Cemu sluze zoo-vrtovi ???

Zoološki vrtovi nastali su od putujućih menanžerija u okviru cirkusa - u vreme kada je lav bio egzotično "čudovište koje jede svetove" i po potrebi "bljuje vatru", pa je trebalo dokazati kako i nad takvim čudovištem postoji gospodar i njegov ukrotitelj, tj veće čudovište - čovek.
Ako su prvobitno zoološki vrtovi i služili edukaciji kroz zabavu (i obrnuto), danas ne služe ničemu. Deca i neuki neće se upoznati sa životom izloženih "eksponata" zato što te životinje ne žive u svojim prirodnim staništima, te se i ne ponašaju onako kako bi se ponašale u prirodi. Danas svako ima - ako ne mogućnost da gleda "Animal Planet" - onda bar da kupi enciklopediju o životinjama. Čak i iz najtanje enciklopedije može se dobiti više validnih informacija o životu (divljih) životinja nego kroz obilazak zoo vrta.
O humanom aspektu držanja medveda u manje od desetak kvm prostora ograđenog rešetkama, na betonu ... ili lavića na keramičkim pločicama ... ili majmuna iza stakla, neću ni da trošim reči.
 
Pa ebem li ga da se mala deca odvedu i nauce domacim i stranim zivotinjama

Joj, June, moja ćerka od 4,5 godine ima edukativnije slikovnice! :aha: A pritom ne mora ni da udiše "izduvne gasove" raznih životinja. Znaš kako smrdi onaj tamo terarijum? Kad sam spremala ispit iz zoologije u okviru ispita iz biologije na veterini, dosta sam vremena tamo provodila, i mogu ti reći, nije mi krivo što sam detinjstvo provela u gradu bez zoološkog vrta, to je zlo uz koje ne treba odrastati, navikne se čovek na okrutnost nekako. Ako smo mi izabrali da živimo u gradovima, oni nisu.
 
Joj, June, moja ćerka od 4,5 godine ima edukativnije slikovnice! :aha: A pritom ne mora ni da udiše "izduvne gasove" raznih životinja. Znaš kako smrdi onaj tamo terarijum? Kad sam spremala ispit iz zoologije u okviru ispita iz biologije na veterini, dosta sam vremena tamo provodila, i mogu ti reći, nije mi krivo što sam detinjstvo provela u gradu bez zoološkog vrta, to je zlo uz koje ne treba odrastati, navikne se čovek na okrutnost nekako. Ako smo mi izabrali da živimo u gradovima, oni nisu.

Iz slikovnica da nauce nesto o zivotinjama?:confused:eo juce gledam neke manekenke koje su prvi put otisle na selo..jedna se plasi macke..druga jagnjeta..i tako kad odrastu u gradu ili se plase zivotinja ili ih gadjaju necim kad ih vide
 
Iz slikovnica da nauce nesto o zivotinjama?:confused:eo juce gledam neke manekenke koje su prvi put otisle na selo..jedna se plasi macke..druga jagnjeta..i tako kad odrastu u gradu ili se plase zivotinja ili ih gadjaju necim kad ih vide

Znaš kako, onih iz zooloških vrtova u njihovim prirodnim staništima i treba da se plaše, u protivnom su idioti. Inače, rođena sam i odrasla u gradu, kao i moji roditelji i nikad oni nisu imali neki odbojan stav prema životinjama kao što sam viđala kod njihovih prijatelja, kolega... rođenih po selima a zapošljenih po fabrikama i naknadno nastanjenih po gradu, kad odemo kod tetke i teče (tetka se iz centra grada udala u Bosnu) nisam izbijala iz štale, od teleta i jaga, i njima to nije smetalo. Dobro, smetalo im je uveče kad se pojavim smrdljiva ali samo zato što nisu bili navikli na miris. :lol:
 
Al cekaj jel ne mislite da su neke od tih zivotinja u zoo vrtu ipak na neki nacin zasticene od ljudi i drugih predatora u prirodi?znas kolko ih izumrlo pa pokusavaju da ih vrate u prirodu

Da li beogradski (neka Borka napiše, ja kao mod ovog foruma ne smem) ima neki takav projekat? Mislim, štaviše, sigurna sam da nema.

