Iritabilni kolon, eozinofilni kolitis

..ja sam imala strasne probleme sa stomakom, i sad se povremeno jave, ali u manjem skoro potpuno zanemarljivom obliku....uglavnom lekari sa Urgentnog su mi savetovali
probiotik Laktoker dejli sa cinkom...vec posle drugog dana primetno se stomak "izduvao", pila sam 3 meseca po savetu lekara...
... odradjena kolonoskopija na vma, nalaz dobar...

Neki ljudi u SAD se bave analizom stolice i na osnovu bakterija tj bakterija koje fale u stolici mozes da adaptiras ishranu i ubacis bakterije koje ti fale. Bakterije su izgleda pola zdravlja :)
 
Колоноскопија је клинички преглед и спроводи је гастроентеролог. Након прегледања слузнице оком или ти макроскопски, она мора да се прегледа микроскопски- биопсија.
Гастроентеролог у том акту узима биопсије са различитих нивоа дебелог црева (колон) и шаље их патологу.
Патолог је тај који каже о чему се конкретно ради- да ли је Крон, улцерозни, аденом, микроскопски/фокални колитис, инфективно запаљење или ништа.
Уз описане симптоме на теми, уз дијагнозу појачаних функционалних спазама (колоноскопски) и уз потврду патолога да је слузница дебелог црева уреду, може да се да дијагноза иритабилног колона.
 
Могуће је.

Kako je moguce dokazati bez kolonoskopije iritabilni kolon a da nije nista drugo (Kron, ulcerozni, polipi kancer, divertikulitis i ko zna sta jos postoji sve....?

Zar nije iritabilni kolon "dijagnoza iskljucenja", kada nije sve ostalo, i proveri se i kolonoskopijom koju nazivaju "zlatni standard" ? Pa kada to sve nije, e onda se dobije dijagnoza IK.
 
Mozda je Sofija mislila da pre kolonoskopije se uradi Feritin pokazatelj, zatim jos neki tumor markeri, test na okultno krvarenje, CRP, i indikatori zapaljenja tankog i debelog creva i ako je sve ono ok, hajde bez kolonoskopije da se kaze da je samo iritabilni kolon, mada i to je za mene nedokazano nenaucno hipotetisanje samo, i ne mozemo biti sigurni 100% dok god se ne odradi ta kolonoskopija.

Cak nekada ni kolonoskopija ne moze lepo pokazati ako crevo nije lepo ocisceno ili npr ne moze da prodje sve do kraja kolonoskop - npr ne moze da prodje u ILEUM - zavrsni deo tankog creva. I sad kao kazu coveku nema Krona, "nisu videli" jer mu ok debelo crevo, a zapravo npr Kron mu "nastanjen samo u ileumu i dvanaestopalcnom, kao i u jednjaku, cak i ustima u vidu afti. Ono sto nema sigurno tada je - ulcerozni kolitis koji je karakteristican u debelom crevu samo.

A Kron moze da bude gde hoces. Moze svuda, kao i ulcerozni plus i na drugim mestima od usta do analnog otvora, a moze samo da bude na debelom crevu kao i ulcerozni kolitis, pa nekada cak ni uz pomo cpsihopatologije kod nekih teskih slucajeva strucnjaci ne mogu do kraja da utvrde da li je Kron zapravo ili ulcerozni kolitis. Mada tada i nije toliko bitno, obe bolesti su hronicne inflamacijske autoimune zapaljenske bolesti creva, pa je i terapija slicna tj ista.

S tim sto je gori KRON nego UK.

Dakle, cak i ako pregledamo (SAMO) celo debelo crevo, cak i do cekuma da se udje, (ali ne i u ileum zavrsi deo tankog creva) i vidimo da je sve ok i zdravo, NE SMEMO RECI PACIJENTU DA IMA IRITABILNI KOLON, jer bas mozda ima Kronovu bolest koja je u tankom npr.
 
Уради се најобичнији тест на окултно крварење и аутоматски се зна има ли нечег више од грчења црева.
Али наравно да је колоноскопија апсолутно потребна, не као дијагностичка метода , већ као скрининг тест.
Свако ко пређе 35 година би требао да уради колоноскопију.
 
