Doniranje jajne celije

ime ruze

Početnik
Poruka
42
Sta mislite o ovome? Da li bi ste bili spremni da nekom pomognete na ovaj nacin? Da li je neko imao nekih iskustava po ovom pitanju (donator ili primalac)? Ako sam se ponovila molim vas da me uputite gde mogu o ovome da procitam!
Pozdrav
 
ime ruze:
Sta mislite o ovome? Da li bi ste bili spremni da nekom pomognete na ovaj nacin? Da li je neko imao nekih iskustava po ovom pitanju (donator ili primalac)? Ako sam se ponovila molim vas da me uputite gde mogu o ovome da procitam!
Pozdrav

:!: :?: Ne znam u koji deo price spadas, u eventualnog donora ili primaoca - ali DA bila bih spremna da nekom pomognem na taj nacin, jer sam majka i jer znam da niceg lepseg nema od toga...
 
NenaS:
ime ruze:
Sta mislite o ovome? Da li bi ste bili spremni da nekom pomognete na ovaj nacin? Da li je neko imao nekih iskustava po ovom pitanju (donator ili primalac)? Ako sam se ponovila molim vas da me uputite gde mogu o ovome da procitam!
Pozdrav

:!: :?: Ne znam u koji deo price spadas, u eventualnog donora ili primaoca - ali DA bila bih spremna da nekom pomognem na taj nacin, jer sam majka i jer znam da niceg lepseg nema od toga...
I ja sam majka pa znam da stvarno nema niceg lepseg od toga. Tako da sledi zakljucak da spadam u drugi deo price...Citajuci vase postove videla sam da ste jako humana osoba, tako da mi je bilo za ocekivati ovakav vas odgovor.
Molila bih ako ima neko strucan da mi pojasni koje su eventualne posledice ovoga. Imam jedno dete i htela bih sigurno jos 2, ali ne u ovom momentu. Mlada sam (ispod 30) i da li bih mogla da imam jos dece posle ovoga? Koliko je sve to rizicno?
Hvala unapred
 
Nisam majka pa jos uvek nemam taj osecaj ali u ovom trenutku mislim da ne bih dala svoju jajnu celiju, eventualno bih mozda razmislila da je u pitanju moja sestra ili blizi clan porodice.
Moj je utisak da sve to lepo izgleda na filmu a da je stvarnost potpuno drugacija...ako je neko to vec ucinio moze li mi reci kakav je osecaj (pri tome ne mislim na osecaj da si uradio nesto dobro,pomogao nekome) nego kako se odnosi prema svemu tome, zar je ne bi kopkala ideja da je negde tu u blizini malo stvorenje koje ima njene gene, lici na nju...
A iskreno receno mislim da kod nas taj postupak nije regulisan zakonski, sto onda za sobom povlaci niz komplikacija.
Kad samo pomislim koji je postupak uzimanja sperme nepoznatog donora... :?
Sto se tice straha od komplikacija usled uzimanja jajne celije od donora, to su standarne procedure, ne postoji opasnost da ostanete bez svog poroda u buducnosti.
 
dr:
Nisam majka pa jos uvek nemam taj osecaj ali u ovom trenutku mislim da ne bih dala svoju jajnu celiju, eventualno bih mozda razmislila da je u pitanju moja sestra ili blizi clan porodice.
Moj je utisak da sve to lepo izgleda na filmu a da je stvarnost potpuno drugacija...ako je neko to vec ucinio moze li mi reci kakav je osecaj (pri tome ne mislim na osecaj da si uradio nesto dobro,pomogao nekome) nego kako se odnosi prema svemu tome, zar je ne bi kopkala ideja da je negde tu u blizini malo stvorenje koje ima njene gene, lici na nju...
A iskreno receno mislim da kod nas taj postupak nije regulisan zakonski, sto onda za sobom povlaci niz komplikacija.
Kad samo pomislim koji je postupak uzimanja sperme nepoznatog donora... :?
Sto se tice straha od komplikacija usled uzimanja jajne celije od donora, to su standarne procedure, ne postoji opasnost da ostanete bez svog poroda u buducnosti.
Hvala na odgovoru. Po pitanju zakonske regulative zabranjeno je uzimati tudje (npr. zene koja radi vantelesnu), a nije zabranjeno ako je u pitanju dobrovoljno davanje.
A jeste veliko pitanje kakva bi bila reakcija na to dete znajuci da nosi moje gene...
Pozdrav
 
