DIMENZIJE FILOZOFIJE

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Za početak bi rekao:Sve izrečeno u filozofiji treba da izdrži definisanje sledećih sopstvenih karakteristika

-Sistem ideja

-Vreme (istorijski trenutak i razvoj)

-Trajanje (očigledno ograničeno trajanje (max 3-5 god.) jednog strogo definisanog istorijskog trenutka) i mutacija sistema ideja

-Psihologija/Sociologija (usrednjavanje, generalizacija, idealizovanje , mase, lideri, spoznaja koje filozofi koriste su sve razlozi za ubrajanje i ovog činioca tu gde jeste)

-Informacioni javni tokovi(publikum je živo "biće" )
(tu imamo rupu usled neobrazovanosti preobrazovanih filozofa, pa imamo medijske manipulacije umesto , motivacije, obrazovanja, inovacije, i na kraju i zanimacije)

Sve ideje i korekcije kao i navode literature na ovu temu rado šaljite na ovaj topik...
 
Sofijin svet
(roman o istoriji folozofije)


Šta je filozofija?

"Mnogi vole da čitaju. Međutim, postoje velike razlike između onoga što čitamo. Neki vole da čitaju romane, a neki više vole knjige o temama kao što su: astronomija, život životinja ili tehnički pronalasci.Ako mene zanimaju konji ili drago kamenje, ne mogu zahtevati da to podjednako zanima i druge. Ako ja napeto pratim sve sportske prenose na televiziji, moram prihvatiti da drugi smatraju da je sport dosadan.
Ima li ipak nešto što bi trebalo da zanima sve ljude?
Posoji li nešto što se tiče svih ljudi - bez obzira ko su ili gde žive u svetu? Da, draga Sofija, postoje pitanja koja bi trebalo da zanimaju sve ljude.

Šta je najvažnije u životu?
Ako upitamo nekog ko živi na ivici gladi, odgovor je hrana. Ako isto pitanje uputimo nekome ko se mrzne, odgovor je toplota. Ako to upitamo nekog ko se oseća usamljen i živi na sam, odgovor će sigurno biri zajedništvo s drugim ljudima.
Ali ako su sve takve porebe udovoljene - ima li onda još nešto što je potrebno svim ljudima? Filozofi smatraju da ima. Oni smatraju da čovek ne može živeti samo od hleba. Svim ljudima je naravno potrebna hrana. Svima su potrebni i ljubav i pažnja. Ali i tada ima nešto što je potrebno svim ljudnima. Nama je potrebno da pronađemo odgovor na to ko smo i zašto živimo.
...
Najbolji način da se čovek približi folozofiji, jeste da postavi nekoliko filozofskih pitanja:
Kako je stvoren svet? Ima li neke volje ili neke namere u onome što se događa? Ima li života nakon smrti? I pre svega: Kako treba da živimo?"...

Svakog koga imalo zamima filozofija uživaće čitajući ovaj deo... :wink:
 
Da bih objasnio zašto je sve ovo potrebno.....

Filozofija stremi ka pronalaženju uzroka, JEDNOG skupa uzroka za neku posledicu.
-Ako ukinem ili zanemarim makar jednu dimenziju filozovskog posmatranja te posledice imamo generalizovanje, šablonizaciju, pridržavanje pravila da bi "sistem bio ispravan". U trenutku svog nastanka ,u osnovi ,filozofski sistem ideja podržava većinski rezon , trudeći se da obuhvati SVE.
-Ali već u sledećem trenutku ceo svet , pa i sistem ide dalje. Tada autori, i ortodoksni pobornici sistema ideja postaju ustvari robovi ideologije (koja sve više udaljava stvarnost od ideje)
--------------------------------------------
Unoseći život u "biće" *filozovkog sistema ideja* ne gubim ništa, gubim samovažnost ideje, gubim apsolut tačnosti i apsolutne istine, dobijam evoluciju tog bića , dobijam rudimente i preležane bolesti tog bića i život u realnom vremenu, kao i borbu za opstanak u realnom vremenu.Dobijam godište tog bića i sazrevanje.
--------------------------------------------
Za protivnike "humanoidnog pogleda na filozofiju" imam pitanje o čemu se radi u filozofiji nego o svetu i čoveku radi sveta i čoveka.
--- ---- ---- ---- ---- ---- ----

