Najbolji lovac 2. svetskog rata

Najbolji saveznički lovac 2.S.R.

  • P-51 Mustang

    glasova: 8 32,0%
  • Supermarine Spitfire

    glasova: 4 16,0%
  • Grumman Hellcat

    glasova: 0 0,0%
  • Vought Corsair

    glasova: 0 0,0%
  • Jak 3

    glasova: 6 24,0%
  • P-38 Lightning

    glasova: 1 4,0%
  • P-47 Thunderbolt

    glasova: 2 8,0%
  • Lavočkin LA-7

    glasova: 1 4,0%
  • Hawker Tempest

    glasova: 0 0,0%
  • IK 3

    glasova: 3 12,0%

  • Ukupno glasova
    25
  • Anketa je zatvorena .
Tesko je to reci, iz vise razloga.

Prvo, II svetski rat je trajao 6 godina, nije to jedan trenutak pa da mozes da napravis presek u tom trenutku. Na primer, ne mozes da poredis Bf109E i recimo Mustang, Hurricane i Me-262 ili Zero i Thunderbolt. Znaci mozemo da razmatramo na primer koji je bio najbolji 1. septembra 1939, ili u leto 42 ili pri kraju rata.

Drugo, svaki avion je nastao u odgovarajucem tehnoloskom okruzenju i bio primenjivan u odredjenoj taktici, sto takodje otezava procenjivanje.

Trece, nivo vestine pilota se razlikovao. Na pocetku rata su piloti sila osovine imali vise iskustva, zbog spanskog gradjanskog rata i japanske kampanje na dalekom istoku, pa bi to iskustvo moglo da utice na objektivnu ocenu kvaliteta aviona. Kasnije, kako se rat razvijao, tako je iskustvo prelazilo na stranu saveznika, a nemci i japanci su gubili velike asove i slali klince sa malo obuke u borbu.

Dalje, neki avioni iako nisu mozda na papiru bili mnogo dobri, odradili su istorijski posao, na primer, Gloster Gladiator u odbrani Malte, ili I-16 na pocetku rata na istocnom frontu. Pa i Hurricane je u odsudnim danima bitke za Britaniju oborio vise nemackih aviona nego Spitfajeri i PVO zajedno iako tu nije bio 'najbolji'.

Zanimljiva je tema, ali treba sve to imati u vidu.
 
Pa pitanje i nije bas tako komplikovano odnosno daleko je prostije nego sto je to navedeno u prethodnom postu, posto se sasvim objektivno moze zakljuciti koji avion ima najbolje performanse a reko bih da je upravo to ono sto je rudy-ja zanimalo.

Najboljeg bi svakako trebalo traziti medju sledecom grupom Spitfire, Tempest, Mustang, FW190D, Lightning, Hellcat, Corsair. LaaGG-7, Jak 9, KI-84 Hayate.
Uobicajeno je da se kao najbolji pominje Mustang, medjutimaja sam sklon da se dvoumim izmedju Tempest-a i Hayate-a.
 
Anonymous:
Pa pitanje i nije bas tako komplikovano odnosno daleko je prostije nego sto je to navedeno u prethodnom postu, posto se sasvim objektivno moze zakljuciti koji avion ima najbolje performanse a reko bih da je upravo to ono sto je rudy-ja zanimalo.

Najboljeg bi svakako trebalo traziti medju sledecom grupom Spitfire, Tempest, Mustang, FW190D, Lightning, Hellcat, Corsair. LaaGG-7, Jak 9, KI-84 Hayate.
Uobicajeno je da se kao najbolji pominje Mustang, medjutimaja sam sklon da se dvoumim izmedju Tempest-a i Hayate-a.
Slazem se...
Mada mozete i da predlazete svoje omiljene letelice...
 
