Srpski lekari u Nemačkoj

Nisu plate apotekara niske, nego su niske plate za praktikum u apoteci. Kao sto stazista u apoteci, bolnici, bilo gde kod nas dobija simbolicnu platu, tako je to i kod njih. Ne bih znala odgovoriti na pitanje o neto plati lekara specijaliste ali koliko znam neto iznos zavisi od mnogo faktora. Jedini faktor koji je meni poznat jeste bracni status, pa i to opet zavisi kolika primanja ima supruznik, koliko dece itd. Taj njihov sistem ne razumem bas najbolje. To bi trebalo da objasni neko ko zivi tamo.
 
Hvala na odgovoru. Bas mi je pomoglo, znaci moguce je. Da, upoznata sam sa platom. Prvih 6 meseci 670, a ostalih 6 meseci 880 euro. I to je bruto. Vrlo sam zabrinuta zbog toga, ali poslodavac ce da mi placa stan sto ce olaksati celu situaciju. Placen stan od poslodavca- to mi nije jasno, koju racunicu ima poslodavac? Potpisala bih ugovor na 5 godina.

Ako bi to bruto spalo na 500 neto, ja bih bila opet zadovoljna, barem imam da jedem i spavam i tako nekako pregrmim godinu. Mozda sam u zabludi! Racunam, tamo je hrana za nase uslove, maltene besplatna. Ja mogu i da izbegnem praktikum, imam da biram 2 varijante, ili praktikum ili sledece- eine Berufserlaubnis für die Dauer eines Jahres mit Kenntnisprüfung, die sich am Staatsexamen orientiert. Die Berufserlaubniss wird auf Antrag verlängert. Nach einer Gesetzesnovelle kann ich nach zwei bis drei Jahren die Approbation beantragen.

Ovaj drugi put mi se nije svideo iz 3 razloga- put do Approbation traje dugo, sa Praktikumom polazem Staatsexamensprüfung i ja sam approbierte Apothekerin. Drugi razlog- zbog te provere znanja obzirom da nemam pojma o sopstvenom poslu. Obzirom na znanje- ja sam bas za Praktikum iako ovde imam desetogodisnje radno iskustvo. Ono sto oni rade po apotekama nema dodirne tacke sa poslom apotekara u Srbiji. Nakon 10 godina vracanja kusura, raspakivanja robe, ciscenja snega u zimskoj sezoni i cega sve ne, smatram da sam izgubila svaku vezu sa farmacijom. Ljudi kupuju lekove, sve znaju, na meni je samo da im dam bez pogovora ono sto oni zele i naplatim. I tako sam sve o lekovima zaboravila. Ne samo ja, nego svi mi koji radimo po privatnim apotekama. Nivo znanja 0.
Treci razlog- nisam jos spremna da sa mojim znanjem nemackog jezika polazem ispite.

Moja plata u Srbiji je znatno manja od njihove praktikantske.
Ako ja uspem da se kao farmaceut zaposlim, to znaci svaki lekar moze. Farmaceuti nisu bas tako deficitarni kao sto su lekari.
Hvala na odgovoru, pozdrav!
Bruto 670 i 880 evra. Znas li koliko je to neto? Hrana nije besplatna. Cene hrane su kao u Beogradu kad sve saberes i oduzmes (naravno, ako mislis da jedes kvalitetno). Isplati mu se da ti da stan, jer verovatno ima stan, ili ugovor sa nekim ko izdaje stanove. Ne znam sta bih ti rekla. Nisam sigurna da ti se ta varijanta isplati, ali dobro... Ako mislis da ti je to jedino resenje, razumem te.
Zelim ti svaku srecu.
 
Ne mogu da verujem da su tako niske plate za apotekare tamo u DE...
Niko da mi odgovori kolika je plata, neto, lekara specijaliste?!

To nije plata apotekara, nego praktikanta u apoteci. Plata lekara koji radi kao praktikant u Nemackoj je oko 500 evra neto.
Specijalisticke plate su preko 4000 u pocetku, pa onda idu godine staza, dezurstva i ostalo. To je ono sto sam cula. Neto, naravno. Koliko sam shvatila nase specijalizacije nisu priznate, ali nisam sigurna.
 
Ja sam na trecoj godini medicine u Beogradu:manikir: i planiram da uzmem specijalizaciju iz anesteziologije u Nemackoj. Znam da ima jos dosta vremena ali ja sam cvrsto odlucila da svoj rad po zavrsetku studija nastavim u toj zemlji i nalazim da nikada nije prerano dobro se informisati i otpoceti pripreme.
Nikada ranije nisam imala dodirnih tacaka sa nemackim jezikom a koliko vidim neophodan je B2 nivo znanja. Od septembra bih pocela sa kursom i kontam da cu ovaj jezik za 3-4 godine savladati dobro.
Zahvalna sam svima na podrobnim informacijama, zaista znace:ok: Priupitala bih jos jednu stvar... za taj 'ispit znanja' koji se polaze pre nego sto se stupi u radni odnos... da li postoji odredjena literatura iz koje se isti sprema i kako se polaze (prakticno/test/oba)?
 
