Kako na biro ako sam student???? HITNO DRUGARIIII

Little Gypsy

Početnik
Poruka
27
Zdravo svima,mozda na pogresnom mestu kacim temu...ali sam nova pa mi ne zamerite:rumenko:

Studentkinja sam na jednom beogradskom privatnom fakultetu podvlacim ovo privatnom jer mozda je to u neku ruku olaksica. Pocinjem da radim u junu,treba sto pre da se prijavim na biro,koliko sutra,ali kako je vecini poznato,studentima je uskraceno mesto na birou i mogucnost zaposljavanja.:rtfm: Ajde to mogu i da slazem tamo,oni nemaju izbora osim da veruju na rec,sumnjam da to mogu ikako da provere.
E sad sto ono zbog cega sam otovorila temu...kako ide procedura uzimanja diplome srednje skole sa fakulteta? Samo odem,trazim da mi daju diplomu jer mi je potreba iz nekog razloga(sta njih briga kog)...ili prosto otovreno kazem da mi treba zbog prijave na biro...? Da li je to jednostavno uzeti ili ipak ne?
 
Zdravo svima,mozda na pogresnom mestu kacim temu...ali sam nova pa mi ne zamerite:rumenko:

Studentkinja sam na jednom beogradskom privatnom fakultetu podvlacim ovo privatnom jer mozda je to u neku ruku olaksica. Pocinjem da radim u junu,treba sto pre da se prijavim na biro,koliko sutra,ali kako je vecini poznato,studentima je uskraceno mesto na birou i mogucnost zaposljavanja.:rtfm: Ajde to mogu i da slazem tamo,oni nemaju izbora osim da veruju na rec,sumnjam da to mogu ikako da provere.
E sad sto ono zbog cega sam otovorila temu...kako ide procedura uzimanja diplome srednje skole sa fakulteta? Samo odem,trazim da mi daju diplomu jer mi je potreba iz nekog razloga(sta njih briga kog)...ili prosto otovreno kazem da mi treba zbog prijave na biro...? Da li je to jednostavno uzeti ili ipak ne?

Pa ako si već našla posao šta ćeš na birou?
 
Mozes da radis i studiras...Moj drugar se vodi kao zaposlen kod cala u firmi da bi mu isao staz,najnormalnije je prijavljen itd., a uopste ne radi,vec je samo studira,ali moze mu se kad je njegova firma,pa ce cale to da uradi za svog sina.Tako da cim si nasla posao i bices prijavljena ne dizi ruke,moze oboje...samo se raspitaj kako to pravno mora biti regulisano. ;)
 
Kao prvo za sve studente zakonski vazi da ako imaju status studenta ne mogu biti prijavljeni na birou..... studentima do 26 god. nista nije uskraceno, posto oni i treba prvenstveno da zavrse studije. Kao drugo, Zavod za zaposljavanje (Biro za nezaposlene kako god) ne moze znati da li si ti student ilii ne (sem ako kazes) i ako se zaposlena zagleda u pecat fakulteta i kontaktira fakultet (ako si na istom zavrsila srednju i upisala studij)..
Kao trece diploma srednje skole se dobija tamo gde si zavrsila istu uz placanje takse (mada trebalo bi da imas kod kuce original - nakon mature se isti automatski dobija i tamo ne pise zasto se diploma izdaje, nije to potvrda o upisu u sledecu skolsku godinu)...
Ako si posao vec nasla, imas ugovoreno, uopste nije potrebno prijavljivanje na biro...prijavljena ces biti kod poslodavca i on ce ti pisati radni staz i ispunjavati zakonom odredjene obaveze vezane za tvoje zaposljenje....sem ako bi te poslodavac zaposlio samo u slucaju da dobijes subvenciju Zavoda ili insistira na prethodnom prijavljivanju ...
Radnu knjizicu vadis i placas u opstini sa originalnom diplomom, kupis forumular i platis ono sto zahtevaju (zaboravih vec sta)..

Zavod za zaposljavanje dozivljavam kao nuzno zlo...i generalno od njega se nema nikakvih koristi...

Moguce je da moje informacije nisu tacne + nisi navela detaljnije podatke, stoga ne uzimaj sve zdravo za gotovo....bolje bi bilo da si pitanje postavila na temi Ekonomija, Knjigovodstvo....knjigovodje prate takve stvari....

P.s. Nije frka izvaditi potrebne papire ali ima cimanja...
 