I da pravo da ti kazem vise mi prija taj vonj zivotinja nego ''miris'' pojedinaca u busu

To jeste, jedino što mi smeta u vezi objekta za tov junadi našeg prvog komšije na imanju gde mi je radnja (a gde ću se jednog dana i preseliti) su muve, "miris" se da podneti, dok gradski prevoz u špicu... :sad2:

Inače, to naše tj. muževo imanje je u mestu koje se vodi kao prigradsko naselje a sinoć sam kroz prozor ka dvorištu, neograđenom zasad, videla dva fazana u fazi udvaranja. Dakle, ne moraš čak ni u selo da odeš, dovoljan je šumarak u prigradskom naselju. Na to mimi's dad kaže kako se mojom krivicom/zaslugom sve i svašta naseljava kod nas a ja: Pa da, kad sam tvoje prijatelje iz detinjstva i rođake iz šire familije lovce proglasila za personae non gratae i ne puštam ih dalje od kancelarije. :lol: Viđala sam i lasice, jarebice, kosove, a kod komšija je viđena i lisica čak. Sve ostalo se da videti na Animal planet-u, u dokumentarcima sa safarija i iz zoo vrtova koji zapravo imaju takve projekte koje pominješ.
 
Da li beogradski (neka Borka napiše, ja kao mod ovog foruma ne smem) ima neki takav projekat? Mislim, štaviše, sigurna sam da nema.

Nema.

Takvi projekti podrazumevaju, pre svega, stručne timove. Ovdašnji zoo vrt ne može se pohvaliti timovima.
Lako je napuniti medije pričama o retkim vrstama koje su podignute u inkubatoru i tako, navodno, zaštićene od odumiranja, ali je mnogo teže kasnije saznati gde je, i u kakvom stanju ta životinja.
Ako se, npr, mladunci odvoje od majke pod alibijem da ih majka odbija, onda je sasvim izvesno:
a) da sa majkom nešto nije u redu, što – dalje – znači da se životinja ne oseća dovoljno sigurno u postojećim uslovima, i ne želi u njima da diže potomstvo, a to – dalje – implicira da nije zdrava, kao i da je potomstvo, lišeno odrastanja i učenja uz i od majke, unapred osuđeno na doživotno zarobljeništvo
b) da je sa majkom sve u redu, tj. da ih ona nije odbila, već da je alibi lažan, te da uvek zanimljivi i ljupki mladunci služe u marketinške svrhe

Ni porođaji majmunica uz pomoć ginekologa iz humane medicine nisu stručni, jer su za životinje zaduženi veterinari i zoolozi različitih specijalnosti.
U svetu postoje tzv. rehabilitacioni centri, u kojima se životinje – oduzete od lovokradica, cirkusa, laboratorija i kolekcionara – oporavljaju od stresa i uče kako da opstanu u prirodnim staništima. Naravno, kroz rad sa stručnim timovima, a ne sa šusterima. No, samo malobrojne životinje se vrate u prirodu, ali je i to značajan pomak.
Ono što skoro svi veliki svetski zoo vrtovi (koji polako odustaju od koncepcije kaveza i počinju da liče na nacionalne parkove) danas imaju- jesu stručni kadrovi iz oblasti zoo-psihologije, zaduženi da proučavaju ponašanje životinja. Svako odstupanje od normalnog ponašanja smatra se potencijalnom pretnjom i po životinju, i po čuvare, i publiku. Životinja ne sme biti gladna, hranjena neadekvatnom hranom, izložena maltretiranju, mora imati udobno, dovoljno prostrano stanište (nalik prirodnom).

Životinja u kavezu dimenzija 3x3m izložena je mogućem maltretiranju posetilaca. Što češće maltreriranje – to je životinja pod većim stresom. Uz ograničenje prostora javlja se atrofija mišića (naročito kod vrsta koje u prirodi trče), opadanje dlake, razne fizičke anomalije, gljivice i rak kože i stopala (kod životinja koje su prinuđene da stoje u skučenom prostoru u sopstvenoj mokraći –kod slona, npr), kanibalizam (zveri jedu novorođenu mladunčad). Sve to zajedno pretvara životinju u degenerisanu verziju, koja malo toga zajedničkog ima sa originalom iz prirode.

To bi ... ovaj ... bilo ukratko. :mrgreen:
 
Ovo za tigrove verovatno važi i za lavove jer je u pitanju, sa aspekta genetike, ista vrsta. Sećam se da sam jako davno, možda još u osnovnoj školi, propustila na TV neki film o belim lavovima i da je pokojni tata bio pun utisaka, navodno se jedan mali čopor održao u divljini, iako lavice pojedu albino mačiće čim ih okote...

