Gitara na zvuchnoj kartici

Ajde kad ste se svi izredjali da i ja kazem nesto iz iskustva...

GuitarFX nisam probao tako da o njemu necu nista da govorim.

Jedan od boljih efekt procesora odnosno distorzije,wah-waha..itd je program Guitar FX Box.Zanimljivo je da je taj program uradio nas covek Sasha Gojkovic,cini mi se da je iz Krusevca.(izvinjavam se ako sam promasio mesto).Program ce ti mozda praviti malo problema pri namestanju ali su mu efekti odlicni i veoma je jednostavan a takodje i veoma slozen za koriscenje.

Drugi program odnosno DirectX plugin koji bi ti preporucio je ReValver. Ee kod njega imas vecu slobodu,on ti simulira pojacalo,pretpojacalo,efekte cak i zvucnike i odjek.Mozes sam sklopiti svoje "pojacalo" ili koristiti vec gotove sablone.Izuzento se dobro snalazi sa metal kombinacijama distorzija-Jako dobar zvuk!

Trece bi ti preporucio AmpliTube koga su hvalili na sva usta ali on je malo veci 7-8 MB pa ga do sada nisam skinuo sa neta.

Od ova prva dva ReValver ce ti omoguciti mnogo divljeg zvuka pa ako hoces da maltretiras komsije samo dobro naglasni zvucnike. :) ;)

Inace i ja imam SB Live! Ako imas odgovarajuce drajvere mozes i tako "obraditi" zvuk gitare ali nije to to.

Poz.
 
Leka:
Ajde kad ste se svi izredjali da i ja kazem nesto iz iskustva...

GuitarFX nisam probao tako da o njemu necu nista da govorim.

Jedan od boljih efekt procesora odnosno distorzije,wah-waha..itd je program Guitar FX Box.Zanimljivo je da je taj program uradio nas covek Sasha Gojkovic,cini mi se da je iz Krusevca.(izvinjavam se ako sam promasio mesto).Program ce ti mozda praviti malo problema pri namestanju ali su mu efekti odlicni i veoma je jednostavan a takodje i veoma slozen za koriscenje.

Drugi program odnosno DirectX plugin koji bi ti preporucio je ReValver. Ee kod njega imas vecu slobodu,on ti simulira pojacalo,pretpojacalo,efekte cak i zvucnike i odjek.Mozes sam sklopiti svoje "pojacalo" ili koristiti vec gotove sablone.Izuzento se dobro snalazi sa metal kombinacijama distorzija-Jako dobar zvuk!

Trece bi ti preporucio AmpliTube koga su hvalili na sva usta ali on je malo veci 7-8 MB pa ga do sada nisam skinuo sa neta.

Od ova prva dva ReValver ce ti omoguciti mnogo divljeg zvuka pa ako hoces da maltretiras komsije samo dobro naglasni zvucnike. :) ;)

Inace i ja imam SB Live! Ako imas odgovarajuce drajvere mozes i tako "obraditi" zvuk gitare ali nije to to.

Poz.

Imao sam guitar FX box i nisam bio bas zadovoljan jer jer zvuk mnooooogoo kasnio
 
nije preporucljivo to raditi...lako se moze desiti da crkne zvucna (meni se na primer desilo), a cuo sam do moze i bilo sta u compu drugo da crkne. gitara ne daje standardni "mic" output...pogledajte u zadnjem SK-u se pominju neke spravice koje sredjuju signal iz gitare da odgovara zvucnoj.
 
Pa pazi nije nemoguce, mozda su likovi uboli gitaru u zvucnu preko nekog manjeg pojacala, predpojacala i sl.
Uostalom zato postoji tech spec u user manualu svakog e-uredjaja, pa lepo vidis kolki signal salje djitra, kolko moze da primi zvucna.
Sto se tice kvaliteta i zaostatka (latency), to iskljucivo zavisi od zvucne karte! I pomalo od softwarea, ali tolika djubrad su stvarno retka.
SB Live! i Audigy su i vise nego dovoljni za neku polu-profesionalnu upotrebu. Sa Liveom! recimo mozes da dobijes oko 90 ms zaostatka, sa obicnim DX driverima, dok sa ASIO pada i ispod 40 ms, sa Audigijem je situacija jos bolja!
Drugo svaki moderan muzicki studio danas, obavezno ima neki centralni racunara :wink:
 
mislim da je bolje ako koristis predpojacalo. ako ima Line izlaz valjda taj signal vise odgovara...ja trenutno koristim digitalni procesor i iz line out sam povezao u line in na compu...a tu ne koristim nikakav software, samo se reprodukuje...i bolje je jedno 10 puta nego kad suvu gitaru ubodes i onda se igras programcicima.
naravno da u studiju mora da ima compova ali mislim da niko ozbiljan ne gura gitaru u comp tamo..inace niko ne bi kupovao pojacala od 1000eu, 10pedale i mikrofone od ko zna koliko $ da ozvuce ta pojacala, ako vec sve moze da uradi audigy...kolko pare tolko muzika zar ne :D
 
Govorili smo o samoj gitari koja se ukljuci na ulaz zvucne,to ne da ne moze da uzrokuje kvar zvucne a kamoli nekog drugog uredjaja.
A sto se tice veze hard diskaa sa ovim....Pa mozda je coveku bilo problematicno napajanje pa mu otisla i ploca,hard,zvucna...itd,odjednom.

Gitarski "magneti" prave, cini mi se, oko stotinak milivolti,sto je logicno jer se gitara nigde ne napaja(vecu voltazu prave ljudski misici kad se krecu).Spektar signala koji daje gitara je vrlo sirok i relativno gusci pri niskim frekvencijama.Zato se bolji efekat postize kada se pred ulaz zvucne(pojacala) stavi neki efekat,distorzija(predpojacalo).Jer se odredjeni deo izdvoji pojaca/smanji...itd.
Na izlazu predpojacala se signal gitare povecao na par volti i kao takav ide na pojacalo odnosno na drugi stepen predpojacala(ulaz zvucne) dalje na pojacalo i mozda na drugi stepen pojacala ako postoji u samim zvucnicima.Tek se na izlazu predpojacala dobija taj jak signal koji moze da nanese neku stetu.
Naravno da na ulazu zvucne postoji i par zastita(kratak spoj,obrnut polaritet...)

A sto se tice razlike izmedju line-in i mic ulaza,jedina razlika je sto je mic prilagodjen takodje slabom signalu mikrofona pa ima (opciono) default pojacanje +20dB.Sto pomaze kod slabih signala(gitara,mic..) a dodaje sum kod vec "obradjenih" pa se zato za njih koristi line-in,kao sto si i sam primetio,koji ide direktno na stepen pojacavaca(u zvucnoj).

Gitarska pojacala su pravljena sa samo jednom svrhom a software na kompu prilagodjava jedan hardver drugoj upotrebi.Zvuk gitare je mnogo "prljaviji" od bilo kojeg drugog zvuka,pa nije ni cudo da na kompu gitara "ne zvuci bas onako".

Naravno postoji i razlika izmedju integrisanih pojacala i lampaskih,ali...

P.S> Jedini nacin kako bi mogao da pokvaris zvucnu je da iz pojacala u koje si ukljucio gitaru prikljucis na neki od ulaza zvucnei i malo naglasnis.
To je kao da se u sobi u kojoj je tisina namestis uvo da ti neko nesto sapne a on se prodere iz sveg glasa,sta mislis sta bi tebi od uva ostalo?!
 

Back
Top