HIPERTENZIJA-visok pritisak

I moja pokojna baba imala to (i ovo nije u ironicnom smislu... zena umrla u 89-oj godini) od svoje 26... I tad joj doktor rekao da ne jede slano, masno, alkohol, pusenje i sl...

Jedino meso koje je od tad jela je bila piletina i riba, i to u malim kolicinama, a nije stavljala ni trunku soli u nicemu sto je jela... Pocela da pije lekove tek od 60-te kad joj je pritisak vec bio 240/140...

Generalno, koliko ja znam, ako je to nasledno ili vec uslo u 'tezi' stadijum, nikad neces vratiti svoj normalni pritisak, ali ces moci da sasvim lepo zivis i sa malo povisenim, ako opasno pazis na ishranu, i generalno vodis sto je vise moguce zdraviji zivot...

Poz.
 
Mrzim kad moram ovako da pocnem odgovor ali ajde,izvini ali jesi li bilo do svog lekara?Nisam sad rekla nikakvu mudrost ali u tvojim godinam nije problem visok pritisak nego sta se krije iza njega.Postoje oboljenja koja se manifestuju visokim pritiskom.Zato treba da se javis svom lekaru i da se urade izvesna ispitivanja.Ne uvode se antihipertenzivni lekovi mladjim osobama tek tako,vec nakon serije kardioloskih,endokrinoloskih...ispitivanja.A pritisak se da izregulisati i dijetom koju ces opet dobiti od svog lekara.Od mesa samo piletina i curetina ali barena,bez kozice,nikako pohovano,przeno ili peceno,riba.Nikako svinjsko meso.Puno povrca u svezem obliku.Izbegavati vece kolicine hleba jer on povecava masnocu u krvi a to moze prouzrokovati povisen pritisak.Eto toliko.
Pozdrav!
 

Back
Top