ima ih dosta dobrih,ali ne znam zasto niko nije pomenuo ik-2 i ik-3,tj nase domace lovce koji su napravljeni u ikaru.jeste da su malo poznati,ali su imali bolje karakteristike od velikog dela tadasnjih lovaca.drugi je problem sto je nemacka raspolagala sa vecim naoruzanjem,pa su svi avioni oboreni 1941,ali moje misljenje je da smo mi tada imali jako dobre avione.poz
 
A zaboravljate MIG-3SUD?Možda je najbolji B-239 koji su leteli Finci i sami dorađivali dok su mogli.Mnogo uspeha su imali i sa svojom verzijom Fiata pod imenom Morko-Morane.Teško je sa ove vrem. distance reći koji je najbolji,a moji favoriti su:spitfire mark V,BF-109 G4,P-51 Mustang,B-239,I-16/24 Safonov. :lol: :roll:
 
crazylo:
ima ih dosta dobrih,ali ne znam zasto niko nije pomenuo ik-2 i ik-3,tj nase domace lovce koji su napravljeni u ikaru.jeste da su malo poznati,ali su imali bolje karakteristike od velikog dela tadasnjih lovaca.drugi je problem sto je nemacka raspolagala sa vecim naoruzanjem,pa su svi avioni oboreni 1941,ali moje misljenje je da smo mi tada imali jako dobre avione.poz

Ik-2 je zastareo jos pre rata (iako je u probnim borbama protiv Fjurija bio neuporedivo bolji). Nisu svi oboreni, vazduhoplovstvo NDH je upotrebljavalo 1-2 kom.
Sa IK-3 je stvar drugacija, manevarski je bio bolji od Bf-109E i skoro isto tako naoruzan... Svi operativni avioni ovog tipa su unisteni u ratu, mada postoje price da je par nekompletnih aviona koji su se zatekli u fabrici prebaceno u Nemacku na ispitivanje. Po sacuvanoj dokumentaciji je posle rata nastao S-49...
 
Na početku rata - Hurricane (sa DH elisom)
Na sredini rata - FW-190 A-4
Na kraju rata - Thunderbolt P-47M
Sveukupni izbor za karijeru borbenog pilota:
P-47 C, D, M
Razlog - najmanje pilota je izginulo u borbenim akcijama na ovom tipu aviona. Jeste kilav za
dog-fight, ali to je najmanje važno (najgori način da se upustite u borbu sa nekim).
Super naoružanje, strašno jaka konstrukcija, dobra preglednost, svakom možete da pobegnete ako
se nađete u nepovoljnoj situaciji!
 
Za ljubitelje IK-3...
Da li bi neko od vas poleteo u borbu sa avionom koji NEMA radio-stanicu, NEMA zaštitu za pilota i gorivo,
njegovi mitraljezi NEMAJU zapaljivu municiju (samo običnu pešadijsku), a top toliko sporo puca, da za onih par sekundi koliko imate cilj na nišanu, vrlo su male šanse da pogodite cilj veličine lovačkog aviona...?
IK-3 je bio POTENCIJALNO dobar avion, ali proizvedena serija od 12 komada ni tehnički nije
odgovarala standardima za borbeni avion (u svakom boljem vazduhoplovstvu to bi se smatralo pred-serijim, avionima za ispitivanje, a ne za borbu.
Glavna mana cele koncepcije bio je nedostatak domaćeg motora za taj avion. HS-12Y bio je nedovoljno snažan za tu veličinu aviona, a pošto je bio češke proizvodnje (po francuskoj licenci), posle prve serije više se nije ni mogao nabaviti.
 
