ODNOS SLIKARSTVA I PSIHOLOGIJE
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 34

Tema: ODNOS SLIKARSTVA I PSIHOLOGIJE

Početnik
    Učlanjen
    02.09.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano ODNOS SLIKARSTVA I PSIHOLOGIJE

DA LI JE ISTINSKI MOGUCE NASLIKATI NEPOSREDNE UNUTRASNJE DOZIVLJAJE BEZ KONTROLE UMA?KOLIKO SLIKARSTVO MOZE POMOCI PSIHOLOZIMA U RAZUMEVANJU LJUDSKOG BICA?DA LI JE NADREALIZAM PRAVI NACIN?

vajarka
    Guest

Podrazumevano reply

Zasto su samo psiholozi izabrana vrsta koja se bavi razumevanjem coveka, i svih njegovih tajni.Da li mozda i umetnost pokusava da odgonetne isto?
    I da li je razumevanje uopste nacin da se sazna istina o necemu?Ipak u razumevanju vise igraju kognitivni procesi.U umetnosti caruje uvek precutana "intuicija", koja se NE MORA uvek razumeti.

Guest

Podrazumevano Re: reply

Citat Original postavio vajarka
    Zasto su samo psiholozi izabrana vrsta koja se bavi razumevanjem coveka, i svih njegovih tajni.Da li mozda i umetnost pokusava da odgonetne isto?
    I da li je razumevanje uopste nacin da se sazna istina o necemu?Ipak u razumevanju vise igraju kognitivni procesi.U umetnosti caruje uvek precutana "intuicija", koja se NE MORA uvek razumeti.
    E moja vajarko...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.10.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Re: ODNOS SLIKARSTVA I PSIHOLOGIJE

Citat Original postavio manevena
    DA LI JE ISTINSKI MOGUCE NASLIKATI NEPOSREDNE UNUTRASNJE DOZIVLJAJE BEZ KONTROLE UMA?KOLIKO SLIKARSTVO MOZE POMOCI PSIHOLOZIMA U RAZUMEVANJU LJUDSKOG BICA?DA LI JE NADREALIZAM PRAVI NACIN?
    Ne, ekspresionizam je pravi nacin. I da, ako si ikada probala da slikas u razlicitim trenutcima raspolozenja, mogla si da primetis razlike u kvalitetu i poruci te slike. A ako nisi - probaj.

Slikar
    Guest

Podrazumevano

U dometima ljudskog uma prednjace umetnosti. Medju umetnostima prednjace likovne umetnosti. Medju likovnim umetnostima dominira slikarstvo.
    Umetnosti su iznad nauke, a medju naukama dominira filozofija. Filozovija je odmah iza umetnosti. Psihologija, kao jedna filozofska disciplina, pokusava da shvati sta se desava iznad nje i dobro je ako prepozna nesto i - pokusa da objasni. Vecito je pitanje - moze li se bas sve objasniti i to je problem psihologije i slicnih nauka koje se bave umom i dusom.
    Sledi citav niz drugih nauka koje se bave svim i svacim, a na zacelju su tehnologija i medicina. Ove dve nauke cesto usporavaju civilizaciju i kulturu.

Zainteresovan član Slikar (avatar)
    Učlanjen
    14.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano zar nema vise?

Zasto smo stali na ovu temu? Zar nema vise sta da se kaze? Hajde, lepi moji, volim vas kad zajedno pametujemo. Dajte jos...

Blue vortex
    Guest

Podrazumevano psycho

Umetnost i psihologija - pa mnogo je knjiga napisano na tu temu.
    - S jedne strane, psihologe zanima kreativnost - unutrasnji procesi koji pokrecu na kreativan cin (umetnost je takav vid), nacin na koji se posmatra i resava problem, pa su razlicite varijable dovodjene u vezu sa razlicitm oblicima ekspresivnog ponasanja (inteligencija, emocionalna stabilnost, zrelost, ekstrovertiranost-introvertiranost itd.) Pokazalo se da umetnici imaju vise skorove na skalama emocionalne nestabilnosti i neuroticnosti, ekstrovertiranosti, mnogi imaju daleko visu inteligenciju nego prosecna populacija.
    - S druge strane, psiholozi su primetili da se preko razlicitih vidova umetnickog stvaralstva, mogu utvrditi razlicita emocionalna stanja koje spadaju u domen psihickih poremecaja: depresija, neuroticnost, sizofenija i sl. Manicno-depresivni preferiraju crnu i ljubicastu; sizofrenicari uglavnom kombinaciju crne, sive i crvene, pri cemu su ljudske figure veoma izoblicene - nesrazmerno velika glava, sake, ruke, noge... Nekada su tela prikazana samo delimicno. Iz nalaza tih istrazivanja proizasle su prakticne implikacije: da se ljudi sa razlicitim psihickim problemima (kada se problemi ispoljavaju) smestaju u sobe razlicitih boja (ako prolazite ulicom 29. novembra, pogledajte u koje su boje obojeni prozori, roletne i zidovi na spratovima Zavoda za mentalno zdravlje u Palmoticevoj).

Učlanjen
    14.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Dragi moj BlueVortex,
    nista od svih tvojih kazivanja ne zelim da poreknem. Psihologija vise od toga sto navodis ne moze. Umetnost je ipak znatno iznad svrstavanja u "normalne" i on druge. Apsolutno se slazem da je crtanje i slikanje veoma pogodna tehnika ispitivanja pacijenata svih vrsta i da se vizuelnim izrazavanjem moze spontano projektovati deo svesti covekovih. Na tome treba da ostane. Po neko, kao Van Gog, koji je bio i slikar i dusevni bolesnik malo mogu da pomute pojmove. I mnogi "normalni" slikari se ponasaju nekonvencionalno. Materijalizacija ideje na platnu ili u kamenu sa svim svojim likovnim komponentama, harmonija talasnih duzina svetlosti, treperavost senke, vizuelna atraktivnost itd. neopisivi su terminologijom bilo koje nauke. Tu se muvaju samo istoricari umetnosti, koji to takodje krajnje bezuspesno rade, a rade to samo iz dva razloga:
    1. zato sto umetnici ne vole i ne umeju da pricaju o svojim delima i
    2. zato sto istoricari umetnosti tako lece svoj kompleks iz mladosti jer nisu uspeli da postanu umetnici.
    Izmedju slikara i istoricara umetnosti zato vlada veciti antagonizam, a opet idu zajedno i trpe se dok mogu. Najvise bih voleo da vidim matematicare kako tumace umetnicka dela. Ne zezam se na njihov racun, samo sto pod matematicar podrazumevam one stvarno vrhunske kreativce. Njihov sud me najvise interesuje. Psiholozi ipak treba da se drze mrlja od mastila.

anakin
    Guest

Podrazumevano Re: reply

Citat Original postavio vajarka

slazem se. apsolutno.

Učlanjen
    14.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Prijatelji moji dragi, psiholozi rade svoj posao. Oni pokusavaju da razumeju stanje duse. Umetnost izlazi iz duse, a oni bi da je shvate. Verujem da im nije lako. U skolama ih uce sablonima. Te, kolerik, te sangvinik, te melanholik ... a to je veoma gruba podela. Kako moze jednom psihologu da bude jasno sta je umetniku iz duse izaslo, ako ne obavi intervju sa njim? Drugi problem je sto retko koji umetnik ima vremena za psihologe i zelju da im se otvori i prepusti...

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano Re: ODNOS SLIKARSTVA I PSIHOLOGIJE

Citat Original postavio manevena
    Odgovor je dvostran. Naravno da je nemoguće slikati bez kontrole uma. Ali, inteligentan pacijent može da zamajava slikanjem psihologa do letnji dan u podne. Stil, kao nadrealizam je sasvim sporedan u svemu.

Arheolog
    Guest

Podrazumevano odgovor slikaru

Dragi i pametni slikaru, ne slazem se bas u svemu sa tobom... zasto u umetnostima prednjaci likovna, a medju njima slikarstvo?Zar i druge umetnosti nemaju podjednaku jacinu i tezinu u ispoljavanju covekovne kreativnosti, prenosenje stanja i osecanja necije duse i uma na papir, kroz muziku kao i slikarskim metodama>?I pobogu zato tolika vise povika na istoricare umetnosti??? Prvo likovna kritika, na koju su svi umetnici osetljivi, kao i svaki covek kada mu neko stavi pod noz cedo njegove delatnosti (pa bila to i nasa mama koja isprobava nov recept), samo je jedan deo okupacije istoricara umetnosti. Zasto niko ne kaze da vec skoro sva veka ljudi od ove oblasti prave nauku, da su mnogi istoricari umetnosti svojim neumornim radom i bavljenjm ovom temom dali dragocena dela tumacenja ostvarenja umetnika davnih perioda?Zasto se umetnici ne zapitaju da kada uce na primerima velikih majstora ili proucavaju radove drugih umetnika - u njihovom prezentiranju, tumacenju i obelodanjenju glavni doprinos su dali istoricari koji su se time usrdno godinama bavili? Kako bi danasnji umetnici mogli komotno da posecuju izlozbe drugih slikara, prelistavaju luksuzne enciklopedije ili posvecuju svetski poznate muzeje, da iza toga ne stoji citava armija ljudi- strucnjaka koji su tome posvetili svoj zivot, a uz to su vrlo obrazovani, elokventni, intiligentni. Mislim da je najmanje sto oni zasluzuju - njihovo podcenjivanje i konstatacija da su neostvareni umetnici.Zar nisu i mnogi umetnici sami po sebi i teoreticari umetnosti? Zar nema svaka umetnost svoje kriticare - muzikologe, teatrologe, kriticare knjizevnosti? Zar i to nije jedna kreativna kriticna delatnost ljudskog uma?
    Isto tako i psiholozi sa svoje strane daju tumecenje ove ljudske kreativne delatnosti.O psihologiji oni znaju bolje od ostalih, pa imaju pravo sa svog aspekta da to i tumace. Uostalom ako umetnost uzmemo kao jednu od uzvisenijih covekovih delatnosti, sama po sebi ona je dovoljno kompleksna da bi se njom mogle baviti i razne druge nauke, zar ne?

Primećen član
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Brkati babe i žabe i nije najnoviji vid umetnosti.
    Šta je umetničko delo? Odakle ljudima poriv da nešto uobličuju, sebe iskazuju vlastitim delima?
    I šta bi psihijatri da rade sa tim? Uostalom, čemu oni služe? Dobro, prihvatam da ima opravdanja za njihovo postojanje, ali mi je teško naći opravdanje što, najčešće, izbegavaju da malo više porade na sebi. I lako je umovati, umetnost nastaje drugačije, ponajmanje umnim procesom. Oni što su u svoja dela zasnovali samo na vlastitom intelektu mogu biti interesantni, ali samo za ukazivanje intelektualnog besmisla u sagledavanju likovne umetnosti.

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio djidjo
    Šta je umetničko delo? Odakle ljudima poriv da nešto uobličuju, sebe iskazuju vlastitim delima?
    I šta bi psihijatri da rade sa tim? Uostalom, čemu oni služe? Dobro, prihvatam da ima opravdanja za njihovo postojanje, ali mi je teško naći opravdanje što, najčešće, izbegavaju da malo više porade na sebi. I lako je umovati, umetnost nastaje drugačije, ponajmanje umnim procesom. Oni što su u svoja dela zasnovali samo na vlastitom intelektu mogu biti interesantni, ali samo za ukazivanje intelektualnog besmisla u sagledavanju likovne umetnosti.
    Pročitaj pažljivije pitanje!

Primećen član
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Ja pažljiv, a ti?
    Hoćeš da crtam? Može.
    Doživljaji su emocije. Oni su proizvod uma, intelekta. Onda je njihova povezanost sa rukom interpretatora izuzetno logična. I šta sad još dodati?

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Ja pažljiv, a ti?
    Hoćeš da crtam? Može.
    Doživljaji su emocije. Oni su proizvod uma, intelekta. Onda je njihova povezanost sa rukom interpretatora izuzetno logična. I šta sad još dodati?
    Uopšte ne sporim to što si rekao. Hvatali smo vezu između slikarstva i psihologije. Samo sam tvrdio da inteligentan slikar može da "folira" emocije, psihičko stanje, trenutnu inspiraciju itd. Ako si dobro u materiji jasno ti je o čemu pričam.

