Руска борилачка вештина "СИСТЕМА"

Најава за семинар 11. 2.2018.године

Дана 11. фебруара 2018.године тренинг група „Система – самоодбрана за све“ одржаће један тренинг у форми семинара у трајању до 5 часова рада.

Тема семинара биће „Специфичности Система удараца рукама“ а биће обрађена кроз различите практичне примере како кроз демонстрације тако и кроз различите условне спаринге.

Семинару могу да присуствују сви заинтересовани без обзира на досадашње искуство како у Системи тако и у било којој другој борилачкој вештини или спорту.

Окупљање почиње од 13.00 са планираним почетком семинара до 13.30 часова и завршиће се до 19.00 часова.
Више информација на најави семинара
 
Trebalo bi da polaznici seminara pogledaju i ovaj video, koji je informativnog karaktera.

Ако се надаш да смо радили такве ствари... да те утешим - нисмо... Радили смо вежбе које треба да допринесу разумевању и практичној примени удараца а не само за демонстрацију и занимацију оних који борење гледају преко екрана... ;)
 
Facinatno mi je da odrasli i zreli ljudi mogu da padnu na ovu pricu.

Да слажем се, кад се гледају овакви ЕПП материјали стварно се добија нека бљутава слика... На жалост данас гомила људи вежба Систему сматрајући да су овакви видео клипови одраз онога шта представља Система....
У стварности (бар тамо где се о истој води рачуна) рад који се ради у Системи уме да буде презахтеван и за "напредне практиканте" борилачких вештина...

Иначе је Система незахвална за видео промоцију - просто се на основу снимка (још кад је монтиран) не може закључити о чему се ради (нити шта је поента неких специфичних вежби) што често људе доводи у заблуду... Чак и на тренинзима вежбе које демонстрира инструктор често изгледају једноставне и чак баналне, барем док их не пробаш да урадиш - односно не дође до мозга шта се тачно тражи у вежби... Као што сам већ напоменуо, често се деси да чак и напредни практиканти (не вежбачи - дакле разноразни носиоци свакојаких звања мајстора/учитеља/.... ) нису задовољни својом вештином кад пробају неку тако "баналну" вежбу са специфичним задатком...
 
Давне 2005.године прве информације о тренинзима Системе стекох на овој теми, додуше тада је и ова тема била активнија и било је више размене мишљења и савета око тренинга...
Данас је стање поприлично другачије, они који су у то време били активни на овој теми су се заситили и не јављају се, односно и клубови који су у то време постојали су поприлично изменили свој рад, настајали су нови па они се угасише...

Како било данас постоји неколико клубова у Београду и Нишу који раде Систему и неколико екипа који раде неке друге облике руског борења...

Како било ево и мало домаће радиности...
 
Treniram Krav Magu od skoro i ok mi je,ali sam lik koga ne zadovoljava jedna vestina pogotovo sistem kao Krav Maga i ne vidim sebe u duzem treningu kao npr. 10 godina vec bi presao posle nekog vremena na nesto sa malo dubljom filozofijom.Sistemu sam pre 10 god nesto poceo par treninga da treniram i prestao zbog nedostatka slob vremena.E sad neke stvari kod sisteme su mi ok kao npr. to sto oslobadja coveka od straha,uci kako da primas udarce,disanje,biomehanika....A sa druge strane mi se ne svidja primanje mnogo udaraca i gazenje po trbusnom zidu i ostalim delovima tela(imam problem sa bruhom koji nisam resio tako da ne znam da li bi to smeo da radim.Verovatno ne bi smeo ni Krav Magu da treniram,i ako problem nije ozbiljan,ali opet radi predostroznosti).Ne svidja mi se ni sto nema tehnika koje se uce,tako da mislim da sistema moze odlicno da posluzi kao dopuna na neku vestinu,medjutim za nekog kao sto sam ja ne verujem da je pravo resenje.Sledeca stavka je onaj vas balisticki udarac,koji jeste mocan i sve je to super,ali po meni i ako nisam strucnjak,razmisljam logicki pitanje je koliko je u realnoj borbi to primenjivo?Da li bi me lik pustio da ja napravim taj luk i tako namestim ruku za udarac koji najvise slici kroseu.Mislim da bi me izblokirao i isevao sa 2,3 direkta u vugla dok ja odradim taj balisticki udarac,koi se radi bez klasicnog garda kao u boksu koliko sam video.Voleo bi da se nadje neki strucnjak koji trenira da mi odgovori.
 
