Zadatak iz hemije - opsta i neorganska - molim pomoc

Gost
Ako neko zna, molim da mi posalje ili ovde posta potpuno resenje ovog zadatka, ili nacina, nekog saveta kako da ga resim, uvek dodjem do nekog resenja, ali nije to-to. Hvala unapred!
Zadatak:
44,8 cm3 gasa koji se izdvaja pri alkoholnom vrenju glukoze muti krecnu vodu i talozi :
Ponudjena resenja:
1)20mg CaO
2) 200mg CaCO3
3) 0,025 mol CaO
4) 2,5 g CaCO3
5) 250g CaCO3

?
 
Pri alkoholnom vrenju glukoze, pored etanola izdvaja se voda i CO2. Uvodjenjem CO2 u krecnu vodu doci ce do talozenja CaCO3. Znaci, odgovori pod 1 i 3 su eliminisani. Sledeci korak je da se odredi masa CO2 koja se izdvojila u toku reakcije. Imamo samo zapreminu ali ne i uslove pod kojim se ta zapremina nalazi. Obicno kad u literaturi ne daju uslove pod kojima se gas nalazi, podrazumeva se sledece: :wink:
Pritisak je 101325 Pa
Temperatura 273 K
Dalje upotrebite jednacinu za idealno gasno stanje i dobicete da je masa izdvojenog CO2 oko 0,088g. Kada se zna stehiometrija reakcije lako se izracuna da za ovu masu CO2 odgovara 200 mg izdvojenog CaCO3.
PODPITANJE :?: :?: :?:
Da li je moguce da se u toku alkoholnog vrenja CO2 nalazi pod gore navedenim uslovima pritiska i temperature :?: :roll: :roll:
 
Anonymous:
U zadatku se vise nista ne navodi, ni T, ni P, tako da se verovatno podrazumeva to. Ja sam ga resio na slican nacin koristeci V:Vm dobio n od 0,002mol. dalje stehiometrija: 2:2 = 0,002 : 100 = 0.2g = 200mg CaCO3, sto je tacan rezultat...
T, ni P nisu potrebni, a cemu bi to bilo bgitno ovde?
Tako je. Ako se P i T ne pominju, onda se smatra da su uslovi "normalni" i mozes primeniti tu jednostavniju varijantu. (mol bilo kog gasa pri normalnim uslovima zauzima zapreminu 22,4 dm3....). A za pritisak i temperaturu pitam iz nekog drugog razloga. :?: :roll: Razmisli ili zaboravi. Poz...
 

Back
Top