Primećen član
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

E sad, koliko sam u materiji?
    Ako bi pričao o foliranju, onda mi je jako poznato da nema biznisa do šou biznisa. Onda se i postavlja pitanje ko šta slika i zašto tako slika i kojoj publici slika.
    Imam ja neke slikare, baš ih volem, ali brate što ih pljuju da ti pamet stane. A njihova dela su samo zanatski korektan odraz onoga što je u njima i kako vide sebe u ovom svetu. Zar bi više trebalo? A znam i one što umeju da slikaju do bola, baš su tehničari, pa se izdegradiraju nekim smejurijama. Ali, bože moj, to je odraz duhovnog stanja umetnika i njegovog prikaza vlastite ličnosti....bla bla bla.
    Pogledaj samo recenzije, pa ko da ih štancuju šapirografom. Malo ovo, malo ono i truć, bruć, što više stranih reči i što zamuljanije to je recenzija bolja. Kao da joj nije smisao da otvori pogled neupućenima, da ih uputi iz kog ugla da gledaju ono o čemu recenzija govori. Ovako, publika se zabavlja, oni malo umniji brljaju po Vujakliji, a umetnik zadovoljan. Niko ništa nije razumeo.

Guest

Podrazumevano

Znas kako, svako daje ono sto moze i ima...nema tu razgranicenja na `intelektualnu` i uzvisenu umetnost, radije prihvatam termin `talenat` - ali ne u poredjenju sa drugim umetnikom nego mogucnost da svoju unutrasnju perspektivu uoblici na sto istancaniji nacin, da svojim mislima i vizijama da oblik, smisao, prenese neko znacenje, koje ce da pokrene reakciju kod gledaoca

Guest

Podrazumevano

izvin`te ovde arheolog

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio Anonymous
    izvin`te ovde arheolog
    Ama, dame i gospodo forumovci! Sve mi se čini da smo daleko od postavljenog pitanja, ili grešim? Neka me postavljač ispravi ili neka ga bolje formuliše pa da "raspalimo" kako treba. pozdrav svima.

Primećen član
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Pardon za skretanje sa teme, ali smo se tamo uputili, pa se, moguće i vratimo izvorno postavljenoj temi.
    Dragi gostu, upravo imam osećaj da si dirnuo tamo gde i jeste smisao svakog ljudskog stvaralaštva. Pokretanje reakcije, odziva kod publike, auditorijuma. Baš tako kako si rekao, toga ima ili nema. I gotovo, završena priča šta, kako, gde, ima, nema.
    A tu i jeste spona između umetnosti, recimo u ovom slučaju likovne i psihologije. Da li te nešto impresionira, fascinira, izazove odvratnost, ili šta god, pa čak i divljenje majstorstvu, tehnici ili kompoziciji. Evo Guernike kao tipične za potpun uvid u gore navedeno.
    Nadam se da će i espanol biti ovim zadovoljan. Ili grešim, pa da raspalimo još po neku salvu. I tako je arheolog počeo da nas otpisuje ili pripisuje tamo gde sami baš i ne bi da se svrstamo.

arheolog
    Guest

Podrazumevano

gde na primer, da vas pripisujem? Nemoj da te ovo `arheolog` mnogo zamara...
    Elem, reakcija publike na delo, kako kazu u teoriji razvrstava se po tri osnovna cinioca iz domena psiho sfere - takozvani `trostruki parovi` medju kojima postoji povratna reakcija - delo - umetnik - gledalac.Od sva tri faktora zavisi sudbina poimanja jednog umetnickog dela.Faktor delo - je zavisno u velikoj meri od nacina na koji je prezentirano, kao i od prihvatanja dela od umetnicke kritike, ili istorije umetnosti, ako se radi o delu iz predhodnih perioda.Faktor umetnik - njegova umetnicka i socijalna `problematika`, na koju utice i njegovo vreme i epoha u kojoj stvara, njegovi uzori, narucioci itd.Treci je faktor sam gledalac - na psiholosko prihvatanje uticu njegovo obrazovanje, ocekivanja od dela, interesovanja koja ima, drustveni polozaj i dr.
    U posmatranju dela sudaraju se `psihologije` dve licnosti - umetnika i posmatraca.Kvalitet ove veze moze da poprimi razlicite oblike - od narcisoidnog do zrele veze za delom.U narciosoidnoj vezi delo se dozivljava kao`ogledalo sebe` projekcija svoje licnosti proistekle iz shvatanja sveta.Zreo odnos nas upucuje da ustanovimo viseslojnost ove veze - navodi nas da iz stadijuma`bacanja prvog pogleda`predjemo na nivo boljeg uocavanja vrednosti dela, usvajanja novih kvaliteta i remecenja naseg balansa, sto nam unosi osecanje nesigurnosti.
    I sam Frojd, otac psihoanalize bavio se dosta odnosom umetnost - psihologija, i porucavanjem para genijalnost- ludilo.On kaze npr. za pesnike - da sa svojim, ne sistematskim, ali osecajnim poimanjem psihologije coveka, su u stvari pretece psihoanalize.
    Dopada mi se misao Gombrich-a teoreticara umetnosti - da se `Veliko umetnicko delo karakterise po jakom nemiru kojem ravnotezu cini jos jaca disciplina koja ga pokorava`. Disciplinovani nemir, u kratko.

Primećen član
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Kao poštovalac prirodnog koncepta u ljudskoj psihi (pobliže o tome možemo na drugi načina, ako te interesuje), prihvatam sve tvoje navode, ali te upućujem da je cela psihoanaliza, psihologija i psihijatrija usmerena ka otkrivanju ljudske prirode. Tako sagledavano, umetnost i jeste jedan segment interaktivnih odnosa u ljudskom biću i ljudskog bića sa okruženjem. Uostalom, mašta je sposobnost pomoću koje se većina stvari dešava u čoveku, i samo je pitanje šta će je pokrenuti i šta će ona pokrenuti u čoveku.
    Opaska oko arhitekte je više bila provokacija, možda malo neumesna, ali je urodila plodom. Zato mi je drago što i dalje popunjavamo stranice ovog dela Foruma.

arheolog
    Guest

Podrazumevano

Eh, da sam `arhitekta` sto bi bilo leeepo.Verovatno bih sad sedela za nekim projektom i skupljala parice, ovako mogu samo da sedim na forumu i razmenjujem teorije...(salim se ja naravno) Slazem se sa tobom, sve psiho nauke jos nisu `dorasle` zadatku da objasne sta je to kreativnost, inspiracija, ali trude se...mada ne znam kojiko je i neophodno bas sve sataviti na papir i naucno definisati, mislim jednog dana ako i shvatimo sustinu procesa, nece nam pomoci da to i prizvedemo kod drugih, tablete za kreativnost, npr, hmmm, a?
    Ali dopala mi se ideja o odnosu slikarstva i psihologije u domenu ,recimo, psihoterapije - kreativno stvaranje kod ljudi sa psihickim oboljenjima, mislim da to moze puno da pomogne da ih smiri i okupira...Ili teorija boja - po kojoj se objasnjava psiholoski uticaj svake ponaosob boje na ljudsku psihu...

Primećen član
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Citat Original postavio arheolog
    Eh, da sam `arhitekta` sto bi bilo leeepo.Verovatno bih sad sedela za nekim projektom i skupljala parice, ovako mogu samo da sedim na forumu i razmenjujem teorije...(salim se ja naravno) Slazem se sa tobom, sve psiho nauke jos nisu `dorasle` zadatku da objasne sta je to kreativnost, inspiracija, ali trude se...mada ne znam kojiko je i neophodno bas sve sataviti na papir i naucno definisati, mislim jednog dana ako i shvatimo sustinu procesa, nece nam pomoci da to i prizvedemo kod drugih, tablete za kreativnost, npr, hmmm, a?
    Ali dopala mi se ideja o odnosu slikarstva i psihologije u domenu ,recimo, psihoterapije - kreativno stvaranje kod ljudi sa psihickim oboljenjima, mislim da to moze puno da pomogne da ih smiri i okupira...Ili teorija boja - po kojoj se objasnjava psiholoski uticaj svake ponaosob boje na ljudsku psihu...
    A ja znam jednu, pardon dve knjižice u kojima bi i te kako našla na papiru i poprilično dobro definisano sve ovo o čemu razglabamo.
    Kad bi višnja bila k'o trešnja...
    I ja sam hteo da budem kapetan lađe, ali je moja lađa odavno otplovila.
    Pa da krenemo da slikamo?

Slične teme

1. Izlozba naivnog slikarstva u Parizu
    Autor mile_davidovic u forumu Evropa
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 06.10.2007., 08:34
  2. Studije Slikarstva
    Autor fonzi u forumu Likovna umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 11.11.2006., 18:57
  3. Razlika izmedju slikarstva i muzike
    Autor hedon29 u forumu Filozofija