za okolinu,trebalo bi otići u centar za socijalni rad i raspitati se šta dalje,ne treba čekati da nekoga ugrozi,
svesna sam da je to izuzetno teško uraditi,uvek se nađe neko pametan da osudi i komentariše,ali takvi nemaju to u kući i ne znaju koliko je opasno
 
Pokusacu da sazmem moje pitanje. Izuzetno dobra prijateljica je bolesna, ne znam tacnu dijagnozu, otprilike ovako; razne psihoze, depresija, fobije, paranoja... Svasta nesto. Traje vec cetiri godine, tri puta u bolnici. Pod jakim je lekovima, redovna psihoterapija, dakle nije zapustena bolest, ona radi na tome i bori se... Moje pitanje: kako da se ja postavim u celoj situaciji? Mislim, kako da reagujem na njene razne, ceste psihoticne epizode? Izmenila se, postala je sebicna, samo ona i ona.. Nasi razgovori su postali njeni monolozi, pocela sam da je izbegavam. Cesto pomislim da se ona samo boji zivota, da je razmazena, onda pomislim ko sam ja da sudim u toj situaciji, nemam pojma kako joj je i koliko se bori... U velikoj sam dilemi, da li da joj se suprotstavljam u njenim fix idejama, da joj povladjujem, da je tesim... Vise ne znam sta da radim, ona nije ista osoba, ne funkcionise a ja je volim i zelim da pomognem ako ikako mogu... Ja bih zelela odgovor od strucnog lica ali isto tako savet nekog ko ima slicnu situaciju.
Problem je komplexan, ja ne mogu na malom prostoru opisati sve njene probleme, i moje sa njom, ali mislim da ste shvatili. Ja cesto ne delim misljenje njenog doktora ali ne usudjujem se da to otvoreno kazem, mislim verovatno on zna bolje. A uzasno me grize savest kada je lazem ili izbegavam. Pomoc!


U kvalifikaciji predmetne osobe sa početka posta se krije odgovor. Napisala si : " Izuzetno dobra prijateljica je bolesna," A sada zaviri u sebe i razmisli da li je ona takvu kvalifikaciju zavredila u dobru i zlu tokom godina vašeg prijateljstva i formiraj stav da li treba da se povremeno posvetiš osobi koju tako kvalifikuješ i olakšaš joj život uprkos njenim dijagnozama kojima se bave stručna lica i tako treba da ostane. Na tebi je da joj budeš baš ono kako si ti nju okvalifikovala samo bez reči "bolesna". Dakle : " Izuzetno dobra prijateljica"


Sve najbolje :kpozdrav:


PS : Možda bi ovu temu bilo dobro prebaciti na pdf Psihologija. Vrlo je interesantna i životna iako je davno postavljena. :hvala:
 
Poslednja izmena:
Molim da mi neko odgovori ako je moguce: kako psihicki obolelu osobu motivisati da ode na lecenje? Osoba ima 70 godina.

Motivisati je da ode kod lekara opšte prakse iz nekog drugog razloga. Lekara pre dolaska pacijenta na pregled pripremiti dostupnim informacijama. Ostalo će već specijalista opšte prakse (izabrani lekar) znati kako treba.


Ovo je samo predlog i tako ga treba i shvatiti.:kpozdrav:
 
Ne zeli niko da joj dolazi, a cak i u tom slucaju nije moguce naterati je na bolnicko lecenje, a to je ovde neophodno...
Nema tu pomoći. Moja majka ima povremeno psihoze, svašta se dešava, bilo je čak da je ugrozila živote nekim ljudima zbog svoje paranoje (u poslednjih nekoliko godina ne, stabilizovala se). Dođe policija, odvede je u bolnicu a u bolnici ne mogu da je zadrže više od par dana bez njenog pristanka, takav je usrani zakon, niko ne može da je natera da se leči ako ona ne želi. A optužbe ljudi kojima je ugrozila život su odbačene jer je tada bila neuračunjiva. CSR predlaže da se neko od članova porodice dodeli kao staratelj koji bi brinuo ali i ODGOVARAO za nju i njene postupke. Ko bi normalan to prihvatio ? Ili da je oni smeste u ustanovu tipa staračkog doma, ali da njima ide njena penzija i sve pokretne i nepokretne imovine koje ima, tj da je se porodica zvanično odrekne.
 
Ne razumem kako ne mogu da je zadrze u bolnici bez njenog pristanka, s obzirom na vrstu bolesti. Moj otac je posle infarkta sam potpisao da izlazi na svoju odgovornost pre vremena, ali kad je imao mozdani udar, morao je da potpise neko drugi jer njegov potpis nije imao vaznost (iako nije nikoga ugroazavao)
 
zdravo svima , ja bolujem od shizoafektivne psihoze vec 22 godine i stav mi je da se treba boriti sa bolescu, meni pomaze citanje knjiga, druzenje sa muzem i prijateljima,plivanje itd... mislim da se treba okupirati lepim aktivnostima da ne bi stalno mislili na psihozu, ona je tu i samo treba da naucimo da zivimo da njom, pozdrav svima od mene bonane.
 

Back
Top