Zatim ,nadahnutim misliocima jednog doba mnogo će lakše biti da načine iskorak kad je nivo svesti u društvu veći uprosećno gledano.
----------------
Zašto u dimenzijama nemam metodologiju, metode?
Zato što je (su) metodologija(e) vazduh , voda i svetlost za "biće" *filozovskog sistema ideja*.
Postoji li vatra?
Postoji. Dogme, neznanja, stranputice, ograničenja , zanosi, lične fobije, društveni konformizam , idolopoklonstvo, moda.
I najbitnije postoje umrlice tog istog bića u proteklim životima (pre pet, deset, 20, ....100..god) , umrlice koje opominju na opasnosti od uljuljkivanja u dobronamernost i ograničenju i prolaznosti truda i žrtvi.
To je ono što kažu filozofi , treba nam zlo da bi nas motivisalo da se borimo za dobro.I kad dodjemo do dobrog da ga olako ne ispustimo.
IDEJE UMIRU I U NAMA SAMIMA.
"Kad smo mladi bliži nam je način razmišljanja Karadjordjevića , što smo stariji to nam je bliži način razmišljanja Miloša Obrenovića"
---------------------
Praktičarski gledano , dobijam modularnost (koja baš i nije dobra -nemultidisciplinarnost, ali ima i dobre strane) koja više odgovara modernom pristupu ljudi, koja više motiviše brojniju publiku.
---------------------
I napokon ono najbitnije , udahnutim životom i ograničenom trajnošću (ne pobijanjem svakih x godina već evoluiranjem i preispitivanjem svakih x godina) dobijam da ne objašnjavamo pojedinca kroz sistem ideja raščlanjavajući ga i odbacivajući neuklopive komponente (kao kod horoskopa , većina osobina i proročanstava zadovoljava , manji deo posmatramo kao šum , error, grešku odstupanja) PRISILJAVAJUĆI GA DA SE UKLOPI U NEKI OD DO TADA DEFINISANIH KALUPA, već za pojedinca naći u svakom aspektu (temi, pogledu, sistemu ideja) filozofije "biće" na čijem je nivou razvoja svesti pojedinac trenutno.
-Imam neprisilu , nekalupljenje, imam odmah i sledeći korak, sledeći nivo razvoja tog "bića" , za mehaničare uprošćeno sledeću verziju modula/dela koji treba da se unapredi...
-Imam lakšu i prirodniju edukaciju jer kod filozofije brzina i dubina zavisi od "godina službe i nivoa modula svakog filozofskog skupa ideja"

Sve komentare, napušavanja, literature i neslaganja željno očekujem....
 
A nevolja znači problem, a problem znači Stvar Koja Je Prva Na Listi Rešavanja Prioriteta. Patak, možeš slobodno da plasiraš ovaj svoj post i na topic Zlovolje. Ljudi su, jednostavno, inertni, jer im je lepo kad to mogu. :) A ne shvataju da uvek to zavisi od drugih. Niko nikad nije izolovan, ni u lepom, ni, na žalost, u ružnom.
 
Sve mora da se neguje, jer uvek dolaze novi , neiskusni, neobrazovani, neznalice (neznanje nije ništa ružno).

I oni koji su stari stalno zaboravljaju i zanemare poznato...

Zato stalno treba filozofski obrazovati sve , na svim nivoima filozofije, ali normalnim rečnikom.
Ono što najviše odbojno deluje je rečnik filozofskih istoričara (ne filozofa) .
Hegelova ....., Frojdov falusni kompleks......, sve su to stručne skraćenice , nastale kao rezultat poznavanja osnovnih tokova ISTORIJE FILOZOFIJE , ne i filozofije.......
 
Imam jedno pitanje u vezi današnje filozofije .
Filozofija se bavi ljubavlju ka mudrosti.
Iz nje su izašle mnoge nauke.
Ono što se meni ne svidja je to što se filozofija automatski distancira od tih svojih objekata proučavanja , čim ih je preuzela neka specijalistička nauka.

Navodim primer, o prednosti i dobrim stranama i dobrim izborima pravilnih navika treba da nas uči koja nauka?Zatim nutricionistička nauka. I milion poddisciplina . Zatim uticaj medija se izučava ali samo sa strane produktivnosti i strane efikasnosti predaje i prijema iste.
Nikako sa druge strane. Pa sociologija izučava društvene sisteme , ali se vrlo malo bavi bitnim načinima obrazovanja naroda , da bi bili spremni za odgovoran pristup glasanju i uticaju koji tako vrše na svoje sudbine....
------------------------------------
Sve ove rupe u znanjima ljudi potiču od nejasnoće i podela čije je čije i načini prezentacije znanja.
Ljude koji kažu "ma šta će mi to" želeo bi kao u staroj Grčkoj uskratiti za punopravan status u društvu, pod parolom koliko se trudiš toliko i učestvuješ u društvu....

