Optimizacija sajta, google Page Rank, backlinkovi

Tako nekako, završe neki mega kurs i bace se u vode dizajna i muljanja, danas ne možeš da prodaš sajt a oni pokušavaju da prodaju optimizaciju koju rade mala deca hahaha. Sve u svemu, pomreće od gladi :)

Od jednog fenomenalnog sistema koji može znatno da olakša poslovanje i dovede svaki biznis do perfekcije - prevarajići su napravili septičku jamu.
 
Optimizacija sajta je lepa i moderna fraza. Mada, često se zaboravlja da nisu samo Internet i njegovi mnogobrojni servisi, oni koji mogu da doprinesu boljoj poziciji sajta u organskoj pretrazu (uzgred rečeno koju monopoliše Google). Kao da se zaboravlja da postoje TV emisije, reklame, radio emisije, reklame, štampani medji, bilbordi, poštanski sandučići i nikad ostavljene bandere, koji itekako utiču na potencijalne posetioce.

Jer potajno i manje potajno brendiraju firmu, sajt i on se nekako lakše nametne kroz pretraživače uz pomoć i ovih tehnika i taktika.

Takođe, nekako izmiču i bitna pitanja i još bitniji pravi odgovori. Šta je to, odnosno koja je to dobra pozicija na Google. Ako je konkurentnost izražena, i ako su u pitanju milioni stranica koje se bore za svoje mesto pod suncem, onda je prva strana majka mara i verovatno premija za ogromnu većinu ovih sajtova. Ako su u pitanju stotine hiljada stranica, ili desetine hiljada stranica, ili hiljade, onda možda prva stranica i nije imperativ vlasnika već neka od prve tri pozicije.

I naravnom, postoje i oni vlasnici sajtova koji pucaju jako visoko, odnosno na prvo mesto u rezultatima organske pretrage.

Kao što neko više puta provuče kroz ovu temu, nije to baš tako trivijalno i jeftino kao što nekome izgleda. Naravno, ko želi da uči i ko želi da bolje prolazi u ovom poslu mora da pronadje čarobne varijante uspeha sajta koje se svode na to kako se dodvoriti Google za što manje para.



Naravno, učiti i eksperimentisati, jer ovaj posao često podseća na pravi inženjerski posao.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ohooo evo ga i Tesha Spam Design se probudio, sad će da vam objasni da sve što je besplatno mora da se plati kako bi bilo još bolje :lol:
De si tesho kućo stara prsti ti se osušili :lol:

Da rezimiramo, danas je optimizacija sajta potpuno nebitna!

Google ukinuo pagerank kako bi svi sajtovi postali jednaki.
Google.com je postao potpuno sranje i vaš sajt ne vredi ništa ukoliko ne plaćate reklamiranje svaki dan.

Možete do sutra da ga optimizujete i plaćate "stručnjake" da to odrade opet vam sajt neće vredeti ništa ako svaki dan ne dajete pare na reklamiranje :mrgreen:
 
Ohooo evo ga i Tesha Spam Design se probudio, sad će da vam objasni da sve što je besplatno mora da se plati kako bi bilo još bolje :lol:
De si tesho kućo stara prsti ti se osušili :lol:

Da rezimiramo, danas je optimizacija sajta potpuno nebitna!

Google ukinuo pagerank kako bi svi sajtovi postali jednaki.
Google.com je postao potpuno sranje i vaš sajt ne vredi ništa ukoliko ne plaćate reklamiranje svaki dan.

Možete do sutra da ga optimizujete i plaćate "stručnjake" da to odrade opet vam sajt neće vredeti ništa ako svaki dan ne dajete pare na reklamiranje :mrgreen:

vi ste neki konkurenti vidim.

samo da ispravim malo tvoju konstataciju Google nije ukinuo Page Rank nego je ukinuo javno prikazivanje istog. Page rank se josh koristi interno za rangiranje sajtova. http://searchengineland.com/google-has-confirmed-they-are-removing-toolbar-pagerank-244230
 
Ohooo evo ga i Tesha Spam Design se probudio, sad će da vam objasni da sve što je besplatno mora da se plati kako bi bilo još bolje :lol:
De si tesho kućo stara prsti ti se osušili :lol:

Da rezimiramo, danas je optimizacija sajta potpuno nebitna!

Google ukinuo pagerank kako bi svi sajtovi postali jednaki.
Google.com je postao potpuno sranje i vaš sajt ne vredi ništa ukoliko ne plaćate reklamiranje svaki dan.

