Srpski lekari u Nemačkoj

Deutsche Welle na srpskom
‎(VIDEO) Još traje "borba" za priznavanje stranih diploma u Nemačkoj
Strane diplome i dalje ne priznaju (VIDEO)
player.dw-world.de
Oni žele da konačno počnu da rade kao lekari. Ali, u Nemačkoj ne smeju ni injekcije da daju - iako ova zemlja vapi za lekarima. Pre 20 godina, Amena Parmizad i Rafi Kaviš pobegli su od rata u Avganistanu. Oboje su školovani lekari, odavno imaju nemačko državljanstvo. Ali, studije medicine u Avganist...
http://player.dw-world.de/fb/vdt_sr/facebook_bser111007_002_diplom_01o_sd_0.html




Pa ljudi moji sta je sad ovo ? Da li ce moj trud za ucenje nemackog jezika pasti u vodu, koja je u stvari istina ?

Ne sekiraj se, jer jezik koji ucis nikad nece da ti skodi, a nemacki jezik se govori u Austriji (mada su preplavljeni lekarima), Svajcarskoj, Lihtenstajnu, Luksemburgu... sa druge strane ovo su u pitanju Avganistanci. :) Samo hrabro dr Deki!
 
Deutsche Welle na srpskom
‎(VIDEO) Još traje "borba" za priznavanje stranih diploma u Nemačkoj
Strane diplome i dalje ne priznaju (VIDEO)
player.dw-world.de
Oni žele da konačno počnu da rade kao lekari. Ali, u Nemačkoj ne smeju ni injekcije da daju - iako ova zemlja vapi za lekarima. Pre 20 godina, Amena Parmizad i Rafi Kaviš pobegli su od rata u Avganistanu. Oboje su školovani lekari, odavno imaju nemačko državljanstvo. Ali, studije medicine u Avganist...
http://player.dw-world.de/fb/vdt_sr/facebook_bser111007_002_diplom_01o_sd_0.html




Pa ljudi moji sta je sad ovo ? Da li ce moj trud za ucenje nemackog jezika pasti u vodu, koja je u stvari istina ?

Studije medicine u Avganistanu?! :D Ne znam da li je priznata avganistanska diploma, ali nasa uz ispit znanja-jeste! Nista ti nece propasti. Nigde se na snimku ne pominju nasi lekari i ono sto znam je ono sto sam napisala u nekoliko postova od pocetka teme. Sedi, procitaj jos jednom i veruj da u poslednjih 25 godina srpskim lekarima nije bilo lakse da odu u Nemacku. Nama ne treba nikakva dodatna obuka. Polazes taj ispit znanja (ispit provere, kako ga ovde zovu) i radis. Samo znanje jezika i znanje medicine te dele od toga. Ostalo neka te ne brine. ;) Uci jezik i uzivaj. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Molila bih nekog od kolega da mi odgovori na neka pitanja. Iscitala sam temu i koliko sam shvatila najbitnije je znanje nemackog, moje znanje je na pocetnickom nivou trenutno, ali sam ga ucila u skoli pa se nadam da ce mi brze ici. Moje pitanje je sta kad se polozi odgovarajuci nivo jezika? Bio je pre godinu dana konkurs preko NZZZ i to je po meni neka sigurna varijanta. Da to postoji za godinu dana, prijavila bih se. Ali sad valjda ne postoji ta opcija. Ne poznajem nikog ko je otisao u Nemacku, stoga me i plasi da pokusam, a s druge strane ovde su mi sanse ravne nuli.kolega je napisao" Za odlazak u nemacku vam ne treba niko! Potreban vam je samo e-mail bolnice u koju saljete molbu sa pitanjem da li mozete da posaljete svoj CV." ali kako da izaberem bolnicu? Da idem redom, ne znam... :sad2:
 
Sjajne informacije od Cicamice!!! :klap:
Steta sto ih ranije nisam nasao...

