Radikali i nacionalne manjine

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Радикал Бранислав Блажић, тада кандидат а данас председник општине Кикинда, пред други круг локалних избора и дуел са кандидатом Демократске странке тражио је подршку Савеза Војвођанских Мађара! Није је добио. Испоставило се да му није ни требала, убедљиво је победио. И Кикинда је једна од првих општина у Србији где је формирана власт. Радикалска!
“Желели смо том понудом СВМ-у да одмах у старту за сва времена отклонимо антагонизме који су вештачки направљени између радикала и Мађара. Тада нису пристали, али уверен сам да би данас након непуних 100 дана наше власти то урадили.” – каже Блажић за НИН. Његова Српска радикална странка, која уз једног прикљученог одборника ПСС-а самостално управља градом, позвала је све странке у граду да учествују у раду градских комисија и у управним одборима јавних предузећа. За председника Скупштине Кикинде постављен је Ото Киш Мортон. Отворена је Канцеларија за националне мањине, на чијем је челу Јожеф Дудаш. Отворена је Канцеларија за ромска питања, ваљда прва таква у Србији.
Александар Вучић каже да је свестан да многи овако нешто нису очекивали, али да је ово сасвим логичан след потеза. “Кажу, ви се мењате . па, наравно: сваког дана учимо, унапређујемо инфраструктуру, избегавамо грешке и зато највише и напредујемо. И зато смо најпожељнији коалициони партнер на локалу. Да, најпожељнији. Где год нема директног налога из централе, лако правимо коалиције. И нема апсолутно ниједне општине у Србији где смо били већински партнер а да нисмо формирали власт.” Коалиције са мањинским партијама Вучић види као важан корак напред и почетак краја заплашивања мањина радикалима. “Ми најбоље разумемо оног Мађара у Бечеју који би волео да види мађарску заставу на балкону јер ја волим да видим српску. И једино ми разумемо Расима Љајића кад иде у Иран јер знамо да може склопити важне послове за ову земљу. СРС, каже Вучић, пред мањинске партије поставља само један захтев: очување интегритета државе Србије. Све остало може.”
Иако на први поглед делује невероватно и за Ђорђа Вукадиновића, то је сасвим могућа опција. “Радикали имају тај априорни национални легитимитет и самим тим много већи маневарски простор за уступке. Рецимо, највећи пробој у хладном рату Американци су направили са конзервативцима и Никсоном на челу јер они су у старту поштеђени оптужбе да су склони Русима или издајници националних интереса. Или, ХДЗ у Хрватској. Они су могли да изврше испоруке Хагу и направе веће уступке српској мањини зато што, у том погледу, имају много мањи притисак него, на пример, Рачанова влада.”
То израстање СРС у легитимну опозицију уједно је последња опомена за странке тзв. “демократског блока” и прва велика шанса странке изникле из Шешељевог Српског четничког покрета. У 45 општина грађани су их ставили на тест. Негде ће вероватно положити, негде забрљати. Што успех буде већи, веће су шансе да поново буду власт. Али, први пут можда и као већински партнер.
ГОРИСЛАВ ПАПИЋ, НИН
 
Pa ja se slazem sa ovim.
Onda im netreba izmisljati sovinizam i davati im povoda da govore kako su zrtve.
A one koji to rade treba identifikovati kao krivce za uspon radikala. Primer: Potenciranje navodne ugrozenosti Madjara, koje je islo do famozne "internacionalizacije" i cak pretnje sankcijama. Posledica: Radikali nikad jaci u Vojvodini. Krivci: SVM i LSDV. Sukrivci: DS koji je u koaliciji sa Cankom i Karicem, a mogao je sa DSS i G17+.
 

Back
Top