VODENI KLASTERI
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: VODENI KLASTERI

Primećen član DkJm (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano VODENI KLASTERI

Ako iko zna sta su to VODENI KLASTERI da li moze da mi pomogne i napise??? HVALA

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano VODENI KLASTERI

Ne znam tacno sta su vodeni klasteri, ali mozda postoji neka analogija sa ovim sto cu napisati
    U koordinacionoj hemiji klasteri su kompleksna jedinjenja u kojima pored metal-ligand veze postoji i direktna metal-metal veza. Secam se jednog primera klasternog kompleksa renijuma, gde izmedju metala postoji cetvorostruka veza :wink:
    Cuo sam i za ugljenicne klastere, a to su takve strukture ugljenika, koje unutar sebe imaju "zarobljen" prostor. Naucnici planiraju da ovakve strukture upotrebe kao rezervoare za - na primer vodonik .... Na slici lici na kapsulu inace o ovom se moze naci nesto na mestima gde pricaju o nanocevima i nanotehnologiji.
    Sto se tice vodenog klastera mozda se radi o nekoj strukturi koju pri odredjenim uslovima mogu izgraditi molekuli vode a da se ponasaju kao gore navedeni primeri. Jednom prilikom veoma priznat profesor sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, pricao je o specificnoj strukturi vode koja kroz biljku lakse prenosi hranljive materije. Nacin formiranja ove strukture je pomalo SF ali mislim da tu ipak ima nesto. Struktura se izaziva u biljkama izlaganjem istih infrazvuku. Secam se da ta struktura ima piramidalan oblik.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.05.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Evo da i ja pokusam da odgovorim. Ustvari, sledi citat iz knjige "Principi strukture i aktivnosti proteina".

<Molekuli vode u ledu medjusobno su tetraedarski vezani, tako da svaki molekul ucestvuje u gradjenju cetiri vodonicne veze. Smatra se, da molekuli vode u rastvoru grade vodonicno vezane, prolazne grozdove (klastere), koji se sastoje od nekoliko do vrlo mnogo molekula vode. Geometrija i nacin vodonicnog vezivanja u ovim klasterima mogu znatno da se razlikuju od onog u ledu.>

Ovakva pretpostavka objasnjava postojanje hidrofobnog efekta pri uvijanju proteina u nativnu strukturu. E sad, pitanje je povodom cega ti trebaju ovi vodeni klasteri?

Guest

Podrazumevano

Dule!Pa to si ti!?
    Kao sto vidis pronasla sam tvoje pitanje i ne zelim da se cimam oko pravilne formulacije odgovora jer sam vec cula tvoju verziju...
    U have mail,little one!
    SEE YA!
    cmole

Slične teme

1. vodeni gusteri!?
    Autor Zorzina u forumu Divlje životinje
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 12.02.2011., 15:21
  2. Far Cry - Vodeni BUG!
    Autor Tycoon u forumu Akcione igre
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 20.07.2007., 13:31