Zabluda ili ne?

dollores

Obećava
Poruka
86
Usamljenost je ljudska priroda.Sto vise razjeda iznutra to vise dusa ima prostora za rast.ne treba ocekivati da se preraste usamljenost.Ni nadati se pronalasku ljudi koji ce te razumeti,ispuniti taj prostor.ITELIGENTNA A PRI TOM OSETLJIVA OSOBA JE IZUZETAK,NEOBICAN IZUZETAK.U ocekivanju nalazenja ljudi koji ce te razumeti,osetiti ,postajes razocaran i ubilacki nastrojen.Covek ne moze postici nista vise do da razume sebe da spozna sta zeli i ne dopusti stoci da mu stane na put!!!!!!!!

Pa onda cemu boravak medju ljudima ako ste toliko usamljeni?Kad ste sami bar imate dobar razlog za usamljenost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Dollores, nije šala, nije provokacija, ali kad porasteš, kad odrasteš, kaž'će ti se samo.
Samoća, usamljenost, osama... itd. nisu samo reči, već pojmovne razlike, koje je nemoguće razlučiti bez određenog praga iskustva i znanja.
Uostalom, ova ili slična tema je već bila. I dalje su otvorene bar dve.
A ljudska priroda je daleko kompleksnija od društvene socijalizacije. :lol:
 
dollores:
Usamljenost je ljudska priroda.Sto vise razjeda iznutra to vise dusa ima prostora za rast.ne treba ocekivati da se preraste usamljenost.Ni nadati se pronalasku ljudi koji ce te razumeti,ispuniti taj prostor.ITELIGENTNA A PRI TOM OSETLJIVA OSOBA JE IZUZETAK,NEOBICAN IZUZETAK.U ocekivanju nalazenja ljudi koji ce te razumeti,osetiti ,postajes razocaran i ubilacki nastrojen.Covek ne moze postici nista vise do da razume sebe da spozna sta zeli i ne dopusti stoci da mu stane na put!!!!!!!!

Pa onda cemu boravak medju ljudima ako ste toliko usamljeni?Kad ste sami bar imate dobar razlog za usamljenost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Јууууу...???? :shock: :shock: :shock:
Шта је писац хтео да каже? :roll:
 
Licno iskustvo: prazninu unutar sebe moze da ispuni jedino Bog, tj. nicim uslovljena Ljubav prema sebi..sve ostalo je samo ocekivanje, mogucnost ponovnog razocarenja, na kraju krajeva pogresnog usmerenja..Bilo mi je JAKO tesko dok ovo nisam osvestila i "uvrstila" u svoj zivotJa zaista nista ne pricam, sem onog sto sam licno iskusila..Samo je o merodavno u pravom smislu- zbog toga sam se i ukljucila u ove i druge teme..
 
Da podjemo od osnovnog: Covek je drustveno bice. Svidelo se to nekom ili ne, od rodjenja smo okruzeni drugima, nauceni da se oslanjamo na druge da bi zadovoljili sopstvene potrebe, i da pomazemo drugima kada smo u mogucnosti za tako nesto. Postoje devijacije ali sada nije tema o njima. Ne moze se teziti usamljenosti kao zastiti jer nikada ne mozemo biti istinski usamljeni. Ako ne mozes naci sadruga medju ljudima, trazi ga medju zivotinjama, biljkama, u stenama i vetru, bilo cemu, samo ga nemoj traziti u sebi. Jer ne vredi ti tragati za necim sto je oduvek tu. Drugi ti nece pomoci da ispunis sve praznine svoje duse, ali neke od njih bez te pomoci ce svejedno ostati neispunjene.
Ubilacki instikti? Zasto mi ovo zvuci kao problem za Romantiku i Licne Kontakte. U trazenju izlaza iz sopstvene usamljenosti nema mesta za ubilacke instikte. Mora se istovremeno biti i lovac i plen, roba i kupac, davati sebe a pritom zadrzavati svojstvenost i uzimati tudje, a pritom prihvatati njihovu osobenost.
Izvinjavam se sto potenciram na direktnom izlaganju uzimajuci autora teme kao odrednicu kojoj su upuceni komentari, jednostavno ne zelim da ponovo ispadnem 'povrsan' sazimajuci sve u jednu recenicu.
 
