O temeljima religioznosti i vere

Да ли би служили богу а да за то не добијете награду нити на овом, нити оном свету

  • Да

  • Не


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
O temeljima religioznosti i vere.
Hteli mi to da prihvatimo ili ne, vera je osnov svega. Čak i nauka je zasnovana na veri. Svaki istraživač polazi sa verom da će otkriti ili izumeti nešto. Raspravljati se oko vere je uzaludno. Za svakog pojedinca vera proističe iz nečega što je samo njemu znano, razloga koji je duboko u njemu. Temelj vere, se kao što je poznato, menjao. Kod Petronija imamo veru, koja proističe iz straha, odnosno da smo Bogove stvorili iz straha. Vera je prisutna u svima nama.
 
Како је дивно дело творца! Како је блажен свет у коме смо се родили. Најбољи опис његове дивоте дао је на непревазиђени начин филозоф Дејвид Хјум овим реченицама:

Kаjаnje, srаmotа, pаtnjа, bes, rаzočаrаnje, nespokoj, strаh, utučenost, očаj: ko je ikаdа, nа svom životnom putu, izbegаo nemilosrdne prepаde ovih mučiteljа? Koliko ljudi je ištа bolje uopšte i osetilo? Nаpor i sirotinjа, toliko omrznuti od svih, izvesnа su sudbinа ogromne većine: а ni mаlobrojni povlаšćeni pojedinci, koji uživаju u lаgodnom obilju i dokolici, nikаdа ne dostignu ispunjenje ili istinsko blаženstvo. Ni svа dobrа ovog svetа zаjedno ne bi čovekа učinilа istinski srećnim; аli će gа svа zlа nа okupu zаcelo dotući; bilo koje pojedinаčno zlo (а ko se može osloboditi bаš svаkog) bezmаlo je dovoljno dа život učini nepodnošljivim, bаš kаo i nedostаtаk bilo kojeg dobrа (а ko ih može posedovаti bаš svа).
Kаdа bi se tuđin iznenаdа obreo u ovom svetu, pokаzаo bih mu, kаo uzorаk ovozemаljske nesreće, bolnicu prepunu bolesti, zаtvor krcаt zločincimа i dužnicimа, bojno polje prekriveno leševimа, flotu kojа tone nаsred okeаnа, nаrod koji propаdа pod tirаnijom, ljude iznemogle od glаdi, ili kuge. A kаdа bih hteo dа mu pokаžem veselu strаnu životа, ne bi li shvаtio štа su životnа zаdovoljstvа, kudа bih ra poveo? Ha bаl, y operu, nа dvor? S punim prаvom bi mogаo pomisliti dа mu još uvek pokаzujem rаznovrsnost bede i žаlosti.

Zаpitаjte se, pitаjte bilo kogа od svojih poznаnikа, dа li bi ponovo proživeli poslednjih deset, ili dvаdeset godinа svog životа. He! Ali nаrednih dvаdeset, vele oni, biće bolje.

"I nаdаju se dа he od životnog tаlogа dobiti
ono što im prvi živаhni mlаz ne mogаde dаti".

I nа krаju shvаte (tаko je velikа ljudskа bedа; onа čаk i protivrečnosti uspevа dа pomiri) kаko se istovremeno žаle i nа krаtkoću životа i nа njegovu tаštinu i muku."


Мало је што живимо у демонском свету демонског творца. Мало је што су нам поред оних природних стега тог света још и наметнути бесмислени примитивни табуи . Многи бесмислени закони и правила које морамо поштовати хтели не хтели силом закона. Него сте се умешали и у ону једину област коју имамо у овом свету а која нем је намењена као жеднима кап воде у паклу. Умешали сте се у духовност са причама о неком чичи на небу који кажњава оне који нису покорни, а награђује оне који јесу. То сте назвали "духовност"!
 
Poslednja izmena:
Sve sto je Bog stvoreno je savrseno...
Danas se vide posledice covekovog pada u greh i nesavrsenstvo...
Zlo vlada tako da je tako sada...
Bog ima moc i unistice zlo i dovesce sve ponovo u savrsenstvo...
Kad bi malo razmislio video bi puno toga savrsenog uprljanog zlom...
Bog ne ubija nego unistava zlo....
Bog je apsolut LJUBAV nije stovrio zlo i ima ga pravo unistiti...

