Koja je razlika izmedju CENITI i POSTOVATI

Nitrix:
Da li nekog mozemo da postujemo a da ga ne cenimo, ili da li mozemo da cenimo a da ga ne postujemo?
Ceniš onog kome se diviš, on to mora da zasluži.Ponekad poštuješ onog koga moraš, ako je to strahopoštovanje (dakle plašiš se), ti njega ne moraš da ceniš.
Ja moram da poštujem neke svoje nastavnike, i ako ih ne cenim (npr. ne rade svi oni svoj posao kako treba).Dakle ovo je itekako odvojena stvar.
 
Po meni, kad nekog ceniš - ceniš ga zbog nečeg određenog, recimo - školovanja, ili zbog bilo čega što je uspeo da postigne. I, možeš nekoga ceniti - zbog nečega, ali samim tim ne znači da gajiš bilo kakvo pozitivno osećanje prema njemu - tipa - simpatičnosti, pa čak i ako nekoga ceniš zbog nečega - ne znači da poštuješ celu njegovu ličnost.
Poštovanje gajiš prema nekome, kao prema celokupnoj njegovoj ličnosti; čak može i bez vidljivog razloga kao što je kod cenjenja.
Recimo da se slažem sa malim zekom...
Što se tiče izjave Neverovatnog, mislim da je obrnuto.
 
Cenim da je ovo trvenje, ipak, zaludu.....i da će nam teško pomoći da dotaknemo tananu razliku u značenju ovih, u biti, sinonimnih izraza.
I ceniti i poštovati seže...od spoznaje čega, preko razlikovanja tog istog od miljea u kome biva, procene njegove vrednosti (u odnosu na koji etalon), sortiranja, priznavanja mu pripadajućeg mesta u sistemu...do našeg ličnog doživljaja toga, marenja za isto, pridavanja posebnog značaja za nas same.
Slabo da će nam olakšati i polaz od samih korena ovih reči...
ceniti - od cena, procena...u smislu sistema vrednosti, premda sam izraz (bar u našem jeziku) ima sinonimno značenje i sa izrazima: misliti, smatrati, verovati...kao...cenim/mislim/smatram..da je to tako i tako.
poštovati - od pošta...naklon, uvažavanje, odavanje pošte, dakle...više izvire iz našeg intimnog doživljaja čega.
Iako sam ovde pročitala sasvim oprečna mišljenja, biće da ste i jedni i drugi u pravu. Kako god upotrebili.
Lično, cenim štogod po većma objektivnim kriterijumima...a poštujem po sasvim subjektivnim.
 
Omen:
Cenim da je ovo trvenje, ipak, zaludu.....i da će nam teško pomoći da dotaknemo tananu razliku u značenju ovih, u biti, sinonimnih izraza.
I ceniti i poštovati seže...od spoznaje čega, preko razlikovanja tog istog od miljea u kome biva, procene njegove vrednosti (u odnosu na koji etalon), sortiranja, priznavanja mu pripadajućeg mesta u sistemu...do našeg ličnog doživljaja toga, marenja za isto, pridavanja posebnog značaja za nas same.
Slabo da će nam olakšati i polaz od samih korena ovih reči...
ceniti - od cena, procena...u smislu sistema vrednosti, premda sam izraz (bar u našem jeziku) ima sinonimno značenje i sa izrazima: misliti, smatrati, verovati...kao...cenim/mislim/smatram..da je to tako i tako.
poštovati - od pošta...naklon, uvažavanje, odavanje pošte, dakle...više izvire iz našeg intimnog doživljaja čega.
Iako sam ovde pročitala sasvim oprečna mišljenja, biće da ste i jedni i drugi u pravu. Kako god upotrebili.
Lično, cenim štogod po većma objektivnim kriterijumima...a poštujem po sasvim subjektivnim.

Eto prilike da zahvalim na receptu, koji je moja Ana pokupila i napravila ručak. Oboje te cenimo ( znači obj. kriterijum ) i pozdravljamo. Suljpa je bio fenomenalan :D
 
Steffan:
mackica ns:
Steffan:
Postujem cestite zene a cenim radodajke! :mrgreen:
Ima istine u ovome :lol:
Majke mi, koliko god da je smešno... a najbolji humor i jeste istina :lol:

Ej bre pa ja se samo salim da sam *****!! :lol: Nadam se da nisam duhovit po tom pitanju... :D

Hvala na komplimentu, mislim, cenim to.. :wink:

hahahahahahahahahahahaaaaaaaaa......... hahahahahahahahahahahahaha..... prc...prc.... hehehehehehehe....... :D :D :D :D :D
 

Back
Top