A znas da test na okultno krvarenje mora da se radi 3 puta zaredom min da bi se videlo. Takodje ko ima krvarenje, imace i pozitivan test na okultno krvarenje i opet se nista ne zna, obrni okreni bez kolonoskopije je nista i gledanje u pasulj, kao sve moze a i ne mora od IK-a do kancera, a onda to moze i baba sa pijace da prica pacijentu i da ga smiruje ili plasi. Dok se ne uradi kolonoskopija, nema nista. a u nekim slucajevima i dok se i biopsija ne uradi i ne pregleda uzorak ne moze se reci....Vidi se nesto, ali ne zna se sta tacno.
 
Најпрецизнија дијагностичка метода је биопсија.
Колоноскопија је само преглед голим оком, ок?
Њом се само види да ли је улцерозно или није, има ли полипа, инфилтрација, изгледа ли отечено и сл. Али све то је голим оком само суспектно.
Тек по прегледаном узорку ткива под микроскопом се зна тачно шта је.
 
Најпрецизнија дијагностичка метода је биопсија.
Колоноскопија је само преглед голим оком, ок?
Њом се само види да ли је улцерозно или није, има ли полипа, инфилтрација, изгледа ли отечено и сл. Али све то је голим оком само суспектно.
Тек по прегледаном узорку ткива под микроскопом се зна тачно шта је.

Pa da, znam, slazem se. Kolonoskopija + biopsija i patohistologija ako se nesto vidi golim okom. Na to sam i mislio. Ali bez toga, bez kolonoskopije nema ni biopsije i kako onda "napamet" sumnjom samo dati dijagnozu IK-a. Nikad ne mozemo biti sigurno 99 ni 100%, i mogucnosti greske su velike, a covek je covek, a ne papir, pa ako se pogresi, zguzvacemo papir i baciti i staviti nov u pisacu masinu. Lekari lece ljude, nisu pisci koji pisu knjige pa ce lako zameniti papir i ubaciti drugi u pisacu masinu za kucanje.

Posle se mnogi pitaju zasto ljudi nemaju poverenja u scinece-based medicinu i trce kod alternativaca. Alternativac jeste muljator i prevarant, sarlatan, ali pokaze pacijentu koga treba osisati - paznju, naklonost, blagu rec, trudi se, on nista pravi "nesto" a to nesto je lepo iskustvo iako je sarlatansko i nije vece od placebo efekta.

Slicno je i kada odes a oni ti krknu napamet antibiotik, ne pada im napamet da provere da li je virus ili bakterija i koja tacno bakterija, da se uradi biogram i antibiogram. Nego deli gumene bombone sakom i kapom.
A posle medicinski autoriteti kazu "Imamo problem rezistencije bakterija i super-bakterije, previse delite nepotrebno antibiotike ljudima... ".

Ne znam zaista kako se moze smatrati ok izreci coveku dijagnozu IK bez kolonoskopije koja ukljucuje i biopsiju ako se utvrdi da neceg "tu ima".

Jedini razlog je razlog ekonomije i prakticnosti kao i nedostatka vremena - Ne mozemo svakog da pregledamo tako lepo samo zato sto je rekao "jao ovde me nesto zabolelo".
Ko najvise kuka i ima krv u stolici njemu cemo uraditi, i ko crkava, a ove ostale sto manje kukaju cemo poslati kuci i reci - psihicki ti je to, IK imas.

To je mozda "prakticno" i ekonomski bolje, ali gledano iz humanistickog ugla i iz ugla pojedinca koji ne bi da je statistika promasaja i neozbiljnosti, strava i uzas, i takav se odlucuje da ode kod sarlatana na "pregled" i "lecenje", a onda mu od sarlatana bude jos i gore.

I tu je taj raskorak izmedju strucnjaka i obicnih ljudi koji zele da su zdravi, i sarlatana sa trece strane koji ih vrbuju i docekaju sirom otvorenih ruku.
 
А шта да ради пацијент док се не испита осетљивост бактерије на антибиотик (антибиограм) ?
Да оде кући и замоли бактерију да мирују тих 5 дана? :)

Бру, медицина се с разлогом студира 6 година па се специјализира још пар година. Није то баш тако како се лаику чини.

Кад се већ прича о иритабилном колону, улцерозном колитису, крону...постоји у медицини и нешто што се зове клиничка слика. На основу ње се поставља индикација за колоноскопију.
Велики број људи добије дијагнозу иритабилног колона и чистим клиничким прегледом уз обичан ултра звук абдомена.
 