Ono što mi pada kao moguće rešenje problema i neobrazovanja i rupa u izučavanju filozofije je zadržavanje jurisdikcije nad svim svojim kćerima naukama i obuhvatanje svega kroz multidisciplinarnost i širinu pristupa i pogleda....
 
SAMO RACIONALNE STVARI,MOGU SE LOGIČKI OBJASNITI,rekoh ja ili već neko pre mene i Zato
"Svaka filosofija je tužna",kaže Jovan Dučić,u Blagu cara Radovana
i ja se u potpunosti slažem sa njim.Jer ako filosofiju posmatramo
kao nauku o mudrosti,što ona u suštini i jeste,MI POKUŠAVAJUĆI da dokučimo
nespoznajno,tražimo odgovore na osnovna pitanja filosofije(ili kako
ja volim da je zovem,na razmišljanja o životu,(jer čim počnemo da postavljamo pitanja,
mi razmišljamo o životu)),a to su "odakle,kuda i kamo",idemo.
Zašto je svaka filosofoja(ljubav prema mudrosti)"tužna", pa upravo zato što nam ne
daje odgovore na pitanja sa(ili privremeno daje),sa kojim bi bili zadovoljni,jer bi ,
čini mi se, tada, prestao smisao našeg traganja.Jer dok god tragamo
ili opravdavamo sebe,čini mi se,mi postojimo.LJUBAV SLOBODA ILI SMRT,samo je jedna od
kategorija sa kojim se bavi ova nauka(ako se složimo da jeste).

Enciklopedija kaže ukratko,sledeće:Filosofija je nauka čiji je zadatak da
istražuje osnovna pitanja posojanja uopšte,a posebno čovekovu umnu i
moralnu delatnost.U stara vremena filosofija nije odvajana
od prirodnih i matematičkih nauka,međutim,sada predmet filosofije kao nauke
čini istraživanje istina,KOJE SU OSNOVNA načela za druge istine.
Njen zadatak je da otkrije zakone i procese celog sveta,da shvati načela
svih pojava,da prodre u najskrovitije sile koje ih stvaraju,
i da odgonetne sve zakone koji u njima vladaju.Cilj njenih istraživanja
je istina,poznavanje istine.A istinu poseduje samo Bog (ili fil. ideja.apsolut,
prapokretač svega).
Zato je prvi zadatak filosofa,bilo pitanje nastanka sveta i zakona njegovog postojanja.
Takve su teorije fil.škola:Jonske,Pitagorejske,Eleatske.
Sledeći stepen grčke fil. je kriticizam,(Sokrat,Platon,Aristotel,),sa velikim razlikama
među njima.Probleme MORALNE prirode su razmatrle škole epikurejaca i stoika,i
oni kao i svi filosofski pravci imaju sledbenike,skoro do naših dana.
Onda dolazi tzv.sholastika,(KAREKTERISTIČNA ZA zAPADNU crkvu),pa Bekon,Dekart,
Lok,Lajbinc.
Posle njega je možemo reći, Kant,(koji je po mom mišljenju svoje učenje u
"Kritici čistog..",opovrgao u "Kritici praktičnog uma").Posle Fihtea i Šelinga
na scenu je stupio HEGEL,od njega proishode svi potonji(izuzev Kjerkegora,preteče
egzistencijalista),Štraus,Fojerbah...Niče,Šopenhauer,i dr.nije savršeno
niti završeno učenje u postizanju pravog znanja.O 20 veku neću,jer nemam,izuzev pojedinaca,
smelosti i znanja da objašnjavam.

Ovo se na ovakvim mestima niti sme,niti može postići.
ALI RAZLOG MOG UČESTVOVANJA OVDE,na ovom Forumu,nije ni spoznaja,ni mudrost.

Činjenica stoji u prvoj rečenici,a to je da ponovim jako bitno:
SAMO RACIONALNE STVARI,DOGAĐAJI,MOGU SE LOGIKOM OBJASNITI.
LJUBAV se raciom ne može shvatiti,(objasniti),jer je ne vidimo,odnosno,nije
dostupna našim čulima,pa isto tako ni Bog,kojeg sam ja nakon dugog promišljanja
i razmišljanja prihvatio i shvatio kao izvor i prapočetak svega.

