Još jedna tema o Exel-u

Чупи НС

Aktivan član
Poruka
1.001
Znam da već postoji gomila tema o Exel-u, ali zaista ne znam gde da stavim pitanje.
Trebam da napravim otpremnicu (dakle redni broj, šifra, jedinična cena, broj komada, ukupna cena). Problem nastaje kada trebam da podesim automatsko unošenje jedinične cene. Ovaj problem sam rešio tako što sam na drugi radni list postavio cenovnik. Problem je u tome što su šifre tipa S 001, S 002, NK 002, dakle iste kao i imana ćelija. Onda sam se dosetio i ćelije u kojim se nalaze cene nazvao S.001, S.002, NK.002, dakle stavio sam tačku umesto razmaka. Sada kada hoću da unesem moram jed. cenu moram svaki put da kucam =S.001, što duzima mnogo vremena. Zanima me da li je moguće da nekako podesim da on automatski promeni razmak u tačku ili da nekako podesim da imena ćelija mogu da promenim u S 001, S 002... Pokušao sam i da slovo i broj kucam u odvojenim ćelijama, pa da kucam =A1&”.”&A2 (ako mi je u A1 slovo, a u A2 broj), ali mi on tada izbaci samo S.001, ali ne i cenu (verovatno ga tretira kao tekst ili nešto slično). Nadam se da sam da sam bio dovoljno jasan (mada možda i propširan). Ako neko ima ideju kako da rešim neki od opisanih problema ili možda neki drugi način da rešim ovaj problem bio bih veoma zahvalan ako bi mi rekao kako da to izvedem. Još jednom se izvinjavam što sam pokrenuo ko zna koju temu o Excel-u i molim moderatore da je ne brišu, bar dok ne dobijem odgovor.
 
Nijesi bas bio najjasniji.
Koju funkciju iz lookup&reference koristis za preuzimanje podataka iz baze.
Ime celije ti ne smije biti isti kao referenca celije npr. A1 i ne smije poceti brojem. Ime artikla moze biti bilo koji string ili broj nije bitno i ne kosi se sa imenom celije.
Za ove stvari (izrada faktura, otpremnica) najbolje ti je da koristis funkciju VLOOKUP i INDEX.
 
Pa ne znam koja je to funkcija, jednostavno ukucam =s.001 i on mi izbaci cenu (pošto se na drug listu nalazi cena u ćeliju koju sam preimenovao kao s.001). String je šta? VLOOKUP i INDEX se kako koriste? Nisam baš neki ekspert u Excel-u (kao što se da primetiti) pa mi nije jasno. 'Ajde molim te pojasni mi malo, kako se koriste te funkcije :)
 
Funkcije su vrlo znacajan alat u excelu. Koriste se u formulama za obavljanje raznih zadataka. Ima ih oko 300 razvrstanih po grupama. Matematicke, logicke, finansijske, statisticke, pretrage i referenci i dr. Jedna od najznacajnijih funkcija za pretragu je VLOOKUP.Koristi se ukoliko nam je potreban neki podatak iz neke tabele koji cemo koristii u drugoj tabeli na osnovu kljuca koji mora biti u prvoj koloni tabele. Ova funkcija koristi cetiri argumenta
-Sta se trazi (obicno se koristi referenca jedne celije Npr: A1)
-Oblast u kojoj se vrsi pretraga obicno je to imenovani rang
-Broj kolone u imenovanom rangu u kojem se trazi podatak
-Cetvrti argument mora biti FALSE, ukoliko zelimo da nadjemo istovjetan podatak, ili TRUE za najvecu vrijednost koja je manja od trazene.
Npr: =VLOOKUP(A1,BAZA,2,FALSE)

Funkciju unosimo rucno ili preko Insert/Functiion...
Za sve funkcije imas primjere u helpu.
 
Upotrebljava se funkcija VLOOKUP
Ukoliko imaš počev od kolone A pa do kolene E nazive
red.br;šifra; jedinična cena; broj komada i ukupna cena onda ispod te tabele treba da ti npr. u koloni od A15 do A50 stoje šifre proizvoda a u Koloni B od B15 do B50 cene proizvoda tako da će u koloni C jedinična cena stajati sledeća formula =VLOOKUP(C4;A15:B50;2;TRUE)
Ovo je skraćeno objašnjenje a ako ti nije jasno pošalji mi mejl i poslaću ti gotovo rešenje :wink:
 

Back
Top