Treniram Krav Magu od skoro i ok mi je,ali sam lik koga ne zadovoljava jedna vestina pogotovo sistem kao Krav Maga i ne vidim sebe u duzem treningu kao npr. 10 godina vec bi presao posle nekog vremena na nesto sa malo dubljom filozofijom.Sistemu sam pre 10 god nesto poceo par treninga da treniram i prestao zbog nedostatka slob vremena.E sad neke stvari kod sisteme su mi ok kao npr. to sto oslobadja coveka od straha,uci kako da primas udarce,disanje,biomehanika....A sa druge strane mi se ne svidja primanje mnogo udaraca i gazenje po trbusnom zidu i ostalim delovima tela(imam problem sa bruhom koji nisam resio tako da ne znam da li bi to smeo da radim.Verovatno ne bi smeo ni Krav Magu da treniram,i ako problem nije ozbiljan,ali opet radi predostroznosti).Ne svidja mi se ni sto nema tehnika koje se uce,tako da mislim da sistema moze odlicno da posluzi kao dopuna na neku vestinu,medjutim za nekog kao sto sam ja ne verujem da je pravo resenje.Sledeca stavka je onaj vas balisticki udarac,koji jeste mocan i sve je to super,ali po meni i ako nisam strucnjak,razmisljam logicki pitanje je koliko je u realnoj borbi to primenjivo?Da li bi me lik pustio da ja napravim taj luk i tako namestim ruku za udarac koji najvise slici kroseu.Mislim da bi me izblokirao i isevao sa 2,3 direkta u vugla dok ja odradim taj balisticki udarac,koi se radi bez klasicnog garda kao u boksu koliko sam video.Voleo bi da se nadje neki strucnjak koji trenira da mi odgovori.

Јесте да нисам неки стручњак али хајде да те барем усмерим...
"балистички ударац" ... шта то беше? ;)
Сам рече да у системи нема техника па каква је сад то техника "балистички ударац"? Нешто се ту не слаже...

Рецимо то овако... тај фамозни ударац као и све друго у системи није "техника" само по себи већ кад се увежбава засебно, увежбава се тако да би се могли испратити сви детаљи који чине неку одређену радњу односно, увежбава се тако да се правилност радње контролише кроз поштовање одређених принципа...
Што се примене тиче, уколико се примењује онда кад је такав ударац могуће искористити а не да се планира као научена техника онда ће бити и те како употребљив и то у много више ситуација него што је то могуће са "класичним" ударцима (нпр при извођењу удараца без могућности кретања тела, погађања мета у неправилном кретању, везивању више удараца истом руком са погађањем различитих мета на телу и сл).

Што се тиче :
...A sa druge strane mi se ne svidja primanje mnogo udaraca i gazenje po trbusnom zidu i ostalim delovima tela(imam problem sa bruhom koji nisam resio tako da ne znam da li bi to smeo da radim.Verovatno ne bi smeo ni Krav Magu da treniram,i ako problem nije ozbiljan,ali opet radi predostroznosti).Ne svidja mi se ni sto nema tehnika koje se uce,tako da mislim da sistema moze odlicno da posluzi kao dopuna na neku vestinu,medjutim za nekog kao sto sam ja ne verujem da je pravo resenje...
Ако можеш да тренираш Крав Магу не видим зашто би ти био проблем било који део тренинга на Системи па и ти ударци и гажења по стомаку...
Што се тиче тога да система може да послужи као допуна - да може само што се тада дешава поебан проблем - вежбачи имају великих проблема док успеју да се одлободе разноразних "лоших навика" које се у току вежбања системе испољавју без икаквих обзира на то што тај неко има не знам какво "звање" у својој основној вештини, а то може да буде поприличан удар не его дотичног "мајстора". Док на пример има вежбача који осим Системе нису ништа друго вежбали и сасвим солидно то знање употребљавају у свакодневном животу (не само при физичким обрачунима).
 
Да ли би систему могао да тренира успешно црни појас из реалног ајкидо-а?
Има ли сличности у ове две вештине?
Односно шта и да ли, унутар ајкидо-а смета системи?

Извињавам се ако је питање тешко, или лоше постављено.
 
