Bosna i Hercegovina dobila jedinstvenu policiju!

Abdurrahman

Primećen član
Banovan
Poruka
953
01.02.2005

--------------------------------------------------------------------------------



Visoki predstavnik potvrdio najavu "Dnevnog avaza"


Državna policija u deset regija bit će sposobna suprotstaviti se kriminalu

Sjedišta u Bihaću, Banjoj Luci, Doboju, Tuzli, Foči, Mostaru, Livnu, Travniku, Zenici i Sarajevu * Šta će biti s entitetskim MUP-ovima

Kako je "Dnevni avaz" jučer najavio, Bosna i Hercegovina dobila je policiju na državnom nivou raspoređenu u devet plus jednu policijsku oblast.
Te policijske oblasti prostiru se duž cijele državne teritorije i ignoriraju kantonalne i entitetske granice. Njihova sjedišta su u: Bihaću, Banjoj Luci, Doboju, Tuzli, Foči, Mostaru, Livnu, Travniku, Zenici i Sarajevu.
Visoki predstavnik Pedi Ešdaun, šef Delegacije Evropske komisije u BiH Majkl Hemfriz te komesar Policijske misije EU Kevin Karti novinarima su jučer objasnili neke od detalja velike reforme policijskih strukutra koja ima za cilj da u BiH stvori policijske snage sposobne nositi se s organiziranim kriminalom.

Žalosna istina

- To, nažalost, do sada nije bio slučaj i 20 različitih policijskih struktura vaše zemlje nije se moglo nositi s tim nivoom kriminala. Zbog toga je BiH označena kao tranzitno područje kojim se prema Evropi odvija dio šverca narkoticima i bijelim robljem - kazao je Karti.
Hemfriz je istakao da Evropska unija ima vlastiti interes da podupre reformu policijskih snaga u BiH, jer "ako ovdje policija nije u stanju nositi se s organiziranim kriminalom, onda se taj problem preliva u naše dvorište i mi se moramo nositi s njim".
Visoki predstavnik smatra da je ponuđena mapa 9+1 najbolje rješenje koje zadovoljava kriterij operativnosti, jer su centri tako raspoređeni da policijskim snagama treba najmanje vremena da stignu na mjesto događaja od trenutka prijema informacije.
- Imali smo i opciju sa pet regionalnih centara, ali se ispostavilo da su neka mjesta udaljena i po 140 kilometara od regionalnog centra, pa je nisam mogao prihvatiti - kazao je Ešdaun.
Naglasio je da, međutim, u naredna dva-tri mjeseca ima prostora za dodatna poboljšanja predloženih rješenja, ali pod uslovom da ona znače unapređenje rada policijskih organa.

Susret sa poslanicima

Ešdaun je najavio da namjerava posjetiti entitetske parlamente i razgovarati s poslanicima o neophodnosti reforme policijskog sistema, ali i policajce i njihove porodice, posebno one u RS.
- Zašto bi policajci iz RS bili osuđeni da imaju upola manje plaće od svojih federalnih kolega, a obavljaju isti posao kao i oni? Govorit ću im zašto smatram da se to mora promijeniti i kako se to može uraditi. Očekujem da će i političari koji se zalažu da policajci iz RS budu upola manje plaćeni od onih iz Federacije također otići u porodice policajaca iz RS i razgovarati sa njima - kazao je Ešdaun.
Upitan šta će biti s entitetskim MUP-ovima, odgovorio je da je jasno da policijske ovlasti moraju ići na državni nivo, a šta će biti s ministarstvima policije na nižim nivoima, neka o tome odluče domaće vlasti.
Na dodatno pitanje, znači li to da će pri Vijeću ministara biti formirano ministarstvo policije, Ešdaun je opet odgovorio da o tome odluku trebaju donijeti domaći organi vlasti, ali da je jedna od logičnih pomisli da bi Ministarstvo sigurnosti moglo prerasti u ministarstvo policije.
Visoki predstavnik najavio je da će polovinom ove sedmice biti objavljen cjelovit izvještaj Komisije za reformu policije. Nakon toga, započet će opsežna kampanja objašnjavanja predloženih rješenja, koja će trajati naredna dva-tri mjeseca.

S. N.



Građani trebaju kontrolirati policiju
Visoki predstavnik je tokom jučerašnje konferencije za novinare u nekoliko navrata istakao važnost postojanja odbora građana koji će kontrolirati rad policije.
Objasnio je da se radi o tijelu koje čine obični građani, koje ima zadatak da nadzire rad policije.
- Time se ukida mogućnost da politika kontrolira policijske snage - naglasio je Ešdaun.

