„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zasto profesor doktor Djordje Bubalo na katedri za istoriju filozofskog fakulteta svojim studentima nista ne predaje o periodu pre Nemanjica.... To je meni mnogo sumnjivo. Da li je on becko-berlinac... Jedan student ga je to pitao a on je izvrdao, nije nista odgovorio....

Zato što je od Nemanjića naovamo nabubao, a to pre Nemanjića nije imao odakle da buba.
 
:lol: Sotire, vidiš li šta si učinio. Sledeći put pred trolovanje, pripazi dobro kakva koleteralna šteta može nastati ako se neko upeca. z:mrgreen:

Zato što je od Nemanjića naovamo nabubao, a to pre Nemanjića nije imao odakle da buba.

Možda bi mogao samog sebe da pročita, jer je autor velikog broja odrednica o prednemanjićkoj srpskoj istoriji u Enciklopediji srpskog naroda, Srpskom biografskom rečniku i Srpskoj enciklopediji. z:p

* Титуле Вукана Немањића и традиција Дукљанског краљевства. У: ТОДИЋ, Бранислав (ur.), РАДУЈКО, Милан (ur.). Ђурђеви ступови и Будимљанска епархија : зборник радова. Беране: Епископија Будимљанско-никшићка: Полимски музеј Беране; Београд: Филозофски факултет, Институт за историју уметности: Службени гласник: Православни богословски факултет, Институт за теолошка истраживања, 2011, стр. 79-93. [COBISS.SR-ID 521613207]
* Михаило : краљ, дукљански владар. У: POPOV, Čedomir (ur.), BEŠLIN, Branko (ur.). Српски биографски речник. [Књ.] 6, Мар-Миш. Нови Сад: Матица српска, 2014, стр. 831-832. [COBISS.SR-ID 525659287]
* Михаило Вишевић : хумски кнез. У: POPOV, Čedomir (ur.), BEŠLIN, Branko (ur.). Српски биографски речник. [Књ.] 6, Мар-Миш. Нови Сад: Матица српска, 2014, стр. 840. [COBISS.SR-ID 525660567]
* Војислављевићи. У: POPOV, Čedomir (ur.), NEGRIŠORAC, Ivan (ur.). Српска енциклопедија. Том 2, В-Вшетечка. Нови Сад: Матица српска; Београд: Српска академија наука и уметности: Завод за уџбенике, 2013, стр. 650-651. [COBISS.SR-ID 523658647]
* Клонимир : син кнеза Стројимира. У: POPOV, Čedomir (ur.), BUJAS, Milica (ur.), PIVNIČKI-DRINIĆ, Tatjana (ur.). Српски биографски речник. [Књ.] 5, Кв-Мао. Нови Сад: Матица српска, 2011, стр. 82. [COBISS.SR-ID 520681879]
* Крајина : кнез. У: POPOV, Čedomir (ur.), BUJAS, Milica (ur.), PIVNIČKI-DRINIĆ, Tatjana (ur.). Српски биографски речник. [Књ.] 5, Кв-Мао. Нови Сад: Матица српска, 2011, стр. 321. [COBISS.SR-ID 520683415]
* Љутовид : стратег Србије и Захумља. У: POPOV, Čedomir (ur.), BUJAS, Milica (ur.), PIVNIČKI-DRINIĆ, Tatjana (ur.). Српски биографски речник. [Књ.] 5, Кв-Мао. Нови Сад: Матица српска, 2011, стр. 719. [COBISS.SR-ID 520684695]
* Љутомир : велики жупан. У: POPOV, Čedomir (ur.), BUJAS, Milica (ur.), PIVNIČKI-DRINIĆ, Tatjana (ur.). Српски биографски речник. [Књ.] 5, Кв-Мао. Нови Сад: Матица српска, 2011, стр. 719. [COBISS.SR-ID 520684951]
* Вишевић Михаило. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 179-180. [COBISS.SR-ID 519468951]
* Вишеслав. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 180. [COBISS.SR-ID 519469207]
* Властимир. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 187. [COBISS.SR-ID 519469975]
* Властимировићи. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 187-189. [COBISS.SR-ID 519470231]
* Војислављевићи. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 194. [COBISS.SR-ID 519470487]
* Вукан. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 208. [COBISS.SR-ID 519470999]
* Вукановићи. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 208. [COBISS.SR-ID 519471255]
* Јован Владимир. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 450. [COBISS.SR-ID 519472791]
* Петар Гојниковић. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 822-823. [COBISS.SR-ID 519479447]
* Стефан Војислав. У: LJUŠIĆ, Radoš (ur.), RAJIĆ, Suzana (ur.). Енциклопедија српског народа. 1. изд.. Београд: Завод за уџбенике, 2008, стр. 1089. [COBISS.SR-ID 519480983]

