METAFIZIKA BUDUĆNOSTI

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.892
Za razliku od ustaljenog načina razmatranja tema,u ovoj temi bi valjalo prepustiti vođstvo IMAGINACIJI. Zamisliti civilizaciju ljudi za pola veka nije lako,a tek filozofiju s njenim najosetljivijim nervom metafizikom...!
Naravno da su nauke odmakle daleko,etika drukčija,odnosi u društvima sasvim drukčiji...
Teško je i zamisliti da filozofi nisu učestvovali...
(Ko hoče o apokalipsi-pravac pdf misterije...)
 
Za razliku od ustaljenog načina razmatranja tema,u ovoj temi bi valjalo prepustiti vođstvo IMAGINACIJI. Zamisliti civilizaciju ljudi za pola veka nije lako,a tek filozofiju s njenim najosetljivijim nervom metafizikom...!
Naravno da su nauke odmakle daleko,etika drukčija,odnosi u društvima sasvim drukčiji...
Teško je i zamisliti da filozofi nisu učestvovali...
(Ko hoče o apokalipsi-pravac pdf misterije...)

Одговор на ово питање најбоље је дао Бергсон у свом делу "Два извора морала и религије". Лако је проценити у ком правцу би се кретало човечанаство а то никако није оно што би ти волео или научни пут..напротив; после овог периода заглибљености у апсурде материјализма и позитивизма наступиће период ренесансе метафизике и праве духовности. Све то иде у циклусима.
У прошлим вековима владао је аскетизам и религиозност.Он је имао своју квинтесенцију међу малоборојнима али је цело друштво заправо било у том духу или дух је био изнад материје.

Данас је обрнуто. Владавина конзуменизма и величање баналних задовољстава све уз слављење материје. Тај дух овог времена препустиће своје место духовности али овај пут ојачане знањем иделистичких филзоофија које ће исту поставити на темељ истине а не вере!

Ако човечанство преживи све катаклизме које му прете.. философије Шопенхуаера , Барклија и сличних идеалиста.. биће органони свих знања.
 
Za razliku od ustaljenog načina razmatranja tema,u ovoj temi bi valjalo prepustiti vođstvo IMAGINACIJI. Zamisliti civilizaciju ljudi za pola veka nije lako,a tek filozofiju s njenim najosetljivijim nervom metafizikom...!
Naravno da su nauke odmakle daleko,etika drukčija,odnosi u društvima sasvim drukčiji...
Teško je i zamisliti da filozofi nisu učestvovali...
(Ko hoče o apokalipsi-pravac pdf misterije...)

Ja ti vec rekoh da filozofija i nauka idu ruku pod ruku. Dakle, na zajednickom zadatku - promeni sveta (postojeceg ! , time i razbiti, bas tako- status quo, onaj koren metafizike , dakle, vecno, nepromenljivo ! ). Videh da je oziman utrcao odmah ovde. Sa njegovom metafizikom. I njegovim "filozofima", poput Berkeleya (Berklija, Barklija).Ono sto oziman nece ( a to vec govori o njegovom postenju ! ) ili ne zna da kaze o Barkliju je to da je on uveo pojam boga da bi izbegao solipsizam . Eto, o takvoj metafizici pricamo. A oziman, metafizicar, ne priznaje pojam boga. A ide (gle ! ) za Barklijem, kao ?! I, svi metafizicari upadaju u slicne protivurecnosti . Kako je uopste potrrebno ozbiljno shvatiti metafiziku ?! Jos ne daj boze, kao buducnost (mislim,metafiziku, kao zastupnicu vecnog, nepromenljivog, dabome, bitno anti-ljudskog !) videti tu vecnost ?! Podrzavati te zastupnike vladajuce klase, kaste, kako vec, u svojim pljackaskim pohodima, a ne suprostaviti se tome, ne hteti borbu, promenu ljudskih odnosa ?! Nema tu imaginacije ! Ljudsko, ono bitno ljudsko jeste stvaralastvo - a ono uvek ukljucuje u sebi promenu ( sto je bitno anti-metafizicki misljena ).
 