Samo bih dopunio pricu oko bolnica i specijalizacija koje daju. Dakle, nema svaka bolnica (odnosno nadlezni Prof. ili Dr.; i da kod njih se Dr. pise sa tackom) pravo da se u njoj zavrsi cela specijalizacija, vec npr. prve 3 godine, ili zadnje 2 i sl. I to je jos jedan od razloga zasto specijalizanti tako lako menjaju bolnice. Neke bolnice naravno imaju pravo da se kod njih obavi cela specijalizacija. To je nesto na sta treba obratiti paznju kada se aplikuje u mala mesta mada mislim da ne treba niko da se obeshrabri i da ne aplikuje u bolnicu koja pruza samo 1. godinu, jer bitno je UCI u nemacku i POCETI, a dalje ce biti mnogo lakse.

A o tome kako sam ja otisao u Nemacku pisem sledeci put, jer se MNOGO razlikuje od ovoga do sada sto pise. ;)

Poz svima
 
I dok cekam da me admin proveri...

Za razliku od vecine lekara, ja sam se odlucio da prvo zavrsim doktorat, pa onda da trazim posao kao lekar (mada ne kazem da kao lekar nije moguce uraditi doktorat, naprotiv). Kako vecina programa doktorskih studija na Medicinskom Fakultetu u Beogradu nije akreditovana, a oni koji jesu me ne interesuju, odlucio sam se da trazim priliku u Nemackoj. I tako surfujuci po internetu (wiki) pronadjem informaciju da lekari u Nemackoj vecinom ne rade klasican PhD (Dr.rer.medic.) od 3-4 godine, vec rade Dr.med. doktorat koji traje 6 meseci do 2 godine, u zavisnosti od oblasti i od broja publikacija koje neko zeli da ostvari. I sada ce neko da kaze: "Ali meni na diplomi pise da sam ja Dr.med!?" Jeste, ali to oni ne priznaju, vec smo mi za njih samo Dr. Sa ovim doktoratom u karijeri moze da se stigne do mesta Docenta i Profesora, nacelnika, sefova, direktora... Bez njega tesko. A sad opet pitanje: "Ali ja zelim samo da sljakam kao obican lekar i da primam lepu platu!" Za to naravno ne treba ovaj doktorat, ali bi mogao da pomogne jer znacajno ulepsava CV cinjenica da ste jedan stepen svog obrazovanja uradili bas u Nemackoj, koj uzgred veliki broj domacih lekara nema, pa se lako isticete na svakom konkursu. Slozicete se naravno da se na jednom konkursu pojave Nemac (ili bilo ko iz EU) i Srbin sa istim kvalifikacijama, da ce uzeti EU drzavljana. Ovako su ipak sanse vece. No da ne duzim vise, pravi razlog sto sam se odlucio na ovaj put jeste sto ne znam ni rec Nemackog! Ne bas bukvalno, naravno... Evo o cemu se radi. Zaposlio sam se na Univerzitetskoj Klinici kao istrazivac saradnik. Za to ne treba "nostrifikacija". Engleski doduse mora biti odlican i prosek na studijama jako visok (necu reci tacnu cifru jer to zavisi i od poslodavca, a nigde ni ne pise, nego mora da se posalje CV pa oni kazu). U ovim situacijama ugovor je obicno na 1-2 godine uz 50% plate iz kategorije 13. (wiki) sto je oko 1000€ na ruke. Uz placeno socijalno, penziono i zdravstveno. Uzgred, lekari su kategorija 14. Na ovaj nacin sam dao sebi vremena u Nemackoj da naucim jezik i najbitnije da kurs sam sebi platim i da uradim tu "nostrifikaciju". E da, mesecna racunica je sledeca: 100€ ide na smestaj koji je u gostinjskoj kuci na klinici, i ovo vecina Uniklinika ima, hrana i ostale potrebstine oko 500€ jer hocu da pojedem nesto toplo a nemam vremena da kuvam jer se radi od 9 do 19h pa plus kurs jezika, 300€ ide na kurs (jeste, to je u Nemackoj jako skupo) i ostane na kraju toliko da 2 puta godisnje mogu da avionom dodjem u Srbiju. Sada, da li sam ja sebi ucinio medvedju uslugu, ili gubim vreme, ili sam uradio najpametniju stvar u zivotu, ne znam, vreme ce reci...
I na kraju, kako se konkurise? Surfovanjem (google) sam nasao sajtove Uniklinika koji obicno imaju i istrazivacku delatnost. Tu bude spisak profesora i njihovih grupa i ciljeva istrazivanja i naravno kontakt. I onda ide danonocno slanje CV-jeva i kad neko zatrazi i motivaciono pismo.
Eto, nadam se da ako nista drugo, da je bar bilo interesantno cuti "plan B" za Nemacku! ;)
 
oglasi za posao:

aerzteblatt.de

jobscout24.de

ali molim vas, nemojte biti uskih vidika i ova 2 sajta gledati kao celu sliku, nego ajde malo samoinicijativno guglanje i raspitivanje, pa majku mu jesmo li lekari intelektualci sirokih vidika ili ne?