Vidim da ovde ponovo staješ u odbranu one stare zablude koju vodeći domaći novoromantičari propagiraju; o tome kako niko ništa ne zna o srpskoj istoriji pre Nemanjića, niti se time bavi. :zroll:

Daj sken iz udžbenika o "lekcijama iz prednemanjićke istorije". Odmah ću da priznam neobaveštenost.

Priznanje neobaveštenosti stiglo nije, a nešto sam sve skeptičniji da će uopšte. :ceka:
 
Poslednja izmena:
:lol: Sotire, vidiš li šta si učinio. Sledeći put pred trolovanje, pripazi dobro kakva koleteralna šteta može nastati ako se neko upeca. z:mrgreen:



Možda bi mogao samog sebe da pročita, jer je autor velikog broja odrednica o prednemanjićkoj srpskoj istoriji u Enciklopediji srpskog naroda, Srpskom biografskom rečniku i Srpskoj enciklopediji. z:p



Vidim da ovde ponovo staješ u odbranu one stare zablude koju vodeći domaći novoromantičari propagiraju; o tome kako niko ništa ne zna o srpskoj istoriji pre Nemanjića, niti se time bavi. :zroll:



Priznanje neobaveštenosti stiglo nije, a nešto sam sve skeptičniji da će uopšte. :ceka:

Ne. Nema niti jedna lekcija o prednemanjićkoj istoriji Srba ili Srbije u osnovačkim udžbenicima.
 
Ne. Nema niti jedna lekcija o prednemanjićkoj istoriji Srba ili Srbije u osnovačkim udžbenicima.

Opaska se odnosila na tvoje generalno tretiranje svega, pa tako i univerzitetskih profesora a u ovom slučaju konkretno Đorđa Bubala. Ali ne, ni to što si sada napisao nije istina. I ne znam kako možeš ponoviti, jer je vrlo jasno da se radi o jednoj laži (čak si jednom i samog sebe demantovao).

Istorija-za-6-razred-Rade-Mihaljcic_slika_O_41907013.jpg


Još jednom.PNG
 
Poslednja izmena:
Opaska se odnosila na tvoje generalno tretiranje svega, pa tako i univerzitetskih profesora a u ovom slučaju konkretno Đorđa Bubala. Ali ne, ni to što si sada napisao nije istina. I ne znam kako možeš ponoviti, jer je vrlo jasno da se radi o jednoj laži (čak si jednom i samog sebe demantovao).

Istorija-za-6-razred-Rade-Mihaljcic_slika_O_41907013.jpg


Pogledajte prilog 527632

To je deklarativno, a ne suštinski. Ima dve i po rečenice o tome ko je vladao uz ogradu iz koje se može tumačiti da to nisu srpski vladari. To nije lekcija i ti to znaš, ali formalizam ti je bitan jer suštinu si odavno napustio.
 
To je deklarativno, a ne suštinski. Ima dve i po rečenice o tome ko je vladao uz ogradu iz koje se može tumačiti da to nisu srpski vladari. To nije lekcija i ti to znaš, ali formalizam ti je bitan jer suštinu si odavno napustio.

Majko božja koliko se ti izvlačiš. Ti si bukvalno uništio pojam istine kao takav. Silovao si je šezdeset puta, odsekao joj dojke i bacio razjarenim psima. Sve si rastegnuo do bolesnih razmera sa namerom da se iz svega izvučeš, jer broj neistina koje si izdeklamovao za ovih 10 godina je toliko veliki da se čovek počne pitati šta bi uradio Satana iz poslednjeg kruga Danteovog Pakla kada bi te video, jer ne znam kako ovo nazvati ako ne predstavlja nešto na patološkom nivou.