Videh da je oziman utrcao odmah ovde. Sa njegovom metafizikom. I njegovim "filozofima", poput Berkeleya (Berklija, Barklija).Ono sto oziman nece ( a to vec govori o njegovom postenju ! ) ili ne zna da kaze o Barkliju je to da je on uveo pojam boga da bi izbegao solipsizam .

Reci mi, molim te, gde si ti kod Berklija našao solipsizam? Daj neki citat iz Principa ili iz Tri dijaloga koji može da se poveže sa solipsizmom. Nedavno sam pročitao Raspravu o principima ljudskog saznanja i nigde nisam video da Berkli kaže da samo on postoji...
 
Temelji metafizike su jos od Kanta klimavi! Tesko da se ona kao disciplina moze odrzati, mozda u uskom krugu ljudi. Kant smatra da je ona neodrziva jer govori o stavovima koje je nemoguce dokazati jer prevazilaze nase iskustvo. Ekspanzija nauke i naucnih objasnjenja ne dozvoljavaju postojanje metafizike! Medjutim, ni sama nauka nije nasla odgovore na pitanja koje je postavila metafizika! Zapravo metafizika i dalje postoji, i postojace dokle god postoje pojmovi duha, duse, Boga, a nauka o tome ne bude mogla nista da kaze!
Moje resenje je ono izmedju. dakle korporacija metafizike i nauke.
 
Reci mi, molim te, gde si ti kod Berklija našao solipsizam? Daj neki citat iz Principa ili iz Tri dijaloga koji može da se poveže sa solipsizmom. Nedavno sam pročitao Raspravu o principima ljudskog saznanja i nigde nisam video da Berkli kaže da samo on postoji...

U redu,u redu...znamo ko je ko(ili kakvim se predstavlja)-ali zasad promašujete temu i sledi vam 5...
Svojim umom,mašte koliko može i ako niste baš jako pametni LUPAJTE NEŠTO O TOME!!!
Nereju,neprihvatljiv mi je ni takav krajnji pozitivizam...Nije rekao Oziman,a evo ja ću umesto njega:Bila bi to tužna slika ljudske populacije bez ikakvih ideja sa završenom filozofijom.
Ja mislim i želim da neki reformator-filozof preuredi i prilagodi naukama Ničeov vitalizam,da ga i malo"pripitomi" nekom etikom koegzistencije...
Čak,možda i najbolje da to bude samo nova doktrina?
 
Reci mi, molim te, gde si ti kod Berklija našao solipsizam? Daj neki citat iz Principa ili iz Tri dijaloga koji može da se poveže sa solipsizmom. Nedavno sam pročitao Raspravu o principima ljudskog saznanja i nigde nisam video da Berkli kaže da samo on postoji...


Ja se izvinjavam coviax1 ( isto, valjda sto i coviax, bez 1 ? - nista ne razumem ), ali moracu da odgovorim poduze. Tvoja tema, i znam da nije u redu, ali prosto moram. Mislim, ipak je o metafizici rec.

Ovako,Stuntman Stan. Postavis kratko pitanje koje zahteva dugacak odgovor - i sada ja moram da navucem na sebe bes drugih, zbog preopsirnog odgovora.
Poznato ti je da Barkli (Berkeley) ne priznaje postojanje materijalnih stvari, izuzev u nasoj svesti.

Ili :
" Ali (ja ne vidim) kakav nas razlog moze navesti da verujemo u postojanje tela izvan svesti..." (Dz.Barkli,Rasprava o principima ljudskog saznanja,BIGZ, Bgd.,1977,str.47)

ili.
"Sve stvari koje postoje, postoje samo u svesti; to jest, one su cisto pojmovne." ( Isto,str.57) , itd.,itd...