Nije mi namera da naučno bilo šta dokazujem ili objašnjavam,nemam za tako
nešto,znanje,obrazovanjeni, vreme,nego da jednom za svagda prekinem
raspravu LAIKA I ONIH malo boljih poznavalaca života,odnosno,filosofije.
Možemo,i ne moramo se verovatno slagati po mnogim pitanjima,
ALI TO NE ZNAČI DA NE TREBAMO DA SE POŠTUJEMO,I UVAŽAVAMO RAZLIČITOST,
jer to je upravo ono što daje lepotu i što nam kao izazov nudi život.
 
Hvala na doprinosu temi.To je bio samo jedan pogled na odnose i snagu koju filozofija ima u odnosu na život.

Ono što ja ovde iznosim pod dimenzijama filozofije je ipak različit pristup u osnovi.

-Iracionalno ponašanje je iracionalno uglavnom zato što ljudi ne žele da ono postane racionalno.Tražiti potvrdu tačnosti analize takvog ponašanja i odnosa naravno da je nemoguće od osobe koja želi da to ostane iracionalno.
Tu je moj pristup da ma koliko nam filozofija izgleda nemediokritetska , tu upravo pokazuje svoj mediokritet.Kroz mistiku , nedodirljivost idealnog, idola, ljubavi.
Bolje sagledavanje tih oblasti nije moguće u smislu "moje definicije tvog stanja" već u smislu pronadji iskrenom analizom stvarne uzroke prethodnog reda (ne polazne već postepeno prvo one uzroke koji su jako uticajni na vaše iracionalno ponašanje i osećaje).

Lako opovrgavanje bilo kakve od takvih teorija (najčešće izrazom generalizacija i uopštavanje) izaziva izbegavanje filozofa da troše svoj autoritet (i tu se vidi mediokritet).


-Iracionalne potrebe i osećaji se mogu sa druge strane posmatrati kroz potrebe (ekonomija, psihologija,sociologija...) ili kao još uvek nedostignut logički aparat da bi se takvo nešto shvatilo.Ovo prvo jako pomaže da se razvije i ovo drugo, ali opterećeni stegom svakodnevnih emotivnih odnosa , ne možete iskoračiti mnogo ka takvim novim uglovima posmatranja.
Emotivno, iracionalno , i granično(ono što je trenutno jako neprihvativo javnom naučnom (dogmatskom) svetu ) se mogu pratiti jedino neopterećeni svakodnevnim emotivnim(i iracionalnim...) razmišljanjem. A tu je prilično teško uključivanje i isključivanje u sekundi kao što je kod logike moguće.
Drugo, i kod filozofije se koriste iracionalni aksiomi, ali su oni u skladu sa našim današnjim gledanjem (pitanje je šta je tu na šta uticalo , dali ti iracionalni aksiomi preko ćerki (nauka) na nas ili mi na te iracionalne aksiome).
Kažite mi samo da ne osećate mediokritet današnje nauke.

------------------------------------------------------
I za kraj, poznavanje razloga i impulsa iracionalnog ponašanja ne umanjuje njegovu lepotu , ni intezitet što se mnogi ljudi plaše , i radi toga izbegavaju da dodju do osvetljavanja (sebi) istine.

PATIM (inače se ne stiže od....) - SHVATIM - PRIHVATIM (uskladim ponašanje sa shvaćenim)

Problem je kad stanete izmedju drugog i trećeg. Tada vaše iracionalno gubi snagu i draž, ljubav postaje samo seks ili potreba hemijsko hormonalne prirode,prijateljstvo samo koristoljublje ili saradnja itd...
Tu mi ponekad ljudi liče na praistorijskog čoveka uplašenog od kolica smatrajući da je to što je lakše gurati/vući kolica sa kamenom oduzelo kamenu težinu i količinu.


Ima jedna knjiga gde se u bogoslovlju kaže da treba jednu godinu mlad čovek posvetiti sebi izolovan od spoljnih uticaja, i to se često pogrešno tumači kao monaško iskupljenje greha i još češće da što više to bolje....
A u stvari tu je naglašeno da to služi da mu se misli približe bogu, odvoje od standardnog razmišljanja i običnog pristupa, i nije svrha u žrtvi već u vraćanju oblikovanog i kvalitativno drugačijeg posle godinu dana ponovo u iste odnose , koje će sagledati drugim očima.....
 
-Iracionalno ponašanje je iracionalno uglavnom zato što ljudi ne žele da ono postane racionalno.Tražiti potvrdu tačnosti analize takvog ponašanja i odnosa naravno da je nemoguće od osobe koja želi da to ostane iracionalno.

