„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Činjenica je da su srpski i lužičkosrpski dosta različiti jezici ali isto tako nije razumno pretpostaviti da je identičnost u nazivu dvaju naroda rezultat puke slučajnosti. To je suštinsko pitanje - šta je ta reč značila kada je ostala da se zauvek koristi kao etnonim.

Moguće je da je malo ratničko pleme Srba doseljeno iz srednje Evrope pa nametnulo ime (i vlast) drugim slovenskim (a i neslovenskim) plemenima, kao što Kazino reče...
A možda su i svi Sloveni nekada nosili neko ime slično sa tim Srbi, Serbi, Sorabi... kao što su govorili češki i slovački slavisti, Šafarik, Dobrovski i drugi... pa i Lužičkim Srbima i nama balkanskim Srbima to ime ostalo, a da nemamo neke bliže veze s njima...

:think:
Nemam pojma, ja više nisam ni u šta siguran!
 
sta sam sa sigurnoscu utvrdio? rijec Harauwat nije slavenskog porijekla......

"Srbin katolik odriče sve srpsko, pošto je pravoslavno, i ne zna za srpsku otadžbinu i srpsku prošlost. Kod njega postoji samo uža provincijalna domovina; on sebe naziva Bosancem, Hercegovcem, Dalmatincem, Slavoncem, prema oblasti gde se rodio. On svoj jezik ne zove srpskim, nego bosanskim, dalmatinskim, slavonskim itd. Ako on želi uopštiti pojam o tom jeziku, naziva ga naškim jezikom. On pita napr. stranca: 'Umijete li vi naški'. No koji je to 'naški jezik' on ne ume da kaže. On zato ne zna da taj jezik nazove svojim pravim imenom, jer on sam nema opštu otadžbinu, opšte narodno ime. Van svoje uže oblasti, u njega je samo jedna otadžbina: Rimokatolička crkva..."

(Da ne bude zabune) Aleksandar Fjodorovič Gilferding
 
koliko me sjecanje sluzi, ime mjesta hrvati u raskoj je promijenjeno u rvati, vjerojatno iz vama svima zajednickog razloga, a to je distanciranje od svega hrvatskog.


Vrginmost postade Gvozd (iako je Koloman pobunjenika Petra dao likvidirati u nekoj šumi - "gozd" znači šuma - u Dalmaciji), Banija postade Banovina, Srpske Moravice postadoše samo Moravice, Srb je dobio ime po "srebru", Beli Manastir u zadnji čas ne postade Bijeli Samostan itd... :whistling:

Ne kuže, ono, internet i to...
 
Poslednja izmena:
nisam znao za ove izvore, jel imas mozda jos neke detalje u vezi njih?

Nažalost ne znam ništa za taj dokument iz 680. godine, tako da ti ništa ne mogu reći.

Za franačke kraljevske anale iz manastira Lorš (822. godina) ti je već rečeno gore. Ti anali, službeni anali Franačkog kraljevstva, iliti 'veliki anali Franačke', a obuhvataju period od 741. do 829. godine. Oni se pišu tako redom od kraja VIII st. u prvu polovinu IX i bukvano predstavljaju produžetak, odnosno nastavak na tzv. male anale franačke.

Anale piše neki nepoznati monah, vjerovatno bliski prijatelj Karla Velikoga. Oni počinju od smrti majordoma Frančke Karla Martela, kada dolazi do podjele i kada sinovi preuzimaju majordomsku titulu u različitim krajevima - Karloman u Austraziji, a Pipin Mali u Neustriji i Burgundiji.

Period od 795. do 829. godine je zapisao Ajhnard. Njemu se pripisuje i taj dio koji se vezuje za 822. godinu i spominje južne Srbe:

Exercitus de Italia propter Liudewiticum bellum conficiendum in Pannoniam missus est, ad cuius adventum Liudewitus, Siscia civitate relicta, ad Sorabos, quae natio magnam Dalmatiae partem obtinere dicitur, fugiendo se contulit, et uno ex ducibus eorum, a quo receptus est, per dolum interfecto, civitatem eius in suam redegit dicionem. Missis tamen ad exercitum imperatoris legatis suis ad eius praesentiam se velle venire promisit.
 
da u pravu si,izgovor je veoma bitna karakteristika :roll:

izostavljanje slova H nije strana pojava,pogotovo ne u mome djelu hRVATSKOG korpusa.... otisli bi previse u offtopic,docaravajuci tebi nepoznate cinjenice.. ali vjerujem da ima forumasa koji znaju o cemu pricam

nastavite sa pravom temom...

