Najbolji lovac 2. svetskog rata

Najbolji saveznički lovac 2.S.R.

  • P-51 Mustang

    glasova: 8 32,0%
  • Supermarine Spitfire

    glasova: 4 16,0%
  • Grumman Hellcat

    glasova: 0 0,0%
  • Vought Corsair

    glasova: 0 0,0%
  • Jak 3

    glasova: 6 24,0%
  • P-38 Lightning

    glasova: 1 4,0%
  • P-47 Thunderbolt

    glasova: 2 8,0%
  • Lavočkin LA-7

    glasova: 1 4,0%
  • Hawker Tempest

    glasova: 0 0,0%
  • IK 3

    glasova: 3 12,0%

  • Ukupno glasova
    25
  • Anketa je zatvorena .
P-51 Razor back (odlicna pustinjska kamuflaza)
Meserschmit 109Bf "Emil" (brzina i vatrena moc, dva topa na krilima; i dva sinhronizovana iza propelera)
Foke Wolf 190C Torpedo fighter (za to vreme 1944.god. sever Evrope, Baltik, manevarska sposobnost do perfekcije, vatrena moc kao kod Bf109-ke, plus primitivni radar za otkrivanje brodova, i jedan torpedo.
PS: To je i dalje nebitno. Bitno je ko pilotira "ticom" 8)
 
dr.nemanja:
Verovatno čovek misli da je IL-2 lepo orao po Nemačkim tenkovima.A možda misli da je to prvi poljoprivredni avion za zaprašivanje tenkova!!!!!!
znam sta si pitao ali sam dodao da je ipak promasaj od aviona jer je u vreme nemacke invazije bio: zastareo; preglomazan za lakog bombardera ( nosio je ipak vise bombi nego stuka )prespor; previse laka meta - velika poslastica za PV a posebno FW - 190. Verovatno vam nije poznato da su Rusi kasno " uveli " zadnjeg mitraljesca posto je broj oborenih Il - 2 bio katastrofalno velik a i kasnije se nije bitno popravio. To sto se od njega trazilo moglo je biti ispunjeno tridesetih godina u ratu sa recimo Finskom ili Mongolijom. Jedino sto je bio otporan na mali kalibar. A zaboravio sam da dodam da je jedan od najkvalitetnijih aviona po meni Douglas DC - 3 Dakota koji je i dan - danas u upotrebi u civilnom saobracaju. ovo je moje misljenje, vi recite vase.
na kraju, najbolje za Il - 2 je bilo da je stvarno zaprasivao.
 
Gekon:
P-51 Razor back (odlicna pustinjska kamuflaza)
Meserschmit 109Bf "Emil" (brzina i vatrena moc, dva topa na krilima; i dva sinhronizovana iza propelera)
Foke Wolf 190C Torpedo fighter (za to vreme 1944.god. sever Evrope, Baltik, manevarska sposobnost do perfekcije, vatrena moc kao kod Bf109-ke, plus primitivni radar za otkrivanje brodova, i jedan torpedo.
PS: To je i dalje nebitno. Bitno je ko pilotira "ticom" 8)
Emil kao i svaki BF - 109 je odlican avion samo sto im se motor lako grejao.
 
To jeste tacno, care. To im je i bila mana zbog cega su oni samo koristeni u ahtung, ahtung, odbrambenim situacijama; kao presretaci (najcesce). Pokusalo se i sa njihovim koriscenjem u eskortima, na velike distance (Britanija ili Afrika) ali bez uspeha, jer bi vecina aviona prsla u duelu sa dezurnim odbrambenim avionima saveznika. Ali, ako se desilo da saveznicki avioni zakorace na teritoriju rajha,..... Iz tog razloga su Nemci, na Bf-ovima leteli u formaciji 2 pa 2, pa nakon 20min nova grupa, opet 2 pa 2 itd. (to je moglo samo kod kuce))!! GKB 8)
 
ivan24:
Zato su ameri sa P-51 mogli da doprate bombardere do cilja,da ih brane i da se vrate sa njima nazad.o je smanjilo gubitke bombardera u mnogim napadima.

I dalje tvrdim da je P-51 kanta od aviona al nema veze, "ukusi" su razliciti:)
A sto se tice one prozivke(bar sam je ja tako shvatio) za "bombarder" IL-2... IL-2 jeste bombarder, mozda laki ali lovac definitvno nije...zato Dr.Nemanja...

