Albanci koji su voleli Srbe
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 65

Tema: Albanci koji su voleli Srbe

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano Albanci koji su voleli Srbe

Dobar dan svima.
    Kroz istoriju su postojali Albanci koji su bili rame uz rame sa Srbima.
    Zamolio bih sve koji znaju o tome da okače na forum i da prodiskutujuemo.
    Molim Vas navodite izvore.
    Evo ja ću za početak nešto

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%...B0.D0.BD.D0.B8

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%90%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

Poznat ne_ve_na (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    125

Podrazumevano Re: Albanci koji su voleli Srbe

pa znas kako, mrzi me da citam, al' opet nije fora da se mrze svi Albanci zato sto su neki bili kreteni
    bili smo i mi, hebo te i sta sad?
    hebala vas mrznja
    aaaaaaaantibiotik!

Poznat ne_ve_na (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    125

mislim, ja ovo unapred jer ce neki da skoce garant
    aaaaaaaantibiotik!

Veoma poznat Akay (avatar)
    Učlanjen
    21.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Океј. Обрисаћу ону другу тему.
    Ни бомбе ни гласања, не избрисаше Лазара.
    Буди промена коју желиш да видиш у свету.

Zainteresovan član Lone Gunman (avatar)
    Učlanjen
    29.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Pricali su mi ljudi koji su pobegli sa Kosova kako su ih njihove komsije (Albanci) sakrivali od extremista (takodje Albanaca) u svojim kucama i tako rizikovali svoje zivote ....U najjtezim trenutcima su Albanci pomagali srpske komsije , donosili im hranu , vodu , sakrivali ih i neki se cak javno zalagali za njih , sto je bilo jako opasno .

Tako da ne treba mrzeti sve albance zbog desavanja na kosovu (i obrnuto , sve srbe) ...isto vazi i za hrvate ..

Izvor je licno iskustvo mojih poznanika
    This is not war - this is pest control!

Ističe se
    Učlanjen
    11.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Nesto od danasnje

Sokolica u miru sa komšijama

Priština -- Manastir Sokolica u selu Boljetin kod Mitrovice već godinama nema nikakvih problema sa Albancima, koji čine većinsko stanovništvo u mestima oko manastira.

Pored srpskih vernika, odnedavno su ovaj manastir počeli da posećuju i Albanci, privučeni verovanjem da statua Bogorodice ima čudotvorna lekovita dejstva.

Izgrađen u XIV veku, Sokolica je ženski manastir o kojem brine oko deset monahinja. Igumanija manastira Mati Makarija, koja oko 20 godina služi u Sokolici, kaže da manastir ima dobre odnose sa komšijama Albancima.

Manastir Sokolica poznat je po mermernoj statui Presvete Bogorodice, za koju se veruje da ima čudotvorna lekovita svojstva.

Zbog verovanja u isceliteljsku moć statue, Sokolicu posećuju i Albanci.

"Od ove jeseni počeli su iz južne Mitrovice da dovode i đake na ekskurziju ovde. Oni ulaze u našu crkvu, oni se interesuju za naš zivot, mi njih rado ovde dočekujemo, takođe dolaze Albanci da traže pomoć od svetinje”, kaže Mati Makarija.

Učestali albanski gosti bili su razlog da Mati Makarija i njene monahinje počnu da uče albanski jezik.

“Da bismo mogli sa našim susedima da govorimo, da ne treba oni da nam prevode i da možemo sa decom i sa ženama da razgovaramo”, navodi ona.

Najbliža okolina manastira ima veliki značaj i za Albance, jer se tu nalazi kula Ise Boljetinija, jednog od najvećih albanskih junaka sa početka XX veka.

Besim Boljetini je jedan od prvih komšija manastira i ima samo reči hvale o odnosima albanskog stanovništva sa manastirom Sokolica.

“Ne verujem da iko u našoj okolini ima bolje odnose od nas. Volimo i poštujemo jedno drugo, a ako se zatraži pomoć, onda i pomažemo”, ispričao je on.

Mustafa Keljmendi čak ima lične razloge da gaji respekt i zahvalnost prema manastiru.