Je li to ono kao kada su anti-srpstva radi izostavili 's' hrvatski falsifikatori u spljetskim listinama, tako da umjesto Surborum stoji Urborum? :lol:
 
Činjenica je da su srpski i lužičkosrpski dosta različiti jezici ali isto tako nije razumno pretpostaviti da je identičnost u nazivu dvaju naroda rezultat puke slučajnosti. To je suštinsko pitanje - šta je ta reč značila kada je ostala da se zauvek koristi kao etnonim.

Bastiani, mislim da je Tibor Živković dao odgovor na ovo pitanje. Pleme srpsko nosi ime od Srba na sjeveru, odnosno Lužičkih Srba, ali jezik su poprimili u potpunosti od Slovena koji su naseljavali Panoniju (da skratim šturo ono što je Živković obrazložio u detalje).
 
Ono što još mene interesuje, da čujem od pripadnika VN škole, kako se to mogu koristiti dvostruki standardi?

Kao prvo, seoba naroda se dovodi u pitanje, tvrdi se kako je nelogično da se ogromne mase naroda prebace iz jednog kraja u drugi - a onda, BAM! Ono što se predstavlja jeste daleko nevjerovatnije od tako nečega. Tvrdi se da je bijela rasa ustvari čitava srpska, i dok možemo tvrditi da među azijatskim narodima postoje Mađari, Finci (ako su genetski oni danas Srbi, a to je zbog asimilacije domicilnog većinskog srpskog stanovništva naravno), Japanci, Korejanci i mnogi drugi, te isto tako po afričkim, mi moramo priznati da bijelu rasu ne sačinjavaju različite etničke grupe - već samo jedna! Pa kakva je to crna logika???

P. S. Pardon, možda ne čitava bijela rasa, već samo Indoevropljani, zato što čuh da Deretić ipak Jevreje ne smatra Srbima. Po kojoj logici su svi Indoevropljani Srbi?
 
Tu tezu tek treba dokazati!
Inače, zar ne bi to značilo da su Srbi Sarmati - a ne da su retroaktivno, Sarmati - Srbi? :eek: Zar nije to anahrono i suprotno hronologiji, vremenu?

Ja imam jedno bitno pitanje za tebe supertruper, pošto si pristalica VN istorijske škole.

Da li ti smatraš da su prije Ruvarca krajem XIX st. svi srpski istoriografi pisali o tome kako je bijela rasa srpska i da li misliš da su poslije Berlinskog kongresa 1878. godine elite Njemačke i Austro-Ugarske pokrenule falsifikaciju istorijskih izvora po svijetu globalnih razmjera, uperenu protiv Srba (kao što Deretić tvrdi)?
Da su Srbi potomci Sarmata je već dokazano, oni su Sarmati kao što je i Zemlja okrugla. Alani su sebe zvali Serboima, zar ne? Bečko- berlinsko falsifikovanje posle Kongresa samo dobija na intenzitetu. Politički, Srbija im je smetala koliko i Rusija- na obe su navaljivali želeći da ostvare svoj lebensraund. Deretić, složili smo se ne pripada novoj srpskoj istoriografiji - on se ovim bavi iz samo njemu znanih Udbaških interesa a to je rasrbiti Srbe po svaku cenu, nek guslaju o jugoslovenstvu i obilaze Titov grob a mi ćemo im pokrasti i ovo malo kulture i istorije što im je preostalo i od njih ćemo napraviti još 10 novih nacija ako može...
Pročitao sam panteliju Srećkovića i svako ko kaže da on nije ozbiljan istoričar jednostavno ne govori istinu. Naprotiv!
 
O sukobima između Germana i Slovena u srednjoj Evropi sam ja čitao koristeći se literaturom zvanične istorije (BB škole što vi kažete)... istina je da su Sloveni vijekovima proganjani i da su se germanske teritorije vijekovima širile na uštrb slovenskih, to niko ne krije...

Ti kažeš da se Lužički Srbi ne razlikuju od nas Srba?! :eek:
Ja znam da oni sebe nazivaju Srbi... ali ne mogu oni da budu isti kad im je jezik (lužičkosrpski se uz poljski najviše razlikuje od srpskog od svih slovenskih jezika) i kultura, vjera, običaji... drugačiji...

Ma to jednostavno nije tačno! Pročitaj šta uvaženi Niko Zupanič o tome piše - mi bi danas govorili kao i oni da se nismo mešali sa Slovenima tako intenzivno. To je njegov i zaključak mnogih drugih istoričara.
 