Poslednja izmena:
Čekaj ti bi da radiš studiraš i da budeš na birou? :)))
niceee
Inače džaba ti dokumenta na revers, to nemoj ni da pokušavaš bićeš odbijena jer ti na diplomi srednje škole pozadi piše da si upisana na fakultet.
Znači možeš da se prijaviš sa nekom ranijom diplomom (čitaj: osnovna škola), i ne pominji da studiraš jer nije dozvoljeno.
Što se tiče biroa, nemaš potrebe da budeš na birou da bi bila zaposlena, već je potrebno izvaditi radnu knjižicu u opštinskoj upravi (bar kod mene u mestu)
a ona nema veze sa biroom za zap. Tamo će takođe da ti traže diplomu na uvid, i tamo ćeš moći da je izvadiš i da ti upišu srednju školu bez obzira što na
njoj imaš pečat da si upisala fax.
Ako tvoj poslodavac želi da ostvari neke povlastice u vidu smanjenja doprinosa na teret poslodavca ili po nekom programu, obično je uslov minimum da si 3 meseca
prijavljena na birou, da imaš manje od 30 god itd. Ali onda ima obavezu da te drži 2+2 god. (2 sa povlasticom i 2 bez).
Ako neće onda ni tebi ni njemu ne treba biro. Samo izvadi radnu knjižicu i odnesi poslodavcu sa ostalim dokumentima koja traži, eventualno diploma, L.K. itd.
Postoje poslodavci koji insistiraju na prijavi na biro jer su tako navikli iz doba 80-ih pa misle da tako mora, ali najbolj je u tom slučaju da komuniciraš sa njegovim
knjigovođom, oni su bolje upućeni i nemaju (najčešće) takvih zabluda u vezi procesa zapošljavanja.
 
Čekaj ti bi da radiš studiraš i da budeš na birou? :)))
niceee
Inače džaba ti dokumenta na revers, to nemoj ni da pokušavaš bićeš odbijena jer ti na diplomi srednje škole pozadi piše da si upisana na fakultet.
Znači možeš da se prijaviš sa nekom ranijom diplomom (čitaj: osnovna škola), i ne pominji da studiraš jer nije dozvoljeno.
Što se tiče biroa, nemaš potrebe da budeš na birou da bi bila zaposlena, već je potrebno izvaditi radnu knjižicu u opštinskoj upravi (bar kod mene u mestu)
a ona nema veze sa biroom za zap. Tamo će takođe da ti traže diplomu na uvid, i tamo ćeš moći da je izvadiš i da ti upišu srednju školu bez obzira što na
njoj imaš pečat da si upisala fax.
Ako tvoj poslodavac želi da ostvari neke povlastice u vidu smanjenja doprinosa na teret poslodavca ili po nekom programu, obično je uslov minimum da si 3 meseca
prijavljena na birou, da imaš manje od 30 god itd. Ali onda ima obavezu da te drži 2+2 god. (2 sa povlasticom i 2 bez).
Ako neće onda ni tebi ni njemu ne treba biro. Samo izvadi radnu knjižicu i odnesi poslodavcu sa ostalim dokumentima koja traži, eventualno diploma, L.K. itd.
Postoje poslodavci koji insistiraju na prijavi na biro jer su tako navikli iz doba 80-ih pa misle da tako mora, ali najbolj je u tom slučaju da komuniciraš sa njegovim
knjigovođom, oni su bolje upućeni i nemaju (najčešće) takvih zabluda u vezi procesa zapošljavanja.


Jooooj hvala vam svima do neba...zapravo moj poslodavac ce biti moja rodjena sestra,zajedno otvaramo deciju igraonicu...tako da bi nam te olaksice u vidu smanjenja doprinosa na teret poslodavca dobro dosle...obe smo mlade(ona 22,ja20) za pocinjemo sopstveni biznis,ona ce biti gazda(rica),mene bi prijavila kao radnika. Nismo bas upucene najbolje u sve to se tice tih stvari,u ovo smo nekako uletele brzopleto,sve je zavrseno osim tih dokumenata potrebnih za otvaranje i zaposljavanje. Mnogo nam znace ove informacije,hvala vam sto ste voljni da pomognete.
 
ja sam prošle godine imala isti problem. otišla sam na biro, uredno odnela potrebnu dokumentaciju i niko me nije ni pitao da li studiram ili ne, prijavila sam se normalno.

A kako si uzela diplomu sa fakulteta? Ima pecat fakulteta na poledjini? Nije primetila ili...?
Uzgred,razmisljam sad...mozda je bolje da odem do srednje skole,potrazim novo svedocanstvo...(kao staro sam izgubila) a treba mi za biro??? Jel to mozda bolje resenje? Svakako cu morati da platim gde god zatrazila svedocanstvo..
 