Нећеш ме увући у такве расправе где се крадом постављају аксиоми о богу а при чему саговорик уместо да оспорава саме те дечје наивне поставке о неком ауторитету родитеља на небу, бива ,кришом, њима подређен.

Сада, ако ја на те твоје фантазије о богу (које су давно оспорене у филозофији у време када се филозофија још тиме на тај начин бавила, пре него што је Кант дефинтивно ослободио филозофију теологије доказавши немогућност онтолошког, космолошког и физикотеолошког доказа о постојању бога) , кажем да ако је БОГ љубав, онда он не би уништавао ништа , па ни зло. Јер Бог је по вама свемоћан и савршен..пун љубави, па тако може бити пун љубави и према злима, зар не?
Или, уместо да неког грешника пошаље у пакао где ће се наслађивати његовим мукама, зар не би биће пуно љубави а уз то и свемоћно том грешнику створило посебан свет , где би тај грешник уживао у свом греху. Будући да је бог свемоћан, то му не би требало предствљати никакав проблем?

Ја бих тако урадио да сам свемоћан .... а зар не би твој бог пун љубави! :think:

Пошто по вама верницима бог кажњава а у исто време је свемоћан ..самим тим он није љубав.... него зло.

Али , као што видиш док сам ово писао морао сам прихваитити аксиом "бог постоји" иако заправо треба у таквим разговрима са вама верницима нападати ту фантзмагорију у самом темељу њене наивности и апсурда.
 
Ако пратимо научни метод и тражимо творца универзума можемо закључити само ово: Каузалитет или узрок последица важи само за промене стања тела а не за тела сама. Материју или енергију свеједно, није нико створио, могу се створити само промене стања материје или енергије а не она сама.
Јел ти познато оно енертигја мења само свој облик а нити настаје нити нестаје.
Овим као што видиш отпада концепција неког творца само ако се држимо обичне науке.

Са друге стране филозофија је доказала да је каузалитет априрона форма нашег сопственог разума и да изван свести нема каузалитета, нити узрока нити последице, створитеља и створеног. Изван свести нема неког творца и творевине. То постоји само у нашем разуму. ДА НЕ СПОМИЊЕМ И ДА ЈЕ цео спољашњи свет у коме си ти сместила тог твог бога једино у том разуму у свести субјекта који опажа а не у правом свету ствари по себи где не може бити иаквог бога како га црква и верници замишљају.

Даље, можемо указати на оно размшљање а на које многи укаазују када неко спомене бога као творца. Ко је створио бога?
Каузалитет или узрок последица није , како је говорио Шопенхауер,попут кочија којима се можемо довести где хоћемо и оставити их, него попут метле у бајци која када се покрене вечно мете! ТАКО, ако си се позвала на каузалаитет и тражиш узрок нечега... нема краја. мораш питати даље. Шта је узрок узрока..и тако у бесконачност.

А сада долазимо до овога:

Kant nije Bog, ima puno ucenih ljudi koji su shvatili i dokazali postojanje Boga

Кант није бог али је својом Критиком чистог ума показао да није могуће доказати постојање апсолутно нужног бића тј бога, како се раније мислило и на чему је теологија заснована. После тога теологија нема свој темељ. Она се не може више позивати на разум већ једино на откровење или слепу дечју веру.

Питаш се који је то Кантов доказ. Ево имаш тему на којој сам милим веома јасно објаснио.Ево ..па размишљај:

пост број 2
http://forum.krstarica.com/showthread.php/404363-Имануел-Кант-и-онтолошки-доказ
 
Систем се толико држи религије јер је она од вајкада служила да контролише масе. Сама та изопачена хијерахија у којој имамо господаре и робове а која је вековима владала( а која и дан данас влада под шминком демократије) а у којој имамо оне који владају и оне који робују тим владарима. Владари су такву ситуацију одувек оправдавали божанским правом. За врхунац тога можемо узети дело Робета Филмера "Патриарха" чији наслов говори сам за себе:

"Одбрана природне власти краљева од неприродне слободе народа".