i neko je pomenuo sajt migracione sluzbe... i to posetiti obavezno uz sve linkove koje je Cicamica dala!
 
Znam da im trebaju lekari, za divno cudo lekari opste prakse, mladi, sa dobrim prosekom i B2 znanjem nemackog..
specijalisti idu malo teze, ne znam zasto
uslovi su odlicni, koleginica je otisla, kaze da je bolnica kao hotel, da je plata odlicna, uslovi rada fantasticni..i da im treba jos lekara, ali mladih, iz Srbije..
steta sto sam ucio ruski a ne nemacki u osnovnoj i srednjoj...
 
Ja sam nesto cuo da moze da se ode sa B1 kao praktikant dok se ne polozi "nostrifikacija" i B2 (koji oni placaju), maksimum 6 meseci. Takodje placaju i smestaj i hranu i daju "dzeparac" od oko 400-500€. E sad, kako, sta i gde, stvarno ne znam, ali cu pokusati da saznam jer trebam suprugu da zaposlim, a ovo deluje kao ok opcija. Samo vodite racuna kada potpisujete nesto da li u ugovoru stoji neka klauza koja kaze da ste obavezni da u toj klinici provedete vise vremena nego sto ste hteli, ili jos gore da morate to staziranje da im posle platite! Agencije koje se oglasavaju (ako se odlucite preko njih da idete) isto uzimaju pare. Tu treba voditi racuna da li te pare treba da da bolnica ili vi i da li pare treba dati u jednom mahu ili u ratama. Cesto cak podmuklo provuku da vam uzimaju jedan veliki procenat od plate i to cak do 10 godina! Tako da ko se odluci na agenciju, neka dobro otvori oci! Ja ne savetujem, mislim da moze cak lakse bez agencije.
 
I dok cekamo kolegu Hedonistu da nam odgovori, ja cu odgovoriti na neka pitanja kolege koji mi se obratio putem privatne poruke. Mislim da je bolje ovako da odgovorim jer je neko mozda pomislio isto kao kolega, pa...
E da, nema potrebe da se persiramo sto se mene tice, svi smo ovde kolege, svi smo (cemo) poloziti i jednu zakletvu koja kaze mnogo lepih stvari o kolegama i toga se treba drzati, a ne samo u momentu izgovoriti prazne reci.

Evo seta pitanja:

1 - U kojim je oblastima Nemacke najbolje traziti te Uni klinike i kako znati da li imaju nastavnu delatnost tog tipa odnosne doktorske studije i iz koje oblasti?
- U onim oblastima koje ti se svidjaju, nema pravila. Sada nema vise podele istok-zapad, plate i standardi su svuda isti. Sto se nauke tice pogotovo nema razlike! A kako znati da li neka Uniklinika ima ili nema doktorate za lekare, moram da te uputim na njihove sajtove i da direktno kontaktiras profesore koji te interesuju.

2 - Veliki je problem sto se nas medicinski fakultet (beogradski) ne priznaje , pa samim tim da li nas doktorske studije kvalifikuju za nesto dalje ili se jednostavno posle moramo vratiti nazad u Srbiju?
- Ne razumem do kraja pitanje, ali nas fakultet jeste priznat, jer da nije ja i Cicamica ne bi bili tu gde sada jesmo, kao ni pregrst drugih ljudi koje poznajem. Doktorat i u Srbiji i u Nemackoj ti pruza isto, odnosno da postanes profesor. A sta ces posle doktorata je tvoja stvar kako ces se snaci i koliko ces biti ambiciozan i kopati da ostanes. Moram samo da napomenem da nisam siguran da li Srbija priznaje doktorat koji tamo lekari rade jer je titula koja se dobija Doktor Medicine, koja koliko ja znam svima nama stoji na diplomi. Ovu zackoljicu prosto ne znam trenutno, ali znam da se sa profesorom mozete dogovoriti da se u prevodu diplome stavi MD/PhD ukoliko je doktorat dovoljno opsiran. Licno, ovo prosla recenica koju sam napisao mi nije do kraja jasna ali cu se truditi da saznam sve detalje (sto moze potrajati vise meseci), pa cu pisati ovde.