BF109 je zakon... Naravno, FW109,spit i zero su takodje izuzetni i jedini koje bi izdvojio ali mi je
mesersmit najinteresantniji,i iznad ostalih...bar po mom ukusu!
 
Raul:
ivan24:
Zato su ameri sa P-51 mogli da doprate bombardere do cilja,da ih brane i da se vrate sa njima nazad.o je smanjilo gubitke bombardera u mnogim napadima.

I dalje tvrdim da je P-51 kanta od aviona al nema veze, "ukusi" su razliciti:)
A sto se tice one prozivke(bar sam je ja tako shvatio) za "bombarder" IL-2... IL-2 jeste bombarder, mozda laki ali lovac definitvno nije...zato Dr.Nemanja...

BF109 je zakon... Naravno, FW109,spit i zero su takodje izuzetni i jedini koje bi izdvojio ali mi je
mesersmit najinteresantniji,i iznad ostalih...bar po mom ukusu![/quote






Koliko se sećam nisam prozvao tebe!Nego stručnjaka koji tvrdi da je IL-2 najbolji´´lovac´´ II sv.rata.
Takođe ja nemam šta da pričam sa ,,poznavaocem" aviacije koji tvrdi da je P-51,, kanta" i sine moj ovde nije u pitanju ˝úkus´´kao što kažeš već čiste letačke performanse(borbene).I na kraju koji je to avion FW-109 ? Ja znam za FW-190.
 
dr.nemanja:
Raul:
ivan24:
I na kraju koji je to avion FW-109 ? Ja znam za FW-190.

Ok, nesporazum...tako sam shvatio ono, najbolji bombarder posto sam rekao da je IL2 bombarder...Izvini!

A sto se tice FW-109...aj sad da cepidlacimo i vredjamo se, ko da nisi mogao da pretpostavis da je greska u kucanju nego si brze bolje morao da se napravis pametan...Mrzim doktore!!!
Mislim da je ukus, pod znakom navoda...ako nije, onda je trebalo,jer za svakog su performanse aviona
subjektivan pojam.Na primer,(mozda glup ali nebitno)neko vise ceni naoruzanje od,recimo brzine, neko brzinu od naoruzanja i slicno...
Neko favorizuje amere, neko ruse, nemce...ja glupe amere nikad necu pa makar i ne bio u pravu...
Tako je po meni mustang samo, ko sto neko rece, traktor,mozda dobar,nabudzeni i brzi ali je traktor.
Pre svega je ruzan...
Jos nesto, neko je vec spomenuo da treba uporedjivati i traziti najbolje avione po godinama...
Apsolutno se slazem sa njim,jer glupo je uporedjivati avion koji je u operativi vec, da lupim 10 godina i neki koji se tek pojavio na ratistu...
 
Ne znam zasto na forumu uvek izbije svadja i nadpamecivanje oko necega. Dobro, zeznuli smo se i uvalili bombardere i Il - 2 u temu koja nije o njima. Svi ostali lovci su stvarno top modeli pa i P - 51 po svim svetskim misljenjima. Ako moze da se raspravi o performansama i detaljima onda mozemo nesto i da saznamo u celoj prici. Inace tema je dobra.
 
Na primer, najveca mana P-51 je njegova ranjivost. Iako retko gde to mozete da procitate, bas zahvaljujuci Amerima i njihovom marketingu, je da je dovoljan jedan jedini pogodak u motor i mustang je pokojni...Onda mozete da pretpostavite sta sve kriju... iako ga zovem kantom ne osporavam da je jedan od "top modela"...
 
E zanimljivo je to sa svadjom...ni ja ne mogu da objasnim, ali "vazduhoplovci" su uvek ubedjeni da sve znaju:). Kod mene na faksu je isti slucaj...
Nisam sa tog smera, ali sam imao neka zajednicka predavanja sa njim,a i ovako znam neke odatle. Uvek rasprave o nekoj "vazduhoplovnoj" temi i niko nikad ne odustaje od svoje tvrdnje koliko god bili jaki argumenti onog drugog. Tako da je jace od mene...
BF109!!!! :twisted:
Opet ja protiv P51.Na primer,najveca mana P-51 je njegova ranjivost. Iako retko gde to mozete da procitate, bas zahvaljujuci amerima i njihovom marketingu, je da je dovoljan jedan JEDINI pogodak u motor i mustang je pokojni...Onda mozete da pretpostavite sta sve kriju... iako ga zovem kantom ne osporavam da je jedan od "top modela"...
 
