Zasto skole podsecaju na zatvore?

A

Ajsha

Gost
[colo :x r=olive][/color][/u][/b][/i]
Pitam se,na sta ce 1 septembra liciti moja skola i sve"unutar"nje.Cujem da su u susednoj skoli podigli ogradu dugu 15 metara obojenu u crno.Cak su i katanac stavili na vrata.Da se skola omrzne jednom sedmaku je u doba nasih roditelja bilo veoma cudno pa pokusavaju i nas da vaspitavaju upravljajuci se prema njihovom vrmenu i njima samima.U skolama se reforma uvodi,ali da li ce ikada neka originalnost i energija u vazduhu postojati?Na primer,skole u mom gradu me podsecaju na zatvore.Nikakve razonode,nigde tog "evropeizma".U mom gradu ne postoji osnovna skola koja ima destilovanu vodu,ciste taolete,uredne kabinete,sav potreban skolski pribor kao sto su globusi,mape,dobro ocuvane karte,kasete,televizori itd.Doduse,UN su pomogle koliko mogu,ali i nas decu treba nauciti sta znaci rec ocuvati.Ne postoji nijedna skola kojoj se ne bi placalo skolovanje,a da ima sva potrebna savremena ucila,kao i skolske ormarice,a da ne pricam o lepo uredjenom dvoristu sa skolskom kuhinjom,i naravno pristupacnoj,zdravoj i svezoj hrani.Mi imamo prava...Kome to pricamo?Kako da nam se ne dosadi skola kada u 21 veku ucimo pomocu zastarele tehnologije,sa najdosadnijim,najobimnijim i najtezim programom,bez ikakvih olaksica.Da li cemo ikada imati skole gde ce se izabirati samo jako radna,inteligentna i odlicna deca gde bi bar osvetleli obraz gradu u kome zive i drzavi.Uups,zaboravih da postoje te skole,ali privatne,gde se sve placa.Danas je 31 avgust,sutra 1 septembar.Polazim u 7 razred i nista od ovog novog skolstva me ne "kaci" a i iskreno,raduje me,jer to nije ono pravo svetsko,evropsko skolovanje vec samo "zamazivanje ociju".Volela bih da sam arhitekta,imucni neko pa da nesto mogu da ucinim,a ovako mi ostaje samo da cekam...
 
:roll: Cao!U potpunosti se slazem sa tobom!To se takodje desava i u mojoj skoli i gradu.Kada ce vec jednom biti izdvojena klasa od drugih? Vidim da su tvoje ideje divne i mogu ti reci da se takvi poput tebe sa tim ambicijama i idejama retko vidjaju.Neka pravda jednom dodje!Pozdrav!!! :lol:
 
U mom gradu ne postoji osnovna skola koja ima destilovanu vodu,ciste taolete,uredne kabinete,sav potreban skolski pribor kao sto su globusi,mape,dobro ocuvane karte,kasete,televizori itd.

sta ce ti destilovana voda?! :)))
e ma mnogo vishe fali od tih rekvizita... ali dobro
ali ne znam sta su uradili sada ali nije ok
ali nije ni ovo evro ok pa sta oni oce
 
:arrow: Da,stanje u drzavi je tako,skole sa losom opremom i preobilnim gradivom,ali sta mozes!Mi ispastamo zbog tudjih gresaka...A to sve mi ne mozemo promeniti...Beznadezno!Ja nisam ni mislio da ce biti bolje,ali ima nas,koji zelimo vise,ali u ovoj zemlji,izgleda,takvi propadaju.Ne znam sta mislis o ovoj drugoj temi koju sam postavio :?
 
