Isaac Newton ili Nikola Tesla?

To se mozhe gledati iz razlichitih aspekata. Zhao mi je shto moram ovo da kazhem ali je za mene Njutn neprevazidjeni genije. Jeste i Tesla genijalni um, ali je malo tesho uporediti ono shto je dao Njutn, pre svega u matematici, sa delom Tesle koje se pre svega ogleda u praktichnim primenama. Mozhda je najbolje reci da je svako u svojoj oblasti najgenijalniji chovek do sada :wink: Nije to iznudjeni kompromis, nego je tako zaista.
 
Ne moze tako da se gleda. Ako govorimo o fundamentalnim naukama, Njutn je u prvih deset u istoriji. Tesla je vise bio inzenjer i pronalazac nego naucnik u pravom smilsu reci.

Ako bi neko pitao ko je NAS najveci naucnik u istoriji, ja bih recimo rekao Milutin Milankovic, iako za njega mnogi nisu culi, jer nije radio na stvarima koje su usle u siroku primenu kao Teslini izumi.
 
Pjer_Nis:
Ne moze tako da se gleda. Ako govorimo o fundamentalnim naukama, Njutn je u prvih deset u istoriji. Tesla je vise bio inzenjer i pronalazac nego naucnik u pravom smilsu reci.

Ako bi neko pitao ko je NAS najveci naucnik u istoriji, ja bih recimo rekao Milutin Milankovic, iako za njega mnogi nisu culi, jer nije radio na stvarima koje su usle u siroku primenu kao Teslini izumi.

Gledajuci tako, njutn je bio najveci inzenjer ikada, da li mozes da zamislis konstukciju bilo cega ne koristeci njegove " inzenjerske" zaokne, i uz put njegove integrale.
 
Bas naprotiv, Njutn je dao teorijsku osnovu inzenjerije, on, koliko ja znam, nije pravio nesto konkretno sto bi imalo neku upotrebnu vrednost, kao Teslasvoje elektrane i izume koji mogu da se 'pipnu'.
Treba razlikovati nauku od primenjene nauke, odnosno tehnike i tehnologije.
 

Back
Top