Ja sam bivsi vazduhoplovac i veliki ljubitelj aviona sto ipak nije dovoljno da se svadjam oko toga sta je bolje. Istina jeste da su Englezi i Ameri bili zateceni kao i Rusi ratom i kvalitetom protivnickih aviona. Oni neke stvari nikad ne priznaju iz ponosa a medju njima je i ta da su usli u rat sa losim avionima. Hariken je medju njima. Jedina prednost tog aviona je mali radius zaokreta. Cak i koncepcija krilnih mitraljeza manjeg kalibra sa vise cevi je prevazidjena vrlo brzo. U zelji da napreduju stvorili su pred kraj rata P - 51 koji je ipak bio bolji od P - 40, P - 47. Zasto zaobilazimo Ruske lovce? YAK je nesto sto po letnim karakteristikama i vatrenoj moci ( da izuzmemo Rusku tehniku pravljenja motora i finocu izrade ) moze da se ravnja sa BF - 109.
 
Raul:
Na primer, najveca mana P-51 je njegova ranjivost. Iako retko gde to mozete da procitate, bas zahvaljujuci Amerima i njihovom marketingu, je da je dovoljan jedan jedini pogodak u motor i mustang je pokojni...Onda mozete da pretpostavite sta sve kriju... iako ga zovem kantom ne osporavam da je jedan od "top modela"...



Pa motor Alison(p-51)jednako je ranjiv kao i RR Merlin (SPTF)i DB-601 bf-109.Opšte je poznato da su redni vodom hlađeni motori mnogo ranjiviji od zvezdastih(što je slučaj sa svim vodeno hlađenim motorima a ne samo sa motorom P-51).A neko reče da su Ruski(Sovjetski)avioni nepravedno zaboravljeni.E nije tako ja sam napravio tabelu (2 ili 3 strana)o najboljim lov. avionima po godinama proizvodnje i tamo se može videti da je recimo La-5fn i La-7 jedni od najboljih lovaca za *43 i *44.
 
Ponavljam da je po meni P-51 možda najbolji jer je imao dosta dobro naoružanje,dobar dolet a i max. brzina mu je bila prilično velika.Naravno da su i drugi tipovi aviona imali svoje dobre osobine.Možda je na kraju ipak odlučivala uvežbanost i hrabrost pilota.
 
ivan24:
Ponavljam da je po meni P-51 možda najbolji jer je imao dosta dobro naoružanje,dobar dolet a i max. brzina mu je bila prilično velika.Naravno da su i drugi tipovi aviona imali svoje dobre osobine.Možda je na kraju ipak odlučivala uvežbanost i hrabrost pilota.
Naravno. U vecini slucajeva je cak i bitnije ko je upravlja avionom nego koliko je on stvarno dobar...
A ameri sigurno nisu bili iskusniji i hrabriji od
ludih nemaca... daleko od toga da sam ja sad nesto lud za nemcima ali cinjenica je da su imali mnogo vise ratnog iskustva kao i to da su u pravljenju kojekakvih "masina" izuzetni...
Sto se tice rusa...ne zaostaju ni oni nimalo...meni se svidja na primer njihov La-7 koji po meni ima izuzetne karakteristike...jedino mi se naoruznje nesto ne dopada...
 
Da postojale su dve varijante naoružanja kod La-7.
Jedna 2x20mm sa topovima ShVAK i druga 3x20mm sa topovima B-20.A što se tiče iskustva Nemačkih pilota sve ono što je vredelo izginulo je do početka 1944 ili pak premešteno na komandne dužnosti flota.Tako da su od 1943-1945 za komandama lovačkih aviona sedeli prilično neuvežbani piloti koji su u jedinice dolazili sa samo 5-10 sati naleta i tako postajali više nego lagan plen za iskusne savezničke(Britanske) avione.Zanimljivo je da je oko 20% Nemačkih pilota gubilo svoje aparate usled upada u kovit(mislim na period od 1943-1945)na patrolnim zadatcima što samo po sebi govori koliko su bili neiskusni.
 

Back
Top