Hellen:
dollores:
Usamljenost je ljudska priroda.Sto vise razjeda iznutra to vise dusa ima prostora za rast.ne treba ocekivati da se preraste usamljenost.Ni nadati se pronalasku ljudi koji ce te razumeti,ispuniti taj prostor.ITELIGENTNA A PRI TOM OSETLJIVA OSOBA JE IZUZETAK,NEOBICAN IZUZETAK.U ocekivanju nalazenja ljudi koji ce te razumeti,osetiti ,postajes razocaran i ubilacki nastrojen.Covek ne moze postici nista vise do da razume sebe da spozna sta zeli i ne dopusti stoci da mu stane na put!!!!!!!!

Pa onda cemu boravak medju ljudima ako ste toliko usamljeni?Kad ste sami bar imate dobar razlog za usamljenost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Јууууу...???? :shock: :shock: :shock:
Шта је писац хтео да каже? :roll:

To sta je pisac hteo da kaze ,to je i rekao...Medjutim nisam ni bila svesna da nekim ljudima ocigledno treba prevodilac sa srpskog na srpski....Mislim da objasnjavati predhodnu temu je suludo i dok sam je pisala stvarno nisam mogla da pretpostavim kolike su intelektualne sposobnosti pojedinih citalaca...Daj hellen prestani vise da se stalno nesto iscudjavac i pitas gluposti posto su stvari ocigledne...ili pak promeni temu na forumu ima toliko "razumljivih" tema ovde...Nista licno ali vec pocinjes da me davis stalnim zapitkivanjima...Uzmi i konacno napisi nesto ,iznesi misljenje.....Sto se mene tice ,ne trazim da se svi sloze samnom jer to i nije poenta diskusije,to moze i moja senka (da stalno klima glavom kad i ja)jos i najbolje,zelim samo da probudim ljude.da ih pokrenem da misle i pricaju o necemu...i sama ponekad ne verujem sopstvenim recima i misljenje se menja u zavisnosti od zivotnih situacija(nemoj molim te da sad pitas sta je to zivotna situacija...)
aut.prev zivotna situacija - ...imas prevod u Vujakliji ili nadji recnike Matice srpske ,oni su cak i najbolji
Toliko od mene Pozzzzz :D
 
DisMisaL:
Da podjemo od osnovnog: Covek je drustveno bice. Svidelo se to nekom ili ne, od rodjenja smo okruzeni drugima, nauceni da se oslanjamo na druge da bi zadovoljili sopstvene potrebe, i da pomazemo drugima kada smo u mogucnosti za tako nesto. Postoje devijacije ali sada nije tema o njima. Ne moze se teziti usamljenosti kao zastiti jer nikada ne mozemo biti istinski usamljeni. Ako ne mozes naci sadruga medju ljudima, trazi ga medju zivotinjama, biljkama, u stenama i vetru, bilo cemu, samo ga nemoj traziti u sebi. Jer ne vredi ti tragati za necim sto je oduvek tu. Drugi ti nece pomoci da ispunis sve praznine svoje duse, ali neke od njih bez te pomoci ce svejedno ostati neispunjene.
Ubilacki instikti? Zasto mi ovo zvuci kao problem za Romantiku i Licne Kontakte. U trazenju izlaza iz sopstvene usamljenosti nema mesta za ubilacke instikte. Mora se istovremeno biti i lovac i plen, roba i kupac, davati sebe a pritom zadrzavati svojstvenost i uzimati tudje, a pritom prihvatati njihovu osobenost.
Izvinjavam se sto potenciram na direktnom izlaganju uzimajuci autora teme kao odrednicu kojoj su upuceni komentari, jednostavno ne zelim da ponovo ispadnem 'povrsan' sazimajuci sve u jednu recenicu.

ne slazem se sa tobom da covek ne moze biti istinski usamljen,bas suprotno interakcija sa ljudima ne znaci ne biti USAMLJEN vec ne biti SAM a tu postoji ogromna razlika...Samoca je cak lepo stanje gde covek moze biti cak istinski srecan radeci ono sto ga ispunjava ,razmisljajuci o stvarima koje su mu vazne ali usamljenost dolazi sama ,ona postoji od trenutka kad se rodimo,i kad umiremo......Covek nigde nije toliko usamljen ,nego kad je okruzen gomilom ljudi....Ispunjenje praznine ne postize drugi covek.zivotinja,oni nam samo preokupiraju paznju na izvesno vreme...Covek sam sebe ispunjava,to niko drugi nije u stanju da uradi umesto njega...takva teznja moze dovesti cak i do tolikog prepustanja drugoj osobi i samim tim gubitka sobstvenog identiteta...da znam da je tesko ali to je zivot a zivot je tezak...Ipak tvrdim najgore je biti zarobljen u zamku sopstvene usamljenosti......
 
