Promena prosvetnog sistema

M.S.

Obećava
Poruka
86
Znaci ukratko mislim da je danasnji sistem prosvete kod nas jedno veliko sr*nje…
Kao prvo,kako profesori sa fakulteta koji nemaju veze sa psihom dece,i mogucnosti njihovog shvatanja mogu da pisu knjizurine od po 300 strana,sa informacijama kao sto su broj ovaca u nekoj zemlji,nebularne teorije o nastanku zemlje,fotosinteticka fosforilacija,i ostale gluposti,koje nemaju veze sa vezom…Danas su dobri ucenici oni koji bubaju,ne razmisljaju,i gradivo je kod njih kratkotrajno.Nema potrebe natrpavati decu znanjem koje je potpuno nepotrebno…

Druga bitna stvar je ocenjivanje.Kako je to moguce da se samo prelazi preko gradiva,a da se ne obnavlja staro,vazno gradivo?Koja je svrha uciti,kada se neces secati nicega na kraju?Opet ovo drugo se nadovezuje na prvo,jer da bi bilo vremena za obnavljanje,mora se smanjiti gradivo,i cak bi bilo pozeljno prepoloviti ga(mislim na gradivo)…Opsta kultura,i svest danasnjih ucenika da socijalisu ostale(mislim da private druge,bez obzira na razlike) je nezamislivo mala.Takodje mislim da je najbolje da ispitivanje ne treba biti javno,cesto na ucenike uticu komentari njihovih “kolega”…

Predavanje profesora je isto veoma bitna stvar:danasnji profesori samo sede i "bleje",gotovo svaki cas je ispitivanje,a uci se iz knjige,ili izdiktiraju…Zasta onda oni zaradjuju svoju platu,i svoj odmor koji tokom godine traje oko 2 meseca(oni idu duze od ucenika u skolu,na sednice i ostale gluposti,zato im je manji raspust,ali opet nevazno)?Za to sto ce gledati u knjigu i citati?Ili mozda piskarati po tabli to sto su procitali(sad cak ni na tablu ne izlaze)?Njihovo je valjda da priblize gradivo uceniku,da bi on to lakse shvatio?Od tih profesorima nam svima zavise zivoti,i oni ne smeju biti neobjektivni,i na njih ne sme uticati privatno misljenje i zivot,u suprotnom taj covek nije spreman da bude predavac...Opet bi sve bilo lakse kada bi se resio prvi problem,ali ovo je mozda jos gore nego to prvo…

Vaspitne mere: Profesori ispred skole se provode u kaficu,puse cigare itd.Zar profesor nije neki uzor kao?I da,nivo opsteg znanja vecine profesora,prvenstveno poznavanja informatike i engleskog,pa i psihologije je tuzan…Rado bih napomenuo nastavna sredstva,sto kao u 19. veku piskaramo na tabli i tako te stvari,ali to je vec problem finansija,i mnogo je teze to srediti nego ovo…Lepo bi bilo kada bi postojala samo prva smena,i skola pocinjala u 9 sati,ali to je pretesko u velikim gradovima,i to razumem.U mnogim ucenicima koji su sada mozda losi,postoji veliki potencijal,cesto mnogo veci od vecine dobrih ucenika,ali on ce verovatno ako ostane ovako biti neiskoriscen i neotkriven…
Mozda nisam naveo sve stvari bitne za promenu,ali vi dodajte sta mislite da vam smeta,i da se moze promeniti…pozz ;)
 
Poslednja izmena:
Potpuno bih se slozila s tobom da nam je skolstvo karastrofa!Imam djaka u Osnovnoj i u Srednjoj.U Osnovnoj uciteljica stalno ponavlja da roditelji moraju raditi sa decom,i na moje pitanje sta ako je roditelj nepismen,sta onda,a ima takvih,nije znala sta da mi odgovori.Narucuju se udzbenici potpuno nepotrebni,pa iz srpskog ima 6 knjiga u 4.Osnovne!Mi smo imali citanku i gramatiku,i to je dovoljno,izasli smo pismeni iz skole.
A pojavom privatnih fakulteta i visokom skolarinom na drzavnim,dobijamo polupismene fakultetski obrazovane ljude,koji pod obavezno zavrsavaju upisani privatni fax,samo ako plate skolrinu,a talentovana deca koja nemaju novca ostaju na Srednje skolskom obrazovanju.
Niko se ne trudi oko djaka,od ucitelja,pa do profesora.Nema vise sekcija za rad sa talentovanom decom.Tako u odeljenju moje cere ima ddecak romske nacionalnosti koji zivi sa babom i dedom,jer su mu roditelji u inostranstvu,iako,naocigled sve dece da je talenat za matematiku,uciteljica ga nije spremala za takmicenje,ali se forsira devojcica cija je majka nastavnik u istoj skoli.
Ministarstvo prosvete ne treba da izmislja toplu vodu,vec neka samo sprovedu sistem skolovanja npr Nemacke.Tamo do 4.Osnovne svi pohadjaju isti program i u celoj zemlji se uci iz istih udzbenika,a kod nas u istom gradu druga skola-drugi udzbenik,pa ako se roditelji presele,moraju kupovati nove knjige!Od 5.odlicni i vrlodobri pohadjaju tezi plan i program i spremaju se za gimnaziju,sa kojom imaju prohodnost na sve fakultete.Ucenici sa losijim ocenama pohadjaju laksi program i spremaju se za proizvodna zanimanja,stim ako pozele da upisu fakultet,to i mogu ako poloze diferencijalni ispit.Proizvodna zanimanja su vise prakticna nastava a malo se sedi u klupama.
Prosto i jednostavno i pravedno!Ali kod nas sve mora biti komlikovano,pa i skolstvo!
 
