Moze malo saveta oko kupovine?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
19.925
Dakle stvari ovako stoje, dobri stari Golf I je vec previse mator i krajnje je vreme menjati ga!
U konkurenciju ulaze automobili tipa srednji kupei ili hatchbackovi. Bitan faktor u odlucivanju mi je pouzdan i ekonomican motor, kao i pristupacni delovi i servis. Snaga je ne bitna. Petoro vrata je takdje bitan element.
Listajuci oglase zapali su mi za oko ovi modeli:

Renault Megane ('98/'99 god)
Citroen Xara (isto), Saxo (2000 +/-), Xantia (vecinom starije od prethodnika)
VW Golf III (oko '95) i Polo
Fiat Brava ('98)
Chrysler Neon ('98)
Daewoo Lanos (2000 i sveziji)
Opel Astra ('98)

Moje dileme su sledece:
Sta od japanaca mozda moze da se ukljuci u ovu pricu? (bije ih glas da su dosta skupi i nezgodni za odrzavanje)
Mozda i neki Ford? (u zadnje vreme ga bije dosta los glas)
Da li mozda treba razmatrati i nesto starije? (Golf II, Audi 80/100 i sl. pop modeli)
Medju gore pomenutim, koji je najbolji izbor?

A, da u pitanju je neki cenovni rang do 6000.
Poz. i hvala unapred na pomoci.
 
Za te novce možeš uzeti pristojnu Hondu, Nisana, Mazdu, Micubišija... I mislim da će ti služiti mnoooogo dobro. A ta priča da su skupi za održavanje, tj. ''nezgodni'', datira od pre 15-ak godina kada je to i bilo istina zbog malog broja Japanaca na našim prostorima. Situacija se drastično promenula, povećao se broj servisa za njih, kao i prodavnica koji nabavljaju nove i polovne delove. Za razliku u ceni pri kupovini sebi možeš da dozvoliš gomilu kvarova i problema kojih naravno neće biti jer Japanci su pedantniji i predaniji od većine naroda. Samo ti uzmi Japanca i nema da brineš...
Pazi, ja vozim Subaru star 15 godina i NIKAKVIH problema nemam od kad sam ga uzeo (4 godine). Nikakvih. Samo servisi koji koštaju koliko i za ostale automobile, jer na kraju krajeva, svi koriste ista ulja, filtere, gume... I bolju opremu dobijaš za iste novce... Moj primer: stakla i retrovizori na struju, servo, volan podesiv po visini, sedište takođe, šiber na struju, 4WD,... I sve to za 2900 dem 2001. godine, kada je Golf II koštao 7000-7500 dem! A nema ništa od navedenog. A delovi (neki) su Golfu jeftiniji jer ih pravi teča iz Mrčajevaca kao ''ovlašćeni'' serviser?!? :lol: A oni stvarno originalni koštaju koliko i za moj auto. I zaboravio sam ''hill holder''! To je nešto čime se hvale Nemci od pre par godina, a Japanci u upotrebi imaju to već 20 godina! To ti je nekakav sistem da kada na uzbrdici staneš, npr. na potencijalno klizavom terenu, pa stisneš kočnicu, ona ostaje aktivirana do puštanja kvačila, pa nema driblanja ručna-kvačilo-gas. Krećeš iz mesta kao na semaforu u ravnici. Kada tu dodaš pogon na 4 točka, zimske gume,... Nema zime!
Poslušaj me, daleko ćeš dogurati. :wink:
P.S.
Jedina ''mana'' je što je benzinac (1800, 97ks). Ali to je nekom i nekad mana, a nekad i nekom prednost...
 
Realno posmatrano, bilo koje auto koje se uzme a mladje je od 7-8god ne moze da ne valja (osim ako se ne radi oo zastavi njih ne racunam u automobile). Od navedenih vozio sam Megana, Saxo, Xantia, Golf III, Polo i Astru (svaki po otprilike 1000-2000km). Zaista perfomanse za svaki su po meni odlicne u odnosu na ono sta se od njih ocekuje. Kod Citroena (Saxo i Xantia) me je odusevilo to sto koliko god natrpas u gepek on ostaje na istoj visini tako da u toku voznje nema brige da li ce ti tocak zakaciti za blatobran (mada nema ni kod ostalih ako su amortizeri ok ali ovo me je odusevilo). Golfa i Pola necu da komentarisem jer je meni VW favorit. Megan i Astra mi se svidjaju jedino sto ne znam gde da ih svrstam da li u gradske ili automobile za putovanja.
Slozio bih se sa jomini da treba da pogledas japance i Svedjane koji za iste pare nude mnogo vise opreme od konkurencije. Tu bih ti predlozio Volvo, Micubisi, Honda... Pozdrav :wink:
 