dr:
Nisam majka pa jos uvek nemam taj osecaj ali u ovom trenutku mislim da ne bih dala svoju jajnu celiju, eventualno bih mozda razmislila da je u pitanju moja sestra ili blizi clan porodice.
Moj je utisak da sve to lepo izgleda na filmu a da je stvarnost potpuno drugacija...ako je neko to vec ucinio moze li mi reci kakav je osecaj (pri tome ne mislim na osecaj da si uradio nesto dobro,pomogao nekome) nego kako se odnosi prema svemu tome, zar je ne bi kopkala ideja da je negde tu u blizini malo stvorenje koje ima njene gene, lici na nju...
A iskreno receno mislim da kod nas taj postupak nije regulisan zakonski, sto onda za sobom povlaci niz komplikacija.
Kad samo pomislim koji je postupak uzimanja sperme nepoznatog donora... :?
Sto se tice straha od komplikacija usled uzimanja jajne celije od donora, to su standarne procedure, ne postoji opasnost da ostanete bez svog poroda u buducnosti.

:roll: Pa, ja na to gledam ovako, svakog meseca najmanje jedna jajna celija je nepovratno izgubljena, kada dodje do menstruacije... Dakle i taj deo mene nosi moje gene i potencijalno moze postati - zivot. Ako se ta celija donira, ona donese radost nekom drugom, a s obzirom da tu bebu nisam ja nosila devet meseci mislim da ne bih imala taj osecaj da se radi o necem sto je deo mene...
 
Uhhh ... iako bih bez razmisljanja odlucila da pomognem roditeljima koji zele dete a nisu u mogucnosti da ga imaju, ne mogu sa sigurnoscu reci da ne bih kasnije razmisljala o tom detetu. Da li je dobro, zdravo, kako izgleda ...?

Jeste da se menstruacijom izgubi jajna celija koja je potencijalno mogla postati zivot ali ovo je jajna celija koja je postala zivot.

U svakom slucaju, morala bih sa sobom resiti taj problem da bi se odlucila na taj korak.
 
ne znam da li bih bas to mogla da uradim ali bih drage volje zelela da budem surogat majka jer onda bih znala da dete nema apsolutno nikakve veze samnom osim sto bih ja samo pomogla tom detetu da se zivo i zdravo donese na svet i naravno usrecila neki par time.Ali ni to nije zakonski regulisano kod nas u Srbiji nazalost tako da ima roditelja koji bi zeleli svoje licno dete ali zakon im onemogucava da nadju surogat majku,tj da im druga zena,usled nemogucnosti prave i bioloske majke, donese na svet njihovo dete.
 
Moram da priznam da ja ne bih tako nesto uradila. Moj licni stav, kao i stav mog muza, je da u slucaju da ne mozemo imati dete, dete/decu usvojimo. Ne bi smo bili za varijantu da ja rodim svoje dete i dete nekog nepoznatog muskarca ili dete mog muza i neke nepoznate zene. U takvoj situaciji oboje smatramo da je usvajanje bolja alternativa. Pogotovo od onog sto je dr napisala - dati/uzeti od clana bliske porodice... nekako mi je neprihvatljivo da rodim npr. dete svog muza i moje sestre. Da ne bude zabune - ja to ne osudjujem, samo licno ne bih to uradila.

U nekoliko EU drzava je prosle godine stupio na snagu zakon koji vise ne garantuje donatorima anonimnost i naravno broj donatora je drasticno opao. Parovi sada odlaze u zemlje u kojima je anonimnost jos uvek garantovana itd. To je bio povod da na TV-u budu prikazane emisije o deci zacetoj na taj nacin, ja ne znam da li je i u Srbiji to moglo da se vidi, recimo BBC je prikazivao. To su price podjednake onoj koju imaju usvojena deca. Deca traze svoje bioloske roditelje, zele svoj identitet, kazu da hoce da vide, upoznaju svog bioloskog oca/majku... Za mene to onda nekako prestaje da bude svar humanosti, zar nije onda humanije usvojiti dete koje se vec rodilo i koje mozda nikada nece osetiti roditeljsku ljubav?
 
Greene:
Moram da priznam da ja ne bih tako nesto uradila. Moj licni stav, kao i stav mog muza, je da u slucaju da ne mozemo imati dete, dete/decu usvojimo. Ne bi smo bili za varijantu da ja rodim svoje dete i dete nekog nepoznatog muskarca ili dete mog muza i neke nepoznate zene. U takvoj situaciji oboje smatramo da je usvajanje bolja alternativa. Pogotovo od onog sto je dr napisala - dati/uzeti od clana bliske porodice... nekako mi je neprihvatljivo da rodim npr. dete svog muza i moje sestre. Da ne bude zabune - ja to ne osudjujem, samo licno ne bih to uradila.