Možete do sutra da ga optimizujete i plaćate "stručnjake" da to odrade opet vam sajt neće vredeti ništa ako svaki dan ne dajete pare na reklamiranje :mrgreen:

Jedna od omiljenih osobina kod Srba, pljuvanje i mrznja kao dusevna hrana. Ali, zato je ovo Srbija pa cak i na Internetu. Pravila igre u organskoj pretrazi, ali i placenim oglasima, jos uvek postavlja Google. Moze da se mrzi, da se ne voli, ali alternative jos uvek ni na pomolu.
Ako si pazljivo procitao moj post, PAGE RANK nije ni spomenut niti favorizovan kao mera uspeha sajta:) . Ali, ocigledno, ti ne citas postove vec ko pise, pa onda juriiis i mrznju i jad :)

Moj post je namenjen onima koji zele da svoje ili sajtove svojih klijenata ucini popularnijim kod Google na legalan i dozvoljen nacin, koristeci jos neke medije koji mogu biti jako korisni, a koji se ponekad zapostavljaju.

Nije pravljen za tebe, jer ti ionako ne citas sta tamo pise.
Uzivaj u samoci i ako ne verujes za tebe gratis konsalting kako bez dinara i eura placenih oglasa (AdWords) dovesti sajt na prvu stranicu Google - Dakle naslov kursa: Za neverne Tome :)
 
Ukratko o radnjama u vezi on page optimizaciji - Check box

OPTIMIZACIJA VEB SAJTA - onpage optimizacija



Uradili ste vebsajt, lepo izgleda, dizajn vam se sviđa, sve je kako kaže naš naord, baš kako treba imonjaj zapoveda, ali nije ostavio neki trag na Internetu. Kada neko pretražuje po Internetu za relevantnu ključnu reč, vaš sajt se nalazi negde na 8, 10, 11 strani, ili ga uopšte ne možete naći u Google pretrazi. Osećaj je isti kao da nemate sajt, a posebno ako imate firmu pa se reklamirate i promovišete vaš biznis na Internetu uzdajući se u veb sajt. Loša pozicija sajta se ne događa slučajno.

Dobra pozicija na pretraživačima je posao za firme koje imaju znanja, resurse i iskustva. To se dešava i zato što nije urađena optmizacija ili poznatije po engleskoj skraćenici SEO (Search Engine Optmization). Osnovne pojmove o SEO možete pročitati na Wikipediji https://sr.wikipedia.org/wiki/SEO_optimalizacija_veb-sajta, kroz ovaj blog želimo da ukažemo na potrebne elemente i radnje koje treba uraditi kako bi imali visoko konkurentan sajt koji ima realne šanse da se dobro pozicionira i bude favorizovan kako od strane mašina za pretraživanje tako i od posetioca. Dakle, kako napraviti konkurentant proizvod, odnsono sajt. Dobar deo tog posla se realizuje kroz početnu optimizaciju, ili popularnije onpage optimizaciju.



Treba uzeti u obzir jednu vrlo važnu i ne baš previše popularnu stvar kod SEO stručnjaka, stvari se na ovom polju vrlo brzo menjaju,

Google vrlo često menja pravila igre tako da SEO stručnjaci moraju stalno da budu informisani o novitetima i „updejtima“ algoritma pretraživača, ono što je važilo prošle godine možda je već zastarelo i više škodi nego što pomaže.

Da bi se lakše pojasnila onpage optimizacija, izdvojili smo tri celine koje ćemo detaljnije obrazložiti:

Osnovni SEO
Ključne reči i on-page SEO
Optimizacija teksta


Osnovni SEO



Instalirajte Google Analitics - omogućava bolje razumevanje demografije posetioca i izbor najbolje marketing taktike
Dodajte svoj sajt na Google Search Console i Bing Webmaster tool
Proverite brzinu učitavanja vašeg sajta preko Google PageSpeed Insights - smatra se da je rezultat 85/100 dobar kako za mobilne uređaje, tako i za desktopove. Posetioc ne čeka više od 2-4 sekunde, najčešće prelazi na druge sajtove.
Dobro opremljeni CMS - vaš Content Management System mora imati module koji omogućavaju da napišete naslove (H-tagove), opise, slike, omogućuje dobro formatiranje teksta, itd. Naša sugestija za WordPress je Yoast SEO plugin, a za namenska CMS rešenja se prave specijalizovani moduli.
Sajt mora biti responsive, tj. prilagođen za različite platfrome, mobilne, table i desktop uređaje.
Proverite da nemate loše linkove (Broken Links)
Validirajte HTML i CSS kodove preko HTML validatora i CSS validatora
Kreirajte sitemap.xml fajl. Pozicionirajte stranice sa maksimalnim potencijalom na najvišem mestu - možete koristiti nekoliko alatki, naša preporuka je sitemap.xml generator. Koristeći Bing Webmaster Tools ili Google Search Console dostaviti pretraživačima (Google, Bing) link ovog fajla.
Kreirajte Robots.txt fajl - ovo je važno kako bi softver pretraživača (crowlers) mogao da nađe vaš sajt i njegove stranice.
Pronaći i popraviti 301 i 302 preusmerenja. Jedna od boljih alatki za to je Screamig Frog (do 300 URL je besplatan, ali neke napredne opcije moraju da se plate).
Proverite vaš server - moguće je da je vaš sajt postavljen na lošem serveru i to može uništiti vaš rad na optmizaciji. Koristite http://mxtoolbox.com/blacklists.aspx
Testirajte brzinu „punjenja“ vašeg sajta (Website load)- proverite da li će brzina sajta ostati ista kada više korisnika se prijavi na njega. Naš predlog ZebraTester
Instalirajte SSL sertifikat kako bi unapredili sigurnost i poverenje kod vaših korisnika.
Reklamirajte se na svim socijalnim mrežama (Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, Pintarest, Tumblr, Instagram, itd.)