Meni je gradska klasa je tipa Polo i Saxo i manji. Naravno da su im i motori manji i stedljivji, a ne ko negde sto sam video sa motorima od po 1,8/1,9 !!!
Iako sam isprava bio za tu varijntu, malo i gradsko, ipak su u prvi plan izleteli kupei kakva je Astra, Megan, Xsara i sl.
Sta od japanaca preporucujete? Pomenuste i Svedjane, sta Saab ima u toj klasi?
 
Pa Saab ti je dobar,bezbedan,ali za te pare ne mozes kupiti nesto noviji,posto nije tacno da su Svedski automobili jeftiniji,bas naprotiv,skuplji su cak i od vecine nemackih.A i sve do kraja devedesetih godina svaki model ,posebno Saab-a ,izgleda bar pet godina starije,sto ne znaci da nisu kvalitetni.Za te pare bi ti najvise preporucio Astru `98 ili `99 godiste(mozda ces morati da doglavis jos neki ojro),ako hoces dizela najbolje ti je da uzmes 1.7 obican dizel(ne turbo,jer sam imao pa mi je otisla Bosch pumpa na 115.000 km,a i jos nekima se desilo slicno...a znas koliko kostaju Bosch pumpe),ili 1.6 benzinca (16v jer je onaj sa 8 ventila dosta lenj),posto opel jos uvek pravi odlicne i izdrzljive benzinske motore.To ti je moj savet,naravno,iz iskustava.Svaba je svaba...
 
JoeOK:
Pa Saab ti je dobar,bezbedan,ali za te pare ne mozes kupiti nesto noviji,posto nije tacno da su Svedski automobili jeftiniji,bas naprotiv,skuplji su cak i od vecine nemackih.A i sve do kraja devedesetih godina svaki model ,posebno Saab-a ,izgleda bar pet godina starije,sto ne znaci da nisu kvalitetni.Za te pare bi ti najvise preporucio Astru `98 ili `99 godiste(mozda ces morati da doglavis jos neki ojro),ako hoces dizela najbolje ti je da uzmes 1.7 obican dizel(ne turbo,jer sam imao pa mi je otisla Bosch pumpa na 115.000 km,a i jos nekima se desilo slicno...a znas koliko kostaju Bosch pumpe),ili 1.6 benzinca (16v jer je onaj sa 8 ventila dosta lenj),posto opel jos uvek pravi odlicne i izdrzljive benzinske motore.To ti je moj savet,naravno,iz iskustava.Svaba je svaba...
Prvo, izjava tipa ''švaba je švaba'', Mercedes je Mercedes'', ''Nokia je Nokia'', nisu baš neko objašnjanje ili potvrda ispravnosti iste. Daleko bilo da kažem da su dotični loši, ali nisu bolji, samo su skuplji. A i to je uglavnom zbog stare slave i zbog malograđanštine i neupućenosti koja suvereno vlada zemljom Srbijom goooodinama. ZATO su skuplji i traženiji.
Što se tiče Saaba, Volva, nekih Japanaca, oni su u rangu ili skuplji od nekih nemačkih vozila samo u salonima, tj. dok su novi. Kao polovni su ispod cene nemačkih vozila. I to je karakteristično za naše podneblje. Jer kad nemaš kupaca, na možeš ni cenu dobiti, zar ne? Pa ovde bi pola nacije dalo više para dalo za ''dobro očuvanog - prvi vlasnik - prva farba'' Golfa ili Mercedesa starog 5 ili 10 godina nego za godinu ili dve starog Saaba npr 9-3 ili 9-5!!! Živa istina. Ali zastrašujuća.
 
Ok, to stoji za nemce. To sam i ja primetio pretresajuci nase trziste automobila i slusajuci svacija misljenja.
Nego meni se koplja lome oko jos jedne dileme! Zapravo caletu su zapali KoreJanci za oko. Hyundai, Daewoo i KIA. A meni se stalno cini da se peca na dobru ponudu, oprema, dizajn, skromna potrosnja... Sta vi mislite o Koreancima? Mislim prvenstveno na kvalitet, kolko ce taj cesto da vapi za servisom, kakva je limarija i sl. qualityativne sitnice? Hyundai mi se cini kako tako ok, ovi ostali su mi mnoogooo nesto... neznam nemam poverenje!?
Drugo, sta realno fali Golfu III, osim sto je malo precenjen?
Trece, kakvi su Lanceri, sa pocetka '90? Koji im je najmanji motor?
 