U nekoliko EU drzava je prosle godine stupio na snagu zakon koji vise ne garantuje donatorima anonimnost i naravno broj donatora je drasticno opao. Parovi sada odlaze u zemlje u kojima je anonimnost jos uvek garantovana itd. To je bio povod da na TV-u budu prikazane emisije o deci zacetoj na taj nacin, ja ne znam da li je i u Srbiji to moglo da se vidi, recimo BBC je prikazivao. To su price podjednake onoj koju imaju usvojena deca. Deca traze svoje bioloske roditelje, zele svoj identitet, kazu da hoce da vide, upoznaju svog bioloskog oca/majku... Za mene to onda nekako prestaje da bude svar humanosti, zar nije onda humanije usvojiti dete koje se vec rodilo i koje mozda nikada nece osetiti roditeljsku ljubav?
Naravno da je humano usvojiti decu. Ali ima jedan problem. Sta ako su ti ljudi u sad u tim godinama da je usvajanje ok (posto postoji uslov godina, mislim da je 45), a da bi ih mukotrpna procedura oko usvajanja dovala u polozaj da predju taj maksimum koji je predvidjen zakonom (posto ta procedura moze trajati godinama).
Inace ja licno bih pre donirala jajnu celiju nego sto bih bila surogat majka. Ipak ona nosi to dete 9 meseci, mazi ga, prica mu i prva ga vidi kad se rodi. I posle ga da. Ovako jeste da dajem moj genetski materijal, ali pruzam nekoj zeni taj predivni osecaj trudnoce. Jer ona ce maziti to dete, pricati mu i prva ga videti. A to je stvarno meni bilo jedan od najlepsih trenutaka u zivotu.
Pozdrav
 
1. sa jedne strane, mislim da je jako humano i lepo dati jajnu celiju, i tako omoguciti nekom paru da dobiju dugo ocekivanu bebu, ali mene muci ovo : sta ako jednog dana vidim dete koje lici na mene :cry: ja bih bila majka, a nisam majka :cry:
Osecala bih se kao da sam se odrekla svog deteta :cry:
Zbog toga to ne bih nikad uradila

2. zasto kod nas ne postoji opcija "surogat majka"? To mi je prihvatljivije nego doniranje celije, samo bi mi posle porodjaja verovatno bilo zao- prazne ruke!

3.mislim da je sad kod nas po novom zakonu smanjena starosna granica za usvojitelje na 40 godina

4. najbolje resenje mi je usvajanje ili hraniteljstvo - (btw, mislim da hraniteljstvo nije ograniceno sa godinama, i sl. uslovima)
 
slatko volim :)):
1. sa jedne strane, mislim da je jako humano i lepo dati jajnu celiju, i tako omoguciti nekom paru da dobiju dugo ocekivanu bebu, ali mene muci ovo : sta ako jednog dana vidim dete koje lici na mene :cry: ja bih bila majka, a nisam majka :cry:
Osecala bih se kao da sam se odrekla svog deteta :cry:
Zbog toga to ne bih nikad uradila

2. zasto kod nas ne postoji opcija "surogat majka"? To mi je prihvatljivije nego doniranje celije, samo bi mi posle porodjaja verovatno bilo zao- prazne ruke!

3.mislim da je sad kod nas po novom zakonu smanjena starosna granica za usvojitelje na 40 godina

4. najbolje resenje mi je usvajanje ili hraniteljstvo - (btw, mislim da hraniteljstvo nije ograniceno sa godinama, i sl. uslovima)

:D :D Po starom zakonu bilo je da razlika izmedju usvojitelja i usvojenog deteta ne sme da bude veca od 40 godina, dakle granica je bila 45, a usvajala se deca do 5. Po novom usvajaju se deca do 18 godina, ali zaista ne znam kako ide sa godinama usvojitelja. Hraniteljstvo nije trajna kategorija, vezes se za dete, zavolis ga i ono posle nekoliko meseci ili godina ode dalje. To treba znati podneti. Nije ograniceno godinama, jeste materijalnim uslovima i brojem sopstvene dece
 
NenaS:
Po starom zakonu bilo je da razlika izmedju usvojitelja i usvojenog deteta ne sme da bude veca od 40 godina, dakle granica je bila 45, a usvajala se deca do 5. Po novom usvajaju se deca do 18 godina, ali zaista ne znam kako ide sa godinama usvojitelja.


I po novom zakonu se mogu usvojiti samo deca do 5 godina starosti. A razlika izmedju deteta i buducih roditelja mora biti najmanje 18, a najvise 45 godina.
 
Ta starija deca idu valjda samo u hraniteljstvo.


NenaS, nije mi jasno zasto kazete : " vezes se za dete, zavolis ga i ono posle nekoliko meseci ili godina ode dalje. "
Pa nije valjda sa se ta deca "cimaju" svakih par meseci po drugim porodicama :?: Pa nije to igracka da se salje dalje. Ja mislim da ostaju duze, a ne nekoliko meseci...
 

Back
Top