Ti misliš da možeš reći šta godt pandne na pamet...i onda kazati da nisi bukvalno to mislio, već nešto u prenesenom značenju. To što si napisao nije istina i šta god pokušavaš smandrljati, neće to promeniti. Ostaje samo tvoj degutantni bezobrazluk kojim usled egocentrizma nisi sposoban priznati najobičniju grešku, a kamo li nešto šire od toga. Kada bismo sada krenuli sastavljati memoare tvojih gluposti i netačnosti na ovom forumu za sve ove godine, to bi bilo jedno serijsko višetomno izdanje.

I još se NickFreat pita šta je bilo između nas dvojice... z:shock:
 
Majko božja koliko se ti izvlačiš. Ti si bukvalno uništio pojam istine kao takav. Silovao si je šezdeset puta, odsekao joj dojke i bacio razjarenim psima. Sve si rastegnuo do bolesnih razmera sa namerom da se iz svega izvučeš, jer broj neistina koje si izdeklamovao za ovih 10 godina je toliko veliki da se čovek počne pitati šta bi uradio Satana iz poslednjeg kruga Danteovog Pakla kada bi te video, jer ne znam kako ovo nazvati ako ne predstavlja nešto na patološkom nivou.

Ti misliš da možeš reći šta godt pandne na pamet...i onda kazati da nisi bukvalno to mislio, već nešto u prenesenom značenju. To što si napisao nije istina i šta god pokušavaš smandrljati, neće to promeniti. Ostaje samo tvoj degutantni bezobrazluk kojim usled egocentrizma nisi sposoban priznati najobičniju grešku, a kamo li nešto šire od toga. Kada bismo sada krenuli sastavljati memoare tvojih gluposti i netačnosti na ovom forumu za sve ove godine, to bi bilo jedno serijsko višetomno izdanje.

I još se NickFreat pita šta je bilo između nas dvojice... z:shock:
Mene bi bilo sramota da preko pola milenijuma srpske istorije predstavljeno sa 2 rečenice nazovem "lekcijom o prednemanjićkoj Srbiji".

Al, nismo ni svi isti. :kafa:
 
Mene bi bilo sramota da preko pola milenijuma srpske istorije predstavljeno sa 2 rečenice nazovem "lekcijom o prednemanjićkoj Srbiji".

Al, nismo ni svi isti. :kafa:

Je li to sad treba da bude nešto kao, ha-ha, sad si mi uvalio? Ja s tim udžbenikom imam veze potpuno isto koliko i (verovatno) ti. I niti ima samo dve rečenice, niti mi se postavljeni udžbenik uopšte sviđa, niti verujem da ti imaš puno kontakata sa decom uzrasta za 6. razred osnovnih škola. Pitanje je šta bi ti uradio; verovatno ih udavio da zamrze istoriju svoje zemlje maksimalno i formiraju se kao osobe koje smatraju da je istorija u celini nepotrebna i/ili besmislena nauka.

Mada je pravo pitanje šta si hteo kazati (možda da ti to uliva ponos, u stvari), jer ti u principu ne misliš ništa od onog što napišeš (ako smo srećni, onda bude približno). z:lol: No svakako, pošto te očigledno nije sramota da lažeš i toliko lupetaš čvrsto napamet, svašta je moguće da je pravo značenje.
 
Je li to sad treba da bude nešto kao, ha-ha, sad si mi uvalio? Ja s tim udžbenikom imam veze potpuno isto koliko i (verovatno) ti. I niti ima samo dve rečenice, niti mi se postavljeni udžbenik uopšte sviđa, niti verujem da ti imaš puno kontakata sa decom uzrasta za 6. razred osnovnih škola. Pitanje je šta bi ti uradio; verovatno ih udavio da zamrze istoriju svoje zemlje maksimalno i formiraju se kao osobe koje smatraju da je istorija u celini nepotrebna i/ili besmislena nauka.

