Psihoza - kako se postaviti?
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Psihoza - kako se postaviti?

Početnik
    Učlanjen
    17.08.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Psihoza - kako se postaviti?

Pokusacu da sazmem moje pitanje. Izuzetno dobra prijateljica je bolesna, ne znam tacnu dijagnozu, otprilike ovako; razne psihoze, depresija, fobije, paranoja... Svasta nesto. Traje vec cetiri godine, tri puta u bolnici. Pod jakim je lekovima, redovna psihoterapija, dakle nije zapustena bolest, ona radi na tome i bori se... Moje pitanje: kako da se ja postavim u celoj situaciji? Mislim, kako da reagujem na njene razne, ceste psihoticne epizode? Izmenila se, postala je sebicna, samo ona i ona.. Nasi razgovori su postali njeni monolozi, pocela sam da je izbegavam. Cesto pomislim da se ona samo boji zivota, da je razmazena, onda pomislim ko sam ja da sudim u toj situaciji, nemam pojma kako joj je i koliko se bori... U velikoj sam dilemi, da li da joj se suprotstavljam u njenim fix idejama, da joj povladjujem, da je tesim... Vise ne znam sta da radim, ona nije ista osoba, ne funkcionise a ja je volim i zelim da pomognem ako ikako mogu... Ja bih zelela odgovor od strucnog lica ali isto tako savet nekog ko ima slicnu situaciju.
    Problem je komplexan, ja ne mogu na malom prostoru opisati sve njene probleme, i moje sa njom, ali mislim da ste shvatili. Ja cesto ne delim misljenje njenog doktora ali ne usudjujem se da to otvoreno kazem, mislim verovatno on zna bolje. A uzasno me grize savest kada je lazem ili izbegavam. Pomoc!

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Imas PP.

Početnik
    Učlanjen
    21.01.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Psihoza - kako se postaviti?

Nesto slicno sam cula i videla,situacija je losa jer ti ta osoba nesto znaci.Moj savet ti je da iskreno porazgovaras sa Njom,bez obzira na ishod.Ako je tvojoj drugarici stalo do vaseg prijateljstva,moguce da ce pokusati da se promeni,a ako reaguje burno bar ces znati na cemu si.Ja licno ne verujem da je kod nje bas tako,ima ona odlicnu svest cim sebe gura u prve redove...
    Sve najbolje u realizaciji!

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Molim da mi neko odgovori ako je moguce: kako psihicki obolelu osobu motivisati da ode na lecenje? Osoba ima 70 godina.

Iskusan Dark_hazard (avatar)
    Učlanjen
    09.06.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1680

Tesko.

Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Da li mora da se ceka da osoba ugrozi nekoga pa da bude uhapsena ili postoji drugi nacin?
    Znam da je tesko, rec je o porodici koja mi je veoma bliska.

Veoma poznat neda52 (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2012.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    452

Citat Original postavio Harmony Pogledaj poruku
    Da li mora da se ceka da osoba ugrozi nekoga pa da bude uhapsena ili postoji drugi nacin?
    Znam da je tesko, rec je o porodici koja mi je veoma bliska.

ukoliko postoji dijagnoza koja tu osobu karakteriše kao opasnu za okolinu,trebalo bi otići u centar za socijalni rad i raspitati se šta dalje,ne treba čekati da nekoga ugrozi,
    svesna sam da je to izuzetno teško uraditi,uvek se nađe neko pametan da osudi i komentariše,ali takvi nemaju to u kući i ne znaju koliko je opasno
    joj bre

Elita
    Učlanjen
    29.09.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    61
    Reputaciona moć
    5456

Citat Original postavio Mimma Pogledaj poruku
    Pokusacu da sazmem moje pitanje. Izuzetno dobra prijateljica je bolesna, ne znam tacnu dijagnozu, otprilike ovako; razne psihoze, depresija, fobije, paranoja... Svasta nesto. Traje vec cetiri godine, tri puta u bolnici. Pod jakim je lekovima, redovna psihoterapija, dakle nije zapustena bolest, ona radi na tome i bori se... Moje pitanje: kako da se ja postavim u celoj situaciji? Mislim, kako da reagujem na njene razne, ceste psihoticne epizode? Izmenila se, postala je sebicna, samo ona i ona.. Nasi razgovori su postali njeni monolozi, pocela sam da je izbegavam. Cesto pomislim da se ona samo boji zivota, da je razmazena, onda pomislim ko sam ja da sudim u toj situaciji, nemam pojma kako joj je i koliko se bori... U velikoj sam dilemi, da li da joj se suprotstavljam u njenim fix idejama, da joj povladjujem, da je tesim... Vise ne znam sta da radim, ona nije ista osoba, ne funkcionise a ja je volim i zelim da pomognem ako ikako mogu... Ja bih zelela odgovor od strucnog lica ali isto tako savet nekog ko ima slicnu situaciju.
    Problem je komplexan, ja ne mogu na malom prostoru opisati sve njene probleme, i moje sa njom, ali mislim da ste shvatili. Ja cesto ne delim misljenje njenog doktora ali ne usudjujem se da to otvoreno kazem, mislim verovatno on zna bolje. A uzasno me grize savest kada je lazem ili izbegavam. Pomoc!

