Šta je feljton?

otprilike:
Knjiga koja izlazi u nastavcima u novinama, skraćeno, ušminkano, u izvodima.
Nekad je to i rukopis (neobjavljen) pa je kao ekskluziva.
Znači, ONO NA PRETPOSLEDNJOJ STRANI NOVINA, A U NASTAVCIMA, SA UVEK JEDNIM ISTIM AUTOROM.
 
metaphisic:
Hvala!
Ima li feljton naucnu vrijednost?


:arrow: zavisi od toga koliko je samo delo naučno, tj. koliko je autor naučnik.
Svakako je dokument. Nekada su feljtoni (i tako neke stalne rubrike, npr. u časopisima za književnost i o njoj) bili ekstra, pa je danas lakše doći do primerka tih novina iz, recimo, 1923. godine, nego do originalnih dela (došlo mi da napišem: djela).
Pa onda, danas imaš novine kojima možeš više i one kojima možeš manje verovati, mada to nije siguran kriterijum za opredeljivanje prema feljtonu.
Stručni časopisi, po pravilu, imaju tekstove iz oblasti nauka, ali danas je tu i upliv interneta, svetske pijace informacija, pa treba tražiti relayable source.
Kada se vrednuje delo objavljeno u novinama, ovo prvo treba uzeti u obzir, a tu mislim na reference autora (ako npr, radi na Sorboni, onda je ok, ali i to ponekad treba proveriti, npr. ako je srpksog porekla, a novine tipa Treće oko. :? )
Uopšte, za istinitost info u novinskom tekstu, gledaj KO je taj što tvrdi nešto. Nekad informacija zaseni, a skapiraš (ili ne skapiraš) da NIJE naveden sagovornik, ili da je naveden neki za koga prvi put čuješ, dešava se i da izmisle neko ime i prezime....
Eto tako, novine nisu dokaz ničega. Svašta može da izađe u novinama :!:
(primer: pseudonaučno delo dokazanog perverznjaka Jove Toševskog u Politici do skora; kad bi neko hteo, mogao bi da ga tuži za BRUTALNO I DIREKTNO I S PREDUMIŠLAJEM kršenje ljudskih prava, al onako....baš je urgh.)


a što te to interesuje, baš me zanima
 

Back
Top