Poslednja izmena:
Gotovo!!! :)
Zavrsila sam sve...uzela sam diplomu na revers,platila 550 dinara...otisla do biroa,ali su me poslali u opstinu da mi popune radnu knjizicu,vratila se na biro,lagala da nisam student,srecom nemam nikakav pecat na poledjini diplome,a i kako sam na privatnom fakultetu,nisam na teretu drzavi kapiram da nisam ni morala da ih lazem...elem,zakazali su mi obavezni razgovor za 3 dana...i pritom svi bili iznenadjujuce izuzetno ljubazni i brzi,osim sto su na birou bili sumnjicavi kad su me pitali da li sam student a ja kako ne umem lepo da lazem verovatno mi se videlo na licu pa su me pitali to isto 3 puta....
 
Jednostavno, uzmi dokumenta od srednje na revers sa fakulteta, prijavi se na biro i vrati dokumenta na fakultet. A na birou, ako budes morala na onaj glupavi individualni razgovor, ili ako te budu pitali kada se budes prijavljivala, ni slucajno nemoj da spomenes da studiras, kazi da imas srednju skolu i to je to.....znam dosta slucajeva koji su to uradili i sve je bilo OK.
 
Ovako:
1. Na svom fakultetu tražiš da ti izdaju dokumenta na revers (dipl. srednje škole, svedočanstva, izvod iz matične) - plaća se do 1000 din. nije više.
2. Odneseš to na biro (mislim da se nose kopije tih svih papira, nisam 100% siguran) i NI SLUČAJNO ne pominji da studiraš.
3. Na birou ne možeš da se vodiš da imaš titulu bachelor ako za to studiraš nego možeš samo da imaš zavedenu srednju školu. Jedino ako studiraš na nekom masteru, onda možeš na birou da se prijaviš kao bachelor jer ti je to poslednja završena škola. Dakle, ne pominji da si i dalje student!!!
 
Biro kaze:

Na evidenciju Nacionalne sluzbe za zaposljavanje NZS mogu da se prijave:

- nezaposlena lica

- lica koja traze promenu posla

- druga lica koja traze posao

Drugim licem koje trazi posao smatra se osoba starija od 15 godina, koja trazi posao, a ne pripada kategoriji nezaposlenih ili lica koja traze promenu posla, u smislu zakona.

Druga lica koja traze posao uz osnovnu dokumentaciju (osim radne knjizice) dostavljaju :

- ucenici i studenti - potvrdu o statusu

Druga lica koja traze posao ostvaruju pravo na informisanje, savetovanje i posredovanje u zaposljavanju.

Prepisah iz brosure koju sam uzeo na birou.
 
Ljudi molim vas jel moze pomoc?
Prijavila sam se na biro pre 2 godine,kada sam zavrsila srednju skolu, odnela diplomu na uvid a potom sam se upisala na faks. Evo već dve godine se uredno javljam, ali razmisljam kako cu nakon zavrsetka da upisem diplomu u radnu knjizicu i da im je podnesem, kad sam za vreme studiranja bila prijavljena? znam da je to zabranjeno, pa ne znam šta mi je činiti, skidati se s biroa ili ostati. značilo bi mi da ostanem jer planiram da nadjem da me neko "kao prijavi" da radim, da mu ja placam doprinose da bih nakon zavrsetka imala "kao iskustvo", sistem nas na to tera. Ja bih volela da to ne moram da radim. Jel zna neko da mi pomogne? koji je način kada bi me pitali nakon završetka kako sam bila student i bila prijavljena? HEEEEELP! :D hvalaaaaa
 
Ljudi molim vas jel moze pomoc?
Prijavila sam se na biro pre 2 godine,kada sam zavrsila srednju skolu, odnela diplomu na uvid a potom sam se upisala na faks. Evo već dve godine se uredno javljam, ali razmisljam kako cu nakon zavrsetka da upisem diplomu u radnu knjizicu i da im je podnesem, kad sam za vreme studiranja bila prijavljena? znam da je to zabranjeno, pa ne znam šta mi je činiti, skidati se s biroa ili ostati. značilo bi mi da ostanem jer planiram da nadjem da me neko "kao prijavi" da radim, da mu ja placam doprinose da bih nakon zavrsetka imala "kao iskustvo", sistem nas na to tera. Ja bih volela da to ne moram da radim. Jel zna neko da mi pomogne? koji je način kada bi me pitali nakon završetka kako sam bila student i bila prijavljena? HEEEEELP! :D hvalaaaaa

Kako su meni ljudi koji se nalaze u sličmoj situaciji objasnili, problem možeš da izbegneš ako im kažeš da si studirala kao vanredni student. Mada ja lično ne mogu da potvrdim da ova metoda radi tako da ako želiš da budeš sigurna najbojle ti je da se raspitaš od zaposlenih na birou.
 

Back
Top