Red hat 7.3 problem POMOĆ
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Red hat 7.3 problem POMOĆ

Zainteresovan član Pedja Kovacic (avatar)
    Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Red hat 7.3 problem POMOĆ

Molim vas da mi pomognete. instalirao sam red hat 7.3 (na srpskom) uporedo sa win xp. Zahvaljujuci FAQ-u ali imam par problema po[to se po prvi put sussre'em sa ovim OS (na mom računaru) te nije detektovao modem tj neznam kako da instaliram drajvere za modem. Pored modema nije ni detektovao zvučnu karticu (imam drajvere i za linux) ali neznam ni tu kako se instalira. nešto sam kao čitao uputstvo na engleskom al ništa ja to ne razumem pošto nije ni slična procedura kao kod wina. Ako bi stvarno neko mogao da mi objasni ove nedoumice koje se nemogu naći nigde na netu (barem ne na srpskom) jer baš sam se opredelio za linux posle jedno godinu dana razmatranja i uvideo sam da jeste ubedljivo njabolji os. i da još jedno pitanje dali postoji softver koji omogućava korisšćenje windows aplikacija na linuxu (nekom prilkikom sam čuo da postoji ali neznam gde mogu naći). i dali je potreban neki av program i firewal kod linuxa? i možda jedno stvarno glupo pitanje ali šta mogu... kako da izbacim cd nefunkcionioniše direktno da ga izbacim a nema ni slicne opcje kao kod wina ono eject. I kako se instaliraju ostali programi i apliacije nije ono klasično klikneš na fajl.exe (čitao sam i tu nešto al kod mene ne funkcioniše taj packer tj te fajlove sa tom ekstenzjom neće da instalira) ... ajd pomagajte ljudi

hvala unapred.... pozdrav.

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Prvo, odmah moram da ti kazhem da si uzeo dosta star i za pochetnike nezgodan distro. To sa drajverima za zvuchnu se deshava zato shto ti je kartica novija od sistema, pa je nije automatski prepoznao. Ovako:
    Za drajvere za modem moracesh da kazesh koji modem imash. Bar koji chip imash na modemu. Takodje i za zvuchnu. Shta se deshva sa 'test soundom'? Je l' se chuje?
    Za emuliranje Win aplikacia ima vishe programa. Najpopularniji je verovatno wine: www.winehq.org onda CrossOver office koji nije za dz. i WineX za emuliranje igara koje koriste DirectX. Razvijaju se programi tipa dotGNU za emuliranje .NET aplikacija.
    AV ti u principu nije neophodan. Shto se tiche firewall-a najboji je, verovatno, iptables, koji ima i grafichki frontend za podeshavanje - GuardDog.
    Shto se tiche instaliranja aplikacija, ukoliko cu iz source-a, obichno je 'standardna' procedura: raspakujesh source u neki dir, udjesh u njega i ukucash
    ./configure
    make
    su root
    make install
    Ako instalirash binarni RPM paket koristi komandu
    rpm -ivh ime_paketa.rpm
    Postoje grafichki frontendovi za instalaciju RPM-ova.

POz

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

što se tiče modema Intel(R) MD5690 )interni
    a muzička kartica je u sklopu matične ploče - MSI (via kt400a chipset based) KT4AV series

test sound se ne čuje

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Videh da je sada kao prepoznao sound card ali nema dobre drajvere... a kad kliknem da se insaliraju drajveri ./configure kaže da nepostoji taj fajl.

i nije mi još jasno gde navedeno treba da kucam....?

I ako ovo ne uspe recite mi kako da uklonim linux bez brisanja svih particija? Nadam se da ću rešiti problem i da će sve biti sa linuxom.

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Ne predavaj se!
    Drajvere za Intele imash. E, sad, procunjaj malo po netu, nacicesh za svo model. Mislim da imash na www.intel.com :wink:

Za zvuchnu je najbolje da skinesh novi OSS ili novu ALSA-u sa svim drajverima, pa ce da ti proradi.

Sve ono treba da kucash u shellu, tj. u emulatoru bourne shella. 'Onaj crni prozor sa belim slovima shto lichi na DOS.'

btw: Formatirash / particiju i zalepish noviji suse, Xandros ili eventualno Mandrake i dok se ne naviknesh na linux ce da ti budu sasvim ok. Nemoj da se mlatish da rh i to 7.3 :wink:

Aktivan član
    Učlanjen
    08.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano POZzzz

Ako imas jacu PC konfiguracija,izbrisi to S*ANJE od RedHet-a(bez ljutnje molim ta verzija je sigurno izasla pre jedno 4-5 godina a to je puuuuuno za Linux SVET)uzmi SuSE9.1 ili SuSE9.2,STo se tice da je najbolji,to si u pravu,sto se tice grafike (GUI)to ti je NAJSAVRSENIJI OS NA SVET-u,puno bezi od Windows-a,
    jedan od program za pokretanje win programa je wine,ali on ti je noviji program.NAGLASAVM da uzmes SuSE9.1 ili 9.2 imas ih kod mene za 400 din.
    ako si iz BG mozemo da se dogovorimo,posalji mi privatnu poruku

Sto se tice modema glavna boljka Linux-a je sto neprepoznaje dobro WIN modeme(a sto se zovu WIN modemi,to su ti softwerski modemi koji ma je potrebam driver da bi prebacivali iz analognog u digitalni signal i obratno i obicno ti driveri rade samo na Wndows-),za Linux i sve ostale platforme su ti NAJBOLJI hadverski modemi i postoje ekstremni i interni,ekstremni su ti kvalitetniji brzi i skuplji oko 50eura a imas i te interne(ako ga budes kupovao NAGLASI DA HOCES HADVERSKI,posto najvise softverskih modema su interni,mene su jednom tako zeznuli ali snasao sam se).

Sto se tice izbacivanja CD,e ovako winodws to sve radi automatski,prvo ga mount-uje i mozes da radis s optickim uredjajima,a za starije Linux distribucije moras da kucas komande,ili na ikonu optickog uredjaja,desno dugme misa i klikni mount,a kad hoces da CD izbacis iz uredjaja,unmount i eject i to je to

================================================== ====
    LinuxIsFREE
    ================================================== ====

Slične teme

1. problem...pomoc!!
    Autor Milos_891 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 27.11.2008., 11:11
  2. Problem sa USB - HUB-om,pomoć
    Autor milenkos u forumu Hardver
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 17.01.2008., 10:20