Kusturica o nevladinim organizacijama

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Фантастичне су те невладине организације. Као и сви други они, у ствари, траже своје жртвене олтаре и људе који могу да им користе за оно што им треба да потврде. И те невладине организације које су инсталиране од Сороша и многих других, у ствари чине услугу Волстриту. Између тих јунака о којим ми причамо и планирања гдје која корпорација треба да уђе, они редом скидају институције које у том народу истински нешто значе. Јер, они у ствари имају задатак да крупном капиталу, корпорацијском капиталу направе већу проходност. И онда се чини лакше када људе који нешто значе том народу, укидају идеју.
И утолико те невладине организације мени не могу да опросте што нисам био у Сарајеву. Ја нисам у Сарајеву од 1988. године. Али они су тражили неке Жикице Јовановиће Шпанце, неке јунаке који би се тамо појавили па би оснажили идеју новог свијета у којем је Сарајево најспорнија тачка. И онда сам ја ту као недостајао… А нисам ја тамо могао да будем. Премало је то…
И Римска империја је дошла до једне тачке послије које је истрошила своје гориво и престала да функционише. И оно што ја говорим снимајући филмове по свијету је, у ствари, моје виђење свијета. Није свијет оно што се види. Свијет је иза оног што се види. Ја сад треба да будем будала да повјерујем како је бомбардовање било само због Милошевића. Да корпорације које конструишу бомбе и онда ударе на Андрићеву идеју цивилизације и мостовима и сруше мостове због неког новог Милошевића. Није то било због Милошевића. То је било због тога што они хоће да уђу. И синоћ гледам на телевизији, они обнављају те мостове.
Не знам, јер је на снази та идеја растурања државе кроз разне шпијуне. Несрећа је што тај благи Коштуничин конзервативизам, а не онакав каквим га представљају, нема пјешадију испред себе која то може да обавља. Наша је несрећа што ми у историји нисмо имали елиту која се стабилизовала и која је остала у вези увијек са тим западним моћним елитама. Једоставно, ми немамо, ако нису апоинтиране од стране неких обавештајних служби, људе који могу да позову председника једне или друге западне владе и са њим ручају. Моје су мисли врло често подударне са оним што Коштуница говори. Модерност Демократске странке и Тадићев неки, рекао бих, породични одгој нас још увек држе да се не претворимо до краја у протекторат. Јер и у колијевци демократије су неки ватрени борци за демократију, чим је Атина била у мало тежем стању, натјерали несрећног Сократа да попије отров. А он је измислио демократију. Дакле, ови што би то пречицом увели, они су, у ствари, ситни плаћеници тих великих корпорацијских служби… А ови које условно подржавам, немају снагу да се боре против тих наводних демократа.
ТАКО ЈЕ ГОВОРИО ЕМИР
 
zašto tako?
ja znam neke nevladine org. koje su pomagale ljudima u vreme sankcija.
Sećam se neke ekumenske... šta li...ljudima su delili hranu, jel to loše?
Znam jer sam umesto bake išla u crkvu po paket...
Posle su pomagali invalidske organizacije u Vojvodini, znam jer je moj otac pisao o tome...jel to loše? Zločin?
 
Mora gigule odmah sa nekim kvazipomirljivim stavom koji je nekim cudom okrenut bas protiv "patriotske strane" u raspravi.
Ali imam ja zivaca...
Vidis - postoje dve vrste NVO. Jedne su one koje se bave specificnim pitanjima, kao recimo SOS telefoni ili neke lokalne. Recimo, ne pada meni napamet da kritikujem organizaciju ORKA, prvo sto imam kuci dve zivotinje, drugo sto zivotinje smatram boljim od ljudi, trece sto me sam naziv asocira na mene - Saurona :lol: 8)
Druga grupa NVO su one genericke koje su imale nekog smisla u vreme Milosevica - Fond za humanitarno pravo, JUKOM (priznajem, ne u potpunosti)... i neki "Centri" i "Krugovi". Sada, kada je Srbija normalna tranziciona drzava stvari treba resavati u institucijama sistema. Postoje izbori, parlamenti, lokalne samouprave i tako to. Za ovim NVO vise jednostavno ne postoji potreba. Ali, kako ti ljudi ne zele da se odreknu odlicnog izvora prihoda, a postoje i zakulisni ciljevi njihovih finansijera, oni ce stanje u Srbiji prikazivati sto losijim (i tako ga objektivno pogorsavati) ili se baviti nekakvim "lustracijama", "suocavanjima" i ostalim prevazidjenim temama.
Postoji i treca vrsta - NVO za propale politicare kao sto su Zivkovic ili Ceda Jovanovic.
 

Back
Top