Mada je pravo pitanje šta si hteo kazati (možda da ti to uliva ponos, u stvari), jer ti u principu ne misliš ništa od onog što napišeš (ako smo srećni, onda bude približno). z:lol: No svakako, pošto te očigledno nije sramota da lažeš i toliko lupetaš čvrsto napamet, svašta je moguće da je pravo značenje.

Video sam i još mi se gadi....
 
Misliš, kao ono:

1) Srpski jezik na Slovenskom Jugu nema tragova predsrpskih jezičkih supstrata. To znači da mi nismo srbizovani već smo - Srbi.

2) Srpski jezik u svojoj punoj gramatičkoj i akcentuacijskoj formi praktično je nenaučljiv. I zato, takav kakav je, nikad nije mogao nastati nametanjem srpske manjine nesrpskoj većini (što bi proisticalo iz današnjeg mejnstrim gledišta o 3% doseljenih Slovena), već uvek obrnuto - samo je srpska većina srpski jezik mogla nametati manjinama. Na periferijama srpskog jezika imamo pojednostavljivanje gramatike i akcentuacije. To su područja značajnijih mešanja sa nesrpskim etničkim masama.

3) Srpski jezik nema niti jednu šiptarsku reč u svom rečniku dok šiptarski jezik vrvi od srpskih reči. To znači da su Šiptari došli među Srbe i počeli da ih potiskuju (ovi potisnuti beže i nemaju šiptarske reči) i asimiluju (ovi su odgovorni su za obilje srbizama u šiptarskom jeziku)

Džaba ti škole, sine.

4) Ne postoji šiptarski toponim stariji od slovenskog-srpskog. Na području cele Albanije, Metohije, Kosova, Zapadne Makedonije, slovenski toponimi su zasvedočeni pre ma kojeg šiptarskog ili turskog toponima.
Srbi su ovde bili prvi osvedočeni narod - 40% srpskih toponima po Albaniji, 40% po 19-vekovnoj Grčkoj sve do vrha Peloponeza (ili, srpski - Moreje) i nekolicina po Kritu i Maloj Aziji. To su stvari koje se u udžbenicima prećutkuju jer za njih ne postoji ubedljivo objašnjenje saobrazno mantri Bebejske sekte.
Ovo bi i glupima bilo dovoljno kao dokaz da su se Šiptari doselili među Slovene-Srbe na Slovenskom Jugu, a ne obrnuto, osim ako ne žele da lažu.
 
Poslednja izmena:
4) Ne postoji šiptarski toponim stariji od slovenskog-srpskog. Na području cele Albanije, Metohije, Kosova, Zapadne Makedonije, slovenski toponimi su zasvedočeni pre ma kojeg šiptarskog ili turskog toponima.

Ovo bi i glupima bilo dovoljno kao dokaz da su se Šiptari doselili među Slovene-Srbe na Slovenskom Jugu, a ne obrnuto, osim ako ne žele da lažu.

Pavle Ivić, Srpski narod i njegov jezik, str. 30:

П. Ивић:
Што се тиче албанских елемената у топонимији, њих је наравно много у косовско-метохијској области и њеном непосредном суседству

https://archive.org/stream/sneky/Павле Ивић - Српски народ и његов језик_djvu.txt

Moje viđenje stvari je da su se do X stoleća proto-Arbanasi preselili u te krajeve koje si nabrojao (većinski) negde pre X stoleća. Ja njihovu genezu, proces stvaranja, vidim kao posledicu romejsko-bugarskih ratova.
 
Pavle Ivić, Srpski narod i njegov jezik, str. 30:



https://archive.org/stream/sneky/Павле Ивић - Српски народ и његов језик_djvu.txt

Moje viđenje stvari je da su se do X stoleća proto-Arbanasi preselili u te krajeve koje si nabrojao (većinski) negde pre X stoleća. Ja njihovu genezu, proces stvaranja, vidim kao posledicu romejsko-bugarskih ratova.


Mrkalj: "4) Ne postoji šiptarski toponim stariji od slovenskog-srpskog."

