Pirotehnika-Pirotehnicke supstance(obavezno procitati prvi post)

Peruzzi

Domaćin
Poruka
4.066
######## edit by moderator: Stevee #############
Obavestenje
Zamolio bih Vas da vise puta razmislite pre nego bilo sta zapocnete sa pirotehnikom. Cak i najiskusniji hemicari ne mogu predvideti neke stvari, izbegnuti eventualne nezgode . Pirotehnika nije igranje, bilo kakav vid zabave i ubijanje vremena. Forum Krstarica i njeni ucesnici ne snose bilo kakvu odgovornost za eventualne povrede .

Stevee


_____________________________________________________________________________________________________________________________________




Kako da kuci, bez trosenja mnogo para, izdvojim KNO3 i S ??
KNO3 treba da bude sastojak obicne salitre koja se koristi za djubrenje njiva, ali da li i koliko tu ima primesa?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Prvo, za lep vatromet treba ti lep eksploziv. Ako ne umes da napravis plasticini, preporucujem smesu sumpor, kno3 i crni ugalj. Onda, za lepe boje koristi kao sto je covek vec rekao (vidi gore) gvozdje i ugljenik za narandzastu, soli stroncijuma za crvenu, soli barijuma za zelenu, kalcijumove soli, litijumove soli, aluminijum i magnezijum u prahu za jaku svetlost itd. Uglavnom ostalo ima na netu.
 
onagrus:
Prvo, za lep vatromet treba ti lep eksploziv. Ako ne umes da napravis plasticini, preporucujem smesu sumpor, kno3 i crni ugalj. Onda, za lepe boje koristi kao sto je covek vec rekao (vidi gore) gvozdje i ugljenik za narandzastu, soli stroncijuma za crvenu, soli barijuma za zelenu, kalcijumove soli, litijumove soli, aluminijum i magnezijum u prahu za jaku svetlost itd. Uglavnom ostalo ima na netu.
Paaaa! mozda ovo i proradi. Kod reakcionih uslova treba vodoti racuna o nekim "malim" stvarima. Ipak, najjeftinija i NAJSIGURNIJA varijanta je kupovina gotovog vatrometa. U svakom slucaju MANITE SE CORAVA POSLA I EKPLOZIVA DOK JOS NIJE KASNO :twisted:
 
Obersturmfuehrer:
samo se ti igraj sa tim stvarima, ako ne znas...
ja sam imao srece, pa sam samo sprzio prste bez posledica, a ovakve stvari uopste nisu za zezanje....
za pocetak isitni fosfor iz sibica na jednu gomilu, odmakni se i zapali...videces prilicnu reakciju, tako da samo zamisli to mnogo puta vece i bice ti jasno da nije za zezanje...
meni treba samo objasnjenje kako napraviti bilo koju boju ajd molim te pomozi mi ;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako pravis dimnu zavesu ili nesto slicno ovo moze pomoci .

Nego da ja sebe osiguram : Proizvodnja ovih mesavina je opasna i za iskusnog hemicara , a uz to moze predstavljati i krsenje zakona . Originalni autor , kao ni ja nismo odgovorni za bilo kakvu stetu pricinjenu pogrsnom (zlo)upotrebom ovde navadenih informacija . Vi se smatrate odgovornim za sve vase postupke . Citav tekst je u informativne svrhe .

Originalni autor :


& the Temple of the Screaming Electron
Specializing in conversations, E-Mail, obscure information,
entertainment, the arts, politics, futurism, thoughtful discussion,
insane speculation, and wild rumours. An ALL-TEXT BBS.
"Raw Data for Raw Nerves."

[Blue]
Potassium nitrate........ 12%
Powdered sulfur........... 3%
charcoal.................. 1%
Copper sulfate............ 2%
Powdered rosin............ 1%

[Blue]
Anitmony sulfide.......... 2%
Powdered sulfur........... 4%
Potassium nitrate........ 12%

[White]
Potassium nitrate......... 6%
Antimony sulfide.......... 1%
Powdered sulfur........... 1%

[Yellow]
Potassium nitrate......... 4%
Powdered sulfur........... 1%
Charcoal.................. 2%
Sodium chloride........... 3%

[Yellow]
Powdered sulfur........... 4%
Charcoal.................. 1%
Potassium nitrate........ 24%
Sodium carbonate.......... 6%