Znaci ukratko mislim da je danasnji sistem prosvete kod nas jedno veliko sr*nje…
Kao prvo,kako profesori sa fakulteta koji nemaju veze sa psihom dece,i mogucnosti njihovog shvatanja mogu da pisu knjizurine od po 300 strana,sa informacijama kao sto su broj ovaca u nekoj zemlji,nebularne teorije o nastanku zemlje,fotosinteticka fosforilacija,i ostale gluposti,koje nemaju veze sa vezom…Danas su dobri ucenici oni koji bubaju,ne razmisljaju,i gradivo je kod njih kratkotrajno.Nema potrebe natrpavati decu znanjem koje je potpuno nepotrebno…

Definitivno tachno. Zavrshio sam gimnaziju ove godine i iskustvo sa knjigama je uzhasno. Geografija se svodi na bubanje 50 cifara uvoza/izvoza/proizvodnje neke zemlje i tako po 20x za svaku zemlju. Knjige su prenatrpane informacijama koje opet zahtevaju neko predznanje koje se podrazumeva a koje u praksi nije bash chesta pojava. U mojoj knjizi za fiziku postoji lekcija o Hajzenbergovim relacijama neodredjenosti i u njoj pishe da je to nemoguce objasniti bez fakultetskog znanja (??). Besmisleno skroz.
Druga bitna stvar je ocenjivanje.Kako je to moguce da se samo prelazi preko gradiva,a da se ne obnavlja staro,vazno gradivo?Koja je svrha uciti,kada se neces secati nicega na kraju?Opet ovo drugo se nadovezuje na prvo,jer da bi bilo vremena za obnavljanje,mora se smanjiti gradivo,i cak bi bilo pozeljno prepoloviti ga(mislim na gradivo)…Opsta kultura,i svest danasnjih ucenika da socijalisu ostale(mislim da private druge,bez obzira na razlike) je nezamislivo mala.Takodje mislim da je najbolje da ispitivanje ne treba biti javno,cesto na ucenike uticu komentari njihovih “kolega”…
Gradivo je preveliko pa je obnavljanje starog nemoguce jer uchenici nemaju takav kapacitet, ipak u gimnaziji ima 12 predmeta. Smanjivanje jeste nuzhno.
Predavanje profesora je isto veoma bitna stvar:danasnji profesori samo sede i "bleje",gotovo svaki cas je ispitivanje,a uci se iz knjige,ili izdiktiraju…Zasta onda oni zaradjuju svoju platu,i svoj odmor koji tokom godine traje oko 2 meseca(oni idu duze od ucenika u skolu,na sednice i ostale gluposti,zato im je manji raspust,ali opet nevazno)?Za to sto ce gledati u knjigu i citati?Ili mozda piskarati po tabli to sto su procitali(sad cak ni na tablu ne izlaze)?Njihovo je valjda da priblize gradivo uceniku,da bi on to lakse shvatio?Od tih profesorima nam svima zavise zivoti,i oni ne smeju biti neobjektivni,i na njih ne sme uticati privatno misljenje i zivot,u suprotnom taj covek nije spreman da bude predavac...Opet bi sve bilo lakse kada bi se resio prvi problem,ali ovo je mozda jos gore nego to prvo…
Ne svi profesori, al postoje i takvi.
 
Potpuno bih se slozila s tobom da nam je skolstvo karastrofa!Imam djaka u Osnovnoj i u Srednjoj.U Osnovnoj uciteljica stalno ponavlja da roditelji moraju raditi sa decom,i na moje pitanje sta ako je roditelj nepismen,sta onda,a ima takvih,nije znala sta da mi odgovori.