Da li ti razumeš srpski? Da li shvataš da mislim na pomen prvog albanskog toponima? Da li shvataš da šiptarskih toponima u bilo kom delu Albanije nema pre srpskih-slovenskih?
 
quote_icon.png
Original postavio П. Ивић
Што се тиче албанских елемената у топонимији, њих је наравно много у косовско-метохијској области и њеном непосредном суседству
Da ti dodatno pojasnim. Tvoja "logika" je sledeća. Neki Šiptar dođe, recimo 2016. na neku njivu, tamo sagradi bunker i ostalu logistiku i taj zaselak krsti nekom albanskom rečju.

I, onda dođe Slaven i kaže: "Aha, eto, a Mrkalj je rekao da su slovenski toponimi stariji od albanskih!"

Ne znam kako se to zove kod tebe. Kod mene, malo nije zgodno za javnost.
 
Moje viđenje stvari je da su se do X stoleća proto-Arbanasi preselili u te krajeve koje si nabrojao (većinski) negde pre X stoleća. Ja njihovu genezu, proces stvaranja, vidim kao posledicu romejsko-bugarskih ratova.

Pošto kažeš "preselili", znači, znaš odakle. Dakle,

odakle?


plus dokaz, pošto ti ne ustaješ iz kreveta bez dokaza?
 
Da ti dodatno pojasnim. Tvoja "logika" je sledeća. Neki Šiptar dođe, recimo 2016. na neku njivu, tamo sagradi bunker i ostalu logistiku i taj zaselak krsti nekom albanskom rečju.

I, onda dođe Slaven i kaže: "Aha, eto, a Mrkalj je rekao da su slovenski toponimi stariji od albanskih!"

Ne znam kako se to zove kod tebe. Kod mene, malo nije zgodno za javnost.

To je diskusija u kontekstu razgovora o toponimima koji su možda ušli u slovenske jezike iz albanskog, kao npr. Šar planina, Štip, Niš ili Ohrid. Već smo pričali o Ivićevoj teoriji o poreklu Albanaca, asimilacijama, itd....da se ne ponavljam bezveze jer me ti teraš doslovno da 300x jednu te istu stvar napišem i svaki put se ponašaš kao da prvi put čuješ, a posle me kritikuješ da skribomanišem.

Pošto kažeš "preselili", znači, znaš odakle. Dakle,

odakle?


plus dokaz, pošto ti ne ustaješ iz kreveta bez dokaza?

Ne znam. Ako je tačno da bi trebalo da je protoarbanaški jezik bio u bliskom kontaktu sa protorumunskim i starogrčkim, a moguće u izvesnoj meri i sa starim jermenskim jezikom (i izvesne hipotetičke veze koje su pronađene sa drevnim jezicima Tračana), prapostojbina različitih govora koji će docnije konstituisati arbanaški jezik verovatno je bila neka indoevropska zona u crnomorskom basenu.

Ono što vidimo jeste da Arbanasi ulaze na istorijsku scenu sa Bugarskim carstvom. Ako proučimo stare južnoslovenske spise, možemo primetiti da se Albanci odjednom pojavljuju u bugarskim spisima. S druge strane, legendi iz vremena cara Samuila Srba nema a to je zbog toga što je do tog vremena; do kraja X stoleća, zahvaljujući stvaranju slovenske pismenosti između ostalog (tj. ćirilometodijevske misije) bilo došlo do dovršetka procesa etnogeneze Bugara kao slovenskog naroda. Od starih došljaka ostali su samo neka imena, titule, i možda institucije određene, ali Bugari su u tom trenutku definitivno bili oni koji se slove. Tako su bili prozvani svi stanovnici čitave države, odnosno carstva, koji su govorili službenim jezikom (koji su bili Sloveni). Kako u vreme vlasti Bugara nad Srbima, Srbi nisu sačinjavali zasebnu politeju, oni su bili tretirani kao Bugari, kao i ostali slovenski stanovnici.

