ajshtajn,bor,hogins

  • Začetnik teme shubidubidu
  • Datum pokretanja
S

shubidubidu

Gost
da li neko ukratko moze da mi pojasni teoriju relativiteta anshtajnovu i neku drugu Borovu teoriju za koju sam chula da je pobila ajnshtajnovu i da mi neko kaze shta je zakljuchio chika hogins.molim vas objasnite malom tupom detetu.zanima me zanima me.
 
shubidubidu:
da li neko ukratko moze da mi pojasni teoriju relativiteta anshtajnovu i neku drugu Borovu teoriju za koju sam chula da je pobila ajnshtajnovu i da mi neko kaze shta je zakljuchio chika hogins.molim vas objasnite malom tupom detetu.zanima me zanima me.

Ima jedan cika zove se Stiven Hoking i mnogo voli da objasnjava maloj tupavoj decici takve stvari :wink:
 
shubidubidu:
da li neko ukratko moze da mi pojasni teoriju relativiteta anshtajnovu i neku drugu Borovu teoriju za koju sam chula da je pobila ajnshtajnovu i da mi neko kaze shta je zakljuchio chika hogins.molim vas objasnite malom tupom detetu.zanima me zanima me.

Ostavi mi mejl, poslacu ti ono sto te zanima.
Pozdrav
 
rasa77:
shubidubidu:
da li neko ukratko moze da mi pojasni teoriju relativiteta anshtajnovu i neku drugu Borovu teoriju za koju sam chula da je pobila ajnshtajnovu i da mi neko kaze shta je zakljuchio chika hogins.molim vas objasnite malom tupom detetu.zanima me zanima me.

Ostavi mi mejl, poslacu ti ono sto te zanima.
Pozdrav
Raso jel mozes i meni da posaljes na mejl i to mi treba sto pre.Hvala unapred..
Moj mail: jyn_pro@yahoo.com
 
rasa77:
shubidubidu:
da li neko ukratko moze da mi pojasni teoriju relativiteta anshtajnovu i neku drugu Borovu teoriju za koju sam chula da je pobila ajnshtajnovu i da mi neko kaze shta je zakljuchio chika hogins.molim vas objasnite malom tupom detetu.zanima me zanima me.

Ostavi mi mejl, poslacu ti ono sto te zanima.
Pozdrav

e jel mozes i meni da posaljes molim te?evo maila

amy_lee_from_evanescence@yahoo.com

hvala ti unapred :D
 
Ukratko:

Ajstajnova teorija relativiteta kaze da u prirodi tj. vaseljeni, tj. u celom fizickom prostoru za koji mi znamo i koji nas okruzuje NEMA vece brzine od brzine svetlosti. Znaci to je najveca brzina u prirodi. Iz toga dalje proizilaze razni problemi tipa problema dva blizanca od kojih jedan kada napuni 20 godina ode u svemir i tu putuje brzinom svetlosti a drugi ostane na zemlji i tu zivi svoj obicni smrtnicki zivot. Posle 20 godina ovaj na zemlji ce imati 40 godina? a ovaj sto je bio u satlu ce biti koliko star? Isto tako ima i onaj problem kada ptica leti nekom normalnom brzinom pod uslovima dnevne svetlosti i ostavlja senku iza sebe. Ta senka ce se brze kretati na uzivisenjima a sporije na ravnici. Sta bi bilo kada bi se ptica kretala brzinom svetlosti, da li bi se senka kretala brzinom vecom od brzine svetlosti i sta bi onda bilo? itd. itd. Ima tu dosta problema o kojima mozes razglabati do sudnjega dana, ali preporucujem ti da se prvo dobro upoznas sa principima kvantne mehanike, koja je takoreci srusila "zgradu fizike" pa tek onda pocnes da se bavis ovim problemima.

Koliko znam, Bor se samo bavio teorijom jezgra atoma, koja se na kraju pokazala kao neprecizna ali prihvatljiva za analiziranje jezgara.

A o Stivenu Hokingu, e to je tek prica. Samo sto nemam dovoljno njegove literature. Ako neko ima neki zanimljiv link, neka ga prosledi.
 
ajnstajn je otkrio najznacajniju relaciju (e=mc2) na kojoj bi fizika trebalo da se temelji...samo ta relacija predstavlja apsolut ako posmatramo prirodne nauke...covek je ukazao na odnos materije i energije koji vazi uvek i svugde u nasem svemiru...jos dva apsoluta-brzina svetlosti i gravitacija...to sto je nils provalio da postoje cestice brze od elektrona (a postoje) ni u kom slucaju ne opovrgava teoriju relativiteta...svi ti primeri sa blizancima ili covekom u vozu su sofisticke prirode i ne uspeva im da ozbiljno dovedu u pitanje ajnstajnovu teoriju...prvo treba shvatiti da njutn nije u pravu kada objasnjava osnovne prirodne zakone (potpuno je u pravu samo u vezi gravitacije) ... njutnovi vaze sada i ovde (pa cak ni u tom slucaju nisu apsolutno tacni) , ali ne vaze uvek i svuda kao ajnstajnova relacija ......
 