[Red]
Strontium nitrate......... 4%
Powdered orange shellac... 1%

[Red]
Strontium nitrate........ 11%
Powdered sulfur........... 4%
Charcoal.................. 1%
Calcium carbonate........ 11%
Potassium nitrate......... 1%

[Purple]
Copper sulfate............ 1%
Strontium nitrate......... 1%
Powdered sulfur........... 1%
Charcoal.................. 1%
Potassium nitrate......... 3%

[Green]
Barium nitrate............ 7%
Powdered sulfur........... 4%
Charcoal.................. 1%
Potassium nitrate......... 1%

[Green]
Barium chlorate........... 9%
Powdered orange shellac... 1%

[Yellow]
Potassium Nitrate........ 25%
Sulfur................... 16%
Realgar.................. 59%

[White]
Potassium Nitrate........ 50%
Sugar.................... 50%

[Grey]
Hexachloroethane......... 50%
Zinc Powder.............. 25%
Zinc Oxide............... 10%
Potassium Nitrate........ 10%
Colophony Resin........... 5%
[Grey]
Hexachloroethane......... 45.5%
Zinc Oxide............... 45.5%
Calcium Silicide.......... 9.0%
[White]
Potassium Chlorate....... 20%
Ammonium Chloride........ 50%
Naphthalene.............. 20%
Charcoal................. 10%
[White]
Potassium nitrate........ 48.5%
Sulfur................... 48.5%
Realgar................... 3.0%


[Black]
Hexachloroethane......... 60%
Anthracene............... 20%
Magnesium (powder)....... 20%
[Brown]
Pitch.................... 29.2%
Potasium Nitrate......... 47.4%
Borax.................... 10.6%
Calcium Carbonate......... 4.9%
Sand...................... 4.0%
Sulfur.................... 3.9%
 
Za dobijanje bele, zute narandzaste i ostale boje nije problem, to mozes i sam eksperimentisati paljenjem manjih tj. miligramskih kolicina sa malo duzim drvcem ili necim drugim i tako ces istestirati sve. Primere si dobio i samo treba biti strpljiv i uporan. Ja se time bavim i znam sta ti treba. ali jedno moras da zapamtis i da ti uvek bude prisutno NIKAD NE ZURI I NEMESAJ NESTO U STA NISI SIGURAN, bolje je 10 puta pitati nego jednom pogresiti veruj mi ne bi se ja zvao Nitro da nije tako. Jedan decko ovde ti je lepo rekao posledice modu biti i vidljive i opasne ( nedaj Boze ), zato pamet u vu-gla i samo polako.

Bitnija stvar od pravljenja boja je napraviti raketno gorivo kako bi te boje koje dobijes odletele bar na 100 ako ne onda na 50 metara minimum od tebe da bi se sve zvezdice ( boje ) koje raeta nosi mogle zapaliti i imati potpuno sagorevanje i samim tim dale veci bljesak tj. sjaj i draz vatrometa. Ako ti zelis da pravis fontane i druge prskalice to je drugo, ali vatromet ne puca na zemlji nego na nebu. Treba imati rampe, pa, postolje za raketu, pa fitilje ... idr. i kad sve to imas, napravis jednu celinu, zapalis pomeris se od rampe 10-ak metara i gledas na nebu tvoje remek delo. Budi siguran prvih nekoliko modela ima da ukenjash jer je bitna harmonija izmedju elemenata i raketnog goriva kako bi dobio eksploziju na zeljenoj tj najvisljos tacki ispaljivanja sa zemlje. Ako negde zaje*es onda moze da pukne na zemlji i da nesto zapalis, zato treba biti strpljiv i polako jedno po jedno. E kad usvrsis tehniku montiranja elemenata u KARTONSKU CEV, ne metalnu nego KARTONSKU onda posle eksperimentises sa bojama. Za pocetak uzmi koristi secer ali u prahu sa Kalijum Perhloratom u odnosu 60%-30% za klasicnu belu boju mozes malo i so da ubacis da bi dobio postojanost, a kasnije prepusti se masti jer imas primere iz predhodnih odgovora.

Opet kazem, bolje 100 puta pitaj nije sramota, nego da napravis nesto sto netreba i da se razocaras u startu.

Zelim ti puno uspeha i .... obavesti kad budes uradio nesto sto je vredno pomena.

Pozzz ....
 

Back
Top