I sada slede konsekvence iz njegovih zakljucaka. Da ne ispadne da se "kitim tudjim perjem", a u potpunosti mislim isto, navescu jedan duzi (opet ! ) citat :


" Osnovna je slabost Berkeleyeve subjektivno-idealisticke pozicije, sto ona, ako se logicno sprovede, vodi u solipsizam.
Ako svi vanjski predmeti postoje zapravo samo u duhu kao kompleksi mojih osjeta,onda to mora vrijediti i za druge ljude, koji su takodjer materijalna bica, pa i za moje vlastito tijelo (ukljucujuci i sam organ misljenja, mozak). To znaci, da realno egzistira samo moj duh. Postojim sam ja ( solus ipse ) i to shvacen kao duh, svijest. " (Filoz.hrestomatija V, G.Petrovic,Engleska empiristicka filozofija,MH, Zagreb,1979, str.116)

Kako bi izbegao solipsizam, Barkli uvodi boga :

"...Berkeley zakljucuje da uzrok osjetnih ideja mora biti izvan ljudskog duha.Taj uzrok je bog, on izaziva u nama osjetne ideje ..." " Ne, odgovara Berkeley, ja ne poricem da postoje realne stvari i da se one razlikuju od raznih utvara i iluzije nase maste.Samo te realne stvari nisu nikakvi materijalni predmeti,nego ideje, koje je bog utisnuo u nasa osjetila.
Pomocu pretpostavke boga Berkeley rjesava i pitanje o tome, sto se desava s realnim stvarima kad ih ljudski duh prestane opazati (na primjer kad covjek izadje iz sobe ili jednostavno okrene ledja svom pisacem stolu). U tom trenutku, prestajuci da postoje u konkretnom ljudskom duhu , realne stvari nastavljaju egzistenciju u vjecnom bozanskom duhu.
Priznavsi postojanje boga Berkeley je - ostajuci u granicama idealizma (spiritualizma ili mentalizma) - izbjegao solipsizam.
Ali prihvatajuci tu pretpostavku on je odstupio od svoje prvobitne subjektivno-idealisticke teze kao i od spoznajno-teorijskog empirizma, na kojem je tu tezu izgradio. Jer bog je nesto, sto nam u nasem iskustvu nije dato." (Isto, str.117).

I to je to. Nadam se da sam objasnio vec svoju prvobitnu tezu da je Berkeley izbegao solipsizam (a ti me brzopleto optuzi da sam rekao da je zastupao solipsizam?!) i posledice toga. Vise necu, ubice me coviax. :roll:

I tako, sledi mi 5... za promasaj teme. Nadam se da postoji i drugi ispitni rok... :(
 
Temelji metafizike su jos od Kanta klimavi! Tesko da se ona kao disciplina moze odrzati, mozda u uskom krugu ljudi. Kant smatra da je ona neodrziva jer govori o stavovima koje je nemoguce dokazati jer prevazilaze nase iskustvo. Ekspanzija nauke i naucnih objasnjenja ne dozvoljavaju postojanje metafizike! Medjutim, ni sama nauka nije nasla odgovore na pitanja koje je postavila metafizika! Zapravo metafizika i dalje postoji, i postojace dokle god postoje pojmovi duha, duse, Boga, a nauka o tome ne bude mogla nista da kaze!
Moje resenje je ono izmedju. dakle korporacija metafizike i nauke.

Темељи спекулативне метафизике нису климави од Кантовог времена него их више нема. Цунами Кантове критике чистог ума их је потпуно избрисао са лица земље, као и све оно изграђено на њима до тада. Али говоримо о спекулативној метафизици а не о посткантовској метафизици која није заснована на спекулацијама, већ на другим моћима духа него што је сазнање тј. на непосредном опажању воље у самосвести по Шопенхауеру или на ткз."интуицији" по Бергсону.

Дакле, метафизика је одустала од спекулација али је итекако наставила да живи као област философије која свој материјал налази у непосредним чињеницама свести.Посткантовска метафизика нам дакле не може дати нити претендовати на дефинитно откровење суштионе света и живота изван појаве, али нас дефинтивно истој може приближити. Дати нам "магловиту ресу" или непосредна увид шта би ствар по себи могла бити.


Нереј у вези Барклија

Баркли је дошао до највећег открића у историји филозофске мисли или до корелативности субјекта и објекта. То је довољно да га постави на пиједестал славе коју ће му човечанство кад тад признати.