Nego, "vrt dobre nade"? Da li mu je to adekvatan nadimak? I koliko je rada potrebno za rehabilitaciju isfrustrirane, zlostavljane životinje? Meni je neko ostavio na imanju zlostavljanu kerušicu, samo meni veruje, ako joj iko drugi priđe na manje od 2m, ona reži na njega, naročito joj se muškarci i deca ne sviđaju. (Znam da u žene još i ima koliko-toliko poverenja jer nije režala na veterinarku, koleginicu mimi's dad koja je pristala da je steriliše na pola skotnosti.) Radim sa njom već mesec dana i ne vidim neki napredak, mislim da je jedini razlog što pre neki dan nije ujela mimi's dad kad joj je uneo vodu taj što je još bila ošamućena od anestezije posle sterilizacije. Mogu tek da zamislim koliko bi vremena i truda trebalo uložiti u oporavak veće, jače životinje, sa ozbiljnijim traumama od "samo" tučenja-upravo kako piše na kraju onog videa, zamislite da ste zaglavljeni u liftu...
 
Zoološki vrtovi nastali su od putujućih menanžerija u okviru cirkusa - u vreme kada je lav bio egzotično "čudovište koje jede svetove" i po potrebi "bljuje vatru", pa je trebalo dokazati kako i nad takvim čudovištem postoji gospodar i njegov ukrotitelj, tj veće čudovište - čovek.
Ako su prvobitno zoološki vrtovi i služili edukaciji kroz zabavu (i obrnuto), danas ne služe ničemu. Deca i neuki neće se upoznati sa životom izloženih "eksponata" zato što te životinje ne žive u svojim prirodnim staništima, te se i ne ponašaju onako kako bi se ponašale u prirodi. Danas svako ima - ako ne mogućnost da gleda "Animal Planet" - onda bar da kupi enciklopediju o životinjama. Čak i iz najtanje enciklopedije može se dobiti više validnih informacija o životu (divljih) životinja nego kroz obilazak zoo vrta.
O humanom aspektu držanja medveda u manje od desetak kvm prostora ograđenog rešetkama, na betonu ... ili lavića na keramičkim pločicama ... ili majmuna iza stakla, neću ni da trošim reči.

Ovo je tacno, ali je zaboravljen jedan jako vazan momenat o ulozi zooloskih vrtova: ONI SU MESTA GDE SE VRSTE MOGU DA OCUVAJU!

Mnoge vrste bi odavno nestale u prirodi da ne postoje zooloski vrtovi.

Poznat je primer evropskog bizona koji je u prirodi bio potpuno iscezao. Ostao je samo u zooloskim vrtovima i to samo JEDAN MUZJAK I JEDNA ZENKA!

Spojili su ih i sada ponovo ima na stotine (mozda i hiljade) evropskih bizona u Poljskoj i Rusiji...

OCUVANJE UGROZENIH VRSTA je osnovni cilj ZOO vrtova danas u svetu.
 
Iskreno, meni se jako sviđa koncept postojanja zoo-vrta jer malo je onih koji bi mogli sebi da priušte proputovanje svetom da bi videli sve vrste životinja koje mogu da vide u zoo-vrtu. E, sad, to je, kao što rekoh, super koncept i sjajna zamisao, ali mislim da donosi više štete nego koristi, tj.zna se ko od toga ima korist a ko štetu.
Ako već zoo-vrtovi postoje (a postoje i verovatno će još dugo postojati), mislim da bi bilo dobro ići na koncept nacionalnog parka ili rezervata, gde bi se prirodno stanište imitiralo što je više moguće i to ne samo prljavštinom i prašinom nego i količinom prostora (za promenu).
Dugo nisam bio u beogradskom zoo-vrtu, ali sam bio u Jagodini pre jedno godinu i po...e to je tek sramota i tuga i jad... beogradski deluje kao nesagledivo prostranstvo u odnosu na onu prčvarnicu...Travica je lepa, klupice i sve ostalo što je za posetioce, ali šta da vam kažem kad se sve obiđe za max 15-20 min. Najgore su, naravno, prošle velike mačke koje su u tako malim kavezima da non stop leže, kavezi su duži a uzani a uglavnom imaju po 2 stanovnika, tako da se npr. lavovi jedva mimoilaze. Užas i katastrofa, krivo mi je što nisam slikao. Jedino su bolje prošli tigrovi (naravno :D ) koji imaju više prostora u vidu jedne jametine ukopane u zemlju napunjene kamenim pločama , ali i njih ima više od dva komada.
"Sevap" bi bio ono mučilište zatvoriti.
A što se očuvanja vrsta tiče - naravno, to je sjajno i to treba da bude primarna funkcija zoo-vrta, ali mislim da se za te situacije mogu "gerilski" osmišljavati projakti po potrebi, a ne da u celom svetu postoje zoo-vrtovi u kojima trune na hiljade životinja pod velom očuvanja ugroženih vrsta.
 

Back
Top