0miroslavns:
ajnstajn je otkrio najznacajniju relaciju (e=mc2) na kojoj bi fizika trebalo da se temelji...samo ta relacija predstavlja apsolut ako posmatramo prirodne nauke...covek je ukazao na odnos materije i energije koji vazi uvek i svugde u nasem svemiru...jos dva apsoluta-brzina svetlosti i gravitacija...to sto je nils provalio da postoje cestice brze od elektrona (a postoje) ni u kom slucaju ne opovrgava teoriju relativiteta...svi ti primeri sa blizancima ili covekom u vozu su sofisticke prirode i ne uspeva im da ozbiljno dovedu u pitanje ajnstajnovu teoriju...prvo treba shvatiti da njutn nije u pravu kada objasnjava osnovne prirodne zakone (potpuno je u pravu samo u vezi gravitacije) ... njutnovi vaze sada i ovde (pa cak ni u tom slucaju nisu apsolutno tacni) , ali ne vaze uvek i svuda kao ajnstajnova relacija ......


Mislim da si zaboravio znacaj 4 Maksvelove aksiome elektrike i da se na njima zasniva cela priroda, svi fizicki zakoni OSIM zakona gravitacije. Samo je zakon gravitacije stvar koju elektrika jos uvek nije usisala u sebe, a ako ih ne znas tj. nisi upoznat sa njima rado cu ti ih objasniti.

Slazem se da je Ajnstajnova relacija temelj fizike, ali kad se radi o klasicnoj fizici ona je tu unela samo zbrku.
 
Wieczeslaw:
0miroslavns:
ajnstajn je otkrio najznacajniju relaciju (e=mc2) na kojoj bi fizika trebalo da se temelji...samo ta relacija predstavlja apsolut ako posmatramo prirodne nauke...covek je ukazao na odnos materije i energije koji vazi uvek i svugde u nasem svemiru...jos dva apsoluta-brzina svetlosti i gravitacija...to sto je nils provalio da postoje cestice brze od elektrona (a postoje) ni u kom slucaju ne opovrgava teoriju relativiteta...svi ti primeri sa blizancima ili covekom u vozu su sofisticke prirode i ne uspeva im da ozbiljno dovedu u pitanje ajnstajnovu teoriju...prvo treba shvatiti da njutn nije u pravu kada objasnjava osnovne prirodne zakone (potpuno je u pravu samo u vezi gravitacije) ... njutnovi vaze sada i ovde (pa cak ni u tom slucaju nisu apsolutno tacni) , ali ne vaze uvek i svuda kao ajnstajnova relacija ......


Mislim da si zaboravio znacaj 4 Maksvelove aksiome elektrike i da se na njima zasniva cela priroda, svi fizicki zakoni OSIM zakona gravitacije. Samo je zakon gravitacije stvar koju elektrika jos uvek nije usisala u sebe, a ako ih ne znas tj. nisi upoznat sa njima rado cu ti ih objasniti.

Slazem se da je Ajnstajnova relacija temelj fizike, ali kad se radi o klasicnoj fizici ona je tu unela samo zbrku.

nisam upoznat , i stvarno bih voleo da mi objasnis (nije sramota pitati:)...adresa mi je itrium84@yahoo.com
 
bila je juce na rts2 emisija ludilo - nemacka. pokazali su kako postoje brzine vece od C i napravljeni su komunikacioni kanali za prenos brzinom od oko 8 puta C - sta kazete na to ... to ima veze sa nekim tunel efektom - sto sam pozaboravljao jer se to sve uci u 4-tom razredu gimnazije a posle nisam ucio fiziku vise ...

posto sam ucio u telekomunikacijama i matematici o furijeovim transformacijama i filterima nesto mi je sinulo - da je kosmos neka vrsta filtera koji propusta materiju SAMO brzinama manjim od C ... tako da tu mozda moze nesto da se izvodi, al ja necu ...
 
opi:
imas 2 pojma: c, vakuum = ne materija
pricali su o usporavanju em talasa tj svetlosti kad nije u vakuumu, slicno kao u elektro.....

uh ala ste zamrsili temu ...
sta je po tebi materija!? svetlost kada bi je zaustavili postala bi materija znaci svetlost JE oblik materije u nematerijalnom stanju :) !?!?
 
Alo bre svetlost ima dualnu prirodu ona je i talas i cestica. Ako se predstavlja kao cestica onda su u pitanju fotoni koji postoje samo onda kad se krecu brzinom svetlosti. Kako zamisljas da ce nesto sto postoji samo onda kad se krece postati materija ako se zaustavi kad u tom stanju ne postoji???
 
pa ja sam reko ono sto sam cuo - zali se nemcima sto lazu u naucnim emisijama ... rekli su kad bi se svetlost zaustavila postala bi materija ... tako sam cuo inace fizikom se nisam bavio jedno 4 godine al je interesantna tema - morao bih da se podsetim tih spinova i slicno ...
 

Back
Top