S druge strane, ja pretpostavljam da je bila prepoznata grupa koja priča nekim stranim jezikom, koji je Slovenima bio nerazumljiv. Tu grupu bugari su prozvali Arbanas, jer je zahvaljujući stvaranju bugarske države i njihovim osvajanjima u ratovima protiv Vizantije zajednica verovatno napredovala. Najveća prilika za penjanje uz istorijsku letvicu jeste kada su tu osvajački ratovi, i to je za Albance bila situacija kroz celu istoriju, od Bugara do Turaka. Povlačim određene analogije sa arbanaškim procvatom u vreme cara Dušana, kada je bila prisutna značajna albanska statusna, kulturna, identitetska i etnička ekspanzija na Balkanskom polustrvu, sredinom XIV stoleća. Naravno, treba imati na umu da ovde govorimo o predfeudalnom društvu, pa u takvom kontekstu i razmišljati, o IX i X stoleću. Početak izbijanja Bugara na Jonsko more počinje još od hana Presijana (836-852). Mobilizacija različitih skupina od strane bugarskih ranosrednjovekovnih vladaoca (baš kao što je nešto slično bilo i sa Vlasima) je po mom mišljenju ključni uzrok za nastanak arbanaškog etnosa, koji se nastanjivao tj. dobijao zemlju u smeru bugarske ekspaznije. Što se tiče arbanaškog etnonima, ne znam je li se ko bavio ovim pitanjem ali možda bi trebalo proveravati može li se naći nekakav koren te reči u starobugarskom (i to recimo predslovenskom baš) jeziku.

Što se tiče porekla tih razjedinjenih i nepovezanih skupina koje su nastanjivale istočni Balkan, pravo je pitanje odkuda su oni dospeli, kako i kada, u te krajeve. Znaš već šta meni lično zvuči dosta primamljivo, jer smo puno puta do sada pričali o tome; neki ostaci tračkog, ili možda tračko-dačkog jezičkog supstrata. Najviše me buni ogromna dijalekatska razlika između gega i toska, zbog koje mislim da je moguće da je pod znakom pitanja je li Arbanas oko 1000. godine na Balkanu označavao neku zajednicu čiji će jezik evoluirati baš u oba ova dijalekta (a ne samo jedan). Jedino u šta sam koliko-toliko siguran jeste to da bi verovatno Urheimat Albanaca trebalo tražiti u okružju (širem području, posmatrano) Crnog mora i da bi trebalo prilikom te rekonstrukcije imati na umu stablo Indoevropljana.
 
Poslednja izmena:
To je diskusija u kontekstu razgovora o toponimima koji su možda ušli u slovenske jezike iz albanskog, kao npr. Šar planina, Štip, Niš ili Ohrid. Već smo pričali o Ivićevoj teoriji o poreklu Albanaca, asimilacijama, itd....da se ne ponavljam bezveze jer me ti teraš doslovno da 300x jednu te istu stvar napišem i svaki put se ponašaš kao da prvi put čuješ, a posle me kritikuješ da skribomanišem.
To su prevaziđene politički podobne nenačne nepodopštine rađene u doba titoizma. Šar, Štip, Ohrid i Niš su mnogo lakše srpske reči (Šar-šaren, šarati, Štip - štipati, Ohrid - o hrid, Niš - niska, niza) nego albanske, pa opet, to nije argument da se obor teorija o odsustvu Srba na Slovenskom Jugu pre 7. veka. Zreli Ivić to nikad ne bi napisao - iako argumentaciju ovakve vrste ni sam ne uzimam u ubzir, kao ni to što je pisao kao mlad da bi napredovao u karijeri u titoistočkoj antisrpskoj Jugoslaviji.

- - - - - - - - - -

PS. Zaista, nemojmo više o tim glupostoima. To je voda ispod mosta.
 
To su prevaziđene politički podobne nenačne nepodopštine rađene u doba titoizma. Šar, Štip, Ohrid i Niš su mnogo lakše srpske reči (Šar-šaren, šarati, Štip - štipati, Ohrid - o hrid, Niš - niska, niza) nego albanske, pa opet, to nije argument da se obor teorija o odsustvu Srba na Slovenskom Jugu pre 7. veka. Zreli Ivić to nikad ne bi napisao - iako argumentaciju ovakve vrste ni sam ne uzimam u ubzir, kao ni to što je pisao kao mlad da bi napredovao u karijeri u titoistočkoj antisrpskoj Jugoslaviji.