Emotivno, iracionalno , i granično(ono što je trenutno jako neprihvativo javnom naučnom (dogmatskom) svetu ) se mogu pratiti jedino neopterećeni svakodnevnim emotivnim(i iracionalnim...) razmišljanjem. A tu je prilično teško uključivanje i isključivanje u sekundi kao što je kod logike moguće.
Drugo, i kod filozofije se koriste iracionalni aksiomi, ali su oni u skladu sa našim današnjim gledanjem (pitanje je šta je tu na šta uticalo , dali ti iracionalni aksiomi preko ćerki (nauka) na nas ili mi na te iracionalne aksiome).
Kažite mi samo da ne osećate mediokritet današnje nauke.

------------------------------------------------------
I za kraj, poznavanje razloga i impulsa iracionalnog ponašanja ne umanjuje njegovu lepotu , ni intezitet što se mnogi ljudi plaše , i radi toga izbegavaju da dodju do osvetljavanja (sebi) istine.

PATIM (inače se ne stiže od....) - SHVATIM - PRIHVATIM (uskladim ponašanje sa shvaćenim)

Problem je kad stanete izmedju drugog i trećeg. Tada vaše iracionalno gubi snagu i draž, ljubav postaje samo seks ili potreba hemijsko hormonalne prirode,prijateljstvo samo koristoljublje ili saradnja itd...
Tu mi ponekad ljudi liče na praistorijskog čoveka uplašenog od kolica smatrajući da je to što je lakše gurati/vući kolica sa kamenom oduzelo kamenu težinu i količinu.


Meni je jako žao,što moram da ti kažem da se ne slažem sa tvojim načinom razmišljanja.
DVA PUTA PODVLAČIM,DA SE SAMO RACIONALNE POJAVE,(STVARI),MOGU LOGIKOM OBJASNITI,a ti nastavljaš pričom o iracionalnom.IRACIO,NIJE RACIO tj.nije UM,i nemamo više o čemu da razgovaramo.Dete,pročitaj,više od 1 knjige na osnovu čega bi mogao izvlačiti zaključke.
 
zt je od zalutao.....i objašnjenje da nam mišljenja nisu ista nije potrebno bio ti dete ili ne bio...a još gore bio ti starac ili ne bio....
To što se ne slažem sa tobom NE ZNAČI DA te nisam razumeo šta misliš.....
Baš u ovako "pomerenoj" zemlji gde su psihološke krajnosti ispoljene ravnopravno je lakše uočiti sličnosti i kod najrazličitijih iracionalnih ponašanja (inače ne bi postojao posao profajlera)
 
Razradjujući tehniku edukativnog pristupa filozofije , dodjoh da kao i u fizici , u prvim etapama treba neke stvari i uprostiti i banalizovati, i slagati(ustvari zaključiti ispravno ali na osnovu izostavljenih važnih činilaca i odnosa), baš kao što u fizici u početku zanemarujemo otpor vazduha. Otpor koji u filozofiji zovemo generalizacija , u fizici osećamo u svakodnevnom životu, dok ostalo ne primećujemo i ignorišemo u početnim etapama sticanja znanja kao na primer otpor vazduha pri kretanju tela i slobodnom padu....
 
Jedan od problema filozovske edukacije je i sukob i suprotnost izmedju obrazovanja iz prošlosti i trend i obrazovanja u sadašnjosti....

Šta ja definišem pod obrazovanjem iz sadašnjosti...To su milioni bitnih i nebitnih informacija koje čine današnju društvenu scenu i znanje tih informacija vas čini društveno obrazovanim (bez obzira što su to suštinski naizgled kratkotrajno bitna znanja).
Ovde se sasvim opravdano može postaviti pitanje šta je informisanost , a šta obrazovanje i gde je granica izmedju ta dva?
Zašto ono što mnogi smatraju informisanošću smatram obrazovanjem? Zato što iz mnogih tekućih informacija i nastaje obrazovanje. Prednost obrazovanja iz prošlosti je korišćenje drugih i njihove selekcije informacija radi bržeg sticanja obrazovanja ....

Sada posmatrajmo tokove informacija....
Iz medijskog ugla , obrazovanje nacije je jako otežano ubrzanim kreiranjem In i Trend informacija....Komercijalisti i Tržišne kompanije forsiraju ovo zbog stalnog postavljanja izazova kupcu u konzumiranju i kupovanju njihove robe....