Што се тиче даљих спекулација о природи ствари по себи тј. када их не опажамо, Барклијев бог је исто што и Кантова ствар по себи, Шопенхаурова воља или Бергсоново трајање. Занчи трансцендентно.
 
@Nerej

OK, izvini za brzopletu optužbu, ali meni dalje nije jasno kako je on to izbegao solipsizam uvođenjem boga. Evo na primer, ja ću sad da zaboravim da je Berkli uopšte pominjao boga i opet ne vidim ništa što liči na solipsizam.

Kao što si naveo, on ne veruje u postojanje tela izvan svesti, dakle ne veruje da materija može da postoji objektivno, sama za sebe, kada je niko ne opaža.
E sad, kako ti iz ovog stava izvlačiš zaključak da on veruje samo u svoje postojanje? Možda ako pretpostavimo da Berkli misli da je čovek telo i ništa više, u tom slučaju bi to mogao da bude solipsizam, ali takođe odatle bi sledilo da on sam ne veruje ni u svoje postojanje. :)
Dakle, pošto on ne veruje da smo mi naše telo, već svest (ispravi me ako grešim, ali prilično sam siguran da je tako), on svojim stavom da materija ne može da postoji izvan svesti ne isključuje postojanje drugih svesnih bića, što znači da nije u pitanju solipsizam ;)

Coviax, izvini zbog još jednog skretanja s teme (mada nisam baš siguran ni šta je tema :)), evo slobodno mi upiši još jedni peticu, zaslužio sam. :)
 
neki zagovaraju da ljudi pricaju samo o apokalipsi ili odlucujucoj borbi dobra i zla.... svet je na prekretnici kad ce sav smisao dosadasnjeg smisla :))) pasti u vodu i bicemo suoceni sa pravim matrixom koji ce nas za razliku od onog vl prilicno boleti posto ce biti realan. svaka istorijska prekretnica je donela ljudsku patnju ali i prociscenje duha makar na kratko... sad nema sanse jer sve sto je izgradjeno kao dogma ima da se urusi a ti razmisljaj posle, kad i koliko ces se vracati nekim korenima ma kako ti oni mudro delovali danas. danasnja nauka je ipak smogla snage da kaze da ne zna mnogo toga, religije stalno padaju u kontradiktornost kao kada npr. ministar energetike govori o prosveti i obratno a pojedinac sa svojom koliko toliko malom filozofskom svescu moza samo da ga dutjqa jer ce tek sad skontati da zna da nista ne zna u svetlu neznanja onih koji su bili najpozvaniji da tumace "istinu".

da bi razumeo buducnost moras da zivis u proslosti i oblikujes sadasnjost kao svoju viziju futura. zato ti umetnost daje uvek put sta ce i kako biti. a taj put vidimo da vodi u ambis svega.
 
tacno. vracas se korenima ljudskosti i prezivljavanja a to je najbolnije jer vise od polovine covecanstva pretezno zapadne hemisfere nema pojma sta je to. dovoljno je samo svaki dan citati vesti sa svih meridijana i videti kataklizam duha sto ti kazes u formi sivila a ja kazem u formi beznadnog crnila gde jedino mozes da prepoznas primate koje to apsolutno nicim ne dotice. mozes da budes najveci vizionar , najumniji mislilac nista ti ne vredi. pojesces sebe za rucak pred cunamijem jednocifrenog iq-a.
 
SELJO I GOXI...Kakva vam je to lament filozofija...Je li vam sve do....čilo pa sad "posle mene neka padaju atomske-baš me briga!" Mislim da nije u redu da takvi intelektualci (bez obzira na inkognito forum) tako defetistički pišu...Ja osečam dužnost(znam dobro da sam dužan)da govorim ISPRAVNO.

