"Босна" - поклоњено име?

menjam.se

Iskusan
Banovan
Poruka
5.939
Име "Босна" је српско име за земљу између Славоније, Далмације, Херцеговине и Рашке.

Данас о Босни говоре (скоро) искључиво босански Муслимани, док Срби од тог имена беже као ђаво од крста. "Нема Босне". "Босна не постоји". "Ово није Босна". "Ми нисмо Босанци". Итд.

Колико је то политички паметно?

Да ли су Срби из БиХ свесни да тиме својим најгорим непријатељима поклањају 1000-годишње име за своју земљу и свој народ? Да поклањају легитимитет да они који су се у Босни до пре свега 100 година звали Турцима, сада себе виде као чуваре Босне, а Србе, чија је Босна, као неке уљезе и страни елемент?

Где год да се загребе по историји, свуда је Босна, Босанци, Бошњаци, Бошњани. Знају ли данашњи Бањалучани, који увређено реагују са "Нисам ја Босанац!" да се по Војводини до скора у контексту БиХ говорило о Босанцима и Муслиманима, где се под правим Босанцима мислило једино на ове наше, на Србе, а да обичан народ Муслимане у то није уврштавао? На исти начин као што се данас у контексту КиМ нпр. говори о Косовцима и Албанцима, где су Косовци наши Срби одатле, а Албанци просто Албанци.

Знају ли да су најистакнутији Срби из Босне за себе говорили да су: Бошњани, Бошњаци, Босанци? Док су муслимани говорили да су Турци и Султанови синови? Ко је био Реља Бошњанин, како је Филип Вишњић говорио да је Бошњак, како је Доситеј Обрадовић пишући о Србима из Босне помињао Бошњаке? Откуд сад то да неко ко је био Турчин испадне Бошњак, крене да говори како Бошњаци нису и никад ниси ни били Срби... А они који су све ове векове били Бошњаци, одједном им препуштају све то? Знају ли да кроз историјске списе Босна није никако другачије помињана него као српска земља, а да су Бошњаци/Бошњани били Срби из Босне, а не неки други јужнословенски етникум независан од Срба и Хрвата?

Да ли је то историјска неодговорност која Србе може коштати и нових територија?

Молим за аргументовану расправу.
 
Koliko ja znam, narod iz Bosne se uvek nazivao bosancima, pri cemu je to bio srpski narod, kao sto se za Srbe iz Sumadije koristi naziv sumadinci, za Srbe iz Vojvodine - vojvodjani, za Srbe sa KiM kao sto si rekao - Kosovci itd. Sto se tice bosanskih muslimana, oduvek smo svi znali da su to Srbi koji su promenili veru. E sad, u novije vreme oni su poceli da se nazivaju bosnjacima i napravili su neki svoj bosnjacki jezik, u stvari samo su korigovali srpski. Zato Srbi iz Bosne ne zele da se nazivaju ni bosancima ni bosnjacima da se ne bi poistovecivali s njima.
 
Име "Босна" је српско име за земљу између Славоније, Далмације, Херцеговине и Рашке.

Данас о Босни говоре (скоро) искључиво босански Муслимани, док Срби од тог имена беже као ђаво од крста. "Нема Босне". "Босна не постоји". "Ово није Босна". "Ми нисмо Босанци". Итд.

Колико је то политички паметно?

Да ли су Срби из БиХ свесни да тиме својим најгорим непријатељима поклањају 1000-годишње име за своју земљу и свој народ? Да поклањају легитимитет да они који су се у Босни до пре свега 100 година звали Турцима, сада себе виде као чуваре Босне, а Србе, чија је Босна, као неке уљезе и страни елемент?

Где год да се загребе по историји, свуда је Босна, Босанци, Бошњаци, Бошњани. Знају ли данашњи Бањалучани, који увређено реагују са "Нисам ја Босанац!" да се по Војводини до скора у контексту БиХ говорило о Босанцима и Муслиманима, где се под правим Босанцима мислило једино на ове наше, на Србе, а да обичан народ Муслимане у то није уврштавао? На исти начин као што се данас у контексту КиМ нпр. говори о Косовцима и Албанцима, где су Косовци наши Срби одатле, а Албанци просто Албанци.

Знају ли да су најистакнутији Срби из Босне за себе говорили да су: Бошњани, Бошњаци, Босанци? Док су муслимани говорили да су Турци и Султанови синови? Ко је био Реља Бошњанин, како је Филип Вишњић говорио да је Бошњак, како је Доситеј Обрадовић пишући о Србима из Босне помињао Бошњаке? Откуд сад то да неко ко је био Турчин испадне Бошњак, крене да говори како Бошњаци нису и никад ниси ни били Срби... А они који су све ове векове били Бошњаци, одједном им препуштају све то? Знају ли да кроз историјске списе Босна није никако другачије помињана него као српска земља, а да су Бошњаци/Бошњани били Срби из Босне, а не неки други јужнословенски етникум независан од Срба и Хрвата?

Да ли је то историјска неодговорност која Србе може коштати и нових територија?

Молим за аргументовану расправу.

A evo i malo muzike...
 
Koliko ja znam, narod iz Bosne se uvek nazivao bosancima, pri cemu je to bio srpski narod, kao sto se za Srbe iz Sumadije koristi naziv sumadinci, za Srbe iz Vojvodine - vojvodjani, za Srbe sa KiM kao sto si rekao - Kosovci itd. Sto se tice bosanskih muslimana, oduvek smo svi znali da su to Srbi koji su promenili veru. E sad, u novije vreme oni su poceli da se nazivaju bosnjacima i napravili su neki svoj bosnjacki jezik, u stvari samo su korigovali srpski. Zato Srbi iz Bosne ne zele da se nazivaju ni bosancima ni bosnjacima da se ne bi poistovecivali s njima.



A ja recimo znam da su stanovnici i zitelji Bosne sebe uvek nazivali Bosancima, a tako smo ih i u Srbiji oduvek zvali, a tako ih zovemo i dan danas.

Tako su sebe nazivali i muslimani i Srbi ( Hvati su uvek bili Hrvati pa oni nisu ni tema) da bi tek sa pocetkom ratova mi ljudi iz Srbije shvatili da u toj Bosni zive
i neki Bosanci, a koji odjednom nisu Bosanci nego su veci katolici od Pape i pocinju nama,ljudima iz Srbije da objasnjavaju da su oni pravi Srbi, a mi
valjda neki Srbijanci koji su slucajno i Srbi. Radi se tu o ljudima koji od danas na sutra postaju religiozni, od komunistickih funkcionera.oficira,generala
postaju svi od reda nekakve vojvode,srpski vojskovodje iz WWI, menjaju petokrakke za krst.

Danas ( a to je i slucaj na ovom forumu i ne samo ovom, nego nazalost i u RL) ja i ljudi iz Srbije sluzimo za sprdnju i ismevanje jer govorimo dijalkete srpskog
jezika koji nisu ikavica,ijekavica,a tim Bosnacima ( kvazi Srbima) nasi dijalekti sluze za ismejavanje i sprdnju.
 
Gdje si Menjem se, nema te na forumu?!

Inače, bolje da si temu stavio na Istoriju, ali hajde sad!

Apsolutno se slažem s tobom i još da dodam da su se prve srpske novine u Bosni zvale Bosanska vila... Mlada Bosna je bila srpska organizacija...

Ovo odricanje Srba od bosanstva nije baš tako jednostavno, a nije ni iznenada nastalo 90-ih, mada je srpsko političko rukovodstvo sa Pala u mnogome uticalo na ovo što imamo danas... biseri su čak jedne godine bili odlučili da počnemo pričati ekavski :eek:... sjećam se kad nam je nastavnica srpskog u osnovnoj školi došla i rekla, od danas pričamo ekavski... Hvala Bogu, to nije dugo potrajalo i dozvali su se pameti!
 
Име "Босна" је српско име за земљу између Славоније, Далмације, Херцеговине и Рашке.

Данас о Босни говоре (скоро) искључиво босански Муслимани, док Срби од тог имена беже као ђаво од крста. "Нема Босне". "Босна не постоји". "Ово није Босна". "Ми нисмо Босанци". Итд.

Колико је то политички паметно?

Да ли су Срби из БиХ свесни да тиме својим најгорим непријатељима поклањају 1000-годишње име за своју земљу и свој народ? Да поклањају легитимитет да они који су се у Босни до пре свега 100 година звали Турцима, сада себе виде као чуваре Босне, а Србе, чија је Босна, као неке уљезе и страни елемент?

Где год да се загребе по историји, свуда је Босна, Босанци, Бошњаци, Бошњани. Знају ли данашњи Бањалучани, који увређено реагују са "Нисам ја Босанац!" да се по Војводини до скора у контексту БиХ говорило о Босанцима и Муслиманима, где се под правим Босанцима мислило једино на ове наше, на Србе, а да обичан народ Муслимане у то није уврштавао? На исти начин као што се данас у контексту КиМ нпр. говори о Косовцима и Албанцима, где су Косовци наши Срби одатле, а Албанци просто Албанци.

Знају ли да су најистакнутији Срби из Босне за себе говорили да су: Бошњани, Бошњаци, Босанци? Док су муслимани говорили да су Турци и Султанови синови? Ко је био Реља Бошњанин, како је Филип Вишњић говорио да је Бошњак, како је Доситеј Обрадовић пишући о Србима из Босне помињао Бошњаке? Откуд сад то да неко ко је био Турчин испадне Бошњак, крене да говори како Бошњаци нису и никад ниси ни били Срби... А они који су све ове векове били Бошњаци, одједном им препуштају све то? Знају ли да кроз историјске списе Босна није никако другачије помињана него као српска земља, а да су Бошњаци/Бошњани били Срби из Босне, а не неки други јужнословенски етникум независан од Срба и Хрвата?

Да ли је то историјска неодговорност која Србе може коштати и нових територија?

Молим за аргументовану расправу.

Corava posla,
"premudrog" Karadzica!!!!
 
A ja recimo znam da su stanovnici i zitelji Bosne sebe uvek nazivali Bosancima, a tako smo ih i u Srbiji oduvek zvali, a tako ih zovemo i dan danas.

Tako su sebe nazivali i muslimani i Srbi ( Hvati su uvek bili Hrvati pa oni nisu ni tema) da bi tek sa pocetkom ratova mi ljudi iz Srbije shvatili da u toj Bosni zive
i neki Bosanci, a koji odjednom nisu Bosanci nego su veci katolici od Pape i pocinju nama,ljudima iz Srbije da objasnjavaju da su oni pravi Srbi, a mi
valjda neki Srbijanci koji su slucajno i Srbi. Radi se tu o ljudima koji od danas na sutra postaju religiozni, od komunistickih funkcionera.oficira,generala
postaju svi od reda nekakve vojvode,srpski vojskovodje iz WWI, menjaju petokrakke za krst.

Danas ( a to je i slucaj na ovom forumu i ne samo ovom, nego nazalost i u RL) ja i ljudi iz Srbije sluzimo za sprdnju i ismevanje jer govorimo dijalkete srpskog
jezika koji nisu ikavica,ijekavica,a tim Bosnacima ( kvazi Srbima) nasi dijalekti sluze za ismejavanje i sprdnju.

Ti se temu shvatila kao mjesto gdje ćemo pričati ko je manji i ko je veći Srbin i ponovo se dijeliti! :roll:
 
Koliko budalaština na temu Bosna.
Riječ Bosna nema nikakve veze sa srpstvom niti Srpskim Jezikom.
Šumadija i Posavina se mogu porediti kao regionalni nazivi iz dvije države.
Bosna (Besimija) je Ilirskog porjekla i nema nikakvr veze ea bilo kojonm nacijom koje u njoj žive.
Jedino ime u BiH je Besim koje vuće porjeklo iz te Besimije, čak i mnogi muslimani u BiH će tvrditi da je to muslimansko ime a njega nema niti u jednoj drugoj zemlji niti je došlo iz muslimanskog svijeta.
 
Koliko budalaština na temu Bosna.
Riječ Bosna nema nikakve veze sa srpstvom niti Srpskim Jezikom.
Šumadija i Posavina se mogu porediti kao regionalni nazivi iz dvije države.
Bosna (Besimija) je Ilirskog porjekla i nema nikakvr veze ea bilo kojonm nacijom koje u njoj žive.
Jedino ime u BiH je Besim koje vuće porjeklo iz te Besimije, čak i mnogi muslimani u BiH će tvrditi da je to muslimansko ime a njega nema niti u jednoj drugoj zemlji niti je došlo iz muslimanskog svijeta.

Ma jok, pojma nemas!!!
Bosna, vuce poreklo od reci, blesna, bleso, blesav,
sto se apsolutno uklapa u mentalni sklop tamosnjeg stanovnistva!!!!!:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Koliko budalaština na temu Bosna.
Riječ Bosna nema nikakve veze sa srpstvom niti Srpskim Jezikom.
Šumadija i Posavina se mogu porediti kao regionalni nazivi iz dvije države.
Bosna (Besimija) je Ilirskog porjekla i nema nikakvr veze ea bilo kojonm nacijom koje u njoj žive.
Jedino ime u BiH je Besim koje vuće porjeklo iz te Besimije, čak i mnogi muslimani u BiH će tvrditi da je to muslimansko ime a njega nema niti u jednoj drugoj zemlji niti je došlo iz muslimanskog svijeta.

Prvo, Bosna je dobila naziv po rijeci Bosni, u početku se pod Bosnom podrazumijevao uski pojas oko gornjeg toka rijeke Bosne (Sarajevsko-zenička kotlina)... etimologija hidronima Bosna je veoma diskutabilna i ima više teorija...
Drugo, čovjek je govorio o tome da se nekada pod Bosancem (Bošnjakom, Bošnjaninom) podrazumijeveo Srbin iz Bosne, nije govorio o porijeklu naziva Bosna.

To da je ime Besim od neke Besimije je glupost žešća... Gdje si to čuo matere ti?
 
Prvo, Bosna je dobila naziv po rijeci Bosni, u početku se pod Bosnom podrazumijevao uski pojas oko gornjeg toka rijeke Bosne Sarajevsko-zenička kotlina)... etimologija hidronima Bosna je veoma diskutabilna i ima više teorija...
Drugo, čovjek je govorio o tome da se nekada pod Bosancem (Bošnjakom, Bošnjaninom) podrazumijeveo Srbin iz Bosne, nije govorio o porijeklu naziva Bosna.

To da je ime Besim od neke Besimije je glupost žešća... Gdje si to čuo matere ti?

Dobro je cula,
samo sto Besim potice od imena Blesim,
sto u prevodu znaci, blesikast,
sto, ruku na srce,
ima neke veze sa danasnjim stanovnicima te Blesije, Besije, Bosne, kako li je vec psujete!!!!:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
То негирање имена се јавило као последица рата.
Ипак у Србији у ЦГ, Срби из БиХ (целе) се популарно зову Босанци као и некад.
Треба подсетити да је 1992. на почетку рата, Српска носила име Република Српска Босна и Херцеговина.

Не поклања се то име, само се њиме данас жестоко манипулише слично као и термином "Косовар" (што је у изворно српски, ако се мисли на Србе, каже се Косовац, а не "Косовар".
Термин се одомаћио у време СФРЈ за Шиптаре са Космета.
 
Име "Босна" је српско име за земљу између Славоније, Далмације, Херцеговине и Рашке.

Данас о Босни говоре (скоро) искључиво босански Муслимани, док Срби од тог имена беже као ђаво од крста. "Нема Босне". "Босна не постоји". "Ово није Босна". "Ми нисмо Босанци". Итд.

Колико је то политички паметно?

Знају ли да кроз историјске списе Босна није никако другачије помињана него као српска земља, а да су Бошњаци/Бошњани били Срби из Босне, а не неки други јужнословенски етникум независан од Срба и Хрвата?

Да ли је то историјска неодговорност која Србе може коштати и нових територија?

Молим за аргументовану расправу.

То политички није нимало паметно, јер се самим тим одричемо своје историје. Велику грешку су направили српски политичари (истину о српској историји нису ни знали, јер су знали само за југо-варијанту српске историје, која је великим делом била лаж у служби "братства и јединства") у БиХ почетком 90их, када нису вратили стари грб српске Босне, него исти (бар један део, јер оригинал нису узели) препустили муслиманима. Када је у јануару 1992. проглашена Српска Република Босна и Херцеговина, морало се позвати на обнављање српске државе Босне, како би се одмах избили аргументи непријатељу о некаквом издвајању Срба из БиХ. Трећа грешка је урађена исте године, када је у лето 1992. име Српска Република БиХ замењено са именом Република Српска.

Покушај да се ијекавица замени екавицом је такође била грешка. Срећом тај покушај није имао успеха.

Велику шансу, да исправе прву грешку, политичари у Српској су добили оног тренутка, када је грб РС проглашен за неуставан. Уместо да се сада Српска позове на своје корене, на краљевину Босну, на српску лозу Котроманић и у постојећи грб убаци и грб Котроманића и тако босанске муслимане доведе у једну мање више безизлазну ситуацију, нико не помиње историју српске државе западно од Дрине до 1463. године. Историјску чињеницу да је Босна увек била српска земља, потврђују и страни извори - чак и они који нам никада нису били наклоњени - као нпр. стари документи из Ватикана.

Не поклањамо ми само делове историје, имена, него и речи - поклањамо свој језик! Грешке српске "елите" у задњих 20 година су огромне. Нама се говори како су нпр. "чиновник", "тисућа", "сабор"... хрватске речи и самим тим се уништава прави српски језик. Турцизми нису искорењени, а већ постојеће српске речи мењамо енглеским , па данас имамо некакве "џендер" комисије, "стендбај"-кредите и сл.
 
Bosna je istorijska kategorija, kao i termini Kraljevina SHS, Austrougarska i tu treba i ostati, ne izaziva kod Srba ni najmanje emocije. Tzv. Bosanci su tek posebna priča...

Istoriju ostavimo istoričarima.
Bosna naravno ne postoji danas, nego Dejtonska BiH sastavljena od 2 entiteta koji su države u državi a ne od Bosne i Hercegovine. Bosanci i Bosna, i tzv. bosanski jezik je sinonim u svijetu za unitarnu državu Bošnjaka i jednu naciju, i istoriju o proteklom ratu po šemi Vašingtona.To nas ne zanima niti ćemo to kad prihvatiti.

To Hrvati u Hrvatskoj mogu shvatiti pogotovo nakon ostvarenja vjekovnog sna i samostalnosti a pokazalo se kolika je prednost kad zavisiš samo od sebe i koliko se brže napreduje, a Srbi u Srbiji to ne mogu shvatiti al šta bi vam ja. To je vaše pravo, samo nas termin bosna nimalo ne dotiče

Živjela Srpska!
 
Poslednja izmena:
A ja recimo znam da su stanovnici i zitelji Bosne sebe uvek nazivali Bosancima, a tako smo ih i u Srbiji oduvek zvali, a tako ih zovemo i dan danas.

Tako su sebe nazivali i muslimani i Srbi ( Hvati su uvek bili Hrvati pa oni nisu ni tema) da bi tek sa pocetkom ratova mi ljudi iz Srbije shvatili da u toj Bosni zive
i neki Bosanci, a koji odjednom nisu Bosanci nego su veci katolici od Pape i pocinju nama,ljudima iz Srbije da objasnjavaju da su oni pravi Srbi, a mi
valjda neki Srbijanci koji su slucajno i Srbi. Radi se tu o ljudima koji od danas na sutra postaju religiozni, od komunistickih funkcionera.oficira,generala
postaju svi od reda nekakve vojvode,srpski vojskovodje iz WWI, menjaju petokrakke za krst.

Danas ( a to je i slucaj na ovom forumu i ne samo ovom, nego nazalost i u RL) ja i ljudi iz Srbije sluzimo za sprdnju i ismevanje jer govorimo dijalkete srpskog
jezika koji nisu ikavica,ijekavica,a tim Bosnacima ( kvazi Srbima) nasi dijalekti sluze za ismejavanje i sprdnju.

Već se ponavljam kao i ti

Nazalost, sramim se priznati, ali u pravu si, a narocito zadnjih desetak godina.

Ubi nas u pojam.A i Vi zajedno s njom .I ikavica i ijekavica.

Da ne skrećem sa teme, vidim da si prilično nadarena za glupost, pa reformator srpskog jezika je bio Ijekavac, sveto pisamo ti je na Ijekavici, ali i sabrana dela Edvarda Kardelja, zavisno od ideologije ili mentalnog sklopa posluži se:per:

To sa dijaketima, smatraću da taj čas nisi bila u školi, postoje osnovni Štokavski,Kajkavsi idt
A ekavica i ijekavica su izgovori.

ivick.jpg
 
Koliko budalaština na temu Bosna.
Riječ Bosna nema nikakve veze sa srpstvom niti Srpskim Jezikom.
Šumadija i Posavina se mogu porediti kao regionalni nazivi iz dvije države.
Bosna (Besimija) je Ilirskog porjekla i nema nikakvr veze ea bilo kojonm nacijom koje u njoj žive.
Jedino ime u BiH je Besim koje vuće porjeklo iz te Besimije, čak i mnogi muslimani u BiH će tvrditi da je to muslimansko ime a njega nema niti u jednoj drugoj zemlji niti je došlo iz muslimanskog svijeta.

Име Бесим сте добили од ваше сабраће по вери, од Албанаца, и тачно је, то име није муслиманско, него албанско, Бесим, од беса=вера, дакле нешто као Верољуб, Верко.
 
Покушај да се ијекавица замени екавицом је такође била грешка. Срећом тај покушај није имао успеха.

Ти очигледно не разликујеш језик и језичке варијетете од језичког стандарда.
Свака двојност у језичким стандардима носи опасност од поделе језичког па и националног простора, ратно руководство РС је то добро знало, и повело је акцију обједињавања српства на том плану. Нажалост, српска неукост у глупост су били јачи...
 

Back
Top