On-Page SEO



Odaberite dobre ključne reči. Najbolje je za to koristiti Keyword Planner.
U poslednje vreme pretraživači više cene tz. kontekstualne ključne reči i dugačke fraze. Upotrebljavajte ključne reči koji su popularne koristeći Google Trends.
Istražite koje ključne reči koristi vaša konkurencija. Preporučene alatke su SEMRush i Ahrefs.
Optimalna dužina naziva stranice je 60-65 karaktera, i treba da počne sa relevantnom ključnom rečju.
Meta opis (meta description) najbolje da sadrži oko 155 karaktera.
Obavezno staviti Alt tag (rezervno me) na slike. Pretraživači mogu da čitaju ali ne mogu da gledaju slike.
Koristiti H-tagove (naslove) na prirodan način.
Graditi unutrašnje linkove - povezati stranice na sajtu. Najbolje rezultate donose linkovi sa anchor tekstom.


Optimizacija teksta



Tekst treba da bude pisan prirodno i razumljivo
Sadržina mora da odgovara naslovu teme (za razliku od pojedinih novina u Srbiji)
Napravite blog i FAQ stranicu (najčešća pitanja), gde ćete odgovarati na pitanja
Tekst treba da bude smislen i da sadrži informacije koji mogu da pomognu čitaocima sajta
Ubacite slike i video klipove
Omogućite ocenjivanje vašeg sajta
Koristite rich snippets (fragmenti teksta koji opisuju pretraživačima o čemu se na sajtu radi). Oni su bitni zato što korisnici ne vole da gube previše vremena na pretraživanje, tako da im oni ukratko i vizuelno govore da li je to što im treba na sajtu.
 
Pozdrav.
Hteo bih da vas pitam kako je moguce povecati google page rank? Da li to zavisi od broja back linkova koji vode ka samom sajtu il to dolazi vremenom?
Sajt je pusten online pre mesec dana, malo imam linkova sa drugih sajtova koji vode ka mom, da li zbog toga imam losu posecenost preko google? Trenutno ne mogu da razmenjujem linkove sa sajtovima koji imaju PR-od 2-6, sto je i razumljivo. Jedino mogu sa onima koji su u istom rangu samnom, a to je PR-0. Ne znam da li se to isplati? ...

Jooj koliko se to sve promenilo u odnosu na 2011. godinu. Mislim da smo svi svedoci ovoga. Google je toliko sofisticirao...unapredio svoj algoritam da je to jezivo. Nisam siguran ni dal ga možeš navatati ni za d*pe ni za rep. Kad se setim samo kako se pre gledalo koji ti sajt ima PR, pa kao linkuj ka ovom nemoj ka ovom, ovde trazi link ovde nemoj...prosto mi smešno
 
Nego, ja bih preporučio nekoliko sajtova koji mogu da pomognu svakome ko hoće da sazna nešto više o SEO i kome će informacije koje će ovde dobiti biti sigurno do velike koristi. Mada iskreno msm da svakako, onaj ko je već makar malo zašao u SEO vode zna za ove sajtove.

Prvi sajt je svakako Što se tiče informacija ovde uvek mogu da se nađu najsvežije informacije o trenutnim trendovima u SEO, SMM... Meni je posebno interesantan Rand Fishkin i njegova izlaganja u "Whiteboard Friday". Jako puno korisnih informacija i nekih saveta kako da pomognete svom sajtu da se bolje rangira. Za one koji tek kreću u SEO svet, savetujem da pročitaj . Tu je sve lepo napisano...crno na belo.