Kad_LupimLupim:
Ok, to stoji za nemce. To sam i ja primetio pretresajuci nase trziste automobila i slusajuci svacija misljenja.
Nego meni se koplja lome oko jos jedne dileme! Zapravo caletu su zapali KoreJanci za oko. Hyundai, Daewoo i KIA. A meni se stalno cini da se peca na dobru ponudu, oprema, dizajn, skromna potrosnja... Sta vi mislite o Koreancima? Mislim prvenstveno na kvalitet, kolko ce taj cesto da vapi za servisom, kakva je limarija i sl. qualityativne sitnice? Hyundai mi se cini kako tako ok, ovi ostali su mi mnoogooo nesto... neznam nemam poverenje!?
Drugo, sta realno fali Golfu III, osim sto je malo precenjen?
Trece, kakvi su Lanceri, sa pocetka '90? Koji im je najmanji motor?
Što se tiče Golfa III čuo sam za par komada kojima je rađena generalna pre 100000 što je, složićeš se, nedopustivo! To su samo oni za koje sam čuo, ali moguće da ih ima... Mislim da su svi bili benzinci?!? A da je precenjen, to jeste.
Korejanci. Radio sam pre par godina kod nejvećeg uvoznika u Srbiji za jednog od njih (2 godine). Samo najmanji model se pokazao ok, kao i luksuzni modeli, a ovi srednji... Na motore mislim. Za limariju mislim da je još rano. Na novom modelu 1200ccm, SVI motori su sa greškom. Odmah po uvozu nešto rade na glavi motora, još pre davanja u prodaju!!! Provereno, istina. Hjundai se i meni čini kao najbezbolnija opcija, ali opet oni veći modeli (Elantra, pa naviše). Ali moguće je da će i tu nekakve plastike zveckati i škriputati u vožnji. Ništa strašno, bar meni.
Lanceri. Nema greške, po meni. Pa oni špicasti, uglavnom teget boje idu i danas kao novi, a nijedan nisam video da je počeo sa korozijom. Najmanji motor im je 1300ccm, mislim da se još uvek pravi. Ne znam samo koliko ventila imaju ti za koje pitaš, 16 moguće vrlo lako. To su, uz one opet sive Korole iz istog vremena, modeli koji su napravili odlučujući proboj na našem tržištu. Mala potrošnja, kvalitet izrade veoma visok, a uz to su relativno živahni za snagu koji imaju. I IZUZETNO precizan i kvalitetan menjač!
Moj izbor, naravno subjektivan, su Japanci.
 
jomini:
JoeOK:
Pa Saab ti je dobar,bezbedan,ali za te pare ne mozes kupiti nesto noviji,posto nije tacno da su Svedski automobili jeftiniji,bas naprotiv,skuplji su cak i od vecine nemackih.A i sve do kraja devedesetih godina svaki model ,posebno Saab-a ,izgleda bar pet godina starije,sto ne znaci da nisu kvalitetni.Za te pare bi ti najvise preporucio Astru `98 ili `99 godiste(mozda ces morati da doglavis jos neki ojro),ako hoces dizela najbolje ti je da uzmes 1.7 obican dizel(ne turbo,jer sam imao pa mi je otisla Bosch pumpa na 115.000 km,a i jos nekima se desilo slicno...a znas koliko kostaju Bosch pumpe),ili 1.6 benzinca (16v jer je onaj sa 8 ventila dosta lenj),posto opel jos uvek pravi odlicne i izdrzljive benzinske motore.To ti je moj savet,naravno,iz iskustava.Svaba je svaba...
Prvo, izjava tipa ''švaba je švaba'', Mercedes je Mercedes'', ''Nokia je Nokia'', nisu baš neko objašnjanje ili potvrda ispravnosti iste. Daleko bilo da kažem da su dotični loši, ali nisu bolji, samo su skuplji. A i to je uglavnom zbog stare slave i zbog malograđanštine i neupućenosti koja suvereno vlada zemljom Srbijom goooodinama. ZATO su skuplji i traženiji.
Što se tiče Saaba, Volva, nekih Japanaca, oni su u rangu ili skuplji od nekih nemačkih vozila samo u salonima, tj. dok su novi. Kao polovni su ispod cene nemačkih vozila. I to je karakteristično za naše podneblje. Jer kad nemaš kupaca, na možeš ni cenu dobiti, zar ne? Pa ovde bi pola nacije dalo više para dalo za ''dobro očuvanog - prvi vlasnik - prva farba'' Golfa ili Mercedesa starog 5 ili 10 godina nego za godinu ili dve starog Saaba npr 9-3 ili 9-5!!! Živa istina. Ali zastrašujuća.