Veruj mi da se sada suzdrzavam da ne odvalim nesto u jednoj recenici. Ne zato sto mislim da su tvoji stavovi pogresni, naprotiv, nemam siguran oslonac ni u stvarima u koje ja verujem. Ali ne mogu da verujem u usamljenost i nepostojanje medjusobnog razumevanja. Slazem se da ljudi u samoci teze drustvu drugih, dok u mnostvo teze pronalazenju sebe. I da samo mi popunjavamo praznine svoje duse. Ali drugi ljudi, ziva i neziva priroda i sve one apstraktne stvari koje nalazimo u svetu oko sebe su potrebni da bi se popunili odredjeni delovi te praznine. Bez prisustva drugih i njihovog uticaja ostaje samo da uzor za te 'zakrpe' trazimo u sebi. Kako niko od nas nije savrsena osoba, dolazi do eho efekta, te se nase nesavrsenosti, nemajuci protivtezu, stalno reflektuju u pokusajima da ispunimo sebe sa sobom.
 
Ja ipak mislim da je ovo za zenski kutak , a nikako za filozofiju.
Ipak se ovde radi o krizi identiteta, koja sigurno nije nešto što preovladava kod stabilnih i borbenih jedinki....

Ovo zadnje sam rekao samo zbog autora topika , da shvati prolaznost svojih trenutnih stavova i njihovo ograničeno važenje .

Ipak učestalost javljanja ovakvih pojedinaca je manifestacija nefunkcionisanja porodice kao motivatora i edukatora jedinke u razvoju , a istovremeno zakasnelo preuzimanje te funkcije od strane države i društva (kao u nekim drugim sistemima).
 
zainteresovana:
Tuzni_patak:
Ja ipak mislim da je ovo za zenski kutak , a nikako za filozofiju...
Ne, Patak, ovo je tema za podforum Psihologija, koji čak nije ni otvoren. Usamljenost, kako mnogi krste pojam otuđenosti u u ovom 'savremenom' društvu nije '...isključivo ženski problem...' kao famozni PMS!? :lol:

Upravu si , ali pregledom sledećih foruma :muški kutak, ženski kutak, filozofija, Društvo stekoh utisak da se o psihološkim problemima najviše priča na ženskom kutku, o modernim forama i zanimacijama na muškom kutku, filozofiji, filodoksiji i religiji na filozofiji , i zato sam u kontekstu loše izraženo poslao temu ka "družbenicama".
 
atos:
Licno iskustvo: prazninu unutar sebe moze da ispuni jedino Bog, tj. nicim uslovljena Ljubav prema sebi..sve ostalo je samo ocekivanje, mogucnost ponovnog razocarenja, na kraju krajeva pogresnog usmerenja..Bilo mi je JAKO tesko dok ovo nisam osvestila i "uvrstila" u svoj zivotJa zaista nista ne pricam, sem onog sto sam licno iskusila..Samo je o merodavno u pravom smislu- zbog toga sam se i ukljucila u ove i druge teme..
U potpunosti se slazem sa ovim vidjenjem popunjavanja praznina ... Da, Bog je taj koji ce to upotpuniti i spremiti nas da mozda ponesemo i veci teret nego do sada,ali samo koliko mozemo izdrzati. Pa i kada se desava nesto ruzno, sa razlogom se desava. Slucajnosti ne postoje ...
 
dollores:
Hellen:
dollores:
Usamljenost je ljudska priroda.Sto vise razjeda iznutra to vise dusa ima prostora za rast.ne treba ocekivati da se preraste usamljenost.Ni nadati se pronalasku ljudi koji ce te razumeti,ispuniti taj prostor.ITELIGENTNA A PRI TOM OSETLJIVA OSOBA JE IZUZETAK,NEOBICAN IZUZETAK.U ocekivanju nalazenja ljudi koji ce te razumeti,osetiti ,postajes razocaran i ubilacki nastrojen.Covek ne moze postici nista vise do da razume sebe da spozna sta zeli i ne dopusti stoci da mu stane na put!!!!!!!!

Pa onda cemu boravak medju ljudima ako ste toliko usamljeni?Kad ste sami bar imate dobar razlog za usamljenost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Јууууу...???? :shock: :shock: :shock:
Шта је писац хтео да каже? :roll:

To sta je pisac hteo da kaze ,to je i rekao...Medjutim nisam ni bila svesna da nekim ljudima ocigledno treba prevodilac sa srpskog na srpski....Mislim da objasnjavati predhodnu temu je suludo i dok sam je pisala stvarno nisam mogla da pretpostavim kolike su intelektualne sposobnosti pojedinih citalaca...Daj hellen prestani vise da se stalno nesto iscudjavac i pitas gluposti posto su stvari ocigledne...ili pak promeni temu na forumu ima toliko "razumljivih" tema ovde...Nista licno ali vec pocinjes da me davis stalnim zapitkivanjima...Uzmi i konacno napisi nesto ,iznesi misljenje.....Sto se mene tice ,ne trazim da se svi sloze samnom jer to i nije poenta diskusije,to moze i moja senka (da stalno klima glavom kad i ja)jos i najbolje,zelim samo da probudim ljude.da ih pokrenem da misle i pricaju o necemu...i sama ponekad ne verujem sopstvenim recima i misljenje se menja u zavisnosti od zivotnih situacija(nemoj molim te da sad pitas sta je to zivotna situacija...)
aut.prev zivotna situacija - ...imas prevod u Vujakliji ili nadji recnike Matice srpske ,oni su cak i najbolji
Toliko od mene Pozzzzz :D


Хи, хи, хи....Дааааај,прочитај још једном шта си написала у постављању теме!
Тема се зове ''Заблуда или не''...О каквој заблуди уопште причаш кад се она и не спомиње? Причаш о томе како ''усамљеност даје души простор за раст''. ОК.
Онда кажеш да не треба очекивати да ћемо наћи људе који ће нас разумети.Значи, сад говориш о разумевању, а не о усамљености.Затим говориш како су ретке интелигентне и осетљиве особе. Какве сад то везе има са усамљеношћу??? Онда иде најнебулознија реченица о ''разочараности и убилачкој настројености''! :shock: А онда, као закључак,врхунац у коме се каже да не треба ''стоци дозволити да ти стане на пут''! :lol: Сјајно! :lol:
Поента:Шта ће нам боравак међу људима ако смо усамљени!
Елоквентно! Луцидно! Прецизно! Једном речју : СЈАЈНО ЕЛАБОРИРАНА ТЕМА О УСАМЉЕНОСТИ! :wink:
 
Hellen:
dollores:
Hellen:
dollores:
Usamljenost je ljudska priroda.Sto vise razjeda iznutra to vise dusa ima prostora za rast.ne treba ocekivati da se preraste usamljenost.Ni nadati se pronalasku ljudi koji ce te razumeti,ispuniti taj prostor.ITELIGENTNA A PRI TOM OSETLJIVA OSOBA JE IZUZETAK,NEOBICAN IZUZETAK.U ocekivanju nalazenja ljudi koji ce te razumeti,osetiti ,postajes razocaran i ubilacki nastrojen.Covek ne moze postici nista vise do da razume sebe da spozna sta zeli i ne dopusti stoci da mu stane na put!!!!!!!!

Pa onda cemu boravak medju ljudima ako ste toliko usamljeni?Kad ste sami bar imate dobar razlog za usamljenost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Јууууу...???? :shock: :shock: :shock:
Шта је писац хтео да каже? :roll:

To sta je pisac hteo da kaze ,to je i rekao...Medjutim nisam ni bila svesna da nekim ljudima ocigledno treba prevodilac sa srpskog na srpski....Mislim da objasnjavati predhodnu temu je suludo i dok sam je pisala stvarno nisam mogla da pretpostavim kolike su intelektualne sposobnosti pojedinih citalaca...Daj hellen prestani vise da se stalno nesto iscudjavac i pitas gluposti posto su stvari ocigledne...ili pak promeni temu na forumu ima toliko "razumljivih" tema ovde...Nista licno ali vec pocinjes da me davis stalnim zapitkivanjima...Uzmi i konacno napisi nesto ,iznesi misljenje.....Sto se mene tice ,ne trazim da se svi sloze samnom jer to i nije poenta diskusije,to moze i moja senka (da stalno klima glavom kad i ja)jos i najbolje,zelim samo da probudim ljude.da ih pokrenem da misle i pricaju o necemu...i sama ponekad ne verujem sopstvenim recima i misljenje se menja u zavisnosti od zivotnih situacija(nemoj molim te da sad pitas sta je to zivotna situacija...)
aut.prev zivotna situacija - ...imas prevod u Vujakliji ili nadji recnike Matice srpske ,oni su cak i najbolji
Toliko od mene Pozzzzz :D