А у којој Филмер покушава да уз помоћ библије оправда апслутну власт монарха над народом.

Ово поaкзује у чему је снага религије уопште и зашто је режими толико чувају и вековима намећу сировом народу. Просветитељство је тој аждаји само мало свезало чељуст јер је камара оних који не мисле него слушају оно што им се каже а неспсобни су за било какву дубуљу филозофску мисао. Зато и данас имамо религију.
Ипак, захваљујући можда интернету и ширењу знања уопште верујем да ће у будућности религија бити потпуно одбачена. Овакве сцене можемо узети са веснике тога. На једној старни закопчани и уштогљени "скрушени" грађани спремни за превођење жедних преко воде а на другој прави симбол слободе и одбацивања традиционалних вредности.

 
Moja se vera ne temelji ni na kakvoj nagradi ni kazni,niti stavu da sam nemocna, naprotiv,insistira na moci svakog pojedinca i na besmislu ideje o nadnicarenju za nekakvog boga koji ce isplatiti svakog po zasluzi.
Postoji vera roba--onoga ko se plasi kazne,
vera nadnicara-koji bi da trguje sa Bogom misleci da ce zasluziti nagradu,
i vera sina--vera iz ljubavi prema Dobru.To je pravoslavno hriscanstvo.
Bez pbzira na price o paklu,raju,i slicnim idejama, sama srz hriscanstva sadrzana je u Hristovim recima o ljubavi.
Bice da su pakao i raj stanja duha koja sami biramo.
Da li ti ovim blago i ironicno negiras hricanstvo, ili popovedas neku drugu veru baziranu na cemu, na dobrovoljnom samo zrtvovanju? Uzgred, "sama srz hriscanstva" zapocinje sa bezgresnim odnosom boga Jahveha i tudje verenice sto je rezultiralo u radjanju poluboga, polucoveka. Reklo bi se da hriscanstvo zapocinje od ovog mesovitog para?
 
Обично се мисли да је страх од смрти створио религију али то није тачно.
Верници су измислили тог њиховог бога не због страха од смрти него због страха од живота.

Видевши све опасности живота које има прете , а такође видевши да већину њих не могу да контролишу, пројектовали су зато некога ко може. А њима је остало да се сада том "моћном" моле, да га некако умилостиве и тако стекну посредну контролу над опасностима које им прете у животу.

То је шпекулантска психологија. Повлађивати моћном, служити му, бити његов роб, увлачити му се, (овде би било места и за сликовитије описе), све да би се тај умилостивио и пружио им заштиту.

То је психологија религије. Смрт нема ту много утицаја. Као што животиње нису свесне смрти , исто тако она слабо допире до свести тупавих маса. Једино филозофи заправо много размишљају о томе. Остали се баве животом.. тј храном и рамножавањем ..јединим што их покреће.
Страх од живота је створио религију не страх од смрти.
 
Ozimane,sta je po tebi istina,kako dozivljavas duhovnost,metafiziku?

kako objasnjavas nastanak sveta i smisao zivota,sta posle smrti?

Bas me zanima :lol:

На сва та питања филозофија је одавно дала одговор. Није дала дефинитивне одговоре, јер смо наишли на трансцендентно( што значи изван могућности сазнања) и дефинтивни одгвори што се тиче сазнања нису могући. Али је итекако пружила неке увиде шта би та ткз. "ствар по себи" која је у основи свега, могла бити и апсолутно знање шта она није.
А то шта није..не допада се нити верницима нити сировим материјалистима, јер негира како постојање реалног објективног света, каквог га опажамо, изван свести; тако негира и ту фантазамагорују, ту пројекцију ауторитета коју зовете "бог".

Погледај мој блог.
 