The Edge:
Za ljubitelje IK-3...
Da li bi neko od vas poleteo u borbu sa avionom koji NEMA radio-stanicu, NEMA zaštitu za pilota i gorivo,
njegovi mitraljezi NEMAJU zapaljivu municiju (samo običnu pešadijsku), a top toliko sporo puca, da za onih par sekundi koliko imate cilj na nišanu, vrlo su male šanse da pogodite cilj veličine lovačkog aviona...?
IK-3 je bio POTENCIJALNO dobar avion, ali proizvedena serija od 12 komada ni tehnički nije
odgovarala standardima za borbeni avion (u svakom boljem vazduhoplovstvu to bi se smatralo pred-serijim, avionima za ispitivanje, a ne za borbu.
Glavna mana cele koncepcije bio je nedostatak domaćeg motora za taj avion. HS-12Y bio je nedovoljno snažan za tu veličinu aviona, a pošto je bio češke proizvodnje (po francuskoj licenci), posle prve serije više se nije ni mogao nabaviti.
Slazem se, ali ni ZERO nije imao oklopnu zastitu za pilota i rezervoare...
Sto se sa stanovista ostalih nedostataka tice skopcana su sa celokupnom nespremnoscu tadasnjeg vazduhoplovstva za rat
 
Kad je u pitanju estetika, više mi se sviđa JAK-3 od Spitfire-a (poslednje verzije istog nisu
baš estetski na nivou prvog, Spitfire I, koji je verovatno najlepši u celoj seriji). Pored dva pomenuta,
u igri za najlepši jednosedi avion je i Mustang P-51d.
Ako bih morao da izaberem nalepši avion WWII, to bi bio DH Mosquito (varijanta FB.VI).
(možda čak i uspeliji u estetskom pogledu je Me-262, ali taj avion je kategorija za sebe)
 
The Edge:
Kad je u pitanju estetika, više mi se sviđa JAK-3 od Spitfire-a (poslednje verzije istog nisu
baš estetski na nivou prvog, Spitfire I, koji je verovatno najlepši u celoj seriji). Pored dva pomenuta,
u igri za najlepši jednosedi avion je i Mustang P-51d.
Ako bih morao da izaberem nalepši avion WWII, to bi bio DH Mosquito (varijanta FB.VI).
(možda čak i uspeliji u estetskom pogledu je Me-262, ali taj avion je kategorija za sebe)
Anegdota kaze da je DH konstruisao moskito sa jednim motorom, a da je drugi stavio samo da bi video sta ce da se desi - zbog osobime Mosquita da jednako dobro leti samo na jednom motoru
 
Žao mi je što se ovde IK-3 pominje u lošem svetlu kad je ovaj lovac za svoje vreme bio napredna konstrukcija.Da se imalo više vremena i da su uradjene sve one modifikacije koje su bile u planu(pre svega novi motor) ali i jače naoružanje, ovaj avion bi,a i ovako je, lep predstavnik svog doba!
 
TETAK:
Žao mi je što se ovde IK-3 pominje u lošem svetlu kad je ovaj lovac za svoje vreme bio napredna konstrukcija.Da se imalo više vremena i da su uradjene sve one modifikacije koje su bile u planu(pre svega novi motor) ali i jače naoružanje, ovaj avion bi,a i ovako je, lep predstavnik svog doba!
Drago mi je što mislimo isto... Da je situacija bila normalna, imali bi S-49C negde oko '43. godine
 
The Edge:
TETAK:
Baš tako...a od ove naše konstatacije pa do naslova ove teme..... :wink:
S-49C ne izgleda loše, ali nije ni neka posebna lepota... da je u našu konstrukciju mogao da se stavi motor Merlin... tu bi već moglo da se nađe neko estetsko rešenje!

Razumem shta ste hteli reci, ali za napravu ciji je prevashodni cilj ubijanje estetika je sekundarna stvar.
Zamisli amera koji zali shto ga je oborio "gadni" Me-262, a ne npr. "prelepi" Zero!!! :lol:

CIAO! 8)
 
U svetu primenjenog dizajna postoji jedno pravilo koje kaže da su dobre stvari uvek i dizajnerski uspela rešenja.Evo malo da protrčimo kroz epohe...Foker D VII iSopwith Camel , Spitfire i FW 190D,F-86 i MIG 15, MIG-21 i Mirage III, F-16 i MIG-29 i još mnogo, mnogo primera....
 

Back
Top