“Tokom rata su nas pomagali. Mog sina su spasili od srpske policije”, kaže on.

Uprkos dobrim odnosima manastira i okolnog albanskog stanovništva, Sokolicu veoma često obilaze pripadnici KFOR-a.

Mati Makarija kaže da je svesna da NATO vojnici neće ostati zauvek na Kosovu.

“Inače, malo po malo, i mi znamo da će oni morati da odu. Ne mogu večito da nas čuvaju, zato je potrebno da mi izgrađujemo dobre odnose sa našim susedima”, smatra ona.

Iz tih razloga, monahinje Sokolice su, kako navode, nabavile i nekoliko knjiga za učenje albanskog jezika.

Neke od njih su im darovali i posetioci Albanci.
    I video imate http://www.hranazasve.com/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=11&dd=28&nav_category=640&nav_id=475469
    Poslednji put ažurirao/la Arberi : 02.07.2011. u 13:20

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    On a hippie trail, head full of zombie...
    Reputaciona moć
    3448

Elem Skenderbeg je isto bio ok...I opet ono što sam već rekao mešanja i dobri odnosi su bili vekovima sve negde do Prizrenske lige.
    What did one Bigfoot say to the other Bigfoot after spotting a hunter in the woods? - Darn and me without my camera!

Iskusan
    Učlanjen
    28.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    192

Imas cuvene manastirske vojvode, pripadnike albanskog naroda (obicno iz okolnih sela, vrlo cesto se radi o fisu) koji su se zakleli na zivot da ce cuvati srpske manastire (Decane, Devic, Pecku patrijarsija, itd.) ne samo zbog materijalne koristi (imali su platu) nego zarad bese.

Najpoznatiji je npr. Salih Rusta, vojvoda manastira Decani, cak i arhimandrit Leontije Ninkovic (Srpska Lavra Visoki Decani, 1923) spominje da je neki Zek Sulja iz sela Decana ubio bliskog rodjaka Malja Nimona i njegovog brata samo zato sto je Malja uzeo kapu jednom manastirskom djaku, a na 46. stranici se nalazi potvrda da su Arnauti cuvali i pomagali da se sacuva nas najvisi, najlepsi monument - Visoki Decani.
    Manastir je posebno pod dobrom zastitom bio za vrijeme Prvog srpskog ustanka zahvaljujuci dovitljivosti manastirskih starjesina (Hadzi Danilo) a u Drugom svjetskom ratu braca Azemi - Saban i Malja, jedan je ranjen (Azemi), a Malja je ubijen iz zasjede kao zastitnik manastira, dok se pored njega nalazio decanski iguman Antonije.
    Nije ovo jedini primjer polaganaj zivota, Muc Elezi je dao zivot (tadasnji starjesina manastira, tj. Patrijarsije umocio je ruku u njegovu krv i otisnuo u zid kapije), njegov sin Veselj, pa i Veseljov sin Suljo, pa onda opet njegovi sinovi Beku, Aslan i Kaplan, svi Rugovci.

Sto se tice Devica, poznato je da su se fis Berisa i Gasa tukli cak i oko manastirskog tutorstva. Fotografija Rama K. Nikca iz Rugove, manastirskog vojvode Pecke patrijarsije je vrlo poznata, sa Medjunarodnog festivala folklora u Opatiji 1951. godine, kad je izvodio tradicionalan albanski ples. Imam sken negdje, mogu pogledati.

Imas detaljnije u: Mark Krasnici, Manastirske vojvode u Kosovsko-metohiskoj oblasti, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, III, Pristina, 1958, str. 107-126.

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3448

Najveći problem kod Albanaca je što su postojale porodice koje su se vekovima bavile samo razbojništvom nikad pošteno i što je njihovo neutralisanje ostatak naroda tumačio kao ''represiju'' nad svima...Iako su oni terorisali i Albance.
    What did one Bigfoot say to the other Bigfoot after spotting a hunter in the woods? - Darn and me without my camera!