Heh, trebao bi preispitati svoje sopstvene kvalitete i kvantitete; ja nista ruzno nisam rekla... Doduse jeste krajnje prosto-prosireno ali ti 'hedonista' bice da i dalje ne shvatas. Komentari su ti neumesni i suvisni... kako bih p r o s t o rekla---> pravi klovnovski.
Da se vratimo temi sada.
 
Da li neko zna je li taj posao u nemackoj za lekare koji se tek dosli assistentarzt?posto ima dosta oglasa bas za to...ima li neko da je vec otisao i da nam prenese svoja iskustva savete....hajde budimo kolegijalni:D

Imas moje postove koji se odnose na assistentarzt, bas to sto trazis... Prema grubim informacijama ima nas desetak do petnaest (doslih u poslednjih godinu dana) i u razlicitim smo nemackim pokrajinama. Jedan broj lekara je dosao u Nemacku preko sluzbe za zaposljavanje i to preko naseg nekog coveka koji ovde radi dugo. Ne znam kako je to funkcionisalo, ali znam da su u beogradskoj sluzbi za zaposljavanje bili prilicno iznenadjeni pre godinu dana kada sam pitala za "oglas". Nisu imali pojma o cemu pricam. Da li je taj covek zavrsio fakultet u Novom Sadu, pa je gurao svoje ili je nesto drugo po sredi, ne znam. Mogao bi neki specijalista da napise da li su mu priznali specijalizaciju. Otislo je bar 10 lekara specijalista u protekle dve godine za Nemacku.
Assistentarzt u Nemackoj podrazumeva lekara na specijalizaciji. Postoji vise nivoa specijalizacije i nesto je drugacija organizacija nego u Srbiji. Sve potrebne informacije sam ostavila na ovoj temi. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Ja sam na trecoj godini medicine u Beogradu:manikir: i planiram da uzmem specijalizaciju iz anesteziologije u Nemackoj. Znam da ima jos dosta vremena ali ja sam cvrsto odlucila da svoj rad po zavrsetku studija nastavim u toj zemlji i nalazim da nikada nije prerano dobro se informisati i otpoceti pripreme.
Nikada ranije nisam imala dodirnih tacaka sa nemackim jezikom a koliko vidim neophodan je B2 nivo znanja. Od septembra bih pocela sa kursom i kontam da cu ovaj jezik za 3-4 godine savladati dobro.
Zahvalna sam svima na podrobnim informacijama, zaista znace:ok: Priupitala bih jos jednu stvar... za taj 'ispit znanja' koji se polaze pre nego sto se stupi u radni odnos... da li postoji odredjena literatura iz koje se isti sprema i kako se polaze (prakticno/test/oba)?

Prvo cu te zamoliti na ne offujes na temi. :) Pusti neka pise ko sta hoce i na provokacije ne odgovaraj. Devojka si i ne prilici ti. Razumem da si mlada i da te iritira, ali pusti... ;)
Dobro si shvatila. Ispit znanja jos uvek postoji, iako postoje neke indicije da ce jos Angelina vlada da ukine te te neke nepotrebne stavke u procesu zaposljavanja. Ne postoji test. Postoji samo usmeni deo ispita. Polaze se na nekom od regionalnih univerziteta pred komisijom. Postavljaju ti pitanja kroz primere. Postoje knjige koje mozes da narucis preko neta, ili moze neko da ti ih donese, a kako piraterija u Srbiji vlada, mozes da nadjes cak i da ih poskidas sa neta. Knjige su u formi "50 slucajeva iz hirurgije", "primeri iz prakse u internoj medicini..." Sve i da ne polazes ispit znanja, znacice ti zbog medicinske terminologije.
No, imas jos do kraja fakulteta, pa polako. Jedno po jedno. :)
 
Prvo cu te zamoliti na ne offujes na temi. :) Pusti neka pise ko sta hoce i na provokacije ne odgovaraj. Devojka si i ne prilici ti. Razumem da si mlada i da te iritira, ali pusti... ;)
Dobro si shvatila. Ispit znanja jos uvek postoji, iako postoje neke indicije da ce jos Angelina vlada da ukine te te neke nepotrebne stavke u procesu zaposljavanja. Ne postoji test. Postoji samo usmeni deo ispita. Polaze se na nekom od regionalnih univerziteta pred komisijom. Postavljaju ti pitanja kroz primere. Postoje knjige koje mozes da narucis preko neta, ili moze neko da ti ih donese, a kako piraterija u Srbiji vlada, mozes da nadjes cak i da ih poskidas sa neta. Knjige su u formi "50 slucajeva iz hirurgije", "primeri iz prakse u internoj medicini..." Sve i da ne polazes ispit znanja, znacice ti zbog medicinske terminologije.
No, imas jos do kraja fakulteta, pa polako. Jedno po jedno. :)