Tu tezu tek treba dokazati!
Inače, zar ne bi to značilo da su Srbi Sarmati - a ne da su retroaktivno, Sarmati - Srbi? :eek: Zar nije to anahrono i suprotno hronologiji, vremenu?

ako su sarmati srbi,onda su i hrvati srbi ?
Potpuno tačno, Hrvati su bivši Srbi. Dokaz- imaju istu kulturu i govore srpskim jezikom, kao književni ga rabe zahvaljujući Daničiću koga je Vuk otpravio za Zagreb rekavši mu - Napravi im Đuro Rečnik!
 
Ono što još mene interesuje, da čujem od pripadnika VN škole, kako se to mogu koristiti dvostruki standardi?

Kao prvo, seoba naroda se dovodi u pitanje, tvrdi se kako je nelogično da se ogromne mase naroda prebace iz jednog kraja u drugi - a onda, BAM! Ono što se predstavlja jeste daleko nevjerovatnije od tako nečega. Tvrdi se da je bijela rasa ustvari čitava srpska, i dok možemo tvrditi da među azijatskim narodima postoje Mađari, Finci (ako su genetski oni danas Srbi, a to je zbog asimilacije domicilnog većinskog srpskog stanovništva naravno), Japanci, Korejanci i mnogi drugi, te isto tako po afričkim, mi moramo priznati da bijelu rasu ne sačinjavaju različite etničke grupe - već samo jedna! Pa kakva je to crna logika???

P. S. Pardon, možda ne čitava bijela rasa, već samo Indoevropljani, zato što čuh da Deretić ipak Jevreje ne smatra Srbima. Po kojoj logici su svi Indoevropljani Srbi?

Već sam napisao sto puta da Deretliju ovde ne mešaš jer on ovde ne pripada! Mogu pomisliti da to radiš namerno kako se ne bi bavili radovima Relje Novakovića, Olge Luković-Pjanović, Županiča, Šafarika, Pešića, Nikića, Milanovića, Janković, Mandić, R. Petrović,pa onda:Dvornik, Barišić, Rajić, Skalova, Penka, Nikolajević, Srećković, Havlik, Hrozni, Neustupni, Kromer... Dosta bre više o penzioneru Udbe, on je reper za Udbu i marifetluke o kojima sam već pisao.
 
Već sam napisao sto puta da Deretliju ovde ne mešaš jer on ovde ne pripada! Mogu pomisliti da to radiš namerno kako se ne bi bavili radovima Relje Novakovića, Olge Luković-Pjanović, Županiča, Šafarika, Pešića, Nikića, Milanovića, Janković, Mandić, R. Petrović,pa onda:Dvornik, Barišić, Rajić, Skalova, Penka, Nikolajević, Srećković, Havlik, Hrozni, Neustupni, Kromer... Dosta bre više o penzioneru Udbe, on je reper za Udbu i marifetluke o kojima sam već pisao.

Zar Deretić ne priada u istu školu? Zar nije on zajdno sa Jankovićem objavljivao radove, nastavljajući direktno istraživanje Luković-Pjanovićke?

Zar ne tvrde svi oni isto?
 
Potpuno tačno, Hrvati su bivši Srbi. Dokaz- imaju istu kulturu i govore srpskim jezikom, kao književni ga rabe zahvaljujući Daničiću koga je Vuk otpravio za Zagreb rekavši mu - Napravi im Đuro Rečnik!

Je l' ti to pogrešno citiraš ili zaista ne razumiješ šta sam te upitao?

Jedini današnji ostaci skito-sarmatski jesu Oseti. Po toj logici, Skiti su ustvari Oseti, a ako uzmemo da su Srbi sarmatskog porijekla, onda to znači da su Srbi ustvari Oseti!

Samim tim, Milanovićeva Primorska Srbija bi trebalo da se zove Primorska Osetija pravilnije!

Pa kakva je to sada revizionistička anahrona retroaktivna logika?!?
 
Već sam napisao sto puta da Deretliju ovde ne mešaš jer on ovde ne pripada! Mogu pomisliti da to radiš namerno kako se ne bi bavili radovima Relje Novakovića, Olge Luković-Pjanović, Županiča, Šafarika, Pešića, Nikića, Milanovića, Janković, Mandić, R. Petrović,pa onda:Dvornik, Barišić, Rajić, Skalova, Penka, Nikolajević, Srećković, Havlik, Hrozni, Neustupni, Kromer... Dosta bre više o penzioneru Udbe, on je reper za Udbu i marifetluke o kojima sam već pisao.