На сва та питања филозофија је одавно дала одговор. Није дала дефинитивне одговоре, јер смо наишли на трансцендентно( што значи изван могућности сазнања) и дефинтивни одгвори што се тиче сазнања нису могући. Али је итекако пружила неке увиде шта би та ткз. "ствар по себи" која је у основи свега, могла бити и апсолутно знање шта она није.
А то шта није..не допада се нити верницима нити сировим материјалистима, јер негира како постојање реалног објективног света, каквог га опажамо, изван свести; тако негира и ту фантазамагорују, ту пројекцију ауторитета коју зовете "бог".

Погледај мој блог.
Nista ta filozofija ne moze da resi...samo dodatno komplikuje stvari.Mada si u pravu kada kazes da istinu ne mozemo saznati...

Hriscanstvo,islam,budizam,judaizam,hinduizam............***** do govneta.Mada ni filozofske teorije nisu nista bolje...Bogtejebo,postacu nihilista :eek:
 
Moja se vera ne temelji ni na kakvoj nagradi ni kazni,niti stavu da sam nemocna, naprotiv,insistira na moci svakog pojedinca i na besmislu ideje o nadnicarenju za nekakvog boga koji ce isplatiti svakog po zasluzi.
Postoji vera roba--onoga ko se plasi kazne,
vera nadnicara-koji bi da trguje sa Bogom misleci da ce zasluziti nagradu,
i vera sina--vera iz ljubavi prema Dobru.To je pravoslavno hriscanstvo.
Bez pbzira na price o paklu,raju,i slicnim idejama, sama srz hriscanstva sadrzana je u Hristovim recima o ljubavi.
Bice da su pakao i raj stanja duha koja sami biramo.
Nedostaje jos jedna vera kojoj ti pripadas, a to je vera indoktrinirana u svest pojedinca i mase, popularno nazvano "ispiranje mozga". Vera u boga, sina i sv. duha, je roba koja se izvanredno prodaje u skupim zdanjima zvanim hramovi bozji.
 
Па шта ће ти онда пројекција тог чиче са белом брадом на небу који маше штапом ако ниси добар а даје ти лизалицу ако јеси, ако је твоје сопствено морално осећање оно што те води независно од те креатуре са штапом и лизалицом?
Кажеш: "Postovacu njegove zakone, jer i sam smatram da su dobri, bez obizra na nagradu:"

Ок. Али немој ми рећи да сматраш да је овај паклени свет у коме живимо нешто добро? Да је он уређен онако како би га уредило свемоћно биће пуно љубави? :neutral:
Биће које је створило овакав свет далеко је од свемогућег бића или нечега пуног љубави.

Као што је једном написао Шопенхауер:


пс. Ако склонимо на страну дечје пројекције и дечје контмлације о неком антропоморфном богу, можемо рећи да је сила у основи свега не неки бог, него нешто сазнању непојмљиво..зато га смештамо у област трансцендетног. Оно што можемо рећи о томе јесте да је ТО блиско вољи и да ма шта то било, објективација којом се у сазнању појављује као овај свет, нешто је што не би требало да постоји. И циљ је негација тог бића. Негација целог овог света како би се кроз метафизичку промену ратосиљали истог. Што је и право значење пута ка спасењу у свим религијама.

kojeg cice sa belom bradom o cemu ti ?
A svijet nas uredjujemo MI, nama je dat ... bez obzira ko ga je napravio
 
O svemu moze da se prica i da se daju nepotpune filozofske i evolucionisticke teorije ....

[Odakle "iskra zivota"[u zivim bicima - ne mozete ni u nepotpunoj teoriji :)

I tacka .
Odnekud jeste sestro,ali sasvim sigurno od nekog Bože nije-evo vam
Ozi prikazao kako je Kant jednostavnom logikom čistog razuma pokazao
da ne postoji ontološki (iz bitka) dokaz boga!:mrgreen:
A inače ta famozna "Iskra žuvota" je takođe stvar verovanja...Ko je to
dokazao i kako? Svi ,medicinski nalazi govore "samo" o bioelektričnoj
aktivnosti organizma i njegovih organa-nisu zabeležene nikakve "Iskre"...:grudvanje3:
 