Slusaj ja sam krenula u srednju zamisli kako je tek meni! Gradivo i nije tako tesko, ali profesori previse traze od nas... Sta bre ja imam da ucim Americke revolucije, kad oni ne znaju ni gde se mi nalazimo!! Previse nebitnih sitnica je ubaceno u gradivo, a oni jos zahtevaju da im i te sitnice naucimo... Profesori, narocito stariji, se, u svim skolama sirom Srbije, prema ucenicama postavljaju previse odbojno... Ja imam nekoliko profesora koje sta god da pitas, odmah te optuze da ih napadas... Ako se oni prema nama ophode tako, kako zele da se mi ophodimo prema njima!? Naravno ima izuzetaka, al bas ti izuzeci ne ostanu dugo u skolama... Zar ne? Ja sam odustala, uopste ne znam vise sta da radim, sa njima ne mozes ni milom ni silom!
Jedina korist koju izvucemo iz nasih skola jeste to sto smo 50000000000 puta pametniji, i inteligentniji od Amerikanaca, i veceg dela sveta... Al opet sta imamo od toga, kad u ovoj zemlji uspeju samo bogati, uvlakaci i sl. Takva nikad ne zelim da postanem, ali ova zemlja ne ume da ceni prave ljude!

Samo sam jedno zakljucila: Ako nameravas da odes iz ove zemlje posle osnovne ili srednje, trudi se... Al ako nameravas da ostanes = BACI KNJIGE, i nadji nacin kako da dodjes bar do nekog pristojnog posla!
Pozdrav
 
Ne slazem se sa tvrdnjom da skole lice na zatvore.
U nasem gradu ima vise skola koje su uz malo maste,dobre volje i naravno materijalna sredstva prilicno oplemenjene.U tome ucestvuju zajedno svi koji dolaze u skolu.Sticajem okolnosti jednu takvu posecujem svskodnevno i cini mi se da je u njoj svima dobro.
 
Zavisi gde zivis!U mom gradu,na primer,tesko je naci skolu koja je savremena i dobro opremljena sa povoljnostima od strane osoblja i profesora!!!Sada sam bila na opstinskom takmicenju,i u susednoj skoli nije nista bolje,samo sto je enterijer kao i sve ostalo kopirano od srednje skole iz istog grada!Naravno,malo je cistije od moje!Da,da sve to zavisi od nas,ali i kako ti kazes,treba tu malo volje,MATERIJALNIH SREDSTAVA i podrske!!!
 
Skola je ogledalo drustva. Izvadila sam tri pasosa u poslednjih deset godina, a da ni jednom nisam izasla iz zemlje.Meni se cini da ti pijes destilovanu vodu kuci,pa ti nedostaje i u skoli.Zao mi je i razumem tvoje gnusanje zbog neodgovarajuceg drustva u skoli. To je tek pocetak. Najbolje je da se odmah odselis na neko lepse i slobodnije mesto.
 
Ne razumem ko josh pije destilovanu vod i kojim povodom. Destilovana voda nije za pitje, a samim tim je nema NIGDE u svetu za opshtu upotrenu (i.e. iz chesme).
Shta me josh vishe zachudjava jeste to shto dizhete teme iz 2003. godine bez razloga - nemate bog zna shta da dodate...

Shto se tiche sugestije da sve shkole liche na zatvore - potpuna besmislica.
 
Ne razumem ko josh pije destilovanu vod i kojim povodom. Destilovana voda nije za pitje, a samim tim je nema NIGDE u svetu za opshtu upotrenu (i.e. iz chesme).
Shta me josh vishe zachudjava jeste to shto dizhete teme iz 2003. godine bez razloga - nemate bog zna shta da dodate...

Shto se tiche sugestije da sve shkole liche na zatvore - potpuna besmislica.



Destilovana voda, nije za pice jer moze izazvati krvarenje usled gubitka osmotske ravnoteze. I cesme za destilovanom vodom postoje u skolama razvijenih zemalja.
 
I cesme za destilovanom vodom postoje u skolama razvijenih zemalja.
U laboratorijama, ili u toaletima?