Osobe shvataju da radi skladnijeg života moraju da poznaju novoprispele informacije vezane za društvo, da bi mogle da donose bolje odluke. Iako većina od ovih informacija spada pod informisanost , neke od njih su obavezne i za obrazovanje.

Kreiranjem velikog broja informacija , opterećuje se savremenik i samim tim sužava mogućnost , vreme i želja za «obrazovanjem iz prošlosti» (ili uopšte za razmišljanjem , jer čim se o nečemu razmišlja , velika je šansa da će doći i do obrazovanja u tom pravcu).
Jedna od postavki medijskog manipulisanja i odvraćanja pažnje je upravo u «prezasićenju informacijama».


Odgovorni slojevi društva bi zato u želji da se masovnije obrazuje i vaspitava društvo morali da obrate pažnju na količinu priteklih informacija u dnevnom «meniju» savremenika.
U tom smislu gledano, «konzervativizam informacija» tj. Nepomodnost i neforsiranje In i tržišnih nameta ustvari omogućuje progres i neusmereno obrazovanje....

Sukob tržišta, kompanija , reklamnih kampanja, i stvarnog obrazovanja društva je realan i svima primetan....Očekivati samokontrolu pojedinca je nemoguće, jer svakom je potrebno da ima informacije. Smanjiti pritok dezinformacija – moguće. Kanalisanje cenom i porezom – moguće , ali će se onda vratiti šarenilost poreza i mogućnost zloupotrebe u našem neetičkom društvu.
Duel «Revija Svet – Ključ» je u toku....

-Ovde se može primetiti i još jedna osobina ljudi. A to je efekat «zajednički sadržalac»:
-1-Uz kafenisanje se priča o onim temama koje i najsuženija svest može da shvati i prihvati (nije cilj nerazumevanje i svadja)
-2-Više od pet ljudi nisu skupina već rulja....jer zajednički sadržalac im postaje agresivnost, isključivost drugih, rivalitet,pripadnost...
-3-Svi mogu da prate uz malo napora i skoro uvek , emisije lakog sadržaja sa žutim karakterom. Viši informacioni nivo već prati manji broj publike. Obrazovanje iz prošlosti prati još manji broj publike. Dozvolivši da raspodela publike bude regulator usmerenja obrazovanja društva jednako je popuštanju detetu da pliva koliko želi u hladnoj morskoj vodi. Posledice ne dolaze odmah , ali su uglavnom fatalne....

///Obaveza učešća svih televizija u otkupu obrazovnih programa koje definiše nacionalni odbor za obrazovanje je jedan vid rešenja...Definiše se set obrazovnih programa , dovoljno širok i obiman. Svaka televizija ima obavezu uslovljenu licencom da udarne termine 20,21h različitim danima(jedan ili više u nedelji) popuni obrazovnim programom iz liste predloženih.///
----------------------------------------------
----------------------------------------------
Zloupotreba gorenavedenih osobina , poznata kao pranje mozgova NIJE SELEKTIVNA.
Takodje REZISTENCIJA (IMUNOST) NIJE MOGUĆA.
 
Dragi prijatelji,
moje misljenje i ne samo moje, je da se filosofija bavi nesavremenim razmatranjima.Ono sto tu moze da zabrine pozitiviste,je to stalno,uporno vracanje na Grcku i njene vrednosti i ideje.Zasto bi se vracali jos na Grcku ili jos bolje filosofirali bolje od Grka kad danas imamo sve, smatraju pozitivisti.
Samo su jos Grci imali obrazovanje, danas je to kultura(detaljnije o tome u knjizici Vernera Jegera-Humanizam i teologija), a kasnije sa tim su jos pokusali pored Rimljana i Nemci sa Humboltom.
Njena nesavremenost je ustvari, savremenost za sva vremena!!!
Sto se tice informacija, koje dodatno donekle komplikuju inforamacije iz kiber prostora, potrebna je njihova selekcija.E sad tu je problem ko da ih selektuje,neko sa neke ruzicaste ili domacinske ili nacionalne televizije, sa kriterijumom "za svakog po nesto i za nikog nista"!?!Neki akademik, mozda?Kod nas je po mom iskustvu bila dugo postavljana "tapija na znanje", tako da sam ja u principu uvek za neki liberalni koncept.Taj liberalni koncept bez gradjanske klase koja bi ga pratila i dodatno afirmisala, a koja je abdicirala i uvek bila ovde "ocajno tanka" i istopila se u proteklom vremenu, znaci ustvari danasnje stanje.Dakle, napredovanje varvara!!!
 

Back
Top