Odnekud jeste sestro,ali sasvim sigurno od nekog Bože nije-evo vam
Ozi prikazao kako je Kant jednostavnom logikom čistog razuma pokazao
da ne postoji ontološki (iz bitka) dokaz boga!:mrgreen:
A inače ta famozna "Iskra žuvota" je takođe stvar verovanja...Ko je to
dokazao i kako? Svi ,medicinski nalazi govore "samo" o bioelektričnoj
aktivnosti organizma i njegovih organa-nisu zabeležene nikakve "Iskre"...:grudvanje3:


Немој мене трпати у табор вас материјалиста и позитивиста.. Поновићу ти овде одговор који сам већ писао на то твоје " то је само":

Ти си као твојим научним методом спознао истину, па је ето нудиш људима на прихватање уз речи "то је само" и онда покажеш прстом на нешто. Нема чуда. нема мистификације...ТО ЈЕ САМО...!

А када ти се објасни да тај твој банални научни поглед на свет јесте нешто што се бави појавом и нема никакве везе са суштином света и живота, која је ствар по себи. То наравно гледате као теле у шарена врата... поново рецитујући своју песмицу. "Да , да...... то је само!

Нека је теби "то је само" а за оне који умеју да мисле ...

"Više ima stvari između neba i zemlje. Nego što to čovek i sanjati može" (Šekspir)

O svemu moze da se prica i da se daju nepotpune filozofske i evolucionisticke teorije ....

[Odakle "iskra zivota"[u zivim bicima - ne mozete ni u nepotpunoj teoriji :)

I tacka .

Можемо итекако. Елан витал, или животна сила представља интензивну, а не екстензивну величину и самим тим спада у област метафизике и а не област сазнања. Тако да када говоримо о животу не можемо примењивати категорије које важе само за просторни појавни свет тј постављати питање "одакле" . Животна сила не познаје одакле. Она нити настаје нити нестаје. Тако да се она не може објашњавати нити механичким како то раде еволуционисти нити сврисходним узроком како то раде креационисти.

Али овај форум овде није за овакве теме.

Оног ко занима шта је филозофија рекла о елан виталу може нешто прочитати о томе овде:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/287444-Elan-vital
 
Нећеш ме увући у такве расправе где се крадом постављају аксиоми о богу а при чему саговорик уместо да оспорава саме те дечје наивне поставке о неком ауторитету родитеља на небу, бива ,кришом, њима подређен.

Сада, ако ја на те твоје фантазије о богу (које су давно оспорене у филозофији у време када се филозофија још тиме на тај начин бавила, пре него што је Кант дефинтивно ослободио филозофију теологије доказавши немогућност онтолошког, космолошког и физикотеолошког доказа о постојању бога) , кажем да ако је БОГ љубав, онда он не би уништавао ништа , па ни зло. Јер Бог је по вама свемоћан и савршен..пун љубави, па тако може бити пун љубави и према злима, зар не?
Или, уместо да неког грешника пошаље у пакао где ће се наслађивати његовим мукама, зар не би биће пуно љубави а уз то и свемоћно том грешнику створило посебан свет , где би тај грешник уживао у свом греху. Будући да је бог свемоћан, то му не би требало предствљати никакав проблем?

Ја бих тако урадио да сам свемоћан .... а зар не би твој бог пун љубави! :think:

Пошто по вама верницима бог кажњава а у исто време је свемоћан ..самим тим он није љубав.... него зло.

Али , као што видиш док сам ово писао морао сам прихваитити аксиом "бог постоји" иако заправо треба у таквим разговрима са вама верницима нападати ту фантзмагорију у самом темељу њене наивности и апсурда.