Da sam pesimista-ni ovde ne bih učestvovao!Mogu biti skeptik,ali to je nešto drugo-to nije defetizam...
Bilo je takvih perioda u istoriji ljudske civilizacije,ali se uvek našao bar jedan Servantes da pokrene svet u boljem smeru!
Zašto ne bi čovek napravio skok u svojoj evoluciji i nastao ČOVEKOM mudrijim(s iq 200 i više),moćnijim i dugovečnijim te dostigao ideju polubogova.Je li zato što ste posmatrači zalaska sunca?Pa i ja sam blizu,ali tvrdim da ste razmaženi snobovi ako mislite da svet nestaje vašim nestankom.Ne nestajete ni vi baš sasvim (šta je možda i šteta obzirom na seljine čarape,ha) ,a nije to ni neki hepiend religijski.Tako da Vaš posao ,gospodo,nije pri kraju! Kakve apokalipse i bakrači-tih gluposti je bilo u svakoj generaciji,baš kao i alaurabalaura...
 
tacno. vracas se korenima ljudskosti i prezivljavanja a to je najbolnije jer vise od polovine covecanstva pretezno zapadne hemisfere nema pojma sta je to. dovoljno je samo svaki dan citati vesti sa svih meridijana i videti kataklizam duha sto ti kazes u formi sivila a ja kazem u formi beznadnog crnila gde jedino mozes da prepoznas primate koje to apsolutno nicim ne dotice. mozes da budes najveci vizionar , najumniji mislilac nista ti ne vredi. pojesces sebe za rucak pred cunamijem jednocifrenog iq-a.

Čitajući vesti dolaziš do saznanja o kataklizmu duha?
Mislim da će u budućnosti doći do svesnosti individualizma kao jedinog rešenja spoznaje.O tome svakako nećemo saznati iz medija.
 
Čitajući vesti dolaziš do saznanja o kataklizmu duha?
Mislim da će u budućnosti doći do svesnosti individualizma kao jedinog rešenja spoznaje.O tome svakako nećemo saznati iz medija.

na osnovu cega ocenjujes stanje duha npr. jedne nacije?

uvek posmatras statistiku a ona je neumoljiva. onda posmatras stanje svesti buducih akademaca slusajuci njihova razmisljanja, onda poslusas stanje svesti umetnika svih fela i na kraju pones da citas svakodnevne vesti sta se desava. otprilike kao kada je britanija pocela da propada. danas kada upalis bilo koji britanski kanal od bbc do itv ili bilo kog lokala mozes da odlepis ne verujuci sta se desava s tom nacijom i do kog je stepena degradacije dosla. znaci da skratim.... ako to nis skonto sta sam 'teo da reknem onda....
 
na osnovu cega ocenjujes stanje duha npr. jedne nacije?

uvek posmatras statistiku a ona je neumoljiva. onda posmatras stanje svesti buducih akademaca slusajuci njihova razmisljanja, onda poslusas stanje svesti umetnika svih fela i na kraju pones da citas svakodnevne vesti sta se desava. otprilike kao kada je britanija pocela da propada. danas kada upalis bilo koji britanski kanal od bbc do itv ili bilo kog lokala mozes da odlepis ne verujuci sta se desava s tom nacijom i do kog je stepena degradacije dosla. znaci da skratim.... ako to nis skonto sta sam 'teo da reknem onda....

Znači...Krenula bujica poplavna,brzo skidamo sve sa sebe i skačemo u tu vodu koja nadolazi jer će i inače sve poplaviti???:klap::klap::klap:
Varijanta 2:Neka me plate pa ću im rešim ja to...:hahaha::zcepanje::klap:
 
na osnovu cega ocenjujes stanje duha npr. jedne nacije?

uvek posmatras statistiku a ona je neumoljiva. onda posmatras stanje svesti buducih akademaca slusajuci njihova razmisljanja, onda poslusas stanje svesti umetnika svih fela i na kraju pones da citas svakodnevne vesti sta se desava. otprilike kao kada je britanija pocela da propada. danas kada upalis bilo koji britanski kanal od bbc do itv ili bilo kog lokala mozes da odlepis ne verujuci sta se desava s tom nacijom i do kog je stepena degradacije dosla. znaci da skratim.... ako to nis skonto sta sam 'teo da reknem onda....
U redu je to što se kolektivnog duha tiče.Ali ja govorim o pojedincu.Ako ćemo razmišljati o metafizici budućnsti,mislim da je u tom makrokosmosu mase bitan i mikrokosmos individue.Mislim da će se na tome graditi svest filozofske budućnosti.Mislim na renesansu unutrašnjeg čoveka i njegovo vaskrsenje i pobedu nad gomilom zapanjene mase :)
 
Moguće da sam ovo pitanje-temu trebao postaviti fanovima SF književnosti...Toliki nedostatak imaginacije može eventualno da govori o dobu forumaša na ovom pdf...
Valjače da sam sebi osmislim,kreiram buduću metafiziku kao splet mogućnosti i datih pozicija...
U svakom slučaju-valja očekivati konačnu prevagu realizma,uz i dalje traženje suštinskih odgovora.
 