3 - Mi (u Srbiji) jos uvek nemamo tacne informacije vezano za nivo naseg (srpskog) obrazovanja odnosno da li mozemo ici odmah na doktorske studije ili se mora prvo ici na master, kako to funkcionise? Ponavljam fakultet sam zavsrio 2009-e godine.
- Od skora je i kod nas ukinut magisterijum i doktorat i to je zamenjeno doktorskim studijama (PhD). Nigde ne pise vise da je uslov da se upisu doktorske studije magisterijum ili master. Isto je i u Nemackoj s tim da ako zelis da radis bas pravi PhD (Dr.rer.nat.), a ne lekarski nemacki doktorat (Dr.med.), budi 99% siguran da ce te odbiti jer se od PhD studenta zahteva i podrazumeva da zna odlicno poznavanje laboratorijskog rada koje se u 99% slucajeva stice jednogodisnjim masterom u nekoj laboratoriji, a mi lekari bas nesto nemamo iskustva u laboratoriji... Za sve dalje informacije o razlikama izmedju ovih doktorata koje sam naveo upucujem vas na Wikipediju i Google.

4 - Znate li nekoga ko je taj put vec prosao u Nemackoj?
- Ne. Ja sam od onih koji su krenuli, kako se to lepo govorilo u komunisticko vreme: "grlom u jagode"

5 - Da li je provera engleskog jezika na nekom od razgovora ili je neophodno dati na uvid neki sertifikat o znanju engleskog jezika i koji nivo je potreban?
- Lepo je imati, ali moze i bez kao ja. Ali, iako nemam ama bas ni jednu diplomu, moj govorni engleski je savrsen. U to se i profesor uverio kada smo razgovarali i niko me nije ni u jednom trenutku pitao da li imam neku diplomu. Ali ako konkurisete na konkursu, ili preko obrasca, skoro uvek ce pitati i za jezik jer oni sa vama u prvoj selekciji ne ulaze u razgovor niti u e-mail korespondenciju i jedini uvid u vase znanje jezika moze biti ta neka diploma...

6 - Da li svaka Univerzitetska klinika u Nemackoj nudi postdiplomske studije?
- Ne znam. Nisam isao na sajtove svih Univerzitetskih klinika, pa ne mogu da odgovorim na ovo pitanje. Pretpostavljam da imaju.

7 - Kad se polaze nostrifikacija u celom tom sistemu?
- Za doktorat ne treba nostrifikacija niti B2 Nemacki. To radi ko hoce da ostane tamo kao lekar na svoju ruku, o svome trosku i u svoje vreme!

8 - U slucaju da bolnica nakon svega omoguci specijalizaciju lekaru da li ga ona u tom slucaju i vezuje za sebe jos za period trajanja specijalizacije jer je u tog lekara ipak ulozeno sredstava?
- Doktorat se ne radi u bolnici niti ima veze sa specijalizacijom. A o obavezama se valja raspitati pre potpisivanja ugovora i obavezno dobro procitati ugovor! Jedino je ugovor obavezujuci i ono sto stoji u njemu. Ja dalje ne bih govorio o specijalizacijama jer jos uvek nisam u toj prici.
 
pade mi na pamet da nesto sto sam nekome napisao mozda nije los savet za sve da cuju:

"da je potrebno imati sve informacije prosto nije tacno. nikada neces imati sve informacije! ja sada kad sam u nemackoj i radim doktorat i dalje nemam sve informacije. i da ne bude zabune u tumacenju, ja nemam sve informacije ni u vezi sebe i svog polozaja tamo, znaci nesto sto bi svako rekao da je osnovno. mnogo toga moras da prihvatis da ces nauciti u procesu. ako budes cekao da sve informacije sakupis, nikada nista neces uraditi."
 

Back
Top