Ističe se ljuba miljkovic (avatar)
    Učlanjen
    19.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Započeo sam svojevremeno, čini mi se, lepu temu...

Pet generacija vojvoda Pećke patrijaršije iz porodice Žuja Rugove

Šteta što je "ubi" dnevna politika.
    Radujem se svakom jutarnjem svetlu. :)

Ističe se
    Učlanjen
    11.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio goxy Pogledaj poruku
    Najveći problem kod Albanaca je što su postojale porodice koje su se vekovima bavile samo razbojništvom nikad pošteno i što je njihovo neutralisanje ostatak naroda tumačio kao ''represiju'' nad svima...Iako su oni terorisali i Albance.
    Nije bas tako ,ako gledas stvari onda i sa druge strane moras ...
    setise Dostieja Obradovica
    Srpski prosvetitelj Dositej Obradović je 1769. godinu proveo kod jedne familije „Arbanasa“, od kojih je upoznao njihov narod i kulturu i naučio albanski jezik. On piše o prijateljskim odnosima Albanaca prema Srbima, i prenosi izjavu jednog od njih o zajedničkom poreklu Albanaca i Srba:

To jeste proslost bila skroz drugacija od danasnje , mada svaki Srbin stare generacije (vecina koji sam ja pratio i u novinama , i LIVE ) cesto sam cuo ovu rec "ALBANCI SU CASNI LJUDI" , ovu rec sam cuo vrlo cesto i kod Makedonaca stare generacije u Makedonskom RT i to vrlo cesto .
    Nemozes sporedjivati zadnji rat sa celokupunom istorijem , iako , onda gledaj realno , i drugu stranu .
    Poslednji put ažurirao/la Arberi : 02.07.2011. u 14:29

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3448

Ne sve naravno...Baš ćitam nedavno text iz novina 80.-tih kad je još bilo nekog normalnog novinarstva(ironija bilo bolje u diktaturi nego danas kad možeš samo da ih koristiš za podlogu kad nešto podmazuješ da ne zaprljaš beton recimo ) o utiscima ljudi koji su sa albancima bili u vojsci...Jedan je jako negativan da su agresivni jako lako planu osvetoljubivi laki na nožu a drugi baš suprotan da nikada ne zaboravljaju DOBRO delo i da će ti u pola noći ustati i pomoći što se kaže dati krv za tebe...

Iskusan
    Učlanjen
    28.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    192

.

.

Mark Krasnici, Manastirske vojvode u Kosovsko-metohiskoj oblasti, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, III, Pristina, 1958, str. 107-126.
    Poslednji put ažurirao/la Tandoori Masala : 02.07.2011. u 14:41

Ističe se
    Učlanjen
    11.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ljuba miljkovic Pogledaj poruku
    Započeo sam svojevremeno, čini mi se, lepu temu...

Pet generacija vojvoda Pećke patrijaršije iz porodice Žuja Rugove

Šteta što je "ubi" dnevna politika.

Šteta što je "ubi" dnevna politika.[/QUOTE]

Mi Balkanci smo nacionalisti , kad nemamo s'kim se svadjati onda pocinjemo sa sobom , takav je nas mentalitet jer kad bi ovaj vas post studriali specijalisti , istina bi izasla skroz drugacija nego sta je danas , sporedi tvoj post sa ovim :
    http://forum.krstarica.com/showthread.php/69240-Istraživanje-Srbina-prof.-Đorđa-Vojnovića-sa-Gutenbergovog-univerziteta-u-Majncu?
    Poslednji put ažurirao/la Arberi : 02.07.2011. u 14:45

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3448

Aktivan član
    Učlanjen
    09.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    68

Srpski prosvetitelj Dositej Obradović je 1769. godinu proveo kod jedne familije „Arbanasa“
    Arbanas i Albanac nije isto, Arbanas je albanizovan Srbim, koji najcesce jos uvek zna i srpski

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3448

Citat Original postavio Tandoori Masala Pogledaj poruku

.

.

Mark Krasnici, Manastirske vojvode u Kosovsko-metohiskoj oblasti, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, III, Pristina, 1958, str. 107-126.
    Tjetër në paqe.
    @st nije uvek...To je termin koji se koristio uz ''Arnauti'' za sve Albance.