Pre svega, d. voda izaziva homeostazu nervnog sistema u sluchaju dugotrajnog korishtjenja, mada je i taj nedostatak nutrijenata lako nadomestiti, shto opet ne znachi da treba itji tim putem..
Da dodam - destilovana voda se koristi za pitje u zemljama gde su mogutjnosti za eksploataciju pitke vode nemogutje, odnosno gde ne postoji mogutjnost prerade vode do stadijuma u kojem je pitka, pre svega zbog velike zagadjenosti, a zatim zbog samih siromashnih resursa. To su u manjoj, ako ne i najmanjoj meri razvijene zemlje. Vetji problem imaju nerazvijene zemlje, a destilovana voda prestavlja neshto shto je pre svega inicijativa svetskih organizacija za zashtitu zdravlja. ;)

okodku, besmisleno je ad hoc tvrditi da shkole podsetjaju na zatvore, kada vetjina nas poznaje shkole u svom okruzhenju, a i shire. Ako bismo ishli diminuitivnom logikom, onda bismo mogli glat da kazhemo da i ostale ustanove podsetjaju na zatvore, shto dovodi u pitanje sam izbor etalona. Onda shkole mogu podsetjati i na bolnice, pozorishta, itd.

No nebitno, tema mi je krajnje besmislena bez pravih komentara, a ja nisam voljan da ih dajem, pre svega zbog vremena, a dalje zbog puke nezaiteresovanosti.

Izvinjenje za meshanje.


D.
 
U laboratorijama, ili u toaletima?

Pre svega, d. voda izaziva homeostazu nervnog sistema u sluchaju dugotrajnog korishtjenja, mada je i taj nedostatak nutrijenata lako nadomestiti, shto opet ne znachi da treba itji tim putem..
Da dodam - destilovana voda se koristi za pitje u zemljama gde su mogutjnosti za eksploataciju pitke vode nemogutje, odnosno gde ne postoji mogutjnost prerade vode do stadijuma u kojem je pitka, pre svega zbog velike zagadjenosti, a zatim zbog samih siromashnih resursa. To su u manjoj, ako ne i najmanjoj meri razvijene zemlje. Vetji problem imaju nerazvijene zemlje, a destilovana voda prestavlja neshto shto je pre svega inicijativa svetskih organizacija za zashtitu zdravlja. ;)

okodku, besmisleno je ad hoc tvrditi da shkole podsetjaju na zatvore, kada vetjina nas poznaje shkole u svom okruzhenju, a i shire. Ako bismo ishli diminuitivnom logikom, onda bismo mogli glat da kazhemo da i ostale ustanove podsetjaju na zatvore, shto dovodi u pitanje sam izbor etalona. Onda shkole mogu podsetjati i na bolnice, pozorishta, itd.

No nebitno, tema mi je krajnje besmislena bez pravih komentara, a ja nisam voljan da ih dajem, pre svega zbog vremena, a dalje zbog puke nezaiteresovanosti.

Izvinjenje za meshanje.


D.

Znash li ti sta je homeostaza? Uopshte? Ili si kao i politicar upotrebio veliku rec? Homeostaza je ravnotezno stanje u organizmu. I kakav nervni sistem? Pa d. voda kada se nade u zelucu, zbog razlike u koncetraciji materija u d. vodi i celijama zeluca, po zakonu gradijanta koncetracije, materije iz celije prelaze u vodu, pri cemu celija puca tkivo odumire i nastaje krvarenje! Kakav nervni sitem? Pa znash li da je nervno tkivo privilegovano, i da postoji memebrana koja kontrolishe ulazak materija u njemu? D. voda se ne koristi za pice! Ona je skuplja i nacin proizvodenje je slozeniji od nacina dobijanja obicne vode. I kakve sada inicijative svetske zdravstvene organizacije? Da nas pobije vodom? Svashta sta necu procitati od dece. Znash li da bi te kolicina od 1l d. vode ubila? Jel to homeostaza? I kakva je to homeostaza nervnog sistema? To ne postoji.:otkacio:

Poenta mog posta je da su cesme sa destilovanom vodom normalna stvar u razvijenim zemljama, jer je destilovana preko potrebna u laboratorijama. Pozdrav. I bez lupetanja ubuduce.
 