E sad ,morao je da naidje neko da trazi raspravu,a covek lepo trazi savet...Svaba je svaba,iza toga stojim,naravno sa argumentima...evo da ti kazem,onako,malogradjanski,kako ti kazes:rekao sam od vecine nemaca,a nemci pored BMW-a i Mercedesa proizvode jos neke automobile,kao sto su Opel ,VW,za koje ne mozes bas da tvrdis da su skuplji...a to da su japanski automobili bolji od nemackih,to si rekao totalno nepromisljeno,verovatno posle igranja NFS Underground...ja sam imao Mercedes 250d koji je na satu imao 570.000km predjenih ,koji kap ulja nije trosio,za dve godine nijedan kvar nisam imao osim sto sam pokvario centralnu bravu...sada vozim Audi a4 1,9 TDI sa 342.000 koji takodje nije video majstora,osim na servisiranju...vozio sam Isuzu trooper dzip,imao je nesto vise od 160.000,presao sam sa njim 15.000,za to vreme mi je pukla zadnja poluosovina na putu,sa turbinom sam imao problema,plus sitni kvarovi...to su moja licna iskustva,za tudja ne bih da pricam...svaba je svaba...
 
Ajd' sad pomagajte malo! Evo konacno i jedne konkretnije dileme! Dakle da li:

Honda Civic '98
3v Hatchback
1.4 16v 95 KS
90 000 km
klima, sve na dugme, 2x a-baga...
Zaista fantasticno ocuvana, motor prede ko maca!
Prodavac ima sve papire, pristaje na pregled u servisu, daje i dva test dana i sl. postene ponude! Iz Nemacke uvezena u novembru. Cena je 6200e!

ILI

Rover 400 '98
5v coupe
1.6 sa fabrickim plinom, 105 KS
110 000 km
isto full oprema, osim koze naravno, nista specijalno ne odusevljava ocuvanoscu, vidi se da je koriscen!
Takodje iz NJemacke! 5950e.

Dakle Rover je ipak veci ima 5 vrata, mada nazad nije bash nesto komotan (na ushtrb gepeka) i zadnja vrata su dosta mala. Ima i fabricki plin. Deluje kao jako dobra ponuda, ali mi je zato i nesto sumnjiv, a i ovi prodavci deluju ko neke svetske muvare.
S' druge strane Honda je nesto manja, ko moj Golfic sada, 3 vrata, ali ipak zbog konstrukcije nekako komotnija i ne postoji efekat lupanja glave o krov. Takodje ponuda mi deluje pouzdanije, jer je cena srazmerna ocuvanosti (cini mi se) i prodavac je bio potpuno otvoren za bilo kakvu saranju, testiranje, proveru itd...
Koje onda vase misljenje? Isto me zanima da cujem poredjenje kvaliteta, pozdanosti kao i servisnu podrsku za ova dva modela!!!
 
Ja sam imao prilike da vozim Rovera 620 cini mi se u Engleskoj, koji jeste ok, ali ipak to je tako domaci auto, pristupacne cene odrzavanja (sto ovde nije slucaj), ali ipak ne moze da se poredi sa Hondom. Mislim da je ona mnogo bolji izbor. Lakse ces naci delove za nju nego za rovera, a dobijas pouzdan, tih i nadasve dobar auto.
Za sta god da se opredelis, gledaj da auto bude u sto boljem stanju (ne bitno sta je, opel, citroen, vw, honda).Ja bi se odlucio za astru ili xsaru ali u perfektnom stanju, ali honda u super stanju sa plinom je dobro resenje. Popularniji automobili tipa golfa3, pola ili korese su najcesce u katastrofalnom stanju.
Ako se odlucis za neki od njih, pravac u OVLASCENI servis na kompletnu proveru (daces pare, ali ces biti prilicno sigurniji).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top