vaspitavanje trogodisnjeg deteta, pomoc
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: vaspitavanje trogodisnjeg deteta, pomoc

Primećen član 7sins (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano vaspitavanje trogodisnjeg deteta, pomoc

Dragi moji roditelji, obracam vam se za pomoc, da bih cula vasa iskustva u vaspitavanju dece. Moja devojcica sada puni tri godine i jednom recju postala je nepodnosljiva. To traje nekih nepunih godinu dana i ne znam da li da to pripisem njenom uzrastu kroz koji sada prolazi. Ne slusa, inati se, na sva pitanja odgovara sa ne, postala je i agresivna, pokvarila je i govor pocela je ponovo da se "mazi" kad govori kao da ima godinu dana, u stanju je cini mi se na luster da se popne, jako je nestasna, sebicna, ne zeli da deli igracke sa ostalom decom, svadjalica je, pa cak i kad je pljusnem za nesto sto pogresno uradi, posle 5 minuta ona opet to isto radi. Znam da deca prolaze kroz razne faze odrastanja, ja radim po ceo dan, ona do 3 ide u obdaniste i vaspitacice mi govore da je u skolici divno dete da se lepo igra, slaze sa ostalom decom, da je jako aktivna i inteligentna, ali kako ja krocim u kucu posle posla ona postaje nepodnosljiva. Ne mogu ni u WC bez nje da odem, i objasnjavam joj da to nije u redu da ide sa mamom u kupatilo, onda ona stane na vrata, lupa, place, zove me... uzas. Ponekad pomislim da verovatno trazi paznju jer ne provodim dovoljno vremena sa njom, ali ja se trudim da vikend i svaki svoj slobodan trenutak provedem sa njom. Inace, zdrava je, jako pametna, napredna, ali neposlusna. Uopste ponekad ne registruje da joj nesto govorim, pravi se i da me ne cuje kad pricam nesto sto njoj ne odgovara. Pomozite mi sa vasim savetima, kako to prebroditi i popraviti ako se moze. Unapred hvala

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Citat Original postavio hanibal77
    potpuno te razumem,ja imam devojcicu od dve i po.istina je da im je potrebno mnogo paznje ali to je isto period otkrivanja granica pa treba jasno da ih postavis.zna se sta moze a sta ne.kad su u pitanju neke sitnice pusti je,ja npr svoju pustam da skace po trosedu da se maze hranom i slicno,ali kad je u pitanju struja,drzanje za ruku na ulici nema rasprave.uhvatis je za ruku i ne svadjas se pa moze da place koliko hoce.ali ne brini to ce ubrzo da prodje.potrudi se da vreme koje provodite bude kvalitetno crtajte,igrajte ringe ringe raja,to ce pomoci da ona potrosi svoju energiju i posle ce biti zadovoljnija.pricaj sa njom kao sa odraslom,to sto ponovo prica kao beba govori da joj nedostaje paznja,ne obracaj paznju na to to bi trebalo da joj kaze da time ne postize reakciju i prestace da jo bude zanimljivo.nadam se da ce se javiti withdrawnwater koja je psihijatar,meni je ona pomogla svojim savetima pa se nadam da ce ti reci nesto korisno!

Neko je protrljao carobnu lampu?!

Evo mene!