А шта да ради пацијент док се не испита осетљивост бактерије на антибиотик (антибиограм) ?
Да оде кући и замоли бактерију да мирују тих 5 дана? :)

Бру, медицина се с разлогом студира 6 година па се специјализира још пар година. Није то баш тако како се лаику чини.

Кад се већ прича о иритабилном колону, улцерозном колитису, крону...постоји у медицини и нешто што се зове клиничка слика. На основу ње се поставља индикација за колоноскопију.
Велики број људи добије дијагнозу иритабилног колона и чистим клиничким прегледом уз обичан ултра звук абдомена.

..kao ja na primer :)
 
А шта да ради пацијент док се не испита осетљивост бактерије на антибиотик (антибиограм) ?
Да оде кући и замоли бактерију да мирују тих 5 дана? :)

Бру, медицина се с разлогом студира 6 година па се специјализира још пар година. Није то баш тако како се лаику чини.

Кад се већ прича о иритабилном колону, улцерозном колитису, крону...постоји у медицини и нешто што се зове клиничка слика. На основу ње се поставља индикација за колоноскопију.
Велики број људи добије дијагнозу иритабилног колона и чистим клиничким прегледом уз обичан ултра звук абдомена.

Da znam, i sve kapiram to. Ali pricam o necemu drugom, veoma preciznom a medicina to nije. A ja bih da je priblizim sto vise matematici, i naravno kapiram da nema vremena, nema para, nema tehnickih uslova.

E jbt zato imamo pacijente sa pogresnim dijagnozama, losim lecenjima i slicno. Znas da ja ne pljujem lekare i medicinu, pa nazivaju me farmakomafijasem ovde. Ali ono....samo razmatram razloge zasto se odlucuju za sarlatane, u upravo je ovaj jedan od tih - 'klinicka slika i indikacija". Znam da sve to postoji. Ali opet zna se tek kada zasigurno mozemo reci da je IK - tek kada je DOKAZANO da nije nista drugo.

Klinicka slika je tu mnogo "tupo orudje", pogotovo kada dodju ljudi koji "guglali malo" i koji umisljaju, zatim panicari i hipohondri i ostali.
Zaista se nekada divim lekarima nekada kada tako pogode nekom iz klinicke slike nesto i upute ih na prave stvari. Jer to zapravo i jeste pogadjanje.

A ovaj problem za preveliku upotrebu da ne kazem zloupotrebu antibiotika i superbugs imamo....I to nisam ja izmislio, sta god ja rekao i mislio o tome, to ce da postoji.

Ne verujem da uz pomoc UZ-a mogu reci o Kronu UK-u jedino mozda da vide one cepove tj divertikule i zapaljenja uz zapaljenske faktore iz analiza krvi pa da posumnja ovako ko zna.... + neke ogromne tumore takodje mozda da vide... Mada tada bi bilo krvarenja dosta...A mozda i ne bi....Ne znam...Pretpostavljam.
 
Poslednja izmena:
1. клиничка слика је најважнији део и није погађање. зна се какве проблеме даје који орган и на бази симптома и знакова (знак је објективни параметар, а симптом субјективни пацијентов доживљај) у великом броју случајева се поставља врло прецизна дијагноза. наравно да се уради и лабораторија и још нешто од дијагностичких тестова уколико клиничка слика налаже. од ње се увек полази.

2. крон и улцерозни спадају у запаљенске болести црева са високим црп-ом. ако пацијент има клиничку слику за неки од та два, а она није ни близу слична иритабилном колону!, онда се уради биопсија па се поставља прецизна дијагноза- крон, улцерозни или индетерминентни/неодређени. дијагноза се мора потврдити патолошком анализом јер је терапија прилично јака и није пожељно да је прима неко без потребе.

3. што се тиче злоупотребе антибиотика, она постоји свуда у свету. али ако говоримо о вирусима и бактеријама, у првом случају су некад нужни, а у другом готово увек, ако бактерија да клиничку слику. писали смо већ о томе, јаке вирусне инфекције, попут грипа, захтевају антибиотско покривање због оштећења које вирус направи на слузници дисајних путева и лакој бактеријској суперинфекцији- дакле, чак и код вируса, некад је потребна превенција антибиотицима.
 

Back
Top