U laboratorijama, ili u toaletima?

Pre svega, d. voda izaziva homeostazu nervnog sistema u sluchaju dugotrajnog korishtjenja, mada je i taj nedostatak nutrijenata lako nadomestiti, shto opet ne znachi da treba itji tim putem..
Da dodam - destilovana voda se koristi za pitje u zemljama gde su mogutjnosti za eksploataciju pitke vode nemogutje, odnosno gde ne postoji mogutjnost prerade vode do stadijuma u kojem je pitka, pre svega zbog velike zagadjenosti, a zatim zbog samih siromashnih resursa. To su u manjoj, ako ne i najmanjoj meri razvijene zemlje. Vetji problem imaju nerazvijene zemlje, a destilovana voda prestavlja neshto shto je pre svega inicijativa svetskih organizacija za zashtitu zdravlja. ;)

okodku, besmisleno je ad hoc tvrditi da shkole podsetjaju na zatvore, kada vetjina nas poznaje shkole u svom okruzhenju, a i shire. Ako bismo ishli diminuitivnom logikom, onda bismo mogli glat da kazhemo da i ostale ustanove podsetjaju na zatvore, shto dovodi u pitanje sam izbor etalona. Onda shkole mogu podsetjati i na bolnice, pozorishta, itd.

No nebitno, tema mi je krajnje besmislena bez pravih komentara, a ja nisam voljan da ih dajem, pre svega zbog vremena, a dalje zbog puke nezaiteresovanosti.

Izvinjenje za meshanje.



D.

Pa zashto onda komentarishesh Adame? Ovo nije razlog da dajesh kvazi informacije.
 
Znash li ti sta je homeostaza? Uopshte? Ili si kao i politicar upotrebio veliku rec? Homeostaza je ravnotezno stanje u organizmu. I kakav nervni sistem? Pa d. voda kada se nade u zelucu, zbog razlike u koncetraciji materija u d. vodi i celijama zeluca, po zakonu gradijanta koncetracije, materije iz celije prelaze u vodu, pri cemu celija puca tkivo odumire i nastaje krvarenje! Kakav nervni sitem? Pa znash li da je nervno tkivo privilegovano, i da postoji memebrana koja kontrolishe ulazak materija u njemu? D. voda se ne koristi za pice! Ona je skuplja i nacin proizvodenje je slozeniji od nacina dobijanja obicne vode. I kakve sada inicijative svetske zdravstvene organizacije? Da nas pobije vodom? Svashta sta necu procitati od dece. Znash li da bi te kolicina od 1l d. vode ubila? Jel to homeostaza? I kakva je to homeostaza nervnog sistema? To ne postoji.:otkacio:

Poenta mog posta je da su cesme sa destilovanom vodom normalna stvar u razvijenim zemljama, jer je destilovana preko potrebna u laboratorijama. Pozdrav. I bez lupetanja ubuduce.
Homeostaza nije ogranichena na organizam, i ne vredjaj me ni u kom sluchaju, imala argumenata ili ne. Mozhda se ne slazhesh, ali ja mogu sve potkrepiti 'fusnotama'.
Elem, homeostaza je svojstvo sistema (iako se posebno odnosi na zhivi organizam, niposhto nije ogranichena na isti) koje regulishe procese u sistemu ne bi li zadrzhalo stabilno stanje u njemu.

A pre svega da priupitam: zashto pristupash razgovoru sa velikom dozom histerije? :eek:

Dalje:
Chista voda je samo chist molekul H2O. Ono shto se smatra chistom vodom ne ukljuchuje nishta osim molekula H2O (ni kalcijum, gvozhdje, fluor...).
Ukus destilovane vode je ukus vode kakvom je svi znamo (nije bljutavo, niti ishta slichno). 95% minerala dolazi iz hrane, a svega 5% iz vode. Jedini razlog zbog kojeg bismo se mogli suzdrzhavati pijenja destilovane vode jeste to shto bi za zadovoljavanje RDA vodom bilo potrebno da se u istoj vodi udavish.

