Indijanci Sijuksi i Englezi
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Indijanci Sijuksi i Englezi

Aktivan član hit (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano Indijanci Sijuksi i Englezi

Moze li mi neko reci nesto vise o ratovima izmedju Sijuksa indijanaca i Engleza u vreme kolonizacije Amerike i prostora danasnje Kanade. Ili bar preporucite neke sajtove sa informacijama. Unapred hvala.

DisMisaL
    Guest

Podrazumevano

Nisam siguran, ali cini mi se da su Dakote (Sijuksi) ziveli vise u unutrasnjosti kontinenta i da nisu imali kontakte sa belim naseljenicima pre ekspedicije Luisa i Klarka.

Učlanjen
    12.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

a posle te ekspedicije?

DisMisaL
    Guest

Podrazumevano

Tu ekspediciju su sproveli Amerikanci pocetkom XIX veka, znaci nema mesta za Engleze u toj prici. Opet ponavljam, nisam bas siguran ali mislim da Dakote nisu izbijali sa Srednjeg Zapada. U toku kasnijih sukoba sa Amerikancima su se sklanjali na teritoriju Kanade i moguce je da je tu doslo do sukoba sa Englezima, ali o tome ne znam nista. Sada si me navukao pa cu malo da googlam.
    Uostalom probaj i sam. Kljucne reci su ti Dakota (Lakota, Nakota) i/ili Sioux, a pogledaj prvo ove strane
    http://www.hanksville.org/daniel/lakota/Lakota.html
    http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/dakota/dakota.html

Domaćin vuk_ (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    90

Podrazumevano

Siouxe prvi put spominju Jezuiti 1640 godine i to na teritoriji Minesote. Zabelezio ih je i Daniel Duluth 1678 i otac Louis Hennepin takodje u Minesoti. Ziveli su u neprijateljstvu sa plemenom Ojibwa koje ih je i primorale da napuste Minesotu i upute se dalje ka Velikim Planinama. Sredinom XVIII veka, Cheyenne i Kiowe su isterane iz Crnih Brda i Siouxi su se naselili na toj teritoriji. Tu su ziveli i lovili bizone, u medjuvremenu 1750.-e godine njihov broj se popeo na oko 30 000.
    Nisam nasao da su se Souxi borili protiv Engleza u XVII i XVIII veku, cak pre bi se reklo da su se mogli boriti tada protiv Francuza, ali ni tome nisam nasao nista. Oni nisu bili u znacajnijem dodiru sa bledolikima (mislim na evropske doseljenike) u tom periodu pa se o njima zato i malo zna. Plemena koja su ratovala intenzivnije bili su Irokezi, Hjuroni, Sauk indijanci, tj plemena koja su bila na udaru doseljenika.
    Inace Souxi su ratovali na strani Engleza protiv Amerikanaca tokom americke revolucije i u ratu 1812.-e a vec 1815.-e su se izmirili sa Americkom vladom koja im je priznala teritoriju koju su naselili. E, posle toga krece poznata istorija Siouxa sa nalaskom zlata u Crnim Brdima, legendarnom bitkom kod Little Bighorn-a 1876.-e, i legendarnim poglavicama Bikom Koji Sedi i ratnim vodjom Ludim Konjem, bekstvo od americke vojske, razdvajanje, bekstvo u Kanadu, zarobljavanje.

Pogledaj na ovim sajtovima, naci ces nesto vise

http://siouxme.com/

http://www.accessgenealogy.com/native/tribes/sauk/saukhist.htm

http://www.lakhota.com/stories/story.history.htm

http://www.crystalinks.com/sioux.html

Učlanjen
    12.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

ok, onda Huroni i ostali koji su bili na udaru doseljenicima. Kako su oni dosli prvi put u sukob sa ovima i kako se to dalje odvijalo? Ratovi su mi bitni, a sad vidim da Sijuksi i nisu bas nesto ratovali.

Učlanjen
    12.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

hvala, evo sve sam kopirao. sad ima da citam.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

... a sta je bilo sa plemenima Navaja, Apaci, Delavar i Komanci gde su oni ziveli i sta su radili?

Aktivan član Kazanova (avatar)
    Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    72

Podrazumevano

Stvarno, ako ima kompetentnih ovde, ko zna i o drugim plemenima (osim Motentota, njihov poglavica a i ovaj vudu vrac ovde na forumu, su vec dojadili), na primer jos kao mali sam procitao negde, u predelu Floride, okolina Majamija (a to je indijansko ime danasnjeg grada) postojao je poglavica zvani Plava Bluza... O njemu samo znam da je ujedinio 18 indijanskih plemena, protiv belaca, doseljenika i da je takodje zadavao veliki problem Englezima, Spancima i Francuzima. Ako se dobro secam?

DisMisaL
    Guest

Podrazumevano

Kazanova, loše se sećaš, mada si i sam rekao da je to bilo davno. Ta priča je iz Ohaja, gde je poglavica plemena Majami po imenu Michikinikwa (Mala Kornjača) okupio savez koji si spomenuo, i uspeo da nanese Amerikancima najveći poraz koje su doživeli u bitkama sa starosedeocima severnoameričkog kontinenta. Nakon tog poraza su Amerikanci promenili taktiku, i dok su spremali vojsku, diplomatskim i drugim načinima su uspeli da oslabe taj savez (hint, hint :wink: ). Pred odsudnu bitku, Mala Kornjača se pokolebao i njega je zamenio ratni poglavica Šaunija, Plava Bluza koga se ti sećaš. Ta bitka je održana u blizini Fort Majamija u Ohaju, 1894., koga su u to vreme držali Britanci, koji su nakon poraza Indijanaca odbili da im pruže utočište, iako su bili u nekoj vrsti saveza sa njima. Nakon toga su Indijanci sklopili mir sa Amerikancima, Mala Kornjača im je postao najveći prijatelj, i čak je sprečio pokušaj Plave Bluze da 1801. obnovi savez (another hint).

Aktivan član Kazanova (avatar)
    Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    72

Podrazumevano

Da verujem da si apsolutno u pravu. Pobrkao sam fort Majami sa gradom Majamijem, ali ko bi sve zapamtio?

A gde ima to da se nadje da se procita? Jos bolje ako je prevedeno na srpski, posto zbog nepoznavanja nekog pojma, ne bih voleo da opet pogresno protumacim.

DisMisaL
    Guest

Podrazumevano

Probaj da pogledaš na ovom sajtu, tu se može naći i dosta o plemenima za koje je Mile pitao

http://www.dickshovel.com/

Slične teme

1. pravimo se englezi
    Autor a bre Milun u forumu Politika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.03.2008., 22:10
  2. E-Indijanci sa Balkana
    Autor Dlakava_Strvina u forumu Politika
    Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 10.12.2005., 20:48

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu