Srpski lekari u Nemačkoj

Pozdrav svima. Nakon 2.5 god rada u Minhenu u praksi dobio sam odluku da mi se odbija izdavanje aprobacije i da moram polagati. Prije dvije godine kolegica sa kojom sam studirao imala isto radno iskustvo i nakon 2 god dobila aprobaciju. Meni su nakon 2 godine trazili kurikulum koji sam dostavio i nakon 6 mjeseci odbijen. Ima li iko slicno iskustvo sa reg. oberbajern. Mislim advokata uzeti. Da li znate nekog advokata koji ima iskustva sa aprobacijama
 
Ima na netu 100 pitanja ( i odgovora ) za Vorstellungsgespräch.

Jedan kolega mi je vec poslao pitanja, tako da o formalnostima već dosta znam. Brine me ova hospicija, da li pitaju nesto stručno, jer istini za volju, ja neurologiju bas dugo nisam čitala, ne znam da li bih bila u stanju mozdane nerve nabrojat..

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima. Nakon 2.5 god rada u Minhenu u praksi dobio sam odluku da mi se odbija izdavanje aprobacije i da moram polagati. Prije dvije godine kolegica sa kojom sam studirao imala isto radno iskustvo i nakon 2 god dobila aprobaciju. Meni su nakon 2 godine trazili kurikulum koji sam dostavio i nakon 6 mjeseci odbijen. Ima li iko slicno iskustvo sa reg. oberbajern. Mislim advokata uzeti. Da li znate nekog advokata koji ima iskustva sa aprobacijama

Kolega, već mogu da pogodim ko vam je bio Sachbearbeiter :) ja vam savjetujem da idete na ispit, nece vam biti teško da položite, mi smo svi položili, a izgubicete mnogo manje novca, vremena i živaca. To sto je neko dobio Aprobaciju , a vi niste, je samo zato sto je imao sreće da ima normalnog Sachbearbeitera. Advokat će vam uzeti preko 1000€ samo da posalje upit u Regierung, a ispit vam košta 530€, uz naravno troškove Gutachtera i izdavanje Urkunde.
 
Jedan kolega mi je vec poslao pitanja, tako da o formalnostima već dosta znam. Brine me ova hospicija, da li pitaju nesto stručno, jer istini za volju, ja neurologiju bas dugo nisam čitala, ne znam da li bih bila u stanju mozdane nerve nabrojat..

- - - - - - - - - -

Ne pitaju nista strucno vec samo posmatraju vas odnos prema kolegama, i kako se uklapate u radnu atmosferu, dal zujite ocima okolo, i stalno gledate u sat ili ste zainteresovani i postavljate pitanja. Najbolje da iscitate sve o toj bolnici, pa da ispitujete kakve su vase mogucnosti, dalje perspektive i tako to, oni bas vole kad se neko interesuje. Recimo - kad bi ste vi kod njih zavrsili specijalizaciju, da li bi postojala mogucnost za fortbildung? I tako. Niko vas nece pitati da nabrajate anatomiju i put prostiranja vagusa, ne brinite.
 
Poštovane kolegenice i kolege, imam četvorogodišnje radno iskustvo u Srbiji, odradjenu Hospitaciju od dva meseca u Nemačkoj, polozen FSP u Münsteru ali nemam poslodavca. Ako neko zna neku kliniku u Nemačkoj, nije važna pokrajina, koja bi mogla da mi ponudi radno mesto i koja je voljna da me čeka za vizu neka mi piše ovde ili na mejl: dr.markomarinkovic@gmail.com

Puno pozdrava i hvala unapred.

P.S. Hirurgija kao prvi izbor ali i druge spec. dolaze u obzir.
 
Drage kolege hocu da podelim moje iskustvo vezano za dobijanje aprobacije. Dobila sam Approbation durch Gutachter u pokrajini NRW. Ja sam studirala u Kragujevcu po starom programu, uzela sam personalizovani plan i program (240 Strana) sa fakulteta. To sam prevela u Nemackoj Iskrene preporuke ako treba vec prevedeni plan i program sa fakulteta u Kragujevcu ali i drugih univerziteta. Ako imate neka pitanja vezano za dobijanje Approbation stojim vam na raspolaganju. Viele Grüße
 
Postovane kolege,ako je neko imao slicno iskustvo,molim da podeli kako je prosao.Naime,u ponedeljak imao skype intervju(Bavarska)posle sat poslali mail u kom me pozivaju na hospitaciju od 5 dana i da potvrdim istu,nakon moje potvrde poslali link smestaja(motel)koji su mi rezervisali.Da li se mogu nadati poslu Assistenarzta,tj ugovoru,nakon ove mini hospitacije?

Mozete, naravno, sto bi vas u suprotnom zvali. Ja sam bila na hospitaciji 2 nedelje, a pre toga nisam imala nikakav razgovor i dobila sam ugovor. tj. Zusage nakon toga.

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima!
Da li moze neka Literatura za FSP i ako je moguce 50 fälle innere/ Chirurgie da se posalje na mail:
mdjovana@gmail.com
Danke sehr! :)

Da li biste mogli i meni da prosledite literaturu na mica90bg@gmail.com?
Hvala unapred :)
 
Mozete, naravno, sto bi vas u suprotnom zvali. Ja sam bila na hospitaciji 2 nedelje, a pre toga nisam imala nikakav razgovor i dobila sam ugovor. tj. Zusage nakon toga.

- - - - - - - - - -



Da li biste mogli i meni da prosledite literaturu na mica90bg@gmail.com?
Hvala unapred :)

Hvala koleginici *Mica* na odgovoru,nadam se da ce biti ugovor,srdacan pozdrav jos jednom za Vas.
 
Pozdrav, kolege!
Nova sam ovde. Skoro sam saznala za ovu temu na forumu i mogu vam reci da ste odlican izvor informacija. :D
Zanima me da li postoji neko ko radi u Klinikum Lüdenscheid (NRW) ?
Razmisljam da li ako me pozovu na probni rad, da li da prihvatim da radim jer je u pitanju Radiologija? (isla bih preko posrednika, objasnila mi je kao da je to u pitanju Fortbildung)
Da li biste vi prihvatili? Volela bih kada bi mi neki radiolog objasnio kako izgleda njegov posao u Nemackoj? Hvala puno!
 
Cao ljudi :)

Evo nakon polozene aprobacije i godinu i po dana rada u Reha-Klinici, razmisljam se da mijenjam posao.... Ima li neko iskustva na anesteziji?
Da li pisati Bewerbung sam ili pustiti nekome da ga pise? Na netu je more nekih ponuda, ni sama ne znam sta je ispravno.

Hvala unaprijed!
 
Pozdrav svima. Nakon 2.5 god rada u Minhenu u praksi dobio sam odluku da mi se odbija izdavanje aprobacije i da moram polagati. Prije dvije godine kolegica sa kojom sam studirao imala isto radno iskustvo i nakon 2 god dobila aprobaciju. Meni su nakon 2 godine trazili kurikulum koji sam dostavio i nakon 6 mjeseci odbijen. Ima li iko slicno iskustvo sa reg. oberbajern. Mislim advokata uzeti. Da li znate nekog advokata koji ima iskustva sa aprobacijama
Pozdrav kolega,
nemam licno iskustvo. Na nekim fb grupama sam citala odgovore u vezi aprobacije ovog advokata https://www.sirghita.de/, probajte ga kontaktirati mozda vam bude od pomoci. Ne djelim misljenje da trebate sutiti i prihvatiti odluku, zalite se. Mislim da bi se u zalbi trebali udruziti svi ljekari s podrucja ex. Yu , jer u protivnom ce svima dolaziti iste odluke o polaganju ispita. Sretno
 
Koji je rok u drzavi Nordrhein-Westfalen za polaganje aprobacije? Pozdrav!

Drage kolege,

Položih B2 u junu na OSD-u. Slala sam sama mejlove na oglase za posao ( sve sto sam nasla na netu za Assitenzarzt-a u anesteziji - Anschreiben, Lebenslauf, B2 Zertifikat i preporuke) i imala sam sreće da dobijem pre neki dan pozitivan odgovor od klinike u NRW. Jutros sam imala razgovor i sve je ok prošlo tj. pozvana sam na hospitaciju. Profesor mi je rekao da sama biram kada ću doći na hospitaciju (koja traje 4-6 nedelja) ali da će mi on i pre hospitacije poslati Einstellezusage kako bih mogla da dostavim dokumenta u Bezirksregierung in Arnsberg radi izdavanja BE (Berufserlaubnis) i zakazivanja ispita (FSP) u Ärztekammer Westfalen Lippe in Münster/Westfalen. Ja bih rado otišla na hospitaciju tačno pred ispit (mesec dana pred) kako bih bila što spremnija.

Pretpostavlja da tek nakon hospitacije (ako im se svidim), polaganja FSP i BE, mogu da dobijem ugovor o radu a samim tim i da se prijavim za vizu u ambasadi?

Trenutno skupljam dokumenta za BE pa imam par pitanja za kolege koji su skupljali dokumenta za NRW (Bezirksregierung in Arnsberg):
1. Da li su mi dovoljna dokumenta iz ministarstva: samo dodatak diplomi i stažna knjižica ili mi treba celokupan plan i program?
2. Da li ste na sva dokumenta (diploma, licenca, uverenje o položenom državnom, dodatak diplomi, dokaz da nisam osudjivana i kažnjavana...) stavljali apostil pa onda overavali i prevodili?
3. Kod kod lekara ste radili lekarski pregled tj. je l' mora neko ko je odobren od strane Nemacke?
4. Da li ste prevodili dokumenta u Nemackoj ili u Srbiji? Ako ste prevodili u Nemackoj, da li mora da bude prevodilac iz NRW ili može iz bilo koje oblasti?

Kolege hvala Vam puno na pomoći.
Ako neko ima pitanja vezana za B2 OSD ispit i prijavljivanje za posao (Lebenslauf, Anschreiben...) stojim vam na raspolaganju. Kad prodjem ostalu proceduru (BE...) pisem vam.

Pozdrav
 
Poštovane kolege,

imao sam termin u ambasadi 16.8. i juce sam dobio mejl od njih. Traže mi od naknadne dokumentacije račune za struju ili račun iz banke ili ugovor sa vlasnikom stana da sam plaćao kiriju a ja nemam ništa od toga jer sam bio podstanar tako da računi nisu na moje ime. Napisali su da može i bilo šta drugo kako bih im dokazao da sam u poslednjih 6 mjeseci živio u Srbiji. Da li je neko imao sličnih problema i da li neko ima ideju šta bih mogao još da im dostavim.

Hvala!!
 

Back
Top