7sins, sve sto kaze Hanibal uglavnom stoji tako, deca u ovom rezvojnom periodu izmedju 2. i 3. godine zaista umeju da budu za roditelje nepodnosljiva: naime, ovo je vreme kada ona otkrivaju da imaju svoju sopstvenu licnost i svoju sopstvenu volju, da odredjenim ponasanjima mogu da Vas kazne ili nagrade, da nesto mogu da Vam daju ili uskrate. U tom trazenju granica trazi se odgovro na pitanje 'Dokle se prostirem JA a gde pocinje neko/nesto drugo?' i to trazenje granica cesto se odvija kroz metod probe u praksi. Ono sto je bitno jeste da dete oseca rec 'Ne!' u svom vokabularu kao izuzetno mocnu rec, i ona mu daje moc da VAm nesto uskrati i da se (naizgled) ravnopravno nosi sa Vasom moci koja je jos uvek neprikosnovena i enormna u ocima deteta ali je ovo trenutak kada se ta VAsa moc dovodi pod znak pitanja i testira. BEskonacno ponavljanje reci 'ne!' VAseg deteta mozda VAs nervira ali je svakako delom usvojena i od stalnog roditeljskog 'Ne moj...ne diraj...ne idi...ne guraj...ne pipaj...ne...ne...NE!' Nemojte za sve vikati NE, ali se isto tako mora znati da kad kazete NE to znaci ne, a kad kazete DA to znaci da, i u VAsim najgorim danima, i u VAsim najboljim danima poruke moraju da budu jasne i uvek kristalno postojane, ispracene adekvatnom mimikom i telesnim jezikom (ako vicete 'ne, ne!' a smejete se, ili govorite 'ne...ne....' zadubljeni u televizor, dete VAs nece shvatiti ozbiljno; ako jednom kazete 'Ne!' za nesto a za dva sata ili dan kazete 'Dobro ajde...' opet Vas nece shvatiti, ako Vi kazete 'Ne!' a otac kaze 'Da!' - dete Vas opet nece jasno shvatiti! Dakle - jasne, kontinuirane, i dosledne poruke su NEOPHODNE!) NE pominjete nigde oca? Od druge godine deteta tata postaje veoma vazna figura u njihovom zivotu. Da li Vase dete ima oca i da li je prisutan u njenom zivotu? Cinjenica da dete nece da se odvoji od Vas kada ste kod kuce i da je pocela da ponovo tepa, govori u prilog tome da joj nedostajete i da Vas mozda ima manje u njenom zivotu nego sto bi ona zelela i sto joj je potrebno. Ne ocekujte od svog trogodisnjeg deteta da bude uredno i mirno, ono je prosto kao razigrano stene: u svojoj razigranosti oborice stari koje joj se nadju na putu, isprljace se, umazace se blatom ili bojama. Ne dozvolite namerno destruktivno ponasanje (d anesto razbija ili unistava ili cepa namerno - to je znak protesta, ljutnje ili jednostavno trazenja granice) ali ne nervirajte se ako slucajno obori casu, tanjir. vaznu....zgazi do pola nogu u vodu da vidi kako je biti mokar ili strpa punu saku peska usta da proveri kakav mu je ukus! Njena dobra adaptiranost u vrticu govori u prilog tome da je Vase dete itekako naucilo da se socijalno prihvatljivo ponasa, da odlozi zadovoljenje potreba (ceka na red), da deli sa drugima (igracke i da se ne svadj sa drugom decom) - iz nekog razloga dete postaje nemoguce u Vasem prisustvu i to moze da bude protest zbog necega bilo u VAsoj realnoj situaciji u kojoj zivite, ili u fantazionom svetu Vaseg deteta.
    I ova faza ce proci, budite strpljivi, puno pricajte sa njom, puno citajte, puno se bavite onim stvarima koje angazuju njenu paznju (pravite kuce od kocki, pravite zivotinje od plastelina, igrajte se kreativno sa njom) - znam da ste umorni kada dodjete sa posla, ali Vase dete to ne zna i nije duzno da zna: za nju njen dan sa Vama pocinje onog trenutka kada se pojavite na vratima i od Vas se ocekuje da budete potpuno odmorni i spremni na akciju! Tako je to kad se imaju trogodisnjaci u kuci, sta da radite! Ako je za utehu, i ta faza ce ubrzo proci, trudite se da postavite jasne granice, da saljete jasne poruke sta je dozvoljeno a sta ne, pohvalite je za svaku dobro uradjenu stvar, demotivisite svako negativno ponasanje, ali nikad sa recima 'Ne volim te kad nisi dobra!' Dete se uvek voli, ne voli se ponasanje, i to detetu uvek treba naglasavati ('Tebe volim uvek, ali ne svidja mi se kad si bezobrazna i kad se tako nevaljalo ponasas!')