Šta pobogu trpaš Relju Novakovića tu?!?
 
:) Prva, temeljna laž BB škole je da su Germani tobože bili autohton narod na teritorijama gde danas žive (Austrija,Švajcarska,Nemačka, delovi Češke, Poljske, Francuske...). Prava istina je u tome da se o germanskim plemenima govori tek od kraja 2 veka pre n.e. kada prelaze Dunav i dolaze u dodir sa Rimskim carstvom. Njihova domaja je krajnji sever, Skandinavija, odakle su preduzimali osvajačke pohode na Lužičke Srbe malo po malo ih potiskujući i oduzimajući im teritoriju. Između Rimljana i Germana ustanovljena je granica na liniji Rajna- Dunav (limes Germanicus). Germani su bili sastavljeni od gomile divljih plemena od kojih su najpoznatiji Brukeri, Hauki, Angli, Varni i Frizi. Poznati su i Markomani, Longobardi, Burgundi i Goti, Svioni i Gauti.
Druga temeljna laž od koje se odustalo u drugoj polovini XX veka je kako su, tobože, Svevi i Vandali bili deo germanskog korpusa. Ovo su bila lužičkosrpska plemena koja su u bitkama sa Germanima izlazila kao pobednici a sa Alanima prodrla čak do Španije i Afrike. Njihov drugi deo definitivno je pokopao Rim pod Odokarom.:ok:
 
Zar Deretić ne priada u istu školu? Zar nije on zajdno sa Jankovićem objavljivao radove, nastavljajući direktno istraživanje Luković-Pjanovićke?

Zar ne tvrde svi oni isto?

Janković Đorđe nije ništa istraživao sa Deretlijom niti oni imaju iste stavove! Uzmi od Jankovića Srpsko pomorje (2008) ja sam u Hercegnovskom muzeju za to vanredno delo dao 15 eur i još popio 2 piva u Andrićevoj kući.
JAO, nemoj gospođu Olgu, Bog joj dao mir na nebu, da mešaš sa ovim udbaškim kretenom, pa, gde će ti duša??!
 
:) Prva, temeljna laž BB škole je da su Germani tobože bili autohton narod na teritorijama gde danas žive (Austrija,Švajcarska,Nemačka, delovi Češke, Poljske, Francuske...). Prava istina je u tome da se o germanskim plemenima govori tek od kraja 2 veka pre n.e. kada prelaze Dunav i dolaze u dodir sa Rimskim carstvom. Njihova domaja je krajnji sever, Skandinavija, odakle su preduzimali osvajačke pohode na Lužičke Srbe malo po malo ih potiskujući i oduzimajući im teritoriju. Između Rimljana i Germana ustanovljena je granica na liniji Rajna- Dunav (limes Germanicus). Germani su bili sastavljeni od gomile divljih plemena od kojih su najpoznatiji Brukeri, Hauki, Angli, Varni i Frizi. Poznati su i Markomani, Longobardi, Burgundi i Goti, Svioni i Gauti.
Druga temeljna laž od koje se odustalo u drugoj polovini XX veka je kako su, tobože, Svevi i Vandali bili deo germanskog korpusa. Ovo su bila lužičkosrpska plemena koja su u bitkama sa Germanima izlazila kao pobednici a sa Alanima prodrla čak do Španije i Afrike. Njihov drugi deo definitivno je pokopao Rim pod Odokarom.:ok:

Supertruper, prvo se ispostavilo netačnim, da (ne bih ja to zvao laži, ako pojavom kritičke istoriografije nacionalna istorijska nauka napreduje, to nije uklanjanje laži, već napredak; kao kod nas počev od Ruvarca).

Međutim, sa drugim nisi u pravu! Tvrdiš da se u drugoj polovini XX st. odustalo - a zašto i sama knjiga koju je Hrastovnik postavio iz 1990. godine, piše o Svevima i Vandalima kao Germanima? Tvoja tvrdnja da se od teze odustalo je apsolutno neosnovana!
 
Po Milanoviću, BBM škola je napuštena i nigdje je više nema u svijetu sem u Srbiji (pa čak ni u Njemačkoj ni Austriji)?

Potpuno tačno. Čim su ispunjeni Nemački politički ciljevi BB škola je stavljena ad acta, uz prigodno izvinjenje svima koje je zakačila. Primer,među 1000, složili su se da se ime Wenda poglavito odnosi na Srbe!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top