Elita
    Učlanjen
    13.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    395

Bilo je Albanaca i na Kosmetu koji su bili u partizanima i na strani Srba u Drugom svetskom ratu.

Iskusan
    Učlanjen
    28.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    192

Mark Krasnici, nav.djelo, str. 119.

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Albanija je proglasila nezavisnost 28. novembra 1912. godine. Njena teritorija je obuhvatala 29.785 kvadratnih kilometara i u njoj je živelo oko 800.000 Albanaca, kao i grčka manjina na jugu, u severnom Epiru. Od početka je bila rastrzana unutrašnjim političkim spletkama i izložena međunarodnom neprijateljstvu. Albanska narodna armija (Ushtria Kombetar Shqiptar) je osnovana u maju 1913. godine i njome je komandovao pukovnik Ali Sefketi. Ali, 22. januara 1914. godine prosrpski orijentisani ministar odbrane Esad-paša Toptani, koji je komandovao žandarmerijom (Handarmeria), jačine 4.000 ljudi organizovanih u četiri odreda (1-4 odred) je izvršio državni udar. Vojska, daleko ispod planiranogbroja od 12.000 ljudi, odbila je da služi pod Esad-pašom, čija su žandarmi efikasno kontrolisali samo centralnu Albaniju. Severna Albanija je bila pod kontrolom Bajrama Kurija koji je imao oko 20.000 ljudi, od koji su mnogi bili izbeglice sa Kosova i Makedonije, i koga su podržavali Austrougarska i katoličko pleme Mirdite; u centralnoj Albaniji Hadži Kerim je stvorio „Krujsku uniju". Severni Epir koji je bio nezavisan od 17. februara 1914. godine, okupira vojska Grčke u novembru (Grčka ga i formalno anektira 18. marta 1916). Italijanske ekspedicione trupe okupiraju oblast oko Florina 28. decembra 1914. godine.
    Srpska vojska 29. maja 1915. godine okupira centralnu i severnu Albaniju, razbija Kurijeve pobunjenike i oslobađa Esada koji je bio opkoljen u Draču. Kasnije, u decembru 1915. godine, srpska vojska koja se povlačila preko oblasti Mati, u centralnoj Albaniji, biva napadnuta od Kurijevih snaga, ali joj pomaže Esadova žandarmerija. Italijanske snage su obezbeđivale ukrcavanje srpskih snaga u Draču pre nego što su evakuisane u Italiju 24. februara 1916. godine, zajedno sa Esadom i nekoliko stotina žandarma. Od 20. marta 1916. godine italijanski Specijalni albanski korpus (ovaj je naziv imao od decembra 1915) koji je imao tri pešadijske divizije - 38. div. (Savona i Pulja brig.); 43. div. (Arno i Marče brig.) i 44. div. (Taranto i Verona brig.), preimenovan je u 16. korpus, a od 20. juna 1916. u „Albanske okupacione trupe" nakon povratka 43. i 44. divizije i regrutacije pomoćnih albanskih jedinica. Italijani su, uz savezničko odobrenje, 23. avgusta 1916. okupirali severni Epir, i primorali neutralnu grčku vojsku na povlačenje.
    U januaru 1916. godine, austrougarski 19. korpus je okupirao severnu i centralnu Albaniju. Regrutovane su Kurijeve plemenske trupe i organizovana je Albanska legija (Albanische Legion) sa austrougarskim oficirima i višim podoficirima. Imala je devet pešadijskih bataljona, svaki sa četiri čete jačine 150-170 ljudi. Austro-ugarska žandarmerija i vojna policija ojačane albanskim regrutima su uspostavile relativno blagu okupacionu vlast.
    Esad je krajem avgusta 1916. godine došao u Solun sa 800 albanskih žandarma, a u decembru 1916. godine general Sarej ga šalje u „Korčansku republiku" u Ohridskom sektoru u severnom Epiru koji je kontrolisala 3. grupa divizija Istočne armije. Esadovi žandarmi su se dobro borili u septembru 1917. godine i postavljeni su na front između Pogradeca i reke Skumbi. Tajni saveznički Londonski sporazum od 26. aprila 1915. je predvidao podelu Albanije - tehnički, državu Antante - i 3. juna 1917. italijanski general Ferero je proglasio protektorat Italije nad centralnom i južnom Albanijom (severna Albanija je dodeljena Srbiji i Crnoj Gori). Francuzi su 12. oktobra 1918. raspustili Esadove žandarme i 10. oktobra rasformirali Korčansku republiku.
    Italijanske Albanske okupacione snage su 19. juna 1917. preimenovane u 16. korpus koji se u septembru sastojao od tri pešadijske divizije - 13. div. (Barleta i Palermo brig.); 36. div. (Pulja i Tanaro brig.) i 38. div. (Savona i Verona brig.) i 9. konjičke brigade. Do 31. oktobra 1918. godine italijanske i francuske trupe su proterale austrougarsku vojsku iz Albanije, ali je zatim 3.000 albanskih seljaka, pod Bajramom Kurijem, napalo Italijane i nateralo ih na povlačenje iz Albanije 2. septembra 1920. godine.
    Poslednji put ažurirao/la leki1 : 02.07.2011. u 22:21 Razlog: greska