Naravno da roditelji moraju raditi sa dijecom i sarađivati sa učiteljima. Jer koliko god učitelj/ica objašnjavao/la neko gradivo i ma kako dobro to činio osnovu ipak čini učenje kod kuće. Neke stvari dijeci nisu jasne i moraš im objasniti. A ko će ako ne roditelji? Ko će sa tvojim djetetom vježbati slova,provjeravati domaći,učiti pjesmicu?
 
Potpuno bih se slozila s tobom da nam je skolstvo karastrofa!Imam djaka u Osnovnoj i u Srednjoj.U Osnovnoj uciteljica stalno ponavlja da roditelji moraju raditi sa decom,i na moje pitanje sta ako je roditelj nepismen,sta onda,a ima takvih,nije znala sta da mi odgovori.Narucuju se udzbenici potpuno nepotrebni,pa iz srpskog ima 6 knjiga u 4.Osnovne!Mi smo imali citanku i gramatiku,i to je dovoljno,izasli smo pismeni iz skole.
A pojavom privatnih fakulteta i visokom skolarinom na drzavnim,dobijamo polupismene fakultetski obrazovane ljude,koji pod obavezno zavrsavaju upisani privatni fax,samo ako plate skolrinu,a talentovana deca koja nemaju novca ostaju na Srednje skolskom obrazovanju.
Niko se ne trudi oko djaka,od ucitelja,pa do profesora.Nema vise sekcija za rad sa talentovanom decom.Tako u odeljenju moje cere ima ddecak romske nacionalnosti koji zivi sa babom i dedom,jer su mu roditelji u inostranstvu,iako,naocigled sve dece da je talenat za matematiku,uciteljica ga nije spremala za takmicenje,ali se forsira devojcica cija je majka nastavnik u istoj skoli.
Ministarstvo prosvete ne treba da izmislja toplu vodu,vec neka samo sprovedu sistem skolovanja npr Nemacke.Tamo do 4.Osnovne svi pohadjaju isti program i u celoj zemlji se uci iz istih udzbenika,a kod nas u istom gradu druga skola-drugi udzbenik,pa ako se roditelji presele,moraju kupovati nove knjige!Od 5.odlicni i vrlodobri pohadjaju tezi plan i program i spremaju se za gimnaziju,sa kojom imaju prohodnost na sve fakultete.Ucenici sa losijim ocenama pohadjaju laksi program i spremaju se za proizvodna zanimanja,stim ako pozele da upisu fakultet,to i mogu ako poloze diferencijalni ispit.Proizvodna zanimanja su vise prakticna nastava a malo se sedi u klupama.
Prosto i jednostavno i pravedno!Ali kod nas sve mora biti komlikovano,pa i skolstvo!

Drago mi je sto se neko slaze sa mnom,i sto imam potpun odgovor,hvala ;)
P.S.Nemojte mi zamerati na greskama,ipak sam ja jos jedan od ogorcenih ucenika :)
 
ja sam laik i ne razumem se mnogo u skolski sistem, ali kao laik mogu da ocenim kroz moje i sadasnje skolovanje moje dece, neke stvari koje su trule.
krenimo od osnovne skole i PREPISIVANJA. nikad nisam razumela prepisivanje. cemu? ako dete ima knjigu, na primer citanku, zasto je neophodno da ima iz citanke tekst prepisan i u svesci? CEMU? ako time hoce da vezbaju pisanje, zar nije bolje dati im za domaci da napisu neki sastav? bilo kakav, ali lepo napisan. to su neke srednjovekovne metode, nista drugo.
isto to prepisivanje imamo i u srednjoj, a u toj istoj srednjoj imamo gomile i gomile NEPOTREBNIH PREDMETA koji samo opterecuju decu. ja na primer, kao srednjoskolka u arhitektonskoj sam imala BIOLOGIJU :confused: strucni predmeti=strucne skole i tu nema price. uvesti OPSTU KULTURU koja se ne bi bodovala ni ocenjivala, je neophodno i urgentno.
DECENTRALIZACIJU U SRBIJI SPROVESTI PREKO FAKULTETA!!!!
zamislite da se svi fakulteti izmeste iz beograda, te da u glavnom gradu ostanu samo umetnicki. a na primer fakultet za rudarstvo bude otvoren u boru, onaj za poljoprivredu u novom sadu, onaj za ekonomiju u nisu, filoloski u sapcu, masinski u kragujevcu, veterinarski u vranju i td. zamislite koliko bi se time poboljsalo stanje u ekonomiji u tim gradovima? zatim, podsticanje da vise stranih studenata dolazi na nase fakultete? izmena gradiva, kompletna, uskladjivanje sa fakultetima u velikoj britaniji, svajcarskoj i sl, otvaranje novih studentskih domova, bolje opremljenih, ma moglo bi se uciniti svasta. jesu to ogromna ulaganja ali isto tako gledajuci na dugorocne rezultate imali bi neprocenjivu korist.
 