- - - - - - - - - -

PS. Zaista, nemojmo više o tim glupostoima. To je voda ispod mosta.

To definitivno ne može bito slučaj jer to niti je konstruisano u Titovoj državi nit' bila primarna teza u domaćoj stručnoj javnosti. O tome se diskutuje poodavno; otvori početak Istorije srpskog naroda Vladimira Ćorovića npr. Ja ne znam kakbo je stanje u nauci danas po tom pitanju, nisam toliko u toku; no, mislim da nisu sahranjene (i Dimitrije Bogdanović je pisao upravo u tom smeru, i to u ona teška vremena). I svakako ne vidim kako tako nešto ima više smisla od raznih tvojih ideja, bilo da govorimo o zobaji, konoplji, badnju i raznim dr. toponimima...šta tačno čini stvari koje ti tvrdiš išta verovatnijim od toga da cela južna i jugoistočna Srbija vrvi od albanskih toponima?

Da li ti znaš šta znači voda ispod mosta?
 
Ne. Nema niti jedna lekcija o prednemanjićkoj istoriji Srba ili Srbije u osnovačkim udžbenicima.

IMG-20190121-185731.jpg
IMG-20190121-185809.jpg
IMG-20190121-185830.jpg
IMG-20190121-185849.jpg

IMG-20190121-185907.jpg
IMG-20190121-185927.jpg
IMG-20190121-185948.jpg
IMG-20190121-190006.jpg

IMG-20190121-190024.jpg
IMG-20190121-190047.jpg
IMG-20190121-190113.jpg
IMG-20190121-190123.jpg

IMG-20190121-190139.jpg
IMG-20190121-190150.jpg
IMG-20190121-190203.jpg
IMG-20190121-190235.jpg

IMG-20190121-190255.jpg
IMG-20190121-190306.jpg
IMG-20190121-190324.jpg
IMG-20190121-190342.jpg
IMG-20190121-192132.jpg


Ovo nije sve, ima još za raniji period, ali ostavio sam to da mi ne bi vrištio ovde kako nije fer jer popunjavam stranicama iz lekcije koja je o doseljavanju Slovena. No, hajde reci sada iskreno, da li je ovo deklarativno i možeš li nazvati to, čak i u prenesenom značenju hiperbolom dve i po rečenice, ili da ti, navodno, suština ostaje ista?
 
Poslednja izmena:
Ovo nije sve, ima još za raniji period, ali ostavio sam to da mi ne bi vrištio ovde kako nije fer jer popunjavam stranicama iz lekcije koja je o doseljavanju Slovena. No, hajde reci sada iskreno, da li je ovo deklarativno i možeš li nazvati to, čak i u prenesenom značenju hiperbolom dve i po rečenice, ili da ti, navodno, suština ostaje ista?


Naravno da ovo obara predstavu o nepostojanju prednemanjićke istorije.

Karakterizacija "dve i po rečenice" odnosila se na ovo:

ZyuUwM4.jpg
 
IMG-20190121-185731.jpg

Ovo nije sve, ima još za raniji period, ali ostavio sam to da mi ne bi vrištio ovde kako nije fer jer popunjavam stranicama iz lekcije koja je o doseljavanju Slovena. No, hajde reci sada iskreno, da li je ovo deklarativno i možeš li nazvati to, čak i u prenesenom značenju hiperbolom dve i po rečenice, ili da ti, navodno, suština ostaje ista?
Ne znam iz kog srednjovekovnog rukupovisa potiče prikaz srpskog ratnika ali moram da rezonujem ogromnu sličnost sa prikazima sarmatskih ratnika.
Da li je u pitanju slučajnost ili ne je odveć obrađivano na temi.
 
Naravno da ovo obara predstavu o nepostojanju prednemanjićke istorije.

Karakterizacija "dve i po rečenice" odnosila se na ovo:

Problem je u tome što iznosiš tvrdnje bez proveravanja. Sve bi bilo u redu da ih postavljaš u formi pitanja, ili čak da iznosiš utiske sa ogradom da je vrlo verovatno da su oni pogrešni. I onda ja popizdim da prostiš na izrazu tj. skoči mi pritisak doslovno. :lol:
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top