U kvalifikaciji predmetne osobe sa početka posta se krije odgovor. Napisala si : " Izuzetno dobra prijateljica je bolesna," A sada zaviri u sebe i razmisli da li je ona takvu kvalifikaciju zavredila u dobru i zlu tokom godina vašeg prijateljstva i formiraj stav da li treba da se povremeno posvetiš osobi koju tako kvalifikuješ i olakšaš joj život uprkos njenim dijagnozama kojima se bave stručna lica i tako treba da ostane. Na tebi je da joj budeš baš ono kako si ti nju okvalifikovala samo bez reči "bolesna". Dakle : " Izuzetno dobra prijateljica"

Sve najbolje

PS : Možda bi ovu temu bilo dobro prebaciti na pdf Psihologija. Vrlo je interesantna i životna iako je davno postavljena.
    Poslednji put ažurirao/la Nez : 10.01.2013. u 14:56
    Fortiter in re, suaviter in modo

"Odvažno u činu, blago u načinu"

Elita
    Učlanjen
    29.09.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    61
    Reputaciona moć
    5456

Molim da mi neko odgovori ako je moguce: kako psihicki obolelu osobu motivisati da ode na lecenje? Osoba ima 70 godina.
    Motivisati je da ode kod lekara opšte prakse iz nekog drugog razloga. Lekara pre dolaska pacijenta na pregled pripremiti dostupnim informacijama. Ostalo će već specijalista opšte prakse (izabrani lekar) znati kako treba.

Ovo je samo predlog i tako ga treba i shvatiti.
    Fortiter in re, suaviter in modo

"Odvažno u činu, blago u načinu"

Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Lekari opste prakse, nazalost nisu pokazali nimalo volje da pomognu, a osoba odbija i to sve vise, bilo kakvu saradnju.

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5971

milom mi jedino pada na pamet da se uzme neki psihijatar koji bi dosao kuci ako treba par puta i popricao strucnijim pristupom
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ne zeli niko da joj dolazi, a cak i u tom slucaju nije moguce naterati je na bolnicko lecenje, a to je ovde neophodno...

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

Ne zeli niko da joj dolazi, a cak i u tom slucaju nije moguce naterati je na bolnicko lecenje, a to je ovde neophodno...
    Nema tu pomoći. Moja majka ima povremeno psihoze, svašta se dešava, bilo je čak da je ugrozila živote nekim ljudima zbog svoje paranoje (u poslednjih nekoliko godina ne, stabilizovala se). Dođe policija, odvede je u bolnicu a u bolnici ne mogu da je zadrže više od par dana bez njenog pristanka, takav je usrani zakon, niko ne može da je natera da se leči ako ona ne želi. A optužbe ljudi kojima je ugrozila život su odbačene jer je tada bila neuračunjiva. CSR predlaže da se neko od članova porodice dodeli kao staratelj koji bi brinuo ali i ODGOVARAO za nju i njene postupke. Ko bi normalan to prihvatio ? Ili da je oni smeste u ustanovu tipa staračkog doma, ali da njima ide njena penzija i sve pokretne i nepokretne imovine koje ima, tj da je se porodica zvanično odrekne.
    Jedino nikada neću umeti da se ne naježim kad se rukuju mlitavo. Ko se mlitavo rukuje znači da mlitavo misli i mlitavo vekuje.

Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ne razumem kako ne mogu da je zadrze u bolnici bez njenog pristanka, s obzirom na vrstu bolesti. Moj otac je posle infarkta sam potpisao da izlazi na svoju odgovornost pre vremena, ali kad je imao mozdani udar, morao je da potpise neko drugi jer njegov potpis nije imao vaznost (iako nije nikoga ugroazavao)

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

E pa tako, daju joj terapiju dok je tamo, ona se smiri, bude ok, i onda je otpuste jer pod terapijom bude normalna, a niko ne može da je natera da uzima terapiju kod kuće.
    Jedino nikada neću umeti da se ne naježim kad se rukuju mlitavo. Ko se mlitavo rukuje znači da mlitavo misli i mlitavo vekuje.

Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

jao, mnogo je ovo komplikovano i tesko, a mora da se nadje resenje...

Ističe se Gotika (avatar)
    Učlanjen
    17.03.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio Marge Simpson Pogledaj poruku
    E pa tako, daju joj terapiju dok je tamo, ona se smiri, bude ok, i onda je otpuste jer pod terapijom bude normalna, a niko ne može da je natera da uzima terapiju kod kuće.
    Kada bi ste mogli nekako da joj vi dajete lekove kroz hranu...ili na neku, ne znam i ja pa prevaru.....jer jako je dobro što joj lekovi pomažu dok ih koristi....

Slične teme

1. kako gotov web postaviti na net
    Autor leni u forumu Web dizajn
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.06.2006., 20:22
  2. kako postaviti sajt
    Autor Petica u forumu Web dizajn
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 05.06.2006., 12:49
  3. Kako postaviti pitanje
    Autor Psiholog Jovana u forumu Zdravlje
    Odgovora: 6