I da,i ja u mom slucaju pricam o gimnaziji,da preciziram I sam godina,tako da sad znate...

joooooooooj srećo moja....pa ti tek treba da bubačiš....nemoj da se ljutiš,ali mislim da nemaš pojma zašto je u ovom našem (slažem se) prosvetnom sistemu tako loše....

da li su vam opet za sve prosvetari krivi?????

da pojasnim...ja sam profesor u osnovnoj školi i mogla bih romane ovde da napišem o našem predivnom školstvu i da spevam ode našem "vrlom" privatnom ministru....uz to sam i odeljenski starešina već trećoj generaciji i znam koliko i šta sve treba da "nabubaju" za ocenu...a koliko se sećam pedagogije,ocena nije merilo znanja....
a da ne počnem da pišem o novom ispitu zrelosti..pa ono je smejurija...

stanje je takvo kako je zahvaljujući ovoj državi koja najmanje mari za obrazovanje i kojoj nisu potrebni obrazovani mladi ljudi koji bi mislili svojom glavom,nego im treba roblje koje usled velikog broja informacija koje se mladima plasiraju,veliki deo će im vrlo brzo izvetriti iz glavica,pa će dobiti naciju koja će da im fizikališe od jutra do sutra bez da pitaju nešto pametno.....

eto...to sam htela malo ukratko...ako želi neko mogu ja i detaljnije...:cmok2:
 
Prijemni i jeste samo pritisak na decu,i cesto se tu ne pokazuju realni rezultati...

Jedno obično đubre, to mora pod hitno da se izbaci, prepisivanje nenormalno, i neko koji je bio ''jadnik'' tokom svih osam godina uspe da prepiše, a neko dobar, loše uradi, glupost, treba da se saberu svih osam godina, ili tri, od šestog do osmog, i gotovo!
 
Jedno obično đubre, to mora pod hitno da se izbaci, prepisivanje nenormalno, i neko koji je bio ''jadnik'' tokom svih osam godina uspe da prepiše, a neko dobar, loše uradi, glupost, treba da se saberu svih osam godina, ili tri, od šestog do osmog, i gotovo!

nekada se tako i upisivala srednja...i svi smo upisali prema uspehu šta smo želeli...
ne vidim zašto i sada to ne bi moglo...

prijemni je samo uzimanje para...
počevši od zbirki,informatora,prijava, a da ne spominjem privatne časove...brateeeeeee,el znate kolika se tu lova vrti...????
 
Jedno obično đubre, to mora pod hitno da se izbaci, prepisivanje nenormalno, i neko koji je bio ''jadnik'' tokom svih osam godina uspe da prepiše, a neko dobar, loše uradi, glupost, treba da se saberu svih osam godina, ili tri, od šestog do osmog, i gotovo!

Onaj ko je učio sa razumijevanjem 8 godina i kome nisu poklanjane ocijene ne može uraditi test toliko loše da ne prođe prijemni.
 
joooooooooj srećo moja....pa ti tek treba da bubačiš....nemoj da se ljutiš,ali mislim da nemaš pojma zašto je u ovom našem (slažem se) prosvetnom sistemu tako loše....

da li su vam opet za sve prosvetari krivi?????

da pojasnim...ja sam profesor u osnovnoj školi i mogla bih romane ovde da napišem o našem predivnom školstvu i da spevam ode našem "vrlom" privatnom ministru....uz to sam i odeljenski starešina već trećoj generaciji i znam koliko i šta sve treba da "nabubaju" za ocenu...a koliko se sećam pedagogije,ocena nije merilo znanja....
a da ne počnem da pišem o novom ispitu zrelosti..pa ono je smejurija...

stanje je takvo kako je zahvaljujući ovoj državi koja najmanje mari za obrazovanje i kojoj nisu potrebni obrazovani mladi ljudi koji bi mislili svojom glavom,nego im treba roblje koje usled velikog broja informacija koje se mladima plasiraju,veliki deo će im vrlo brzo izvetriti iz glavica,pa će dobiti naciju koja će da im fizikališe od jutra do sutra bez da pitaju nešto pametno.....

eto...to sam htela malo ukratko...ako želi neko mogu ja i detaljnije...:cmok2:
Ocena za roditelje i jeste merilo znanja...Kako sad to da objasnim?Da sam ucio za pet,znao za cetiri,odgovarao za tri,molio za dva i dobio jedan?Ovo jeste sala,ali je cesto i realna recenica...Mene roditelji ne pitaju koliko sam se trudio,nego sta sam dobio,posto se to u zivotu uglavnom vrednuje.Cenim tvoje(vase) iskustvo,i znam sve to,napomenuh da mi ne zamerate na greskama :roll:
 

Back
Top