Bozja rec je superiornija od ljudske tj tvoje.
Samo je treba razumeti, a to je moguce bez predrasuda otvorenog uma i bez oholog ponosa, sa iskrenoscu i poniznoscu
Od Srca.
Tako se spoznaje Bog.
Nemam fantazije nego spoznanje Boga razumom na osnovu onoga sto je Sam Bog otkrio.
To sucinjenice.
Cak i mnogi filozofi su verovali u Boga...
Ako je Bog LJUBAV onda ne bi unistava onista pa ni zlo?
To su vec sfere psihologije.
Ostaviti zlo da razte i da deluje je zlo,
Dobro je resiti se zla.
To je LJUBAV, ocigledno ne shvatas pojam Bozanske ljubavi.
Nije ljudska sentimentalna ljubav ljubav.
Vec sentimentalnost.
Ljubav je pravedna a pravda zahteva da se zlo ukloni unisti.
Pun ljubavi ne bi bio ako ostavis da zlo proguta dobro.
kazes po nama vernicima, ne mozes generalizovati jer postoje pravi vernici i vernici koji u ime vere cine zla.
Ti drugi nisu vernici nego im je vera maska i etiketa.
Bog ne kaznjava, osim sto zlo unistava a to jeste ljubav.
Pa dacinjenica je da Bog postoji.
dakle da ponovim o Bogu

BOG JE LJUBAV :heart:

STVORIO JE LJUDE DA BUDU DOBRI A NE ZLI...

DAO JE LJUDIMA ZAKON PO KOME AKO NEKO IZABERE ZLO, ZASLUZUJE UNISTENJE

BOG KAO LJUBAV NE MOZE DOPUSTI DA ZLO DOVEKA POSTOJI

BOG JE DOPUSTIO SAMO JEDNO VREME DA POSTOJI ZLO, SA SVRHOM

I TO JE PRILIKA SVIMA DA SE POKAJU, ODVRATE OD ZLA I DOBIJU VECNI ZIVOT

BOZANSKA PRAVDA ZAHTEVA DA SE ZLO UNISTI

I BOG CE KAO STO JE U PROSLOSTI UNISTAVAO ZLO

I U BUDUCNOSTI CE GA UNISTITI...

U ARMAGEDONU... BOZJEM RATU

U BIBLIJI JE DAT MORALNI ZAKON NAMA

AKO ZELIMO DA ZIVIMO

DA VECNO ZIVIMO :heart:

 
Temu postavio ateista, jel sam u pravu ?! :lol:

Nije, kod filosofa nema tih strogih podela gde je neko ateista, teista ili agnostik, te decje igre kakvih ima svuda po forumu nebitne su filosofima, filosof se oslanja na znanje a ono sto se otkrije u gnostickom smislu moze da se podudara sa mistickim simbolima pri cemu filosof otkriva put i objasnjava ga, navodi argumente koji moraju imati razlog svoje istinitosti dok religiji ostaje samo vera.

Dakle apodikticke definitivne dokaze imas u filosofiji, geometriji, aritmetici

Problematicne aksiomatske sudove imas u prirodnim naukama

Dok religija ne trazi nikakve dokaze, ili verujes ili ne verujes. Imas samo otkrovenje u koje verujes ili ne verujes.
 
Poslednja izmena:
jedan moj zanimljiv dijalog oko svemoguceg boga ...obrisan je ali ovo sto cu izneti je bila sustina.....

jedna korisnica je tvrdila da je bog ranije naredio ljudima da radjaju decu iz incesta pa je kasnije promenio zakon i pomerio incest do cetvrtog kolena ....
kad sam je pitala u slucaju da se bog ponovo predomisli i ponovo naredi radjanje dece iz incesta,da li bi ona radjala decu svojim sinovima - korisnica je rekla da to bog od nje nikada nece traziti jer zna sta je za nju dobro ...
Bog naredio? gde to piše da jer naredio rađajte se iz incesta? je li Bog naredio da se ne greši? on je rekao da greh vodi u propast u smrt i sad ko hoće da proba neka proba. a ono što Bog donese pred nas nije greh.dete kad raste je li ga vi tučete po glavi da ne raste jer manje odeće obuće hrane će jesti? ne volite ga i kad poraste više se trudite jer iska više truda oko njega.
 
Bog naredio? gde to piše da jer naredio rađajte se iz incesta? je li Bog naredio da se ne greši? on je rekao da greh vodi u propast u smrt i sad ko hoće da proba neka proba. a ono što Bog donese pred nas nije greh.dete kad raste je li ga vi tučete po glavi da ne raste jer manje odeće obuće hrane će jesti? ne volite ga i kad poraste više se trudite jer iska više truda oko njega.

Opisivanje sopstvene licnosti je u pitanju.
 

Back
Top