A sada da odgovorim na tvrdnju da destilovana voda isisava minerale iz organizma:

Destilovana voda NE mozhe da 'isisa' minerale iz tela. Ne postoji ni jedan evidentiran dokaz koji doprinosi toj tvrdnji.

Kontrargumenti:
U idealnom sluchaju, destilovana voda ne sadrzhi nishta u sebi osim molekula vode, sa mogutjnoshtju rastvorenog ugljen dioksida u tragu. Dodavanje ichega toj CHISTOJ vodi bi je automatski zagadilo (dakle dodati Cl, Pb, znachi nekako je 'zagaditi').
E sad zamisli da d. voda dospe u crevo, recimo posle obroka. Pun zheludac organskih i neorganskih materija, sa josh pride dozom hlorovodonichne kiseline. Kada d. voda dospe u organizam, samim tim je ''ZAGADJENA''. Dakle, postaje ''prljavija'' od vode koja je u chesmi, recimo.

Razlika izmedju destilovane i obichne vode je u tome shto ova druga sadrzhi mnekoliko miligrama vishe rastvorenih materija. Teshko da ta mala razlika mozhe da napravi tolik problem, pa videtji koja kolichina minerala se nalazi u crevima pri varenju (recimo da postoji oko 4 grama minerala u jednom obroku u toku varenja), pomeshati to sa destilovanom vodom je gura napred, daleko ispred obichne, takoretji.

Josh neshto u vezi tvoje teorije da d. voda mozhe izazvati poremetjaj u organizmu:
jedino shto bi preterana upotreba destilovane vode mogla da izazove u organizmu jeste disbalans jona, shto bi dovelo do ozbiljnih zdravstvenih problema. Al', da ponovo dodam - to se isto deshava i sa nedestilovanom, ''obichnom''' vodom. To je stanje poznato kao intoksikacija/trovanje vodom.


I da za kraj pojasnim:
Destilovana voda se pije tamo gde mineralna voda nije dostupna. Proshetaj po inostranstvu negde, udji u supermarket, naitji tjesh na flashice DESTILOVANE vode za pitje, jer ima ljudi koji destilovanu vodu piju umesto obichne (hipohondri, posebno, osim ako nije preka potreba konzumacije).

Tvoja tvrdnja da litar destilovane vode mozhe ubiti je iznimno smeshna, i savetujem te da se konsultujesh sa nutricionistom da bi ti isto to pojasnio, ukoliko, pak, meni ne verujesh. Mada ne vidim kako je tvoja teorija mogutja u praksi (jedino ukoliko ne pijemo vodu koja nekim chudom ne dospeva u zheludac, vetj u intercelulare, mada bi se isto desilo i sa obichnom vodom - koncentracija minerala u citoplazmi je visha od one u vodi ili intercelularnoj sredini.

Nikola.
 
Dakle, prestani vise da raspravljas o besmislenosti tema! Ako ti se tema ne svidja, zaobidji je!

Isto sam radio i pre statusa. I Valentina, i Dule, i ja - kao i sada. Dajem mishljenje, a mishljenje je da je tema besmislena zato shto je generalna u pogledu i subjektivna u mishljenju.



p.s. - svima:
Ako mislite da nisam u pravu, recite mi lepo ubudutje - rado tju prihvatiti sugestiju, priznati da sam pogreshio ukoliko to shvatim, ali to teshko mogu shvatiti ako mi neko kazhe da lupetam ili da nisam u pravu i tu stavi tachku. Argumentujte, ako biste da mi se suprotstavite mishljenjem i rektifikujete znachenje mog posta, kao shto to i ja radim. Ne pravim se pametan, samo, dakle - komentarishem.

Pozz svima!
 

Back
Top