Николић : Неће издржати притисак

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Неће издржати притисак

Вечерње новости, 16.03.2011

Или ћемо имати договорне промене у Србији или ће ванредне изборе да донесе велики митинг у Београду. Свакодневни притисак на режим биће неиздржив. Окупљаћемо се и на трговима свих градова у држави, и нећемо се разилазити.
То је стратегија лидера напредњака Томислава Николића, који је убеђен и да управо завршена реконструкција неће удахнути снагу Цветковићевом кабинету.
- И тај козметички трик јасно показује да Влада нема жељу да мења било шта у Србији, већ само хоће да се преброје дани до избора.

- Власт је одбила и вашу понуду да се на изборе иде одмах по добијању статуса кандидата за ЕУ. Зашто сте учинили тај уступак?
- Упутио сам понуду коју нико никада не би упутио. Препустили смо им предност коју доноси могуће добијање статуса кандидата за ЕУ. Нека продају и ”Телеком” до новембра, ако могу. Ми се уздамо у грађане, а не у паре.

- Уздате ли се и у анкете? Је ли реално то што Вучић каже да имате десет одсто предности у односу на ДС?
- То није комотна већина, без обзира на то шта кажу анкете. Сигуран сам да у предстојећем периоду не може да се деси ништа позитивно за власт што би смањило ту разлику. Следећи избори биће референдумско изјашњавање, а у тим околностима једна од две странке прелази границу од 50 одсто подршке. Убеђен сам да је победа на нашој страни.

- Остајете ли при ставу да треба да вас ставе на стуб срама, ако направите владу са ДС?
- Мислим да таква влада не може да буде формирана. Околности у Србији би заиста морале да буду драстично промењене да доведу до тога да миш и мачка спавају заједно. Ту мислим на владу националног спаса, ако би Србија ушла у такву економску кризу да бисмо сви морали да помогнемо, а не да се затварамо у бункере. Исто бисмо учинили и због Косова. Али, ДС свакако мора да оде у опозицију. Не може народ да гледа Тадића, Ђелића и Динкића десет година на власти, а да они не схватају да је то премного.

- Чиме ћете да убедите бираче да се разликујете од ДС?
- Ако Тадић каже да ДС никада неће признати независно Косово, треба ли ја да кажем: напредњаци хоће, само да бисмо се разликовали? Не падају владе на програмима, него на његовом остваривању. Чланови и функционери СНС су људи који чисте савести могу да изађу пред суд јавности. У ДС има много оних који не би смели да изађу ни пред један суд. Тамо има људи који су огрезли у криминал и корупцију. Они имају потпредседнике који имају стотине милиона евра зарађених у Србији за последњих десет година.

- Али, и ви сте коалициони партнер са Карићем који је осумњичен за милионске проневере. Је ли тачно да он финансира СНС?
- Не знамо да ли је Карић криминалац, али треба му омогућити да се брани. Власт је одбила јемство које је нудио, а тужилаштво га није пустило чак ни да сведочи видео-линком. Ја, иначе, вешто кријем да он сваке вечери слети на Сурчин и донесе ми џак пара. Кад потрошим, онда он поново долети.

- Који програм нуди СНС? Ваш донедавни функционер Делић тврди да га немате...
- Они који то питају, видим, тај ”невидљиви” програм прихватају. Сад оснивају развојну банку, што смо ми предложили. Када говоримо о ЕУ и Русији, онда и они почну да говоре да Унија није једини пут.

- Видите ли Дачића као партнера?
- Не могу личне симпатије да опредељују будућу сарадњу. Али, Дачић је партнер ДС и не мислим да им отимам савезнике после избора. Онај ко хоће са нама да сарађује, то мора јасно да каже пре изласка на биралишта. Превише сам озбиљан да будем председник владе у којој би ме пре сваке седнице неко уцењивао.

- Је ли реално да после избора изгладите сукоб са Коштуницом?
- А, зашто се то сада не би изгладило? Неће ваљда да нас измири жеља да будемо министри?

- Прешли бисте и преко оптужбе да желите да мењате Устав, како би Косово лакше отишло?
- Све што нам је ДСС приговарао, била је лаж. Желимо да мењамо Устав само да бисмо смањили број посланика, и то нема везе са Косовом. Лаж је и да хоћемо да будемо члан ЕУ и по цену губитка Косова. Ако ЕУ постави захтев да се одрекнемо Косова зарад чланства, тог часа бисмо прекинули сваку сарадњу. Ово је наша заједничка истина. И ДСС се овако понашао када су били на власти.

ТАДИЋ СЕ ЗАТВОРИО

- КАДА сте последњи пут разговарали са Тадићем?
- Та комуникација практично не постоји. Честитао сам му поруком рођендан 15. јануара, а он ми није узвратио 15. фебруара, када сам ја славио. Не знам ко сеје панику код њега и зашто се затворио у себе. Било је много разлога да јавно разговарамо пред камерама. Ако он мисли да не треба ни на улици да се јављамо једни другима, нека му буде.

ПРОГАЊАЈУ ВЕЉУ И КОШТУНИЦУ

- МИСЛИТЕ ли да у привођењу Велимира Илића и најави саслушања Коштунице за убиство Ђинђића има елемената политичког обрачуна?
- Апсолутно. Ако је неко у министарству радио нешто мимо Илићевог знања, то не може да буде његова одговорност. Убеђен сам и да Коштуница нема никаву кривицу. Лоше је то што у иностранству чујем да је Илић у полицији и одмах издамо саопштење да је то политички притисак, а ДСС ћути. За разлику од њих, ја ћу рећи гласно и да је прича око Коштунице политички притисак.

НЕ МОГУ ДА ВАМ КАЖЕМ ЗАШТО САМ ПРОШЛЕ НЕДЕЉЕ БИО У МОСКВИ

- Данас крећете у Брисел. Купујете ли тамо политичку подршку за нове изборе?
- Срешћу се са госоподином Филеом, а касније и са Лајчаком. Носим им поруку да ми, за разлику од ДС, немамо једну причу за народ, а другу за Брисел. Пренећемо им да се европски пут неће напуштати победили ми или ДС. Не купујем подршку, али сам мојим претходним одласцима у Брисел укинуо наклоност коју су увек имали према ДС.

- Пре недељу дана сте полутајно боравили и у Москви. Са ким сте се срели?
- То не могу да кажем, иако је пут био политичке природе.
 
- КАДА сте последњи пут разговарали са Тадићем?
- Та комуникација практично не постоји. Честитао сам му поруком рођендан 15. јануара, а он ми није узвратио 15. фебруара, када сам ја славио.]

Hahahaaa:super:
 
Iz - NO - gud

iznogoud.jpg
 

Back
Top