Hvala najlepse :)
 
Postovani zainteresovani za ovu temu,
odlucila sam da vam se svima obratim, jer trazeci informacije ovog tipa proslog leta nisam uspevala da pronadjem nista. Evo, sada imam informacije i rado cu ih nesebicno podeliti (i znajte, imaju ih mnogi, ali ne zele da pomognu kolegama).
Ovo su meni Nemci trazili:
- nivo jezika: B2; (sertifikat Goethe instituta, moze i naseg u Beogradu);
- prevedena dokumenta: diploma i dodatak diplomi, licenca, dokaz da nisi osudjivan (iz policije ono cudo), neke pokrajine i neke bolnice u nemackoj traze i haski apostil (to se uzima brzo i lako u sudu u Ustanickoj). Ne mogu da se setim da li je bilo jos necega od papirologije. Ako se setim, napisacu.

Pocetna plata u Nemackoj je nesto manja od 4000 bruto, sto je nekih 2300 neto. Od te priblizno 2000, davacete u pocetku do 500 evra za mali namesten stan i sve troskove u vezi sa stanovanjem (osim u slucaju kada bolnica ima smestaj u krugu bolnice). Specijalizacije pocinje sa pocetkom radnog odnosa. Trajanje zavisi od odabira specijalizacije (kao i kod nas). Plata se povecava sa svakom godinom specijalizacije. Probni rad je pola godine, a ugovor se potpisuje na godinu-dve (zavisi od bolnice).
Ono sto nama manjka, a to je praksa, savetujem da volonterski naucite U Srbiji, jer cete u Nemackoj puno vremena potrositi uvodeci braunile, uzimajuci krv, kaceci EKG. Ovo se u Nemackoj apsolutno ocekuje od svakog lekara bez izuzetka. Sestre su vise negovateljice. Malo je drugacije nego kod nas.
Nemojte se gurati u velike gradove! Izaberite neki manji grad sa manjom bolnicom. Bolje se i vise nauci. Svi se trude oko vas i svi vam u svakom smislu izlaze u susret. U manjim gradovima manjka i lekara. Nemacka je zemlja fantasticno povezana vozovima i auto-putevima i nemojte se obeshrabriti pricom da ce vam u malom gradu biti dosadno. U prvoj godini cete kupiti polovan automobil i svet ce vam biti pod nogama. U velikom gradu cete mozda i naci mesto na nekoj onkologiji (koju niko ne zeli da radi i na koju primaju strance) ili nekoj grani koja ne zanima bas puno ljudi. Niko ne voli direktan susret sa smrcu, pa ni nemacki lekari.

Jos jedna informacija- strucni ispit znanja (nije nostrifikacija) se u nekim nemackim pokrajinama polaze, a u drugima ne. To ce vam vec reci ljudi iz bolnicke pravne sluzbe sa kojima cete kontaktirati. Nostrifikacija kao takva ne postoji. Polaze se (ako se polaze u pokrajini koju birate)- strucni ispit, koji traje od 15 minuta do 1h.

Za odlazak u nemacku vam ne treba niko! Potreban vam je samo e-mail bolnice u koju saljete molbu sa pitanjem da li mozete da posaljete svoj CV. Nemojte lagati u CV-ju. Ne treba vam to u zivotu. Nemci su posten narod do srzi u tom poslovnom smislu.

Zelim svim kolegama srecan put u Nemacku, koja nije ni najlepsa, ni najsrdacnija, ni najtoplija zemlja na svetu... Ipak, to je zemlja u kojoj je rad lekara cenjen i placen, a cija je specijalizacija priznata svugde.

Ja se veoma zahvaljujem na potpunim informacijama.

Ono sto bij ja jos pitao je:
1 - da li je obavezno priloziti Nemcima licencu, to imaju ovde samo zaposleni lekari i licecu dobijaju preko lekarske komore?

2 - Obavlja li se razgovor za posao i kada tj u kom momentu, ne verujem da bi oni zaposlili lekara bez da ga vide?

3 - Pominje se i taj strucni ispit koji nije nostrifikacija. Kakav je to tacno ispit, cemu sluzi i odakle se za njega uci? Kada se polaze, gde se polaze i ima li ikakvih informacija o tome?

4 - Da li je nostrifikacija diplome potrebna za neke pokrajne u Nemackoj?

Hvala puno draga koleginice. :)
 

Back
Top