Да ли би систему могао да тренира успешно црни појас из реалног ајкидо-а?
Има ли сличности у ове две вештине?
Односно шта и да ли, унутар ајкидо-а смета системи?

Извињавам се ако је питање тешко, или лоше постављено.

Питање није тешко али одговор не може да буде универзалан.
Не постоји проблем у томе ко је шта и колико тренирао већ да ли неки вежбач може себи да дозволи да "задацима" приступи и на неки други начин а не само онако како је научио. Односно да ли је у стању да се не везује за његово стечено звање већ да настави да се развија.

Што се сличности тиче она се огледа у коришћењу универзалних принципа с тим да се у Системи сваки рад заснива управо на поштовању тих универзалних принципа а не на копирању показаних покрета. Свака друга сличност је случајна односно условљена одређивањем одређених ограничења у току неке вежбе.
 
Питање није тешко али одговор не може да буде универзалан.
Не постоји проблем у томе ко је шта и колико тренирао већ да ли неки вежбач може себи да дозволи да "задацима" приступи и на неки други начин а не само онако како је научио. Односно да ли је у стању да се не везује за његово стечено звање већ да настави да се развија.

Што се сличности тиче она се огледа у коришћењу универзалних принципа с тим да се у Системи сваки рад заснива управо на поштовању тих универзалних принципа а не на копирању показаних покрета. Свака друга сличност је случајна односно условљена одређивањем одређених ограничења у току неке вежбе.
Хвала вам пуно на овако лепом одговору.
Поздрав.
 
не видиш како је техника супериорнија у свим аспектима?
:mrgreen:
Шалим се ја мало...
не знам дал је спрдња или је овај стварно нешто намислио да има да покаже, али сам се добро насмејао...

Искрено се надам да је спрдња... Мада, истовремено ми је жао лика....
 
Dragane, za tebe pitanje.
Da li je bivsi legionar Dragan Markovic koji propagira Systemu u kontaktu sa tobom i Milosem i gde je vezbao Systemu :?:
Systema Info
Ако под контактом сматраш да смо се упознали и да имамо двосмерну комуникацију - не нисам у контакту са њим нити он има разлога да буде у контакту са мном.

Колико се сећам кад је планирао да држи семинар у - Србији успоставио је контакт са бившим Система клубом "Храст" али сарадња није остварена. Да ли је Милош са њим у контакту не знам, то мораш да питаш Милоша.

Такође нисам упознат ни где ни када ни колико дуго је вежбао Систему. Видим да покушава да свој рад представља као Систему али је то на нивоу разумевања почетника (моје лично мишљење).
 
Ти ПЛП само овог да гледаш, има да надоградиш на своју традиционалну конфузију. Ово ти је Жика Обретковић Системе, притом је Жика још био и занимљив.

Да не улазимо у то што је копирао моје текстове и давао неким "интернет новинарима" да објаве као разговор са њиме. О томе ћемо уживо, ако Бог да да се сретнемо.
 
Poslednja izmena:
Ако под контактом сматраш да смо се упознали и да имамо двосмерну комуникацију - не нисам у контакту са њим нити он има разлога да буде у контакту са мном.

Колико се сећам кад је планирао да држи семинар у - Србији успоставио је контакт са бившим Система клубом "Храст" али сарадња није остварена. Да ли је Милош са њим у контакту не знам, то мораш да питаш Милоша.

Такође нисам упознат ни где ни када ни колико дуго је вежбао Систему. Видим да покушава да свој рад представља као Систему али је то на нивоу разумевања почетника (моје лично мишљење).

Ok, sa vama nije u kontaktu, ali je zato sa Rjapkom u kontaktu.

sistema.jpg
 
Ти ПЛП само овог да гледаш, има да надоградиш на своју традиционалну конфузију. Ово ти је Жика Обретковић Системе, притом је Жика још био и занимљив.

Да не улазимо у то што је копирао моје текстове и давао неким "интернет новинарима" да објаве као разговор са њиме. О томе ћемо уживо, ако Бог да да се сретнемо.

Sinovac, od tebe nije trazeno misljenje za bilo kakvu nadogradnju, vec da li te je kontaktirao ili ne.
Ako imas ikakve probleme sa njim, resavaj ih.
Legionar i Zika Obrektovic, apolutno nemaju veze jedan sa drugim.
 

Back
Top