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3448

Citat Original postavio yokai Pogledaj poruku
    Bilo je Albanaca i na Kosmetu koji su bili u partizanima i na strani Srba u Drugom svetskom ratu.
    Boro i Ramiz

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Esad Pasa na Solunskom frontu sa Francuzima i Srbima.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.02.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Evo nesto o Kastriotima, o Srbima, Albancima i Bugarima
    Ako bi Kolega Arberi mogao da nam prevede neso od ovoga sto se tice Srba i Skenderbega

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Esad Pasini zandari, tacnije armija od 800 vojnika kojaje drzala pod kontrolom cetralnu Albaniju i pomagala povlacenje Srpske vojske.
    Povukli su se zajedno sa Srbima Na Krf a jedan deo u Italiju i bili su ucesnici rata na solunskom frontu.
    Pogledajte na engleskom tekst.
    http://maviboncuk.blogspot.com/2008/03/profile-esad-pasha-toptani-1863-1920.html

Esad Pasina vojska
    http://picasaweb.google.com/robertelsie/PhotoCollectionOfTheDutchMilitaryMissionToAlbania19131914#5537884972222718258
    Poslednji put ažurirao/la leki1 : 02.07.2011. u 22:53 Razlog: dodavanje

Ističe se
    Učlanjen
    11.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Balcanicus Pogledaj poruku
    Evo nesto o Kastriotima, o Srbima, Albancima i Bugarima
    Ako bi Kolega Arberi mogao da nam prevede neso od ovoga sto se tice Srba i Skenderbega
    On sta prica (prvi) zove se Ardian Klozi , prevodilac najnovije knjige Skenderbega od "Oliver Jens Schmit" ..
    "Kako je moguce pita novinar , taka mala zemlja da ratuje protiv jedne velike sile u to vreme " :
    Objasnjava kako nacije nisu imali uticaj u to vreme ( prema authora ) , kako su bili vjerski opredeleni , posebno "KATOLICKE" protiv Turaka itd..

p.s. Nije fer ako ne kazem da ovde Ardian Klozi ( koji prevodi njegovu knjigu )da je majka Skenderbega bila od srpske familije , od Ortodoksne vere , prema authoru .
    U glavnom hoce da napravi od Skenderbega kako branio Katolicku vjeru i kako je on ratavo za to ..

Slične teme

1. Spomenik Mađaru koji je spasavao Srbe
    Autor МАЧАК u forumu Politika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 06.06.2011., 12:12
  2. ima nas jos koji smo voleli.Sama pomisao jos uvek boli.
    Autor Ubijena sreca u forumu Romantika
    Odgovora: 207
    Poslednja poruka: 18.05.2010., 16:26
  3. Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 13.03.2010., 08:34
  4. Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 21.12.2007., 22:29

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku