DECENTRALIZACIJA?
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: DECENTRALIZACIJA?

Veoma poznat kristiansand (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    170

Question DECENTRALIZACIJA?

Postavljma temu i u isto vreme pitanje za forumase dobre poznavaoce ekonomije i prava...

Hoce li neko da mi objasni sta se tacno i konkretno sustinski menja sa prihvatanjem ovog Dinkicevog predloga o decentralizaciji...

Ono sto mi prvo bode oci je to sto ce opstine dobiti povecanje sa 40 na 80% sredstava ALI SAMO OD POREZA NA PLATE, gledao sam malo sajtove o tom porezu i zakljucio da su ti porezi jako mali tako da ce to povecanje imati gotovo pa kozmeticke efekte za boljitak lokalne zajednice, ako je tako dobro je i to, bolje ista nego nista...

Ako bih se ja pitao dodao bih mnogo novih stavki:
    1.Da se gradonacelnici biraju na direktan nacin i to samo jednom a onda bi ih narod menjao po zasluzi(skupljanjem potpisa po specijalnim kancelarijama) a na njiovo mesto dosao drugoplasirani sa tih jednih izbora koji prihvati funkciju gradonacelnuka

2.Da se pored ovih sredstava od poreza na zarade ukljuci i porez na PDV sto bi vec imalo znacajan efekat na lokalne budzete a bilo bi dobro i porez na imovinu ako vec ta nadleznost nije preneta?, slabo poznajem sitvaciju u vezi tih stvari....

3. Da se gradonacelnicima dozvoli da manipulisu APSOLUTNO svom imovinom koja
    je u vlasnistvu drzave na teritoriji njihove lokalne samouprave-opstine.

4.Da se drzava APSOLUTNO ne mesa u poslove lokalne samo-uprave i da slobodu lokalnih vlasti u delovanju uokviri samo zakonima od drzavnog znacaja i ustavom.... dakle
    a policija da se podeli na lokalnu(njome upravlja opstinska vlada i narod) i drzavnu kao u SAD, s tim sto bi drzavna bila mnogo veca i sa mnogo sirim nadleznostima a lokalna sa nadleznostima mnogo vecim nego sto sada imaju policijske ispostave i uprave a opset manjim od drzavne, sluzila bi samo za takozvane sitne intervencije i da obavesti drzavnu ako se desi neki krupan prekrsaj koji nije u stanju sama da resi.. dakle kao u SAD samo mnogo manjih razmera pre svega bronih i finansijskih....
    Lokalna vlast pa samim time i policija ce biti mnogo informisanija, expeditivnija, efikasnija,ekonomicnija od SAMO JEDNE drzavne.....

5.Vecinu ostalih problema ce resiti direktno izabrana lokalna vlast u to sam siguran...

OVAKO MI SVE OVO STVARNO LICI NA MAGLU i ako opet kazem BOLJE I OVO nego NISTA
    Poslednji put ažurirao/la kristiansand : 30.06.2011. u 21:16

Veoma poznat kristiansand (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    170

Podrazumevano Re: DECENTRALIZACIJA?

Evo npr Svajcarska kao 2-a najbogatija drzava Evrope ima >direktnu demokratiju< kao politicko uredjenje a slicne je velicine kao Srbija pre svega brojno.... tu je i Norveska ubedljivo najbogatija drzava Evrope u kojoj opstine imaju veoma siroke nadleznosti i slobodu u delovanju....

Domaćin mikoyan (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    118

Podrazumevano Re: DECENTRALIZACIJA?

Daleko su i Svajcarska i Norveska, imamo li u okruzenju neku zemlju koja je sustinski decentralizovana? Mislim na stvarnu, fukcionalnu decentralizaciju, ne samo na administrativno/statisticku podelu.

Slične teme

1. decentralizacija
    Autor damsoo u forumu Politika
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.08.2009., 20:58
  2. DECENTRALIZACIJA
    Autor pedjaza u forumu Politika
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 21.04.2008., 17:55
  3. Decentralizacija Srbije
    Autor qwertyuiop u forumu Politika
    Odgovora: 93