JEdini savet koji mogu da Vam dam je - puno strpljenja, i krajnje jasne, jednostavne, i vise puta ponavljane poruke sta je prihvatljivo a sta neprihbatljivo ponasanje, bez preteranih zahteva.

Pozdrav i srecno!

Nov član
    Učlanjen
    11.06.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: vaspitavanje trogodisnjeg deteta, pomoc

Poštovana gospođo. Dete se ne bi ulazud zvalo dete, da nije nestašno. Mada sva su deca drugačija na svoj način. Napisali ste:,, ...čak i kad je pljusnem...'' Deca se ne smeju tući. Vi kada nju udarite, ona ne razume motiv tog udarca, jer ona je trogodišnje dete. Možda, ali da velikom potvrdom je problem u Vama. Dete se vaspitava na miran način, kako bi vas dete kopiralo i razumelo kako i da ono postupa. Što ste Vi agresivniji, dete će postati još više nepodnošljivo. Zato, savetodavno, preispitajte sebe. Možda se to dete tako ponaša zbog Vas, jer znam mnoge pripere poput Vašeg, čak i gore. Pozdrav!

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Поштована АминаМина, то несташно дете данас има 9 година!

Iskusan
    Učlanjen
    27.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

na zalost malo vremena provodis sa njom , ma i ova deca nisu" normalna " to sve hiperaktivno da popizdis, mislim da joj jako nedostajes

Buduća legenda Ankora (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    851

Citat Original postavio 7sins Pogledaj poruku
    Dragi moji roditelji, obracam vam se za pomoc, da bih cula vasa iskustva u vaspitavanju dece. Moja devojcica sada puni tri godine i jednom recju postala je nepodnosljiva. To traje nekih nepunih godinu dana i ne znam da li da to pripisem njenom uzrastu kroz koji sada prolazi. Ne slusa, inati se, na sva pitanja odgovara sa ne, postala je i agresivna, pokvarila je i govor pocela je ponovo da se "mazi" kad govori kao da ima godinu dana, u stanju je cini mi se na luster da se popne, jako je nestasna, sebicna, ne zeli da deli igracke sa ostalom decom, svadjalica je, pa cak i kad je pljusnem za nesto sto pogresno uradi, posle 5 minuta ona opet to isto radi. Znam da deca prolaze kroz razne faze odrastanja, ja radim po ceo dan, ona do 3 ide u obdaniste i vaspitacice mi govore da je u skolici divno dete da se lepo igra, slaze sa ostalom decom, da je jako aktivna i inteligentna, ali kako ja krocim u kucu posle posla ona postaje nepodnosljiva. Ne mogu ni u WC bez nje da odem, i objasnjavam joj da to nije u redu da ide sa mamom u kupatilo, onda ona stane na vrata, lupa, place, zove me... uzas. Ponekad pomislim da verovatno trazi paznju jer ne provodim dovoljno vremena sa njom, ali ja se trudim da vikend i svaki svoj slobodan trenutak provedem sa njom. Inace, zdrava je, jako pametna, napredna, ali neposlusna. Uopste ponekad ne registruje da joj nesto govorim, pravi se i da me ne cuje kad pricam nesto sto njoj ne odgovara. Pomozite mi sa vasim savetima, kako to prebroditi i popraviti ako se moze. Unapred hvala
    traži pažnju : )
    ¡Olé!

