Solarni krov

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Razmišljam već neko vreme o solarnom krovu, znam da bi to bila skupa investicija ali rekoh malo da se raspitam za početak na forumu. Dakle kao što znate, solarni kolektori i fotonaponski paneli imaju više namena, za grejanje sanitarne vode, za grejanje kuće, za proizvodnju struje za sopstvene potrebe i za proizvodnju struje za prodaju. Mene interesuju prva 3 pošto je izgradnja tog sistema za proizvodnju struje za prodaju EPS-u isuviše skupa i komplikovana i košta valjda oko 100 000 evra pa ne bih sada da pričamo o tome.

Dakle, meni bi to trebalo pre svega zbog grejanja sanitarne vode pa makar i delimičnog i proizvodnje struje za sopstvene potrebe, da bih postigao energetsku nezavisnost od EPS-a i da bih uštedeo na struji, naravo. Znači, mislim na ovako nešto:

Arhitektura-gradnja-pasivne-solarne-kuće1.jpg


ili ovo:

solarni-krov-250x300.jpg


Solar_17_thumb.jpg


Negde na netu sam pročitao da se poslednjih godina iz estetskih i funkcionalnih tj. ekonomskih razloga solarni sistemi mogu ugrađivati i na kuću gore ili sa strane a ne samo na krov tj. da se zbog uštede materijala prave tzv. solarni krovovi a ne da se solarni kolektori montiraju na klasične krovove. E mene bi tako nešto zanimalo. Mislim da ovakav krov može da bude klasičnog oblika i u obliku poluvaljka.

Šta mislite, da li ovakav solarni krov može proizvoditi struju samo za sopstvene potrebe i koliko bi koštao 1 takav solarni krov da se montira na kuću od 100 kvadrata?
 
Dakle, meni bi to trebalo pre svega zbog grejanja sanitarne vode pa makar i delimičnog i proizvodnje struje za sopstvene potrebe, da bih postigao energetsku nezavisnost od EPS-a i da bih uštedeo na struji, naravo.
За загревање санитарне воде најбоље ти је да користиш соларне колекторе а не соларне панеле јер је колико се сећам коефицијент искоришћења соларних колектора 80 а соларних панела 15.
Значи мој савет ти је да директно загреваш воду соларним колекторима што је врло исплативо. (људи у приморју поставе неко буре на кров и целу сезону немају потребе да загревају воду бојлерима)
Колико ми је познато за четворочлану породицу је довољно 2-3 соларна колектора + остала опрема.

Производња струје соларним панелима је скупља варијанта мада може и она бити исплатива.

Negde na netu sam pročitao da se poslednjih godina iz estetskih i funkcionalnih tj. ekonomskih razloga solarni sistemi mogu ugrađivati i na kuću gore ili sa strane a ne samo na krov tj. da se zbog uštede materijala prave tzv. solarni krovovi a ne da se solarni kolektori montiraju na klasične krovove. E mene bi tako nešto zanimalo. Mislim da ovakav krov može da bude klasičnog oblika i u obliku poluvaljka.
Важно је под којим углом падају сунчеви зраци на панеле. Најбоље је када падају директно и зато се постављају на носаче којима се подешава угао нагиба. Зависи од положаја твоје куће који би ти систем одговарао.

Šta mislite, da li ovakav solarni krov može proizvoditi struju samo za sopstvene potrebe i koliko bi koštao 1 takav solarni krov da se montira na kuću od 100 kvadrata?
Што се тиче соларних колектора већ сам написао а за соларне панеле је колико се сећам довољно 5-6 панела за четворочлану породицу.
Моја процена је да ове слике које си окачио сигурно више него задовољавају потребе четворочлане породице.
Цене не знам.

Имај у виду да сам ово писао по сећању. Пре неколико година сам се ја интересовао за то па сам доста читао о томе.
 
100 000e?:eek:pff da ne poverujes..stavio bih par kao sto vidjam po grckoj na svakom krovu..10ak max

Da se razumemo, solarni kolektori su ti mnoooooooooooogo jeftiniji, i oni koštaju oko 250 evra po kolektoru. E sad, to naravno zavisi od mnogo faktora i o tome imaš dosta sajtova i linkova po netu, evo ti jednog:

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/189056/Instalateri-solarne-energije-na-ceni

Dakle, solarni kolektori ti služe za grejanje sanitarne vode u bojlerima i grejanje (dogrevanje) kuća i oni su jeftiniji a fotonaponski peneli ili ćelije (fotovoltici) ti služe za proizvodnju struje i oni su ti skuplji. Najskuplji i najveći su ti naravno oni fotonaponski paneli koji služe za proizvodnju struje u cilju prodaje elektrodistributivnoj mreži i kad sam ti rekao cenu od 100 000 evra, mislio sam upravo na njih. Ali to opet zavisi od kapaciteta, snage, jačine...

Mene interesuje cena onih fotonaponskih panela koji su konstruisani u obliku solarnog krova i koji služe za proizvodnju električne energije isključivo za sopstvene potrebe (pošto su ovi drugi stvarno preskupi) da bih postigao što veći stepen energetske efikasnosti i energetsku nezavisnost od EPS-a i ELDIS-a. Da li neko od vas zna kako se kreću njihove cene i da li ti isti paneli mogu da posluže i za grejanje sanitarne vode u domaćinstvu?
 
Isplativije je proizvoditi struju od energije vetra, nego solarnim fotonaponskim panelima.
Razmisli o vetrenjači, naravno nešto u uradi sam stilu.
Za početak bi mogao da sakupiš podatke o dnevnim brzinama vetra u Tvom mestu, kako bi izračunao godišnju srednju vrednost, a na osnovu toga bi mogao da proračunaš vetrenjaču i generator.
 
O tome i govorim, onoliko vetra koliko ga ima možda je sasvim dovoljno da Ti obezbedi neki minimum energije, koja je svakako dobrodošla, najčešće za osvetljenje. A danas postoje razna diodna osvetljenja, koja su mali potrođači, a daju dosta lumena, pa bi eventualno neka mala vetrenjača, uparena sa diodnim osvetljenjem predstavljalo sasvim dobro rešenje za ustedu el. energije.
A solarni fotonaponski elementi su paprenos skupi, možda zbog činjenice što je jedna od osnovnih sirovina za njihovu izradu zlato, tj. zlatne folije.
Što se solarnih kolektora tiče, oni su ok, ali njihova ekonomičnost najviše dolazi do izražaja zimi, kada su spoljne temperature niske, pa tako i treba dimenzionisati solarne kolektore.
Takože su zanimljivi i vazdušni solarni kolektori, koji služe za grejanje toplim vazduhom, takođe zimi, kada je hladno.
 
13. 06. 2011. 08:00h | RTS
Solarnim vozom kroz Evropu
Putnički "zeleni voz", čija će trasa biti od Pariza do Amsterdama, prešao je prvi probni deo puta, koristeći struju iz solarnih panela.
Međunarodni voz velike brzine koji povezuje Pariz i Amsterdam biće prvi u Evropi koji će na jednoj svojoj deonici koristiti struju dobijenu iz solarnih panela, instaliranih na tunelu nad tom prugom, prenela je agencija AFP.Prvi putnički "zeleni voz" u Evropi prešao je put od Antverpena do granice sa Holandijom, koristeći solarnu energiju.

 
Solarni krov je zakon!

Jeste skupo, ali sa sadašnjim iskustvom, jela bi' suva 'leba samo da ga se domognem. To je jako isplativa investicija. E, sad, cena...Pa, sve je skupo dok je još novo pa kad se malo omasovi, dođe na realnu cenu...
 
eto, ja bas trazio temu i izguglam ovu na krstarici :lol:

elem za par dana cu da radim neku plocu koju cu da koristim kao parking jer sada imam tri auta

i nesto sam deseto gledao i vidim fotku, ovu

QPIYqSN.png


dakle ja cu svejedno da natkrijem taj prostor, pa me zanima jel se isplati to da razmotrim panele i sta mi jos treba od opreme ili da stavim leksan kako sam i mislio

dakle bice 6x6 metara ploca, krov mozda po 20cm siri na svaku stranu dakle 6,4x6,4 maksimalno, na oko 15 metara od glavnog objekta.

koliko tu moze struje da se proizvede godisnje makar okvirno i koliko to uopste kosta da se postavi sistem takve vrste

da napomenem da je meni mesecni racun izmedju 12-15,000 dinara i ne grejem se niti planiram grejanje na struju. ali imam gomilu uredjaja koji rade nonstop.
 

Back
Top