Хи, хи, хи....Дааааај,прочитај још једном шта си написала у постављању теме!
Тема се зове ''Заблуда или не''...О каквој заблуди уопште причаш кад се она и не спомиње? Причаш о томе како ''усамљеност даје души простор за раст''. ОК.
Онда кажеш да не треба очекивати да ћемо наћи људе који ће нас разумети.Значи, сад говориш о разумевању, а не о усамљености.Затим говориш како су ретке интелигентне и осетљиве особе. Какве сад то везе има са усамљеношћу??? Онда иде најнебулознија реченица о ''разочараности и убилачкој настројености''! :shock: А онда, као закључак,врхунац у коме се каже да не треба ''стоци дозволити да ти стане на пут''! :lol: Сјајно! :lol:
Поента:Шта ће нам боравак међу људима ако смо усамљени!
Елоквентно! Луцидно! Прецизно! Једном речју : СЈАЈНО ЕЛАБОРИРАНА ТЕМА О УСАМЉЕНОСТИ! :wink:
Naslov teme je u prevodu "da cujem i vase misljenje o tome" by the way nisam bas vicna davanju naziva i stavljanju u fioke kako svojih misli tako i ljudi...Sto se tice inteligentne i osecajne osobe u isto vreme mislim na onu koja bi nas razumela i osetila (videla)u potpunosti medjutim to jeste ideal i nista drugo.....Znas nemam nista protiv ne slaganja sa mojim stavovima ali nemoj molm te da sad odmeravas i havtas se za svaku rec jer kad bi sve sto pise izvukli iz konteksta i analizirali ,to bi dobilo potpuno drugo zancenje a mozda i hiljade njih....
 
Sto se tice mesta teme o tome nisam bas mnogo razmisljanja ,na forumu zenski kutak nikad nisam ni bila ,SAMO MI JE BILO STALO DO MISLJENJA LJUDI KOJI SU OBICNO OVDE NA "FILOZOFIJI"...a ne u zenskom kutku...drugo koliko vidim svi forumasi sa "filozofije "diskutuju itekako o temi tako da je ne bitno gde se ona nalazi bitno je da nas je pokrenula(moje skromno misljenje o stvari).Izvinite ako tema nije dorasla vasim spekulacijama nisam imala namere nikog da uvredim....Takodje usamljenost je nesto sto je svojstveno i muskarcima i zenama i svakom coveku koji se imalo zagledao u sebe .......


P.S.Patak -Ne nemam krizu identiteta,zavrsila sam sa tim jos u pubertetu tj.pre 10 godina....To sto smatram da je usamljenost ljudska priroda ne znaci takodje da sam slaba osoba koja se predaje..to je samo konstatacija iz iskustva!!!!!
pozzzzz :D
 
Tuzni_patak:
zainteresovana:
Tuzni_patak:
Ja ipak mislim da je ovo za zenski kutak , a nikako za filozofiju...
Ne, Patak, ovo je tema za podforum Psihologija, koji čak nije ni otvoren. Usamljenost, kako mnogi krste pojam otuđenosti u u ovom 'savremenom' društvu nije '...isključivo ženski problem...' kao famozni PMS!? :lol:

Upravu si , ali pregledom sledećih foruma :muški kutak, ženski kutak, filozofija, Društvo stekoh utisak da se o psihološkim problemima najviše priča na ženskom kutku, o modernim forama i zanimacijama na muškom kutku, filozofiji, filodoksiji i religiji na filozofiji , i zato sam u kontekstu loše izraženo poslao temu ka "družbenicama".
Da, zato sto muskarci zahrcu uz tv pa nemaju vremena za forum ili piju pivo s prijateljima pa im se uzivo zale znas....
 
Danas je na TV bila emisija pravoslavne crkve o usamljenosti pa je rečeno sledeće:

Čovek ne može da bude usamljen kad je u duši uvek Isus Hrist.

E sad prevedeno za one koji nisu vernici, Ako imate duha i osećate život , nijedan neuspeh vam neće "odjednom zatvoriti vrata života". Biti sam i biti usamljen nije isto, jer usamljenost je odlika nedostatka i nesigurnosti nikako naše "urodjenosti" .
Sam automan ne oseća usamljenost, njemu je lepo što je sam.....

Pitanje koje ima veze sa ovim , a vezano je za vernike je dali postoje samo dve strane :
-Uspešno realizovanje ljubavi prema srodnoj duši
-Zaveštanje , zamonašenje bogu....

I kažu , usled nemogućnosti realizovanja prvog NIKAKO ne treba otići u drugo.
------------------------------------------
Preneseno na nevernike,
otudjivati se usled neuspešnog ostvarenja društvenog ,emotivnog, ili nekog drugog kontakta nije rešenje inteligentnog bića, odgovornog prema sebi bića, i kreativnog bića, već slabića, neurednog bića, destuktivca....

----------------------------
Upravo takvi su oni duhovno lažni monasi koji su izbeglice iz svog života , a ne darodavci dvoje duše svom uzvišenom Bogu.....
 

Back
Top