Domaćin dulebass (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Citat Original postavio AminaMinna Pogledaj poruku
    Poštovana gospođo. Dete se ne bi ulazud zvalo dete, da nije nestašno. Mada sva su deca drugačija na svoj način. Napisali ste:,, ...čak i kad je pljusnem...'' Deca se ne smeju tući. Vi kada nju udarite, ona ne razume motiv tog udarca, jer ona je trogodišnje dete. Možda, ali da velikom potvrdom je problem u Vama. Dete se vaspitava na miran način, kako bi vas dete kopiralo i razumelo kako i da ono postupa. Što ste Vi agresivniji, dete će postati još više nepodnošljivo. Zato, savetodavno, preispitajte sebe. Možda se to dete tako ponaša zbog Vas, jer znam mnoge pripere poput Vašeg, čak i gore. Pozdrav!
    Zasto se deca ne smeju tuci? To je postao trend u poslednje vreme, ali je totalno pogresan. Poslusaj psihoterapeuta Zorana Milivojevica o vaspitanju dece, videces sta kaze. Malo edukacije nije na odmet.
    "Pri rodjenju placemo sto smo stupili na veliku pozornicu budala!" (Sekspir)

Buduća legenda ***Saint*** (avatar)
    Učlanjen
    24.06.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    17
    Reputaciona moć
    509

Citat Original postavio AminaMinna Pogledaj poruku
    jok ne razume, pa nije pas. od malena treba postaviti granice i da dete shvati koji postupak kako prolazi, tj.šta se nagradjuje, a šta kažnjava.
    ove savremene psihologije odgajanja dece po sistemu 'nikad ih ne treba udariti' je najobičnija glupost. dok su se deca batinom vaspitavala, još su i ličila na pristojne ljude.
    ne znam sad na šta liče, ali definitivno na ljude ne. jer ne znaju za granicu i ti koji su te priručnike za 'savremene roditelje' pisali, su psiholozi koji očigledno nemaju svoju decu.
    i da, ja jesam za to da se detetu i objasni i sve, ali kako ćeš ti da objasniš detetu od 3 godine da ne sme da pravi scenu kad udjete u prodavnicu a ono hoće da mu se kupi ovo i ono,
    a ti odbiješ? pljusneš jedanput dvaput po guzi i da se zna, jer sigurno neće da te sluša dok objašnjavaš zašto ne može da dobije to nešto.
    ili možeš da popustiš, kupiš to nešto što ono želi pa eto tebi razmaženog deteta.

Domaćin dulebass (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Osnovna stvar u vaspitavanju deteta je doslednost. Ako, recimo, kaznite dete zabranom izlaska 7 dana, pa ga posle 3 dana pustite, ono ce sledeci put lakse napraviti isti propust, ocekujuci ponovo smanjenje kazne.

Sto se tice ovog slucaja, samo kazna. Ne mora biti fizicka, moze biti i uskracivanje od nekih zadovoljstava, mada je batina najefikasnija. Neko rece da razume dete u tom uzrastu, da nije pas. Naravno da razume, jer i pas razume. I psi se dresiraju. Kako? Kaznom (batinom) kad urade nesto lose, i nagradom (hranom) kad urade nesto dobro.
    "Pri rodjenju placemo sto smo stupili na veliku pozornicu budala!" (Sekspir)

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5974

Pogledati emisije ovog tipa
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Elita Ванда (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2396

Постављачица има дивну породицу, децу са којом је у одличним односима, а пре 6 година имала проблем, вероватно га је решила, јер сад све функционише одлично!
    Извињавам се што говорим у њено име, али, није тешко погледати датуме понекад..ако већ не читате оно што је неко писао скоро...
    Бећаруше и баба и нана, па на кога да сам ја ваљана?

Slične teme

1. Vaspitavanje mačića
    Autor BigMan u forumu Domaće životinje
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 17.04.2009., 00:58
  2. Krstenje deteta
    Autor Milos Bojanic u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 273
    Poslednja poruka: 01.12.2008., 23:24
  3. Pol deteta
    Autor Aleksa76 u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 31