Drugi strani sajt koji bi preporučio je svakako Search Engine Land. Opet, puno informacija vezanih za trendove u SEO, SMM svetu. Nisu toliko jaki i popularni kao MOZ, ali su jednako kvalitetni i sajt koji treba redovno pratiti.

Naravno, tu je uvek i zvanični gde se iz prve ruke mogu dobiti informacije vezane za nove trendove i promene koje google uvodi u SEO...

E sada, postoje i domaći sajtovi / blogovi na kojima se može pronaći dosta saveta i tutorijala vezanih za SEO. Jedan od blogova koji od nedavno spada u 50 najboljih blogova u svetu jeste i . Upitanju je domaća kompanija koja se bavi web i grafičkim dizajnom, i slično i zaista daju puno korisnih saveta i informacija.


Nadam se da ću nekome koliko toliko pomoći :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Šta je ovo tema za samoreklamiranje i spamovanje? Opet tesha design u akciji i ostala srBska web buranija?!? :hahaha: :lol:

Kakvo bre samoreklamiranje? Mi ovde pričamo o google-u i šta je potrebno da bi se uopšte rangirao dobro. Ja prosto pokušavam da prenesem neko svoje znanje koje sam vremenom stekao, ukažem na neke zanimljive blogove ili sajtove koji mogu pomoći da se bolje skapira tematika...

Lepa je cela ta priča oko SEO optimizacije ali šta ćemo sa dvostrukim standardima Google-a koji ne kažnjava sajtove koji imaju keyword stuffing pa recimo frazu izrada sajta nalupaju jedno 100 puta i Google ih indeksira među prvim rezultatima.

Daj mi primer jednog sajta iz realnog vremena koji je zahvaljujući keyword stafingu sada na vrhu a da nije penalizovan od strane Pingvina ili nekog drugo algoritma? Samo jedan mi je dovoljan...
 
Kakvo bre samoreklamiranje? Mi ovde pričamo o google-u i šta je potrebno da bi se uopšte rangirao dobro. Ja prosto pokušavam da prenesem neko svoje znanje koje sam vremenom stekao, ukažem na neke zanimljive blogove ili sajtove koji mogu pomoći da se bolje skapira tematika...

U tome i jeste caka kod gugla što ono od juče danas ne vredi ama baš ništa ;)
 
SEO je postao nepotreban mit, vise paznje obratiti na socijalne mreze, one su sada glavne

Samo sto 10.000 posjeta sa drustvenih mreza donosi zaradu kao 1000 sa google. Drustvene mreze su dobre za neke krace projekte, jer ce to google srezati polahko, ali i to ce biti dovoljno da se zaradi nesto. Ko gleda dugorocno sigurno mu je SEO vazniji od drustvenih mreza.
 
Gugl je zadnjih godina teško đubre a to optimizovanje je potpuno beskorisno - moraš da platiš kako bi imao posećenost pa prema tome ja sam više da se ljudi okrenu ka društvenim mrežama i marketingu kao što je radio i tv. Ovo je glupo i primitivno tržište, ne vredi preterano investirati u internet jer su ljudi neobrazovani. Po statistikama, 50% srbije je polupismeno.

Od te optimizacije pravite mit kako bi pljačkali ljude, da plaćaju nešto što obrazovana osoba završi za desetak minuta.

- - - - - - - - - -

Pa ti optimizuj sajt prema polupismenim korisnicima, to nema smisla ni logike, nema šanse da ubodeš kako njegov zakržljali um funkcioniše.
 
ja jesam vise a drustvene mreze, ali ne bih odbacivao optimizaciju sajtova za Google (odabir reci nije slucajan posto se SEO ne shvata dovoljno obuhvatno) kao nesto sto je beskorisno. Ko se time ozbiljno baci zna koliko je sve to kompleksno. A da smo mi ovde u Srbiji nepismeni , hm! da li je bash tako? Ja mislim da smo i i te kako internetski pismeni posebno mladje generacije, oni bez WiFi vise ne mogu, uzmi im parce hleba iz usta ali ne diraj im besplatni internet.
 
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/u-srbiji-165000-nepismenih/qrjs00y

Rezultati popisa iz 2012. pokazali su da je broj nepismenih ljudi u Srbiji prepolovljen u odnosu na popis iz 2002. godinu.

U Srbiji je oko 850.000 stanovnika, ili nešto manje od 14 odsto populacije, bez dana škole ili sa nekoliko razreda osmoletke.

Nepotpunu osnovnu školu ima oko 677.000 stanovnika Srbije ili 11 odsto, a 2002. bilo ih je više od milion.

Sa visokim obrazovanjem u Srbiji je nešto više od 650.000 stanovnika što je skoro 11 odsto, za razliku od 2002. kada je bilo 6,52 procenta.

POYYY :lol:
 

Back
Top