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.asp?a=8700&z=7&isasp=

A vidjeti kartu BiH sa regijama mozete vidjeti ovdje: http://www.nezavisne.com/dnevne/dogadjaji/dog02012005-01.php
 
Ako pogledamo statistiku stanovnistva u deset regija, ovako odprilike izgleda:

1. Bihac regija - Bosnjaci vecina,

2. Banja Luka regija - bos. Srbi vecina,

3. Livno regija - bos. Hrvati vecina,

4. Travnik regija - Bosnjaci vecina,

5. Foca regija - blizina Gorazde, te opcine u toj regiji su vecinske bosnjacke opcine. Stoga - Bosnjaci i Srbi tu su sad, jer je rat ucinio svoje...

6. Mostar regija - bos. Hrvati - mislim da su svakako ovdje bos. Hrvati vecina.

7. Doboj regija - Bosnjaci vecina,

8. Zenica regija - Bosnjaci vecina,

9. Tuzla regija - Bosnjaci vecina i

10. Sarajevo - Bosnjaci vecina.

Bosnjaci znaci cine vecinu u regijama: Bihac, Travnik, za Focu sad nisam siguran, tj., regiju Foce - istocna BiH, a po mojoj procjeni, tu su za sad bos. Srbi vecina a Bog opet najbolje zna. Dalje, Doboj, iako ima mnogo bos. Srba, ipak prikljucenjem u Dobojsku regiju opcine Gracanica ( 52.000 Bosnjaka ) te Gradacac ( oko 45-7. 000 Bosnjaka )Bosnjaci su osvojili vecinu. Naime, tu se nalazi Tesanj sa oko 49 000 ili 50 000 Bosnjaka, Doboj - ne poznato za sad, Maglaj oko 25 000 Bosnjaka, Brcko oko 30 000 Bosnjaka... dalje, Zenica - tu su apsolutna vecina Bosnjaci kao i Sarajevo, te u Tuzli regiji cine vecinu, iako ima bos. Srba znataj broj oko Bijeljine a i Zvornika.

Bosanski Srbi su vecina u regiji Banja Luka, i sad po mojoj procjeni, mislim da su vecina u Foci medjutim to nije sigurno kad se zna da su opcine Visegrad, Rogatica, Zepa, Foca - bile bosnjacke vecinske opcine a jos uz to imamo i Gorazde sa najvecim brojem stanovnika te opcinu Trnovo.

Bos. Hrvati ce ciniti apsolutnu vecinu u regiji Livno. Medjutim, u regiji Mostar, mislim da Hrvata ima nekoliko hiljada vise od Bosnjaka, te tako da su i vecina, a to je zato sto je mnogo jugo zapadnih opcina u kojima su bos. katolici vecina, pripalo regiji Mostar. Na istoku regije Mostar imamo vecinsko srpsko stanovnistvo, na zapadnom dijelu i juznom je hrvatsko vecinsko stanovnistvo te na sjeveru i u centralnoj regiji, cine bosnjacko vecinsko stanovnistvo. U ovoj regiji ce se dijeliti malo vlast. :)

Ne znam sta ce eto moje komsije i komsinice preko Drine, da kazu, a sto se mene tice licno, ja sam pa eto zadovoljan ovim regijama, tj., podjelom BiH na ovoliki broj regija.
 
Ti baš Abdula nemaš druga posla.
Čuo sam da si bogalj,jako mi je žao zbog tog tvog hendikepa.Na žalost takva je sudbina zadesila i mnogu srpsku decu i decu širom sveta.
Eto za koju godinu počeće se proizvoditi protivpešadiske mine sa određenim rokovima trajanja.Takve neće po prestanku sukoba predstavljati opasnost po nesretnike koji su naleteli i unesrećili se poput tebe.Ajd sad reci iskreno ko je postavio tu minu na koju si ti nagazio.[/b]
 
mač-ak:
Ti baš Abdula nemaš druga posla.
Čuo sam da si bogalj,jako mi je žao zbog tog tvog hendikepa.Na žalost takva je sudbina zadesila i mnogu srpsku decu i decu širom sveta.
Eto za koju godinu počeće se proizvoditi protivpešadiske mine sa određenim rokovima trajanja.Takve neće po prestanku sukoba predstavljati opasnost po nesretnike koji su naleteli i unesrećili se poput tebe.Ajd sad reci iskreno ko je postavio tu minu na koju si ti nagazio.[/b]

Hehe, znas se i ti saliti pravo. :D

Ne provaljuj se decko. Mene nikad nisu mogli biti ni blizu mine a da ne govorim o cetnicima. Na sigurnom sam ja bio teritoriju. :wink:

Osim toga, moze ko pomisliti da si to rekao ozbiljno da sam invalid i sl. Ne pisi gluposti, kad se ne znas saliti na ljepsi i prikladniji nacin.
 

Back
Top