Cini se: doci ce uskoro vreme objavljenog znanja.

Refleksije o proslosti, u kojoj se (mozda) nalaze putokazi buducnosti:

Glavna dilema prastarog covecanstva (mozda: jos neposrnulih Atlantidjana) nastaje oko pitanja da li njihovu "odozgo" primljenu "mapu zla" (upor. planetarno-ljudskih, geopatogenih tacaka) treba objaviti ili sakriti. Da li spreciti - njenim zatajivanjem, radi manjinske kontrole - provalu zla iz ljudske prirode? Ili ju je bolje samom njenom objavom akcentovati - da bi postala okidac planetarno-drustvenog prevrata: upravo onog koji bi isao uporedo uz tok ciljnog samopreobrazavanja sve smrtne materije.

Heliada
 
Poslednja izmena:
Cini se: doci ce uskoro vreme objavljenog znanja.

Refleksije o proslosti, u kojoj se (mozda) nalaze putokazi buducnosti:

Glavna dilema prastarog covecanstva (mozda: jos neposrnulih Atlantidjana) nastaje oko pitanja da li njihovu "odozgo" primljenu "mapu zla" (upor. planetarno-ljudskih, geopatogenih tacaka) treba objaviti ili sakriti. Da li spreciti - njenim zatajivanjem, radi manjinske kontrole - provalu zla iz ljudske prirode? Ili ju je bolje samom njenom objavom akcentovati - da bi postala okidac planetarno-drustvenog prevrata: upravo onog koji bi isao uporedo uz tok ciljnog samopreobrazavanja sve smrtne materije.

Heliada
Ja sam stekao utisak,čitajući tu i tamo ponešto od postmodernizma,da je vraćanje unazad,ustvari traženje svojih korena...Situacija je slična kao sa istorijom-otprilike je to hronika primitivaca i varvara,a u filozofiji i književnosti-počeci prepuni praznoverja zbog mnogo više belog na kartama znanja...
Ipak mi je oslanjanje na tekovine nauke izglednije...
Paktiranje s đavolom nauke je stara optužba inkvizicije...UDELJUJEM MOJ BLAGI OSMEH INKVIZICIJI 21 VEKA- U PODELI ROLA MOŽETE BITI STATISTI-SVE SPOREDNE SU RAZDELJENE...:D
 
Pa ovako, ja prvo ne bih rekao da su svi ti uceni ljudi, filozofi, koji se danas pominju bili reper za tadasnje istorijsko postojanje sveta. Neko je pomenuo materijalizam. Materijalizam je uvek bio glavni pokretac svih procesa. I duhovnost o kojoj sanjamo nece nikad doci ako joj materijalizam ne raskrci put. Filozofi su uvek bili ispred svog vremena, kao i naucnici, matematicari itd. Uvek su postojali ljudi koji su vladali, od kad je izmisljeno koplje i novac. I u buducnosti ce novac biti glavni pokretac. Vidim sve vece razlike izmedju bogatih i siromasnih. Bogati ljudi ce imati svoj svet. I bukvalno planeta ce biti privatizovana. A religija tu opet moze odigrati kljucnu negativnu ulogu, tako sto ce ujediniti narod na planeti zemlji i u ime njih prvo naci svoje mesto u kuci vladara, a onda taj isti narod odrzavati u spokoju i duhovnom blagostanju. Taj mamac ce covek opet progutati i duhovno ce napredovati do tacke prezira prema svojim gospodarima. A onda ce opet izbiti rat. I tako ce doveka.
 

Back
Top